Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Ako by som mohol zapojiť TN-C zariadenie TN-S sústavu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ako by som mohol zapojiť TN-C zariadenie TN-S sústavu?  (Přečteno 4390 krát)
Peter K.
« kdy: 13.03.2008, 10:04 »

Viete mi poradiť ako by som mohol zapojiť TN-C zariadenie (tlačiarenský stroj) na rekonštruovanú TN-S sústavu(teda z TN-C).

Je doplnkové pospájanie vhodné riešenie?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #1 kdy: 13.03.2008, 10:31 »

1) Upravit vnitřní zapojení stroje na TN-S (ale pozor na záruku apod.,  jde-li o zásah do vnitřního zapojení)
2) Ke stroji přivést přívod TN-C z hlavního rozvaděče před bodem rozdělení PEN

Je vhodné (resp. dle vnějších vlivů může být i povinné) stroj připojit na doplňující ochr. pospojování, bez ohledu na zvolenou variantu řešení
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Rostislav Schwarz
*
Offline Offline



CETIN a.s.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 13.03.2008, 10:54 »

Já bych se tady více přiklonil k variantě 2, přivést ke stroji TN-C, protože několikrát jsem se setkal s tím, že to přepojení uvnitř stroje bylo zbytečně komlikované a žádalo si hodně úprav.
Doplňující ochrané pospojování určitě ano.
Ale to jsem pouze citoval pana Bureše. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revizní technik E2A, optimaliazce radiových sítí
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 13.03.2008, 11:09 »

Vnitřní zapojení stroje by mělo být vždy TN-S, takže by to neměl být až takový problém.
Většinou to obnáší pouze odstanění propojky mezi PE a N na přívodní svorkovnici stroje.
Ochranné pospojování není na škodu nikdy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Rostislav Schwarz
*
Offline Offline



CETIN a.s.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 13.03.2008, 12:04 »

Jendou jsem takto přepojoval starou 3f pilu na trubky. Motor je 3f, tam není poblém, toho se síť TN-S netýká, ale ovládání této pily bylo řešeno přes stykač 230V u toho byl už problém, protože proudový chránič se vybavoval, na svorkovnivi jsem to vše přepojil a myslel jsem že jsou okruhy již zvlášť, pravda však byla jinde, na stroji to bylo propojeno  ještě s kostrou, hledal jsem snad všude a nakonec jsem zjistil, že toto propojení bylo pod celou litinovou kostrou někde schované. Než zvedat pilu nějakým jeřábem raději jsem na ni vytvořil komplet nové vedení i ovládání a bylo vše vyřešeno. Opravdu se to nedalo řešit jina.A než to nechat na TN-C a odpojit pouze chránič, raději jsem to předěla, přeci jen pokud tam to zařízení má existovat několik let, tak cca hodinka práce za to stojí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revizní technik E2A, optimaliazce radiových sítí
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 13.03.2008, 12:08 »

Občas se setkávám se stroji (hlavně staršími zahraničními),  které jsou v provedeni TN-C. Motor 3x400V a ovládačka z fáze L1 přes jistič na PEN. Buď jdu od toho nebo donutím provozovatele ovládačku doplnit o trafo 400/230V. Pak můžem tvrdit, že ta zeleno/žlutá je PE a stroj je v TN-S.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Surovec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.03.2008, 12:14 »

Pokud je řídící obvod napájený z transformátoru 400V/ ? ,  připojit L1,L2,L3, PE. N nepřipojovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rostislav Schwarz
*
Offline Offline



CETIN a.s.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 13.03.2008, 12:36 »

Nápad zařadit k ovládačce transformátor je opravdu výborný, kdybych jestě někdy podobnou práci dělal, tak jej určitě využiji. Ještě  by možná existoval lepší způsob, nahradit  stykač motorovým zpouštěčem, ale to by mi zas nevyhovovalo u té pily protože je tam využit koncový spínač a používat podpěťovou ochranu místo relé by asi příliš dobrý napad nebyl. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revizní technik E2A, optimaliazce radiových sítí
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 13.03.2008, 13:46 »

Žádný stroj ani spotřebič nikdy nebyl a nesmí být v provedení TN-C. pozor
Pouze připojení stroje mohlo být provedeno na siť TN-C tak, že se připojovací svorky PE a N propojily spojkou dodávanou výrobcem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 13.03.2008, 13:57 »

Žádný stroj ani spotřebič nikdy nebyl a nesmí být v provedení TN-C. pozor
Pouze připojení stroje mohlo být provedeno na siť TN-C tak, že se připojovací svorky PE a N propojily spojkou dodávanou výrobcem.

Mám trochu jinou zkušenost, zvlášť u strojů, které byly po patnácti letech provozu kdesi v cizině dovezeny k nám. Zrovna řeším jakousi odporovou svářečku: připojení 1x400V (nerovnoměrný odběr),  za jističem 32A bez jištění drátky 0,75qm pro ovládačku, EMC pláče - tyristorové řízení atd ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Surovec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 13.03.2008, 14:02 »

To Schwarz: Pozor! rozběh stroje po strátě a obnovení napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 13.03.2008, 14:02 »

Dobré řešení bývalo i použití stykače s cívkou na 400V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.