Podle jakého předpisu zajistit průklest stromoví pro vedení nn?

(1/2) > >>

Vladimír Kadlec:
Při přejímce přípojky monitorovací stanice jsme narazili na problém ochranného pásma nadzemního kabelu nn. Jedná se již o měřenou část rozvodu, elektroměr je osazen v ER v blízkosti TS v údolí. Vlastní vedení k objektu na kopci je provedeno z části zemním kabelem AYKY 3x70+50mm2, z části vzdušným vedením závěsným kabelem AES 4x70mm2.
Problém je  v tom, že vzdušné vedení je nataženo mezi stromy bez provedeného průklestu větví. O jakou normu či předpis se lze při dohadování se zhotovitelem opřít?

Jirka Š. Svejkovský:
Do jednoho kilovoltu se ochranná pásma nestanovují (netýká se městské zástavby a souběhu vedení- zde platí ČSN 73 6005).

Vladimír Kadlec:
To: Jirka Š. Svejkovský
 (poklona)  za Vaši reakci, to samozřejmě vím (elektrizační zákon - § 46),  ale umím si představit situaci, až větve stromů povyrostou a do toho občasná vichřice (jedná se o Jizerské hory) -  tím vším bude kabel nepochybně značně ohrožen a tomu chceme předejít.

Jirka Š. Svejkovský:
Přemýšlím, co na to aplikovat.  Paragraf 46 platí jednoznačně nad 1kV.

Napadá mě toto:
ČSN 33 2000-5-52

520.N3.2 Vedení je nutno vždy udělat tak, aby nevhodným uložením, nevhodnou volbou vodičů a instalačního materiálu, nevhodným  místěním nebo způsobem provedení apod. nevznikalo nebezpečí osobám a zvířatům nebo věcem. Musí být umístěno tak, aby nepřekáželo při obvyklém používání prostoru. Je-li vystaveno nebezpečí mechanického poškození,  musí být provedeno s ohledem na toto prostředí nebo chráněno.

Rozmahel Vladimír:
Obávám se, že v tomto případě je hlavní problém ve vlastnických vztazích. Pokud se nejedná o veřejný zájem stran distribuce nn nebo vn, tak se jedná o Vaše zařízení na cizím pozemku. Asi by bylo nejlepší uzavřít dohodu s majitelem popř. zřídit věcné břemeno, zřejmě za úplatu. To bude asi opravdu jen o dobrovolnosti.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana