Ako je presne definovana energeticka trieda istica?

<< < (3/3)

Gabriel Homoly:
Bohuzial z prace sa mi nepodarilo pripojit sken k prispevku. Ku knihe :Ide o piate originalne vydanie a druhy cesky predklad z roku 2006 ( druhe doplnene a upravene vydanie ). Pojem vypinacia schopnost je mi tiez sympatickejsi ako maximalny prud pouzity v tejto knihe, takze konkretne tato uprava sa asi velmi nevydarila  :(.

Alebo je mozne ze vy mate specialne vydanie urcene pre konstrukterov ...  ;)

Michal Hudeček - BONEGA:
Vážení diskutující, energetická třída jističe je parametr přesně definovaný v normě ČSN EN 60898 pro testování a certifikaci jističů. Třída definuje velikost nežádoucí energie v průběhu zkratu. Zjednodušeně lze říct, že čím menší energie vznikne v průběhu zkratu, tím menší je nebezpečí poškození připojených zařízení a vedení.

Vysoká vypovídací schopnost o kvalitě jističe
Jedná se u veřejnosti o často opomíjenou, avšak velmi podstatnou vlastnost jističe,   protože kvalita ochrany pomocí jističe je také daná velikostí energie, která "protéká" jističem v průběhu zkratu. Její velikost je dána vztahem: E =  I2.t. Jak z uvedeného vztahu vyplývá (proud na druhou x rychlost vypnutí),  například unikátní rychlost vypnutí jističů BONEGA® P-E-P pod 5 ms (doposud nejlepší světové časy byly nad 10 ms) snižuje i tuto nežádoucí energii (viz. grafy na http://www.bonega.cz/jistice  -> Zvýšená bezpečnost -> (1) Mimořádně vysoká rychlost vypnutí)

Třídy omezení energie dle ČSN
Norma ČSN 60898+A1/A11 přesně stanovuje limity energie, na základě kterých jsou jističům přiřazeny jednotlivé třídy. Na jističi je třída podle normy označena v rámečku pod vypínací schopností.

Jističe BONEGA (http://www.bonega.cz/jistice) i kombinované jističe DPN (jistič + vypínač v jednom modulu: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_dpn.htm) bez problémů dosahují limitů 3. (nejvyšší možné) třídy omezení energie podle ČSN 60898+A1/A11, a to i u jmenovité 10 kA vypínací schopnosti.

Na stránce http://www.bonega.cz/jistice -> Zvýšená bezpečnost -> (3) Snížení nežádoucí energie v průběhu zkratu naleznete požadavky normy pro jističe do 16A a nad 16A až do 32A včetně, a to při různých jmenovitých zkratových schopnostech. Všimněte si prosím jak tyto hodnoty narůstají geometerickou řadou a to jak ve vztahu k vypínací jmenovité schopnosti (existuje i provozní) a také v charakteristik ách.

Srovnání jističů
Při přípravě srovnání modulových jističů v ČR (http://www.bonega.cz/srovnani) jsme narazili na zajímavé nesrovnalosti u některých výrobců. Na samotných jističích lze nalézt téměř vždy třídu 3 (viz obrázek),  přitom v oficiálním katalogu je uvedeno něco jiného. Že by omyl při potisku?

Jura Krikl:
 (poklona)  za osvětlení nejasností. Ale potom je definice Energetická třída jističe zavadějicí. Energetická třida je u el. spotřebiču, tato třida určuje vlastně učinnost spotřebiče.
U jističe je tedy Třida omezení energie.
Citace: Michal Hudeček - BONEGA  27.02.2008, 17:14

Třída definuje velikost nežádoucí energie v průběhu zkratu. Zjednodušeně lze říct, že čím menší energie vznikne v průběhu zkratu, tím menší je nebezpečí poškození připojených zařízení a vedení.
[
Vedení to beru, ale zařzení? Jak zkrat zničí zařízení, když proud jde nejkratším směrem ke zdroji.
Možna by stalo za polemiku vypinací čas jak uvadite, jste držitele světoveho rekordu ve vypinaní zkratoveho proudu. Otazka zní, zda již hranice 10ms neni dostačujici pro bezpečný provoz.
Většiniu byva něco pro něco. spiše mne zajima, co je to za energie, ktera v podobě tepla vystupuje z jističe pokud je zatížen na hranici sve charakteristik y. Neni toto pravě ta energetická třída :-D

Gabriel Homoly:
Dakujem vsetkym diskutujucim za ich prispevky. Pre moje potreby je to vysvetlene az, az .... :D. Tymto problemom by sa dalo predist, keby taketo knihy redigoval aj niekto z fachu kto sa stretava s tymito pojmami aj v praxi (norm).

Michal Hudeček - BONEGA:
,  jsem rád, že se podařilo zodpovědět Vaši otázku. Problém je právě v malém povědomí (i u lidí v praxi) o důležitosti rychlosti vypnutí a třídy omezení energie, což jsou dva parametry, které mají zásadní vliv na hlavní účel jističe = chránit vedení a zařízení. Rád bych proto ještě reagoval na výše uvedené poznámky ohledně rychlosti vypnutí. Právě ta má největší vliv na snížení destruktivní energie, která způsobuje poškození vedení a zařízení (ano, i zařízení mohou být následně poškozena, pokud zkrat nastane přímo v nich).

Jen příklad výše uvedeného matematického vzorce E =  I2.t dokazuje, že:

a) když bude v okamžiku zkratu I jen 4.000A pak při t = 0,005 s bude E= 80.000b) když bude v okamžiku zkratu I jen 4.000A pak při t = 0,01 s bude E= 160.000  tedy dvojnásobná destruktivní energie c) když bude v okamžiku zkratu I jen 4.000A pak při t = 0,025 s bude E= 400.000  tedy až pětinásobná destruktivní energie 
Jak jsem již uvedl, u jističů BONEGA je mimořádně vysoká rychlost vypnutí od okamžiku zkratu až do jeho ukončení maximálně 5 ms (při maximálním zatížení). Jiní výrobci se obvykle pohybují v hodnotách minimálně 2 x až 5 x vyšších. Cílem každého výrobce jističů je tedy z hlediska ochrany dosažení co nejvyšší rychlost vypnutí.

U jističů BONEGA® P-E-P to není něco za něco, protože vysoké rychlosti vypnutí není dosaženo na úkor vyššího obloukového napětí, které velmi zvyšuje riziko poškození jištěných zařízení (např. motorů). Obloukové napětí je ve srovnání s jinými jističi shodné, spíše ještě nižší.

Celková rychlost vypnutí se skládá ze tří etap:
etapa 1 - rozpojení kontaktů  etapa 2 - běh oblouku do komory  etapa 3 - ukončení hoření oblouku
Zásadní výhoda jističů BONEGA je v mimořádně vysoké rychlosti v prvních dvou etapách. Třetí etapa je taktéž sice velmi rychlá, ale sama o sobě je velmi krátká a v celkové rychlosti není tak zásadní. Podstatnější v této poslední etapě je to, že komora je natolik precizní, že oblouk u jističů BONEGA "nevyskakuje" vůbec žádným směrem z komory ven (především se vůbec nevrací na kontakty).

Takřka učebnicový průběh zkratového procesu je způsoben mimo jiné také vhodným dimenzováním přítlaku kontaktů, které se vlivem aerodynamickýc h sil neodchylují (jak je patrné i z grafů: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_jistice_63a_graf.htm ).

Všimněte si: Někteří výrobci uvádějí místo celkové rychlosti vypnutí (doba od počátku zkratu do jeho úplného ukončení) jen rychlost rozpojení kontaktů (což je teprve první etapa). V okamžiku rozpojení kontaktů však obvodem stále prochází energie (napětí i proud) a to díky vytvořenému oblouku. V této fázi jistič ještě obvod nepřerušil!

Závěr:
podle odborníků je charakteristik a průběhu vypnutí jističů BONEGA zcela unikátní a v podstatě učebnicová (příklad toho, jak by měl jistič chránit) z výše uvedeného jasně vyplývá, že mimořádně vysoká rychlost vypnutí nebude ohrožovat spotřebiče, ale naopak je bude více chránit uvedená mimořádná rychlost vypnutí je jedním z hlavních faktorů, díky kterým jističe BONEGA® P-E-P zajišťují velmi citlivou ochranu lidských životů, elektrických zařízení v obvodu i samotné elektroinstala ce.
Více informací: oscilogramy a grafy charakteristik: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_jistice_63a_graf.htm

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana