Ako je presne definovana energeticka trieda istica?

(1/3) > >>

Gabriel Homoly:
Rad by som sa informoval ako je presne definovana energeticka trieda istica (udavana vacsinou s max. skratovym prudom ) a ake su medzi jednotlivymi triedami rozdiely?

Petr Doležal:
Nejsem si jist, na co se ptáte. Pokud máte na mysli velká písmena A, B, C, D tak ty se vyskytují v označení energetických tříd u spotřebičů, ale také ve vypínacích charakteristik ách jističů.
Můžete to upřesnit ?

Jura Krikl:
Třída spotřebičů označena ABCD......... u jističu nejde aplikovat, protože jistič není spotřebič, tudíž el. energii nespotřebovává ale jistí. Jnak co do něj přijde - to zněj odejde, pokud to co odchází není větší hodnoty než jmenovitá hodnota jističe. Pak jistič vybaví a neprochází nic. A pravě ta zkratová odolnnost jističe je hodnota zkratového proudu, který tím jističem muže maximálně procházet. Zkratový proud je proud, který teče vedním při zkratu, takže je ovlivnován impedací vedení před zkratem. A z toho lze vypočítat jakou hodnotu musíte použít.
Pokud hodnota zkratového proudu přesahne zkratovou odolnost jističe, nelze zaručit spravnou funkci jističe. Mužete jej i zničit.  :P
Jistič jako jistící prvek chrání nejen před přetížením ale i před zkratem na vedení za jističem.

Štefan Beláň:
TO: Homoly

Hlavní rozdíl jističů pro domácnost a podobné účely, a pro průmyslové provozovny, je v tom, že se vyrábějí "levné" jističe se sníženou zkratovou odolnosti, většinou 6 kA a někdy také jen 4,5 kA.

Tyto "levné" jističe nemusí být konstrukčně uzpůsobené pro různé doplňky, které se používají při průmyslových aplikacích a jsou proto jejich standardem.

Proto by se každý, kdo chce použít tyto "levné" jističe, předem poradit s projektantem nebo revizním technikem, který posoudí, zda budou tyto jističe vyhovovat v daném místě. : ::)

Gabriel Homoly:
Na tento pojem som narazil v knihe  Klaus Tkotz a kolektiv: Prirucka pro Elektrotechnik a od vyd. Europa a zjavne je tato kniha preklad z nemeckej predlohy. Ako priklad na str.229 sa udava stitok s udajom maximalny prud 6000A ( co je evidentne max. skratovy prud ktory je istic schopny bezpecne prerusit ) a je pridany udaj energeticka trieda 3.

Jediny relevantny udaj sa mi podarilo vypatrat cez Google zadanim retazca "Energy class 3 circuit breaker",  kde naslo Energy limiting class 3 co suvisi zrejme s maximalnou hodnotou absorbovanej energie pocas vypinania ( tento udaj bol vacsinou priradeny k nejakej hodnote spickoveho skratoveho prudu ) a pouzity pri isticoch obmedzujucich skratovy prud.

Vzhladom k tomu ze v knihe nebola ziadna vysvetlivka k ceskemu vyrazu "energeticka trida 3",  predpokladal som,ze tento vyraz bude zrejmy pre niekoho kto sa zaobera problematikou domovych instalacii a istenia vseobecne ( co nie je moj pripad, mna to zaujima len kvoli vseobecnemu rozhladu  :) ). Dalej mi nie je jasne ci sa takto daju klasifikovat vsetky istice ( max. absorbovana energia aj bez obmedzenia ) ,  alebo to plati len pre istice obmedzujuce skratovy prud.

Ak si dobre pamatam tato trieda bolo odkazovana na normu EN ktora riesi vseobecne poziadavky na istice ( skusim najst neskor konkretne cislo )

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana