Jaká je prosím v současnosti správná terminologie pro nulák?
Štefan Beláň:
TO: Váchal
Nulovací proto, že se používal pro ochranu nulováním. Je to označení jeho funkce.
Nulový proto, že by měl mít "nulový" potenciál vůči zemi. Je to jeho stav.
Stření proto, že je vyvedený ze středu uzlu 3fázového vinutí. Název je odvozený od vzniku (vyvedení) tohoto vodiče. :)
Doporučuji zůstat pouze u názvu střední.
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Mirek Váchal 06.09.2008, 18:43
Nevím ovšem, jaký je rozdíl mezi TN-C a TN-S.
Teda nic ve zlém, ale jestli nechápete rozdíl mezi TN-C a TN-S, jak chcete pochopit funkci středního vodiče? Nevím, do jaké míry chcete žákům osvětlit princip elektrické soustavy, ale do příliš velkých detailů bych se nepouštěl.
Petr Doležal:
Ten výraz nulovací vodič něco říká praktikům, kdy je u starých instalacích použita ochrana nulováním dle ČSN 341010, radši jej tedy nepoužívejte.
U vás jde o žáky na základce, tak tam je zřejmě nebudete zatěžovat DC sítěmi (střední vodič a krajní vodiče), ani ochranou před úrazem elektrickým proudem.
Pokud ale do ochrany před úrazem přesto zabrousíte, tak ten rozdíl v soustavách TN-C a TN-S budete muset nastudovat.
Jestli jste z Brna, při lahvince červeného budete mít za hodinku jasno.
Ještě z článku Ing.Kříže:
" Dnes již totiž nehrozí nebezpečí záměny nulovacího a nulového vodiče. Termín nulovací vodič jako oficiální termín neexistuje – používá se termín s mezinárodním označením vodič PEN (a jestliže někdo ještě použije termín nulovací vodič, zřejmě se toto nedopatření nestane příčinou nějakého závažného omylu). Zároveň je však ještě i pro střídavou síť ponechána možnost užívat termín střední vodič.
S uvedenou terminologií souvisejí i další termíny, které jsou v návrhu uvedeny, tj. vodič vedení, což je vodič, který je v normálním provozu pod napětím a je schopen podílet se na přenosu nebo rozvodu elektrické energie, ale který není ani nulovým vodičem, ani středním vodičem. Tento vodič je buď fázový vodič ve střídavé síti (AC), nebo krajní vodič ve stejnosměrné síti (DC). Takže ve střídavé síti jsou fázové vodiče a nulový vodič, ve stejnosměrné síti jsou krajní vodiče a střední vodič. "
Michal Kolesa:
Citace: Jirka Š. Svejkovský 06.09.2008, 19:56
Teda nic ve zlém, ale jestli nechápete rozdíl mezi TN-C a TN-S, jak chcete pochopit funkci středního vodiče? Nevím, do jaké míry chcete žákům osvětlit princip elektrické soustavy, ale do příliš velkých detailů bych se nepouštěl.
Já bych tak rád učil. Máma říká, že na to nemám psychickou odolnost
Edmund Pantůček:
Nepletu-li se nulovací vodič by měl sloužit ke spojení s nulovým potenciálem (prosím nezaměňovat s vyrovnáním potenciálu jako pojmem), nulový vodič je střední vodič v souměrné třífázové soustavě.
Vzhledem k tomu, že skoro žádná instalace a skoro žádný rozvod dnes nejsou souměrné (požadavek: dodávka a spotřeba energie v jednotlivých fázích jsou stejně veliké a sinusové), není ani nulový vodič nulový, anobrž teče jím někdy značný vyrovnávací proud.
Doporučuji jednoznačně odklonit se od všech třech názvů a konečně začít používat pojem neutrální vodič (fázovým proud přitéká a neutrálním odtéká) (norm) Koukněte se do názvosloví evropských norem a ne do našich nešťastných překladů.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana