Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Marek F. 20.10.2022, 17:36



Název: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 20.10.2022, 17:36

Dotaz vzhledem k více proudovým chráničům a příliš malému rozvaděči, kde už na DIN lištách není moc místa.
Připojovací svorka s dvěma výstupy by byla ve výstupní svorce N u každého proudového chrániče.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Blažej 20.10.2022, 20:06
Pokud chcete připojit do chrániče 2 -3 vodiče, pak je toto jedno ze správných ( a zde doporučovaných) řešení.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Martin Kurka 20.10.2022, 23:02
Někteří, upozorňuji jen někteří výrobci chráničů umožňují do svorek připojit až dva vodiče shodného průřezu, shodného typu (jen slaněné, nebo jen tvrdé) a u slaněného vodiče shodného lisování.
O této možnosti se dočtete v každém příbalu proudového chrániče, v příbalu je vždy montážní návod (někdy je montážní návod ve formě vnitřního potisku krabičky - krabičky netrhat, nevyhazovat).
Souhrnný průřez obou dvou vodičů bývá nižší, než je povolený jednotlivý průřez vodiče ve svorce.

Dají se tedy nalézt proudové chrániče se svorkami, které regulérně umožní připojit do výstupního N pólu dva vodiče a je to také jedno ze správných řešení.

Obdobné je to i s jističi a vypínači


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Zdeněk Dančák 20.10.2022, 23:30
Např OEZ dělá 2pólové chrániče řady OLI ,které umožňují připojit do "jedné" svorky až 4vodiče nebo dva zcela různé vodiče, svorka je totiž dvojitá (přední+zadní utahovaná jedním šroubkem). Pokud však použijte propojovací hřeben, tak jim jednu část svorky obsadíte a máte k dispozici pak už jen jednu svorku.

Myslím, že 4pólové chrániče ale takové zatím nemají, což je škoda.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.10.2022, 09:12
Když někdo "drátuje" rozvaděč slaněnými vodiči a používá pro příchozí a odchozí vodič dvojité dutinky, je to možné pro tu svorku na jističi (chrániči) počítat jako jeden vodič?
Ale "2x2" už asi ne...  :)


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 21.10.2022, 11:58
Svorky viz foto tazatele v kleci jističe či chrániče dedrží zcela id3álně, klece jsou konstruovány "pro něco kruhového a měkého",  nikoli pro pravoúhlý průřez tvrdého materiálu.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Peter Munka 21.10.2022, 15:55
Pokud však použijte propojovací hřeben, tak jim jednu část svorky obsadíte a máte k dispozici pak už jen jednu svorku.

Ale ak namiesto hrebena s vidlickami tvaru U pouziteje len hreben s pinmi, potom vyrobca dovoluje pod pinom este aj vodic.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Radek Červený 22.10.2022, 01:20
Když se dívám na obrázek té svorky (škoda že jste nedal i technický list) a předtavím si, kolik místa je v plastových rozvodnicích, tak nevím, jak tam ty vodiče vetknete  ??
A to se raději neptám, jak vám u té rozvodnice vyšel výpočet oteplení  (norm)

Nebylo by lepší tu rozvodnici rovnou vyměnit za větší a udělat to pořádně hned ze startu?


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 22.10.2022, 05:50
Trefa na hlavičku Radku. Mezi řadami jističů bývá málo místa a tahle svorka bude docela problém. Proč to neudělat rovnou pořádně. Řešíme jednu pos. svorku ,    ale neřešíme vše okolo, včetně oteplení. Navíc výrobce rozvaděče by měl vědět co si tam může dovolit a co ne.

Jestlipak tazatel chápe že se stává výrobcem toho rozvaděče a přebírá za něj veškerou právní odpovědnost?


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 22.10.2022, 12:00
Rozvaděč je 3 x 12, zbývají tam 4 volné pozice. Je samozřejmě možné koupit nový 3 x 18, ale pokud to jde, rád bych se tomu vyhnul. Navíc ta přip. svorka znamená méně kabelů navíc, což je, si myslím, dobře. Dělají se i nižší, barevně značené varianty, viz. obrázek. Díval jsem se na normu ČSN IEC 890 +A1 pro výpočet oteplení rozvaděče a všude jsem se dočetl, že norma je zrušená. Existuje něco aktuálního? Předpokládám, že vyvrtání více menších otvorů do spodní a horní stěny rozvaděče je nepřípustné (rozvaděč je na povrchu stěny).


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Blažej 22.10.2022, 13:32
A jejda, teď jste píchnul do vosího hnízda. Odpověď, jakou čekáte, zde už nedostanete. Nezbývá vám tedy než to zbastlit sám.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 22.10.2022, 14:08
Aha, a nepomůže, když napíšu, že to vše potom příjde zhodnotit revizní technik...  :)


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Blažej 22.10.2022, 16:19
Jo, to by mohlo pomoci, ovšem pozor na revizi provedenou od stolu v hospodě na pytlík od svačiny podplaceným nekompetentním revizním technikem, atd...


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 23.10.2022, 09:52
Pokud k výrobku (rozvaděči) dodáte kompletní dokumentaci (viz zákon) tak jistě nebude s revizí problém. Jestli-že tato dokumentace nebude kompletní, nemá žádná revize větší právní váhu, spíš v případě jakéhokoliv problému tomu bude naopak.
Hloupé uvažování o vrtání otvorů kvůli větrání a podobně, jen podtrhuje celkový obrázek.

Díval jsem se na normu ČSN IEC 890 +A1 pro výpočet oteplení rozvaděče a..... Existuje něco aktuálního?

ČSN 61 439-1 ed.2 Tam najdete asi většinu odpovědí. Oteplení je pouze jednou z mnoha vlastností, které musí rozvaděč splňovat a za které výrobce musí ručit.

Odpověď, jakou čekáte, zde už nedostanete. Nezbývá vám tedy než to zbastlit sám.

Jasně. Jen těžko může kdokoliv soudný schválit něco takového. Vyrobit něco bez znalostí nejen legislativních, ale i technických, je přece logicky hazard. Nicméně u sebe doma je za to co si člověk udělá=zbastlí odpovědný sám. Osobně mi je to jedno, mě to neohrozí. Jen jeho rodinu. Pokud je to pro někoho jiného, už tam nastupují nějaké dodavatelské vztahy a mnoho právních výrazů, včetně obecného ohrožení a tak dále.

Nicméně vůbec nechápu proč se někdo snaží nacpat hromadu vodičů do jedné svorky, která je určená maximálně pro dva shodné průřezy. K tomuto účelu většinou slouží nějaké řadové svorky a další podobná řešení. Pořád platí že je jedno, jestli půjde o 3*12, nebo 3*18 rozvaděč. Důležitá bude "mezera" mezi DIN lištami a tedy volné místo mezi jističi, aby se tam ta svorka z obrázku vůbec vešla. Některé rozvaděče mají tuto vzdálenost sakra malou a jen použití propojovací lišty a napojení vodičů do jističů, zvyšuje riziko srdečního kolapsu montéra. Tedy je to celé i o znalosti a správném výběru materiálu, bez ohledu na cenu.

A to je asi vše, čím se vám dá pomoci.




Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 23.10.2022, 18:06
Vyjadřuji vděk (napsal bych to jinak, ale zdejší web ze záhadných důvodů tato slova maže) za rady a čas a chápu, že jakékoliv dotazy a nápady ze stran amatérů jsou tady pro všechny profesionály rozbuška. Nestudovali to, nemají na to zkoušky ani praxi a přesto se do toho ... . To je pravda. Na druhou stranu se toto, jestli jsem to tedy dobře pochopil, postupně stalo jedním z významů místního fóra. Když už se někdo rozhodne podobné věci dělat sám, tak jej alespoň usměrníte a minimalizujete rizika. Každý k podobným počinům má asi nějaké důvody. Někoho jiného by třeba nenapadlo se ani zeptat, jestli to tak lze či nelze a byl by přesvědčený o své neomylnosti. Já se raději ptám. Ale hodně jsem váhal, jestli to tady vůbec dělat a riskovat, že se na mě všichni sesypou.
K tomu rozvaděči ještě pro upřesnění, jedná se o podružný rozvaděč pro malou kuchyňku a dílnu na chalupě (kamenná stavba). Prvky do něj, jejich parametry a schéma zapojení jsem nenavrhoval já sám. Na to si netroufám a byl by to jak říkáte hazard. Chci, aby vše fungovalo jak má a byl na to spoleh, nechci si něco dokazovat. Rozvaděč (prázdnou bednu) jsem ale já kupoval a vzhledem k nedokonalé komunikaci jsem objednal malou. Jedná se o typ ETI 36M ECT36PTZ. Z toho tedy plyne dotaz na zmíněné svorky. Vzdálenost mezi lištami se mě nepodařilo v dokumentaci na internetu najít a papíry, co byly v balení, u sebe nemám. Předpokládám ale, že v nich bude to stejné co má výrobce na stránkách. Z každé svorky N u proudových chráničů jdou maximálně dva dráty, což odpovídá zmíněné svorce (té modré). Cpát co nejvíce drátů různého průměru a materiálu pod jeden šroubek opravdu nebudu.
Není mě teď úplně jasné, co myslíte kompletní dokumentací. Moc papírů k tomu rozvaděči nebylo a dost z nich nejspíš ani neobsahuje nic relevantního pro revizního technika. A to nemluvím o jističích a chráničích. Chápu to správně, že tedy záleží na konkrétním rev. technikovi, jestli si podobné papíry vyžádá nebo ne?


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Blažej 23.10.2022, 19:33
Jde o to, že návrh a výrobu rozvaděče řeší legislativa (někdy nazývána nepřesně jako byrokracie). Bez toho se dnes ani pes... však víte.
Přečtěte si  https://elektrika.cz/data/clanky/kroz-10-ktere-dokumenty-potrebujeme-k-rozvadecum/view .
Tyto stránky jsou určeny k tomu, aby zde odborníci diskutovali mezi sebou. Tím, že jste se zeptal na to, co všichni ví, poznali, že vy nevíte a obávám se, že vám to ani neřeknou.
Prostě budete muset kontaktovat elektroinstala ční firmu, aby vám to vyrobila a zapojila a budete doufat, že vám to neudělají hůř, než byste si to udělal vy sám ??


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 23.10.2022, 20:28
Asi takto, z rozvaděčů se stala hnusná byrokracie, kdy se nebere v potaz kvalita vlastních prvků, ale lejstro je nezbytné.
Ono je to i kontraprodukti vní, občas by si kutil na zapojení i toho elektrikáře pozval, ale ten pokud bude postupovat byrokraticky, tak se cena zvýší a kde kdo si to raději zbastlí sám.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 24.10.2022, 13:05
Asi takto, z rozvaděčů se stala hnusná byrokracie, kdy se nebere v potaz kvalita vlastních prvků, ale lejstro je nezbytné.

Kvalitní produkty jsou záležitostí výrobce a domluvené cenové hladiny. To se dá ovlivnit velmi snadno. Byrokracie okolo rozvaděčů už je dle mého snesitelná a umožňuje jejich snadnou výrobu téměř komukoliv.  Rozhodně s tvým názorem nesouhlasím.

...... ale ten pokud bude postupovat byrokraticky, tak se cena zvýší a kde kdo si to raději zbastlí sám.

Aha Milane. Tedy navrhuješ, aby elektrikáři dělali zadara, aby se cena nezvýšila ( rozuměj- nelišila od samobastlu) a tak budou všichni spokojení. Sorry, za práci si nechávám obvykle platit a určitě u toho hodlám i zůstat.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 24.10.2022, 14:45
Bereš to moc osobně, přitom je to prča :)
Zkoumat oteplení domácího plasťáčku je jak podávat hlášení o výskytu lavin z okresů jižní moravy.
Konkrétně tazatel má odhaduji/vařím z vody, ale reálné.
Hlavní 3f jistič +10kombíků 16A+10 jističů 1f 10A.
Začínám mít problémy s oteplením kolem 3x70A hlavního jističe, na to však již onen plasták není stavěn, navíc reálně odhaduji, že skutečné jištění bude 3x25/32A, při tomto nejsem schopen mimo psích kusů typu 6ks jističů v serii plasták přehřát.
Mám rád statistiky a zkušenosti kolegů, proto:
1.zažil někdo vypálený plasták z přehřátí (moc modulů, nikoli povolený šroubek a pod.)
2.spíše výzva, dokáže někdo konfiguraci za použití běžných modulů onen plasták 36M přehřát?




Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 24.10.2022, 15:35
Hl. jistič v nadřazeném rozvaděči je 3 x 25A, v podružném potom 3 x 20A, dále 2 x 3f pr.ch, 4x 1f pr. ch, 2 x 3f jistič 16A, 8 x 1f jistič 16A. 3 jističe jsou rezerva. Fáze a N jsou v rozvaděči kde to šlo v 4mm2. Privodni kabel od hl. rozvaděče je v 6mm2. Snad jsem to napsal správně, nemám to před sebou. Rozvaděč je navíc v dílně, kde je chladno, jestli to trochu něco znamená.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Zdenek Skotnica 24.10.2022, 15:44
Tu svorku zmiňovanou hned v úvodu používá v rozvaděčích spol. Hemstaden při rekonstrukci bytů. Dříve známější jako
Bakalova RPG. Je použita přesně jak se uživatel ptá. Rozvaděč se vyrábí jako univerzální bez ohledu zda jde o rekonstrukci bytu 1+KK nebo 4+1. Obsahuje chránič na kterém je zmiňovaná svorka . Na Svorku vede hlavní přívod N a licna na druhý jističochránič . Hlavní nulový můstek je potom zapojen za proudový chránič. Na jističochránič je zapojen potom světelný okruh WC koupelna a předsíň.  Kdo to dělá možná poskytne   toto.
 


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Martin Procházka, Slaný 24.10.2022, 17:35
...
2.spíše výzva, dokáže někdo konfiguraci za použití běžných modulů onen plasták 36M přehřát?

Otázkou je, co jsou to ty "běžné moduly". Souhlasím s tím, že se standardními jistícími prvky je prakticky nemožné domácí krabičku přehřát, ale v rozvaděči nemusí být jen to.
Stačí výkonný zdroj malého napětí třeba pro osvětlení, k tomu pár stykačů a i v malém plasťáčku může být docela teplo.  ??


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 24.10.2022, 18:18
Otázkou je, co jsou to ty "běžné moduly". Souhlasím s tím, že se standardními jistícími prvky je prakticky nemožné domácí krabičku přehřát, ale v rozvaděči nemusí být jen to.
Stačí výkonný zdroj malého napětí třeba pro osvětlení, k tomu pár stykačů a i v malém plasťáčku může být docela teplo.  ?
To máte jistě pravdu, nicméně zdroje se povětšinou dodělávají v budoucnu, takže těžko odhadovat...
Stykače si do vzorově šetřeného dejme třeba 2ks.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 24.10.2022, 20:55
Bereš to moc osobně, přitom je to prča :)

ALe vůbec si to osobně neberu. Jen mi to vůbec nepřijde jako prča. Správný výběr materiálu, považuji za velmi odpovědnou činnost pro profesionála. Má reakce jen odpovídala tomu, co jsi napsal.

Mám rád statistiky a zkušenosti kolegů, proto:
1.zažil někdo vypálený plasták z přehřátí (moc modulů, nikoli povolený šroubek a pod.)
2.spíše výzva, dokáže někdo konfiguraci za použití běžných modulů onen plasták 36M přehřát?

Tak jsem si dal tu práci a našel dovolené tepelné ztráty, které je schopen tento rozvaděč uchladit. Při předpokládané soudobosti to jistě vyjde. Ale revizákovi to asi stačit nebude. Ten potřebuje do revize napsat výrobce a rozvaděč jako výrobek potřebuje zákonnou dokumentaci. Nicméně ještě trochu jinak.
O jakou se jedná dílnu? Tato rozvodnice má IP 40 což nepovažuji za vhodné do dílny. Navíc tyto "křapky" zde odmítám i kvůli nízké mechanické pevnosti. Jakým způsobem budou procházet kabely do rozvaděče?
Stále se točíš jen na oteplení, ale to je pouze jedna z mnoha požadovaných vlastností, o kterých nemá laik ani tuchy.

Víc k tomu už asi nemám co říct.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 24.10.2022, 22:11
Je to běžná menší dílna co kde kdo má, aby mohl udržovat starý dům. Není to nic, kde by neustále docházelo k obrovské produkci prachu nebo nějakému zápachu z chemikálií, jako barvy apod.,  prostor je navíc permanentně větraný skrze jedno ze tří oken. Přívodní kabel prochází z cihlového stropu do prostřed vrchní stěny rozvaděče. Kabely, které potom vedou ven, vycházejí opět vrchní částí a stáčí se hned nad rozvaděčem doleva a budou přichyceny takovými plastovými sponami do vyvrtaných děr (instalace je zde napovrchu). V krytu budou tedy skutečně vyvrtány otvory a prostřiženy do tvaru U, aby šel kryt nasadit na zadní stranu (pro ujasnění, je to tam přímo vylisované, aby to někdo takto sám udělal).


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 24.10.2022, 22:21
Otázka do pranice: co určení vnějších vlivů?
Myslím, že to v tomto provedení a montáži v současném stavu nestačí.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 25.10.2022, 08:04
Souhlasím plně s Honzou, že uvedená pixla je nic moc, osobně bych ji nepoužil nikde.
Na stranu druhou žádný laik páchavší si rozvody sám nebude určovat nijaké vlivy, ověřovat rozvaděče atd.
Prostě to udělá dle rad kamarádů, či dle internetu a pod.
Někdy jsou výsledky v očích revizáka příšerné, ale že by byť setina takových instalací lehla popelem, či zabijela se také tvrdit nedá.
Je to na rozhodnutí každého kam až pustí otěže opatrnosti.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 25.10.2022, 12:44
Je to na rozhodnutí každého kam až pustí otěže opatrnosti.

Ano, moje rozhodnutí je, že nechci být tímto dílem nějak spojován, ani radou. Viz.

Je to běžná menší dílna co kde kdo má, aby mohl udržovat starý dům. Není to nic, kde by neustále docházelo k obrovské produkci prachu nebo nějakému zápachu z chemikálií, jako barvy apod.,   .......... V krytu budou tedy skutečně vyvrtány otvory a prostřiženy do tvaru U, aby šel kryt nasadit na zadní stranu (pro ujasnění, je to tam přímo vylisocvané, aby to někdo takto sám udělal).

Například modelář občas brousí kostru letadla a nalepuje potah na letadlo. Švadlena šíje ,  stříhá a párá látky. Z každé takto nevinně vypadající činnosti, je mnoho hořlavého prachu který se díky nevhodnému výběru rozvaděče může dostat ve velmi silné vrstvě časem dovnitř. Prostě jakákoliv dílna  by měla být přizpůsobena výběrem použitých produktů uvnitř místnosti. Rozvaděč a v něm použité komponenty patří mezi ty nejdůležitější komponenty z hlediska bezpečnosti.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Kantner 25.10.2022, 12:59
Přesně, každý svého štěstí strůjce.  Jenže co jsem viděl  nějaké grafy od Eatonu tak počet pořárů které souvisí s využívání elektřiny vzrůstá a z toho vyplývá i společenská potřeba prevence. Nikde  se už u těch statistik neuvádí, jaký je podíl špatné elektroinstala ce, vady elektrického spotřebiče  nebo s prominutím demence uživatele, který ignorováním návodu a zdravého rozumu jde riziku přímo naproti. Něco jiného je o nebezpečí vědět a být si vědom souvislostí a něco jiného je případ laika, který se diví, proč jistič nebo chránič provozovaný několik let v prašném prostředí nefunguje tak jak by měl... A diví se až v okamžiku, kdy se stane nějaká událost.
Neznalost souvislostí je to, co laiky vede k přehlížení nebo bagatelizaci rizik.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 25.10.2022, 14:42
Je v nějakém zákonu, že člověk bez vhodného pověření nesmí nic jako zapojení rozvaděče dělat i když je to pro jeho osobní potřebu v jeho domě? S tím, že udělá vše pro to, aby to prošlo revizí.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 25.10.2022, 15:55
Sice starší článek, nicméně stále více méně platný.

https://elektrika.cz/data/clanky/vyroba-rozvadecu-a-rozvodnic-a-zakon-22-97sb (https://elektrika.cz/data/clanky/vyroba-rozvadecu-a-rozvodnic-a-zakon-22-97sb)

Revizní technik nemůže převzít odpovědnost za rozvaděč, když sestavená "křapka" není rozvaděčem z pohledu zákona, protože nesplní legislativní rámec.

Ale to je pouze část vašeho problému. Pak ještě samotné provedení, odpovídající takzvaným vnějším vlivům.

Už mě to nebaví po xx opakovat. Zkuste hledat sám.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 25.10.2022, 17:34
Se obávám, že tazatel nemíní s rozvaděčem obchodovat.
§ 2

Základní pojmy
Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) výrobkem jakákoliv věc, která byla vyrobena, vytěžena nebo jinak získána bez ohledu na stupeň jejího zpracování a je určena k uvedení na trh jako nová nebo použitá,


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 25.10.2022, 21:17
... V krytu budou tedy skutečně vyvrtány otvory a prostřiženy do tvaru U, aby šel kryt nasadit na zadní stranu (pro ujasnění, je to tam přímo vylisované, aby to někdo takto sám udělal).
To je velmi častý problém, že montáží kabelů se zdegraduje krytí vyznačené výrobcem...
Tady to těžko bude IP4X, často bych měl problém s s IP3X


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jan Franěk 26.10.2022, 13:57
Když se vrátím k té svorce.

Osobně bych použil pomocný N můstek, nebo dvoupólové jističe,s vypínáním N. Za mne čistější a přehlednější řešení.

Neznalost souvislostí je to, co laiky vede k přehlížení nebo bagatelizaci rizik.

Laik jistě jiný nebude, navzdory osvětě. Mě spíš vadí když se podobně chovají i někteří odborníci.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Marek F. 26.10.2022, 19:31
Osobně bych použil pomocný N můstek
Je možné přiložit obrázek nebo odkaz? :)


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 27.10.2022, 07:12
Přesně, každý svého štěstí strůjce.  Jenže co jsem viděl  nějaké grafy od Eatonu tak počet pořárů které souvisí s využívání elektřiny vzrůstá a z toho vyplývá i společenská potřeba prevence. Nikde  se už u těch statistik neuvádí, jaký je podíl špatné elektroinstala ce, vady elektrického spotřebiče  nebo s prominutím demence uživatele, který ignorováním návodu a zdravého rozumu jde riziku přímo naproti. Něco jiného je o nebezpečí vědět a být si vědom souvislostí a něco jiného je případ laika, který se diví, proč jistič nebo chránič provozovaný několik let v prašném prostředí nefunguje tak jak by měl... A diví se až v okamžiku, kdy se stane nějaká událost.
Neznalost souvislostí je to, co laiky vede k přehlížení nebo bagatelizaci rizik.
Tyhle grafy škod jsou velice populární k prodeji AFDD.
A jsou určeny na zblbnutí stáda, logicky je ponejvíce problémů v Al sítích TN-C, pro které jsou ovšem AFDD zapovězeny.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 27.10.2022, 07:30
Je v nějakém zákonu, že člověk bez vhodného pověření nesmí nic jako zapojení rozvaděče dělat i když je to pro jeho osobní potřebu v jeho domě? S tím, že udělá vše pro to, aby to prošlo revizí.
Vy si konstruujete domací cirkulárku a ptáte se jak na to na odborném fóru "Nepořežu",  odborník vám nemůže v tomto případě poradit nic víc nežli opatrnost a pevnou ruku při výběru komponentů.
Za sebe poradím nákupem o trochu větší a zejména kvalitnější pixly, to co máte je děs a hrůza (praskají plasty, kroutí se, dvířka ulítnou raz dva, uzavírací mechanismus se ukrucuje).


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jiří Blažej 27.10.2022, 08:11
Jestliže je bedna, vybraná panem Markem F.,  nekvalitní šunt, pak je otázkou, proč ji seriózní obchody vůbec prodávají. Prošla taková věc nějakou zkušebnou, kde se testovaly její vlastnosti a použitelnost.


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Milan Hudec 27.10.2022, 09:34
Zkouškou jistě prošla.
To však nevypovídá nic o kvalitě.
Stačí mírně křivá podkladová stěna a je to v ....


Název: Re: Lze použít připojovací svorku místo nulového můstku?
Přispěvatel: Jirka Údržbář 27.10.2022, 11:53
Nedělejte si rozvaděč (tj. výrobek),  ale sestavte si  "úplný kryt" (reviduje ho revizní technik jako instalaci).
Coj je to "úplný kryt" si najděte na internetu.
Nejlépe, když si stáhnete od nějakého výrobce komponent program na návrh rozvaděčů a úplných krytů a provedené si v něm návrh vašeho rozvaděče (úplného krytu).
Alespoň vám návrhový program vypíše seznam potřebných komponent, navrhne štítek a spolu s revizním technikem úplný kryt dokážete zlegalizovat.