Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Poradíte mi proč po mém zákroku nejdou zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradíte mi proč po mém zákroku nejdou zásuvky?  (Přečteno 31868 krát)
habin
« Odpověď #18 kdy: 19.10.2008, 16:30 »

Palec vzhůru  Udělal jste mi radost.
JJ,to máte fuk,že jsem do tohl lezl.Ferda mravenec nejsu ale brouk pytlík taky ne.Řákám,vše normálně cca 12 let šlo.Pak jsem chtěl vyhodit kábl ke světlu že si ho dám na stěnu a tím budu muset táhnou tnovej kábl,rozmyslel jsem si to ale a řek si že to nechám tak.Jenže su si na 110% jistej že když jsem vypojoval světlo tak jsem omylem odpojil zásuvku,tím pádem sem dráty nějak zpřeházel.Říká m,elektrikář to zítra vše prozvoní  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #19 kdy: 19.10.2008, 19:18 »

No, ale pozor. Taky jsem byl udiven nedavno kdyz jsem slysel ze norma povoluje na svetelny obvod napojit jednu zasuvku.
Kdekdo slyšel, jedna paní povídala, myslím že jsou to babské řeči. Prosím o číslo té normy, která toto "povoluje" - sháním tu dotyčnou normu už asi 15 let. A jelikož jsem ji zatím nesehnal, zapojuji klidně i více zásuvek na "světelný" obvod (jištěný 10A). Pokud vím, zatím to nikoho nezabilo...  ??

Teď k tazateli a jeho původní otázce: Jestliže původní elektroinstala ce byla řádně provedena a pravidelně revidována, byl přívodní kabel správně dimenzován a jištěn, tedy vedení jako takové, bez ohledu na to, co kdy kdo na to v budoucnu připojí. Není tedy problém na tento obvod nainstalovat třeba další zásuvky (do max. počtu 10ks, ale s ohledem na připojená světla bych zapojil max. 6-8 zásuvek) a do nich lze připojit leccos, nejen lampičku a budík - přívodní kabel to vydrží, nanejvýš vypadne jistič v rozvaděči. Skutečnost však může být jiná, dráty možná co někde zbyly, odjištěné hřebíkovými pojistkami a nikdy to nikdo nekontroloval. Při takovém nebo podobném stavu elektroinstala ce by se hodil přímý zásah blesku, který by vytrhal stávající rozvody ze zdí a připravil tak prostor pro úplnou rekonstrukci elektroinstala ce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
habin
« Odpověď #20 kdy: 19.10.2008, 20:25 »

Kdekdo slyšel, jedna paní povídala, myslím že jsou to babské řeči. Prosím o číslo té normy, která toto "povoluje" - sháním tu dotyčnou normu už asi 15 let. A jelikož jsem ji zatím nesehnal, zapojuji klidně i více zásuvek na "světelný" obvod (jištěný 10A). Pokud vím, zatím to nikoho nezabilo...  ??

Teď k tazateli a jeho původní otázce: Jestliže původní elektroinstala ce byla řádně provedena a pravidelně revidována, byl přívodní kabel správně dimenzován a jištěn, tedy vedení jako takové, bez ohledu na to, co kdy kdo na to v budoucnu připojí. Není tedy problém na tento obvod nainstalovat třeba další zásuvky (do max. počtu 10ks, ale s ohledem na připojená světla bych zapojil max. 6-8 zásuvek) a do nich lze připojit leccos, nejen lampičku a budík - přívodní kabel to vydrží, nanejvýš vypadne jistič v rozvaděči. Skutečnost však může být jiná, dráty možná co někde zbyly, odjištěné hřebíkovými pojistkami a nikdy to nikdo nekontroloval. Při takovém nebo podobném stavu elektroinstala ce by se hodil přímý zásah blesku, který by vytrhal stávající rozvody ze zdí a připravil tak prostor pro úplnou rekonstrukci elektroinstala ce.
JJ.Já tam stejně víc jak dvě zásuvky nikdy nedám a k nim max.dva budíky a dvě lampičky.Jedin ý čeho se trochu obávám je že kabel ke světlu je tažen po dřevěném trámu a přes skelnou vatu.Určitě má daleko lepší izolaci než rozvod který je původní.I když původní rozvody jsou v trubkách.Je to hliník a izolace je jen jakýsi hadr.V podkrovním pokoji kde to bylo děláno asi před 10 lety je to měděný drát-samozřejmě izolovaný a ten je ještě v káblu o proměru asi 1 cm.Vím že při blesku-zkratu tam nějaké nebezpečí je.To máte ale u všeho.Pokud nemáte před elektrickými spotřebiči jištění před přepjetím tak při blesku vám spotřebič může začít hořet a od něj chytnout dům-byt.To jsem slyšel několikrát
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 19.10.2008, 20:52 »

blboune,  je to vůbec možný? Kdo vám takovou blbost řekl?

Prosím já pane Horský. Jsem v rozpacích  bojim

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,7688.msg68557.html#msg68557

 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 19.10.2008, 23:01 »

Hynek Bureš - dnes - 19:18:
Kdekdo slyšel, jedna paní povídala, myslím že jsou to babské řeči. Prosím o číslo té normy, která toto "povoluje" - sháním tu dotyčnou normu už asi 15 let. A jelikož jsem ji zatím nesehnal, zapojuji klidně i více zásuvek na "světelný" obvod (jištěný 10A). Pokud vím, zatím to nikoho nezabilo...  Co??

Pokud jsem tomu dobře rozuměl, máte na mysli poznámku č. 1 uvedenou u tabulky č. 5 v ČSN 33 2130, kde se píše: Světelný obvod je určen převážně pro pevné připojení svítidel, popř. pro připojení svítidel na zásuvky ovládané spínači. Na tento obvod lze také připojit zásuvky, a to v jedné místnosti nejvýše jednu zásuvku. ... Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 20.10.2008, 08:31 »

ČSN 33 2130 měla více změn, poslední v r. 94 a 95, nevím přesně v které, ale tab.5, vč. poznámky je vypuštěna.
To neznamená, že zásuvka správně osazená na světelném okruhu / řekl bych, ale pouze v nouzi / zhorší bezpečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #24 kdy: 20.10.2008, 09:26 »

To Klinský: Tak přeci 33 2130, svého času "nejzákladnější" norma pro elektroinstala ce. Sypu si popel na hlavu, doufal jsem že to bylo v nějaké už neplatné normě resp. neplatné části normy. Vypuštění tabulky č.5 ověřuji - změna Z3 ČSN 33 2130 by měla být na portálu ČNI zdarma (uvedena cena 0,00),  tak jsem ji rovnou objednal.

Následující úvahu jsem začal psát s tím, že kontroverzní ustanovení je platné a ponechám ho k další diskuzi:
To, že ČSN není závazná,  není argument a pokud by došlo k úrazu elektřinou v místnosti, do níž jsem vyprojektoval dvě a více zásuvek ze světelného obvodu, tím porušil byť zastaralou poznámku v ČSN, ačkoliv by obvod byl opatřen proudovým chráničem 0,03A a vše ostatní bylo technicky správně,  musel bych si opatřit hodně dobrého právníka, neboť bych byl označen za viníka společně s revizním technikem, který toto řešení zrevidoval. A nebo ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 20.10.2008, 10:24 »

Pokud se zásuvka zapojí správně, tak z hlediska úrazu el.proudem nebo požáru nebezpečí nehrozí. Je ale možno vás popotahovat za to, že při zkratu spotřebiče tam zapojeného, zhaslo světlo v místnosti a osoba zakopla v náhlé tmě a přivodila si úraz s dobou léčení cca 1 rok.  Smích
Stejný problém ale může nastat i u centrálního chrániče nebo jističe a tak asi nebude tak zle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 20.10.2008, 11:37 »

Změna Z3 ruší v ČSN 33 2130 kapitolu 6 - Rozvody v zemědělských objektech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 20.10.2008, 11:55 »

Sypu popel na hlavu.
Změna 2-6.94 Tab. 5 v čl. 4.7.4 se mění takto:
Poznámky:
 1) Světelný obvod je určen převážně pro pevné připojení svítidel, popř. pro připojení svítidel na zásuvky  ovládané  spínači.  Na tento obvod lze také připojit zásuvky, a to v jedné místnosti nejvýše jednu zásuvku. V každé obytné místnosti (viz ČSN 73 4301  )
a v kuchyni, která není připojena na obvod pro bytové jádro, musí být alespoň jeden vývod připojen na světelný obvod.
 2) Zásuvkový obvod je určen převážně pro připojování spotřebičů do zásuvek. Na tento obvod lze také pevně připojit spotřebiče  do celkového maximálního příkonu 2 kW (např. svítidla, ventilátory, infrazářiče apod.).
 3) Na obvod pro bytové jádro se připojí osvětlení, zásuvky a pevně připojené spotřebiče v bytovém jádru a v kuchyňské sestavě, s výjimkou zásuvky pro pračku, elektrického sporáku, popřípadě dalších spotřebičů, které je nutno připojit na samostatný obvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #28 kdy: 20.10.2008, 18:00 »

Děkuji, já to opravdu nemohl najít.   angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #29 kdy: 20.10.2008, 18:32 »

Zde je diskuze o dočasném nouzovém řešení, a to rozšířením stávajícího světelného obvodu o dvě zásuvky pro drobné spotřebiče.
V tomto případě není nutné se opírat o předpisy pro nové instalace, kde je situace naprosto jiná. Úsměv

Pokud vyhovuje technický stav instalace a je zajištěna ochrana proti nadproudům a ochrana proti dotyku, nevidím naprosto žádný problém schválit toto řešení do doby rekonstrukce.  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #30 kdy: 20.10.2008, 21:18 »

Změna Z3 ruší v ČSN 33 2130 kapitolu 6 - Rozvody v zemědělských objektech.

A ještě přesněji článek "Nahrazení předchozích norem" na str.2, ČSN 33 2000-7-705(1995).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak vyzkoušet 1fáz motor pračky?
 Je vyhodnejsie zhotovenie alebo kupa štartéra kompresora mrazničky?
 Co dělat, když dělá elektrikář něco jiného, než druhý?
 Kdo opraví elektrocentrálu?
 Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ?
 Jak zabránit opalování kontaktů u membránového čerpadla?
 Jak opravit poškozený kabel někde pod omítkou?
 Kde hledat chybu ve starem 380V rozvodu RD?
 Kolik může stát oprava indukční varné desky?
 Co si počít s navrtaným PE vodičem?
 Jak v solarni lampe priletovat medeny dratek k staniolovemu polepu?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Jak opravit porušený kabel pro HDO?
 Jak opravit přeseknutý kabel?
 Může mi neznámý floutek neustálým vypínáním přívodu zničit některé spotřebiče?
 Co vše může poškodit záměna N za L2 na přívodu objektu?
 Kde mohu vypnout obvody bytové instalace, kvůli výměně panel. krabic?
 Kdo mi vymění pojistkovou skříň?
 Mohu si sama vyměnit pojistky v bytě a jak na to?
 Prečo mi skúšačka detekuje napätie na nezapojenom vodiči?
 Proč mi fázovka svítí na svorkách PEN v zásuvce, ale v rozvodné krabici už ne?
 Způsobí navrtání uzemnění vyhození jističe?
 Jak napravit "zapadlé" elektroinstalační krabice?
 Jak opravit provrtaný kabel?
 Jak bezbolestně posunout svítidlo v sádrokartonovém podhledu?
 Je možné použít samostatné vodiče z kabelu CYKY?
 Jak zazdít ustřižený živý kabel?
 Jak opravit navrtané AL dráty v omítce?
 Jak správně postupovat při drobných oprávách elektroinstalace?
 Kde přesně měrit proud na jističích v rozvodové skříni?
 Co hrozí, když jsem dal Wago svorky přímo do zdi bez krabice?
 Jak vyřešit porušenou izolaci kabelu ve světle?
 Jak opravit poškozenou izolaci CYKY ve zdi ?
 Jak se profesionálně opravuje poškozené vedení?
 Čím spojit a zaizolovat kabely k vánočním světýlkům?
 Jak prokázat vadné zapojení vypínače ?
 Jak vhodně vyřešit špatně zvolený typ kabelu aniž bychom znovu sekali do zdi?
 Ako vymeniť poistkovú skrinku v starom byte za ističe?
 Mohu si sám vyměnit ložiska v motoru cirkulárky?
 Pomůže poruše elektromotoru jen výměna kondenzátoru?
 Opravovat ustřihané vodiče nebo natahovat celé znovu?
 Jak opravit porušený zásuvkový vodič pod vypínačem?
 Jak vyřešit renovaci 30ks rozvaděčových dvířek v bytovém domě?
 Je bezpečné opravit izolaci kabelu CYKY 5x2,5mm2, kdy je vidět jádro N vodiče?
 Jaká je obvyklá cena za přemístění rozvaděče z chodby domu do bytu?
 Jak by vyměnil vypínač hodinový manžel?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Kde koupit kryt na svítidlo OS-P14?
 Není oprava LED žárovky nebezpečná práce?
 Ako opraviť spínanie svetla do povodného stavu?
 Stačí při naříznutí vrchního pláště kabelu pouze oprava izolační páskou?
 Proč wapka vyhazuje jistič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.