Jak si správně vyložit obr. E.31 z ČSN EN 62305-3

(1/1)

Jan Vykoupil:
Určitě nejsem sám komu to vrtá v hlavě, a možná už to tady někde proběhlo. Jak si vyložit uvedený obrázek? Speciálně poznámku že "Uzavřené el. zař. je spojeno s jímací soustavou a s vodivými částmi stavby,.....,  pomocí kovového stínění, které......." Mám to chápat tak, že el. zař. na střeše, kde nelze dodržet dostatečnou vzdálenost od jímací soustavy (což je dost časté) a které je tedy spojené s jímací soustavou, musí být být napájeno stíněným kabelem? Nebo co je míněno kovovým kabelovým stíněním? Nějaká trubka, v níž je kabel uložen?

Jan Hájek:
Ano, toto stínění by mělo mít minimální průřez 16 mm2. Bacha na bod 6. u obrázku! Lépe jsme to popsali v KníŠce 2.0 v kapitole 3 www.kniSka.eu/kniska

Jan Vykoupil:
Takže stíněný kabel.... (poklona)  za odpověď, ale....
... u kabelů menších průřezů k menším zařízením si praktické řešení toho stínění s vyhovujícím průřezem nedokážu představit. Další otázka je, kam to stínění bude připojeno na druhém konci. Pokud na nějakou uzemněnou ochrannou přípojnici tak bude pořád bleskový proud běhat vnitřkem objektu. Předpokládám, že stínění bude plnit i funkci doplňujícího pospojování. Nicméně pořád bude moci bleskový proud téct normálním PE vodičem kabelu. V kníŠce není řešení pro variantu "rozsáhlé kovové konstrukce na střeše - spojení všechno se vším" popsáno moc konkrétně a jasně, tzn. co s vodiči PE a doplňujícího pospojování. Šlo by to prosím popsat poněkud podrobněji pane Hájku? SPD jsou celkem jasné.

Jan Hájek:
Stínění= trubka.
Bleskový proud poteče celým objektem, to aby byl rovnoměrně rozdělen obstará ten svodič bleskových proudů.
Představte si to tak, že to co děláte na domě dole, vyrovnání potenciálu, uděláte i nahoře.
V podstatě je to to samé co v KníŠka 2.0 v kapitole 7, ale i v 8.

Navigace

[0] Index zpráv