Blokujete bojler 8 nebo 20 hodin denně?

<< < (4/6) > >>

Fuk Tomáš:
Citace: Jan Franěk  21.05.2008, 20:42

Zajímala mě hlavně ekonomická stránka věci. Je asi jasné, že při rozdílu v cenách mez VT a NT nic nebrání domácnostem zapojit boiler na 20h. Jen si stále myslím, že potom se boiler chová jako zásobníkový průtokáč. Při každém odběru vody se ochladí a dohřeje. 30háléřů je sice výsměch, ale co na to naše peněženky?
Nemám 20h sazbu doma k dispozici, ale poku by někdo provedl měření třeba během týdne běžného provozu na boileru ve 20h a v 8h docela by mě to zajímalo.

Nechci navádět  ;)  ale jako pokus  (dance)

Podle mne je to poměrně jednoduché. Když mám boiler zapnutý 20 hodin, tak si mohu dovolit mít ho nastavený na nižší teplotu (např. 45°C),  protože zásoba vody nemusí překlenovat několikahodino vou mezeru v napájení. Tudíž průměrná teplota vody v boileru může být nižší, než při 8h natápění, a také teplota v trubkách bude nižší. Proto tepelné ztráty mohou být při 20h také nižší.
Podmiňovací způsob používám proto, že když si uživatel nastaví teplotu zbytečně vysoko (třeba 80°C),  tak bude mít naopak při 20h větší tepelné ztráty, protože bude boiler prakticky stále nahřátý na max. teplotu, zatímco při 8h ohřevu tam budou zřetelné poklesy.

Fuk Tomáš:
Citace: Milan Karvánek  21.05.2008, 21:00

Kristovo noho,  Honzo já to snad kvůli tobě na týden doma přepojím  :D Asi abych zapojil kontrolní elektroměr jen na ten boiler co myslíš? Ale rodina mě bude týden nenávidět, že máme málo horké TUV  :'(


Právě aby vás rodina ne-nenáviděla, tj. abyste zachoval komfort, měl byste nastavit při 8h ohřevu tu teplotu výše.

Jura Krikl:
Ekonomicka stranka: Zakon o zachování energie. Pokud topí 20 hodin, je tepla voda stale 80C, ma celou dobu větší tepelne ztraty do okoli vďaka (lehni, robote!) většímu teplotnímu spadu. Pokud bojler nastzavite na 50C, teplotní spad bude menši a tudíž i ztratova energie. Je uplně jedno, zda bude pod napětím 20h nebo 8hod. Při dnešní kvalitě izolace zasobníku.

Jura Krikl:
Citace: Fuk Tomáš  21.05.2008, 21:08

,  měl byste nastavit při 8h ohřevu tu teplotu výše.

Ale ne pro to, aby bylo nahřato z duvodu chladnutí, ale proto že ohřev jede pouze 8 hodin a 80C vody spotřebujete daleko meně, když ji michate se studenou na 40C (cca1:2)  než když ji mate natopenou na 60C (cca2:1).

Fuk Tomáš:
Citace: Jura Krikl  21.05.2008, 21:11

Ekonomicka stranka: Zakon o zachování energie. Pokud topí 20 hodin, je tepla voda stale 80C, ma celou dobu větší tepelne ztraty do okoli vďaka (lehni, robote!) většímu teplotnímu spadu. Pokud bojler nastzavite na 50C, teplotní spad bude menši a tudíž i ztratova energie. Je uplně jedno, zda bude pod napětím 20h nebo 8hod. Při dnešní kvalitě izolace zasobníku.

Není to jedno, protože když máte topení zapnuté jen 8 h, tak musíte mít tu vodu nahřátou víc, abyste s odběrem TUV pokryl delší pauzy v topení. Typicky: při 8h natápět na 70-80°C, při 20h natápět na 50-60°C.
U PRE je za normálních okolností souvislá doba VT u D45d max. 1 hodina, zatímco souvislá doba blokování boilerů 10h40m. To už je sakra rozdíl, jestli vám má zásoba TUV vydržet hodinu anebo půl dne.

Je pravda, že u malého systému s krátkým a dobře izolovaným rozvodem TUV a s moderním dobře izolovaným boilerem bude ten rozdíl mizivý. Naopak u rozvodu v RD s cirkulací TUV už bude ten rozdíl velmi citelný.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana