Čo všetko na doplnkové pospojovanie?
Jaroslav Hasala:
Zdá se, že zde máme opět jedno téma, které rozděluje elektrotechnik y na dva tábory.
Opět to vidím jako důsledek nejednoznačnýc h předpisů ČSN.
Osobně patřím spíše do skupiny "méně pospojených".
V současných koupelnách toho totiž moc k pospojení nebývá - vany z akrylu, vodovodní vedení z polyetylenu, odpady z PVC ...
Pokud vypustíme ne zcela jednoznačně dané pospojení vodovodních baterií, zbydou nám obvykle pouze topné tělesa - radiátory nebo tzv. "žebříky".
A i u těch to lze většinou "obejít", pokud je přívodní potrubí kovové - pospojením v jiné místnosti, obvykle u kotle.
Takže se můžeme relativně lehce dostat do situace, kdy opravdu nebude "co" pospojovat.
I když, i v těchto případech je vhodné vodič ochranné pospojování do koupelny přivést a nechat do třeba volně pod vanou. Může přijít vhod při případné výměně vany za kovovou nebo třeba masážní. A i když zůstane vana plastová, bude při potřebě pospojit "něco" z čeho brát ...
Co se týká mého přístupu k pospojování, vycházím z celkem jednoduché modelové situace, kdy se někdo jednou částí těla dotýká nějakého napětí (třeba drží mokrý fén ve II. tř. izolace) a jinou částí se dotýká kovových částí, třeba zrovna vodovodní baterie. Pokud baterie nebude pospojená, zřejmě se nestane nic. Pokud bude baterie pečlivě pospojená pomocí svorek ZS4, asi to bude bolet ... Ano, jistě, pokud bude proud dostatečně velký, vybaví proudový chránič, ale přesto to určitě nebude příjemné ...
Podle mého soudu je nejlepší ochranou před úrazem izolace, nebo izolované okolí - potenciál nemá kudy odcházet.
Pospojení jde přesně opačným směrem, vytváří cestu pro případný poruchový proud. Problémem je, pokud je součástí této cesty i lidské tělo ...
Zásah bleskem do objektu považuji za dost extrémní situaci, kdy nemusí nutně platit obecně známé pravidla. Rozhodně bych nikomu nedoporučoval koupání ve vaně nebo sprchování za bouřky, bez ohledu na způsob provedení ochranného pospojení.
Fuk Tomáš:
Citace: Jaroslav Hasala 17.10.2008, 21:33
Zásah bleskem do objektu považuji za dost extrémní situaci, kdy nemusí nutně platit obecně známé pravidla. Rozhodně bych nikomu nedoporučoval koupání ve vaně nebo sprchování za bouřky, bez ohledu na způsob provedení ochranného pospojení.
Bezpochyby. Narazil jsem např. na článek, kde meteorolog Ron Holle z National Oceanic and Atmospheric Administration údajně uvádí, že v USA je ročně zasaženo výbojem z blesku při pobytu v koupelně 10-20 lidí, z toho s průměrně 1 smrtelným následkem. A to přes varování kdejakých oficiálních organizací, že za bouřky je lépe se koupelně vyhnout.
Jan Franěk:
Žádná ochrana není dokonalá. Každá pouze snižuje rizika.
Také jsem ten co pospojuje v koupelně vše co je kovové a i pod plastovou vanu natáhne žl/zel. drát. Na kohoutky ale nedávám nic. To jsem dělal pouze v případě třeba prádelny, kde vedle sebe stálo asi 6 praček. Jinak mi to příjde zbytečné. Jsou i koupelny, kde je to opravdu diskutabilní, ale asi je to síla zvyku. o:-)
Pavel Horský:
Jardo, máš bod. Zastávám stejný názor jako ty. Dál bych to tu prostě nerozebíral. Myslím si, že už tady bylo řečeno snad vše.
Rozmahel Vladimír:
TO: FUK
Ta tabulka je skvělá, ale ty hodnoty zkratového proudu by platily u tvrdého zdroje umístěného těsně před elektroměrem, v zásadě jen u trafostanice nebo v těsné vzdálenosti. V praxi je na přívodu RD impedance přívodu nn cca 0,3-0,5Ohm, podle vzdálenosti od trafa, což by bylo nutno seriově zahrnout do výpočtu zkratového proudu.
To napětí při blesku na vodovodu je indukce do vodovodu, nebo jako na HOP pospojovaný vododvod?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana