Jaký je elektrický odpor človeka?
Radko Jadko:
Aký je cca odpor človeka?
Jaroslav Hasala:
Pro různé výpočty se předpokládá odpor lidského těla 5000 Ohm.
Skutečný odpor záleží na spoustě faktorů. Namátkou třeba :
výška, váha, pohlaví, věk, teplota okolí, míra nervozity ... :)
Daniel Reiský:
V knize "Příručka pro zkoušky elektrotechnik ů" se uvádí průměrně 1000 - 3000 Ohm dle podmínek, které jsou velmi individuální, jak uvedl pan Hasala.
Jirka Š. Svejkovský:
Ještě bych upřesnil.
Lidský odpor je jiný při měření digitálem, který měří napětím v řádu jednotek voltů. Vychází dost vysoko.
Jiná situace je při přiložení napětí v řádu stovek voltů (prosím nezkoušejte), například při úraze. Protože okamžitě dojde ke zpocení, odpor rychle klesá a proud roste.
Mimochodem: pro vybavení proudového chrániče o rez. proudu 30mA stačí odpor lidského těla (budete-li držet v druhé ruce vodič PE) <7700 Ohm.
Jiří Schwarz:
Pro měření unikajícho proudu spotřebičů nebo el. nářadí dotykovou metodou se odpor těla simuluje odporem 2000 Ohmů, někdy je to udáváno jako průměrná hodnota odporu těla.
Při měření zpravidla ukáže přístroj podstatně větší hodnotu, protože se neměří jen odpor těla, ale i přechodové odpory na povrchu těla.
S tím souvisí např. i bezpečné malé napětí (ČSN 33 2000-4-41) pro různá prostředí, protože v nebezpečném nebo zvlášť nebezpečném prostředí jsou vytvořeny podmínky pro snížení přechodového odporu povrchu těla (vlhko, teplota a z toho plynoucí pocení,...)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana