Mám připojit solární kolektor přímo na hromosvod nebo vytvořit jiný svod?

<< < (2/10) > >>

Jiří Schwarz:
Aby tam ten svod číslo 2 byl něco platný, je třeba jej připojit nahoře k jímači nebo hřebenovému vedení, ale jeho průběh musí být takový, aby byla dodržena vzdálenost s,  a v místě držáku počítat km=0,5 (v tom se často chybuje)

HonzaZlin:
Jde o svépomocnou instalaci 3 panelů pro přímý ohřev TUV, bez propojení na el. instalaci (vím, projekt + odborná realizace + revize je lepší, ale přesto chci všechna pravidla dodržet, proto se ptám zde).
Svod 2 nemá být rozšířením stávajícího hromosvodu, hromosvodáři mi jej připravili jako možné uzemnění, když jsem mluvit o záměru zřídit FVE.
Je v zemi napojený na uzemňovací pásek a nosnou konstrukci bych na něj připojil, pokud to není proti normám. To by řešilo část uzemnění konstrukce (černá barva),  část pospojování (žlutozelená) má vést vodičem CY16, podle doporučení výrobců ochran na vnitřní rozvod a ekvipot. svorku v domě.
S tím mám právě problém, který jsem popsal. Raději bych se vyhnul pospojování dovnitř domu a vedl vodič venkem. Tak se ale potkávám se zmíněným svodem/uzemněním. Buď bych je oba spojil (na úrovni země) nebo pospojování vedl zvlášť až ke svorce MET u rozvaděče (MET je stejně spojena v zemi se svodem stejným páskem).
V revizi hromosvodu je odpor svodů mezi 6-8Ohmy.

Jiří Schwarz:
Začínám mít pocit, že je to úplně špatně. Musel bych to vidět.

Ta "magická" vzdálenost s platí pro nějaké provedení hlavního ochranného pospojování a vyrovnání potenciálů. Pokud budete mít panely (konstrukci) připojené na uzemnění a elektrické vedení od panelů bude někde o X metrů dál v nějakém vztahu k ochrannému PE (PEN) potenciálu, při vlně 10/350 musíte počítat řádově 1kV na jeden metr. I ta vzdálenost s bude problematicky vyčíslitelná.
Takže pří zásahu bleskem tam vznikne pořádný rozdíl potenciálů, tam je možné, že celá FVE bude zralá do šrotu

Jan Franěk:
Citace: HonzaZlin  25.05.2022, 11:20

Jde o svépomocnou instalaci 3 panelů pro přímý ohřev TUV, bez propojení na el. instalaci (vím, projekt + odborná realizace + revize je lepší, ale přesto chci všechna pravidla dodržet, proto se ptám zde).


Jste srandista. Pokud chcete opravdu dodržet všechna pravidla, svěřte tuto práci odborníkům a nehledejte rady na internetu. Problém je především v tom, že řešení je nutné postavit přímo na míru v konkrétním případě, na základě všech místních skutečností, o kterých na dálku nemůžeme vědět. ČAsto i dobře míněná rada může být na škodu, pokud nejsou prostě všechny informace k dispozici. Už to konečně pochopte, že vám díky tomu nikdo projekt zadarmo a na dálku neudělá.

HonzaZlin:
Citace: Jan Franěk  25.05.2022, 22:06

Pokud chcete opravdu dodržet všechna pravidla, svěřte tuto práci odborníkům a nehledejte rady na internetu. ...Už to konečně pochopte, že vám  tomu nikdo projekt zadarmo a na dálku neudělá.

Nechtěl jsem se žádného z odborníků dotknout. Nechci projekt zadarmo a na dálku, chtěl jsem jen poradit s konkrétním případem uzemnění a pospojení, jakých je toto forum plné.
Bohužel, jak ukazuje p.Hájek ve svém odkazu, i projektant s revizním technikem na FVE za mnoho milionů dokážou svými chybami způsobit statisícové škody a to nevěřím, že jde o jejich jedinou podobnou "akci".
Ale to není obhajoba domácího fušerství. Mám poctivou snahu věci nastudovat a pokud bych našel projektanta FVE, který by se za současné poptávky mojí instalaci cca 1kWp pro bojler nevysmál a cena projektu by nepřesáhla cenu realizace, velmi rád bych mu celou věc svěřil...

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana