Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Jak je to s věcným břemenem pro zařízení rozvodných závodů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je to s věcným břemenem pro zařízení rozvodných závodů?  (Přečteno 4952 krát)
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« kdy: 27.02.2008, 09:22 »

Jedná se o bytový dům ve vlastnictví společenství vlastníků. EON hodlá zřídit na domě přípojkovou skříň s přívodem 3x95+70 AYKY a odvodem 4x50 NAYY pro další rozvod po sídlišti. Podotýkám, že bytový dům nebude z tohoto rozvodu napájen.

EON žádá společensttví o vyslovení souhlasu se zřízením přípojkové skříně ve fasádě bytového domu. Pokud vím, tuším tak od roku 1996 je povinností (zřejmě EON) zanést věcné břemeno, pokud je zřízeno, do katastrální mapy.

Je však možné, aby byla zřízena přípojková skříň, aniž by toto bylo předmětem věcného břemena? Neboli vlastníci chtějí, aby nebyla dotčena hodnota nemovitosti v souvislosti s břemenem. Přičemž proti faktu další skříně ve fasádě se společenství nějak zásadně nebrání.

Jsem sice elektrikář, ale měření a regulace,  toto jistě a bez pochybností nevím, tak buďte shovívaví, a neodkazujte mě hned na elektrizační zákon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Martin Bauer
živnostník
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 27.02.2008, 12:36 »

Nejsem si jistý na 100%,  ale myslím si že pokud dojde ke svolení k instalaci této skříně, má distributor dle energetického zákona povinnost zřídit věcné břemeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT E1/B, EZS, CCTV, elektromontáže, projektování slaboproudu

Říkali nám: elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky, prý to občas kope.....
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 27.02.2008, 13:01 »

Nejsem si jistý na 100%,  ale myslím si že pokud dojde ke svolení k instalaci této skříně, má distributor dle energetického zákona povinnost zřídit věcné břemeno.

Díky za odpověď. Trošku jsem procházel ten nyní již energetický zákon a našel toto:

Zákon 458/2000 (energetický zákon) v aktuálním znění:


§25 čl.4
(4) Provozovatel distribuční soustavy má právo
 f) v souladu s podmínkami stanovenými územním rozhodnutím a stavebním povolením zřizovat a provozovat na cizích nemovitostech zařízení distribuční soustavy, přetínat tyto nemovitosti vodiči a umísťovat v nich vedení,

(5) Příslušný provozovatel distribuční soustavy je povinen zřídit věcné břemeno umožňující využití cizí nemovitosti nebo její části pro účely uvedené v odstavci 4 písm. f),  a to smluvně s vlastníkem nemovitosti; v případě, že vlastník není znám nebo určen nebo proto, že je prokazatelně nedosažitelný nebo nečinný nebo nedošlo k dohodě s ním,  vydá příslušný vyvlastňovací úřad na návrh příslušného provozovatele distribuční soustavy rozhodnutí o zřízení věcného břemene.

(10) Vznikla-li vlastníku nebo nájemci nemovitosti v důsledku výkonu práv provozovatele distribuční soustavy podle odstavce 4 písm. f) a g) majetková újma nebo je-li omezen v obvyklém užívání nemovitosti, má právo na přiměřenou jednorázovou náhradu.5) Právo na tuto náhradu je nutno uplatnit u provozovatele distribuční soustavy, který způsobil majetkovou újmu nebo omezení užívání nemovitosti, do 6 měsíců ode dne, kdy se o tom vlastník nebo nájemce dozvěděl.

Takže mi z toho vyplývá, že odmítnout věcné břemeno postižený sice může, ale vyvlasťnovací úřad ho prostě obejde a zapíše to tam sám.

Nicméně zůstává otázka, pro mě v zákoně asi nezodpovězená:
kdo, nebo co je vyvlastňovací úřad?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 27.02.2008, 13:08 »

Nicméně zůstává otázka, pro mě v zákoně asi nezodpovězená:
kdo, nebo co je vyvlastňovací úřad?
Sekretariát ČSSD?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 27.02.2008, 13:20 »

Vyvlastňovací úřad
(1) Vyvlastňovací řízení vede vyvlastňovací úřad, kterým je

a) obecní úřad obce s rozšířenou působností
b) Magistrát hlavního města Prahy,
c) magistrát územně členěného statutárního města.

(2) Zastupitelstvo hlavního města Prahy a zastupitelstvo územně členěného statutárního města nemohou působnost vyvlastňovacíh o úřadu přenést statutem na městské části nebo městské obvody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 27.02.2008, 14:39 »

Vyvlastňovací úřad

Pane Doležal, za upřesnění jsem vám vděčný. Jak vidím úniku není, bude nutné vyjednat nějakou jednorázovou kompenzaci, aby to sdružení vlastníků tak nebolelo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
MilanKnop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


TT 00, E1/A


« Odpověď #6 kdy: 27.02.2008, 16:34 »

Smlouvu na zřízení věcného břemene musí podepsat všichni spoluvlastníci nemovitosti a věcné břemeno se zřizuje zásadně za úplatu. Cena se neurčuje žádnými tabulkami ,  ale jednáním s projektantem. Bez souhlasu všech spoluvkastníků nelze energetické zařízení na nemovitost umístit.
S nařízením věcného tö je tak, že musí být vyčerpány všechny možnosti
( ne jen ta nejjednoduší a nejlevnější ) a zřizuje ji Stavební úřad. Zatím jsem se s tím nesetkal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.