Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Jan Koutný 28.09.2020, 16:32



Název: Jak zapojit EKG, EMG jako USB periferie PC s oddělovacím trafem a UPS?
Přispěvatel: Jan Koutný 28.09.2020, 16:32

Běžní elektrikáři jsou zmatení a v projektu to původně nebylo.
Zdánlivě se jedná jen o strčení kabelu z krabičky (oddělovací transformátor) do zásuvky + kabelu od počítače do této krabičky ;) Protože nám v minulosti po vypadnutí proudového chrániče UPS za ním z baterky dál tlačila 220V 230V(zle),  nechceme už nic riskovat a ptáme se:

Provozujeme 6 pracovních míst  na každém samostatně PC, monitor, tiskárna, + LAN kabel. (Cat. 6A, stíněny a přizemněny ve switchi). Napětí jde přes UPS 1500VA CyberPower Prof. tower LCD. Před UPS je proudový chránič 30, a 2 stupně přepěťové ochrany, ta je i na přívodu LAN do routeru.

Nově potřebujeme ke dvěma PC navíc ještě připojit periferie v kontaktu s člověkem (EKG, EMG, AUDIO, Doppler, Spirometr). Data i napájení je vždy přes USB, jiný přívod není do přístrojů není. V dosahu vyšetřovaných není jinak nic vodivého (topení, zárubně, zárubně atd...) ale je tady stále ten LAN kabel.

Předpokládáme zapojení dvou oddělovacích transformátorů, pro každý z PC jeden. Asi by měl mít 3 samostatné výstupy 220 230V pro PC, monitor a tiskárnu. Je to podle norem? Stačí to? Co když někdo trhne přístrojem a nebo vylije se tekutina dovnitř? Doporučíte nám vhodné transformátory?

Dvoužilové přívody do zásuvky bez zemnícího kolíku jsou ve zdech, ale nezapojeny, samozřejmě kabel z LAN zásuvky už můžeme dát nestíněný.
 





Název: Re: Jak zapojit EKG, EMG jako USB periferie PC s oddělovacím trafem a UPS?
Přispěvatel: Martin Kurka 28.09.2020, 19:09
Ony také existují galvanické oddělovače USB a LAN linky...

Existují také USB to Ethernet převodníky, USB pak frčí po LAN a máte jen jedno LAN propojení ven.  USB to LAN převodníky se dělají i v průmyslové kvalitě a v provedení do rozvaděčů, víceportové atd. Dost se jimi zabýval e-shop Papouch.

Na LAN to jde řešit i mediaconvertor y pro plastové optické vlákno, které jde řezat "žiletkou". Nebo použít mediakonvertor y pro optický kabel  a  hotový optický patch kabel. Dělají se v zaokrouhlených délkách tuším do 30m.
Mediakonvetrpr y mívají v sobě i switch, takže jde sloučit LAN přístroje s Ethernetem nesoucím USB v jedné krabičce.

Vřele doporučuji jejich použití, pokud se PC nedotýká lékařského přístroje. Zmizí i problémy s dlouhým kabelem USB, podivné zemní smyčky při napájení z UPS a záludnosti typu otočení polarity zásuvky přes off-line nebo line interactiv UPS, které se nejvíce projeví při přepínání zálohy sítě.

Pozor, pro napájení mediakonvertor ů musíte mít kvalitní adaptéry s dobrou izolací - zdroje bezpečného napětí, nejlépe v izolaci II. Pokud USB napájí hodně žravé lékařské přístroje, je v každém případě lepší mít USB hub s externím napájením, předejde se problémům s nedostatečným výkonem USB portů některých počítačů (zejména notebooků). USB hub umí zastoupit i kvalitní převodník USB to ethernet.

Tohle řešení mívá výhodu i v tom, že USB jde převést i do přineseného notebooku lékaře přes Wifi bez nebezpečí, že nekvalitní zdroj notebooku se napojí na pacienta.

Mnohdy jsme USB to ethernet konvertor použili na stole i pro notebooky, jejichž operační systém si nepochopitelně řídil spotřebu tak, že při dlouhodobém měření přes USB port po několika hodinách práce notebook vypnul napájení do USB portu a připojené zařízení chcíplo i s dlouhodobým měřením.