Jaký je rozdíl mezi stykačem a relé?

<< < (6/6)

Martin Kurka:
Hlavní rozdíl bych viděl v tom, že:

1) U relé se mechanická pohyblivá část magnetického obvodu nejčastěji pohybuje po kružnici,  u stykače po přímce

2) U stykače se proud spíná v každém obvodu dvakrát - pro každý obvod je pár kontaktů. U relé se proud přerušuje jen v jednom místě, proto je možná jednoduché provedení přepínacího kontaktu.

Z toho vyplývá i možná vyšší spínací schopnost stykače jak napěťová tak i proudová, ale pravidlem to není.
U stykače se daleko lépe vyrábí nuceně vedené kontakty, většina moderních stykačů je má. Proto se také používá termín pomocný ministykač - to je malý stykač s kontakty výkonově na úrovni relé, ale proud  je spínaný párem kontaktů a většinou nuceně vedených kontaktů. To znamená možnost použití ministykače v bezpečnostních obvodech zastavení strojů kategorie 0 a podobně. (To už si rozmyslíte, jakým prvkem spínat proud 3A do pneumatického ventilu Herion spouštějícího spojku 1600 tunového kovacího lisu, pod jehož beran se vejde půlka člověka)

Dnes se konstrukce a názvosloví v oblasti proudů 1-80A stírá, mnoho instalačních stykačů jsou vlastně výkonová relé, polovodičová SSR (solid state relay) či polovodičové stykače nejsou ani stykače, ani relé ale obecně prvky malým příkonem spínající příkon velký.
Pokrok a tím zmatek v názvosloví nezastavíš.


 

Milan Karvánek:
 (poklona) p@ne kolego Kurko  :)

Štefan Beláň:
TO: Kurka  (jednicka)

Přiznávám, že mne tento základní a faktický rozdíl nikdy nenapadl.  :'( (poklona)

Pavel Kalenda:
potřebuji z 12V DC obvodu ovládat obvod 230V AC (spínat čerpadlo apodob),  dejme tomu max 25A -> bude tedy lepší SRR relé a nebo nějaký stykač, nebo je to šumák, protože jde jen o názvosloví, ale prakticky to vyjde pro takovou hodnotu proudu nastejno?  - asi si stále pletu pojmy ovládání a spínání a co je potom slaboproud a co už ne ve světě SSR relé...

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana