Co znamená označení transformátoru "Bezp. rad B"?
Saša Svobodová:
Mám starý transformátor 220/28V (na štítku je skutečně 220V) a je na něm štítek výrobce (ZPA Nová Dubnica) a nápis "Bezp. rad B". Nevím však, co to znamená. Nic jiného, krom štítku s napětími, na trafu není.
Transformátor se jeví jako dobrý, dává správné napětí, snese plné zatížeení, nebrumí. Izolační odpor je tak vysoký, že jej měřidlo téměř neregistruje (při 500V, více jsem nechtěla zkoušet, nevím jestli by to trafo sneslo, ale mohu měřit až do 2500V). Ručička se jen pohne kolem nekonečna.
Jirka Š. Svejkovský:
Tipnul bych to na bezpečnostní oddělovací transformátor dle ČSN EN 61558-2-6.
Má galvanicky oddělená vinutí.
Měla by na něm být tato značka (první shora).
Daniel Reiský:
Citace: Jirka Š. Svejkovský 01.07.2008, 13:55
Typnul bych to na bezpečnostní oddělovací transformátor dle ČSN EN 61558-2-6. Má galvancky oddělená vinutí. Měla by na něm být tato značka (první shora).
Bezpečnostní oddělovací transformátor má stejné výstupní napětí jako vstupní, pouze galvanicky oddělená a značí se písmenem O. Jinak se domnívám, že každý, vyjma autotransformá toru má galvanicky oddělená vinutí, to jest také principem bezpečného oddělení síťového napětí od přetransformov aného. Pan Svejkovský se patrně zmýlil, neboť asi myslel vinutí dvoukomorové, tedy zcela fyzicky oddělená vinutí na rozdíl od jednokomorovéh o, který se vine na jednu neoddělenou kostřičku. Transformátor který máte paní Svobodová k dispozici je zřejmě zcela v pořádku a s klidem jej zapojte tam, kam potřebujete, samozřejmě v duchu všech bezpečnostních předpisů. Trasformátory tohoto výrobce byly velmi spolehlivé a fortelně udělané, takže obavu určitě nemějte. Pokud by jste zde uvedla i rozměry středního sloupku trafa, vypočítám vám i proud, který trafo snese bez nebezpečí poškození, tedy trvalou zátěž ( výkon ). Musíte rovněž počítat se zvýšeným napětím na výstupu, neboť se dnes používá napětí 230V, které přímo úměrně zvýší sekundární napětí na trafu.
A abych také odpověděl na Vaši otázku, písmeno B značí tedy tzv. bezpečnostní trasformátor, tedy takový používaný v běžných provozech, domácnostech a je tedy pro tyto čely vyroben. Pokud je dobře zapojen a bezpečně uložen, příp. chráněn proti dotyku živých částí, i laikovi je jeho používání povoleno bez výhrad. Tyto trafa se rovněž používají např. u napájení dětských hraček a pod. Je tak značeno odhadem 98% všech trasformátorů, se kterými se můžete v běžném životě setkat. Nemějte proto obavu.
Níže vám uvádím nejbežnější značky, které na trafu můžete najít.
1. Znak počtu fází
* J - jednofázové
* T - třífázové
* C - cívky
2. Značení provedení
* O - oddělovací
* B - bezpečnostní
* T - tlumivka
* A - autotransformá tor
* S - speciální
3. Materiál vinutí
* A - hliník
* C - měď
* K - kombinované měď a hliník
4. Typ plechu
Typ plechů a jejich rozměr je dle katalogových listů
5. Stah jádra
Podle katalogových listů v mm
6. Číslo nebo znak specifikace
* Bez označení - kostra jednokomorová skládaná nebo plastová
* 2 - lisovaná dvoukomorová
* T - provedení tropické pro tropy TAH2
* 0 - speciální provedení
7. Pořadové číslo navíjecího předpisu
Určí výrobce každému jednotlivému typu
Údaje pro objednávku
1. Typ transformátoru, 2. Výkon transformátoru, 3. Vstupní napětí, 4. Výstupní napětí a proudy, 5. Kmitočet, 6. Počet kusů, 7.U třífázových transformátorů zapojení vinutí
Příklad značení: JBC E2025 - 0169
Jednofázový bezpečnostní, měděné vinutí, plechy EI20, stah jádra 25 mm, kostra jednokomorová skládaná nebo plastová. Navíjecí předpis 0169, který udává převod napětí mezi primárním a sekundárním vinutím 230V na 12V a výkon 20 VA.
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Daniel Reiský 01.07.2008, 14:20
Pan Svejkovský se patrně zmýlil, neboť asi myslel vinutí dvoukomorové, tedy zcela fyzicky oddělená vinutí na rozdíl od jednokomorovéh o, který se vine na jednu neoddělenou kostřičku.
Oávám se, že to nejsem já, kdo se zmýlil. Bezpečnostní transformátor je takový, který odpovídá normě ČSN EN 61558-2-6. takže těžko to bude trafo 230/230V, že? Oddělovací transformátor zase odpovídá ČSN EN 61558-2-4.
Paní jistě umí hledat na internetu. Tady očekává radu na úrovni odborné. Neočekává, že se jí dostane blábolů typu
Citace: Daniel Reiský 01.07.2008, 14:20
Tyto trafa se rovněž používají např. u napájení dětských hraček a pod.
Ne, trafo s napětím >24V na sekundáru opravdu nemůžete použít k napájení hraček. Pro hračky platí jiná pravidla (např. NV171/97).
Dále, "značky", které jste uvedl nejsou nejběžnější, ale odpovídají značení jednoho výrobce (Elektrokov). Pro jednoznačné určení typu trafa je nutné na štítku přečíst číslo ČSN nebo grafickou značku.
Saša Svobodová:
Hezké odpoledne,
(poklona) za odpovědi. To trafo je určené do jednoho měřícího/zkušebního přístroje, ne pro hračku. Celý přístroj je umístěný v plastové skříni, vodiče primárního a sekundárního obvodu jsou oddělené i mechanicky od sebe. Přívod je tří žilový.
Jen jsem nevěděla co znamená to označení, na štítku je skutečně jenom výrobce, toto označení a primární a sekundární napětí a sekundární proud - 1,5A. Kostra je dvojkomorová. Jinak trafo nikde nemá svorku pro připojení ochranného vodiče. Z toho jsem usuzovala, že by to mohlo být trafo bezpečnostní, ale prostě je lepší se zeptat. Rozměry mohu zítra zjistit a poslat, jsou ale dosti veliké vzhledem k dovolenému proudu.
O zvýšeném napětí vím, je toho i využito, protože trafo napájí 24V stabilizátor.
Omlouvám se za neuvedené údaje, nějak mi to vypadlo, že by to mohlo být důležité.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana