Jak se hradí náklady na el. přípojku?

(1/5) > >>

Zdenda3:
Prosím vás o informaci jak se hradí náklady na el. přípojku.


Hradím celou výstavbu přípojky ( projekt, povolení, stavba, zaměření, věc. břemeno ) od místa připojení k přenosové soustavě až k PPS +  podíl žadatele dle § 10 vyhl. č. 51/2006 Sb. Nebo hradím jen tento podíl žadatele o připojení tj. 500 Kč x A rezervovaného příkonu a vlastní náklady na pořízení přípojky hradí ČEZ a.s. ?
2) Po mém pozemku bude budována el. přípojky 110 kV k RD. Mám v úmyslu toho využít a nechat si zřídit odbočku od tohoto vedení cca 5 m do PPS k zajištění el. energie na zahradu. S jakou výší nákladů na tuto smyčku a PPS mohu uvažovat. Jen pro upřesnění uvádím, že napojovací bod na DS je cca 50m od uvažované PPS. Mám za to, že bych měl hradit jen náklady na smyčku tj. 5 m výkopu a 10 m kabelu.

Děkuji za odpověď Zdeněk K

Jan Němec:
Obecně vzato nehradíte přípojku po PPS, pouze paušál 500Kč/každý ampér,. Praxe bývá občas trochu v rozporu s tímto, připojovatelé zdržují a vy si to nakonec uděláte za své. Už jsem to takhle několikrát viděl. Trochu mi unikla přípojka 110kV na pozemku, te je překlep, nebo budete bydlet v kobce u vypínače?

Zdenda3:
Né to není překlep. Po mém pozemku povedou přípojku pro 34 RD a moje mylná přestava byla, že se udělá jen smyčka a já se na to napojím PPS. Jen jsem si neuvědomil, že to je 110 kV a já potřebuji 220 V. Tak to se tedy asi napojí ve stené stožárové TS a povedou k mojí PPS extra kabel 220 V ve stejném výkopu. Doufám, že jsem to moc nezmotal. Jen moc nechápu argument investora sítí, že mně vybudují přípojku po PPS jako úhradu za to, že jim dovolím tam to vedení 110 kV uložit. A v zápětí chtějí 8 000 Kč za 16 A. V čem je tedy ta výhoda, když by mně tu přípojku pro zahradu museli za těch 8 000 Kč stejnak ze zákona zřídit ?

Zdenek Hejčl:
Vloni jsem řešil věcné břemeno s plynaři. Nabídli náhradu 2 400.- za cca 50 m vedení po pozemku. Zdálo se mi to málo, tak jsem sehnal soudního znalce zaplatil poplatky za výpočet věcného břemene a předal plynařům. Stálo je to 24 000.- .  ;)
Zkrátka musíte si to vydupat, máme tržní hospodářství oni také se snaží trhnout co jde. Věcné břemeno nesete vy se všemi náležitostmi.. . (zle)

Georgis Fasulis:
To Honza Němec: Hele Honzo, nedělej si legraci z chudáka tazatele. Ty taky určitě nevíš třeba kolik mají na Novém Zélandě ovcí. I když ta představa toho bydlení je zajimavá, akorát ta kobka 110 kV, jak píšeš, je bez střechy! K bydlení tedy dost  nepraktická.   :)  ;) :D

To Zdenda: Nic ve zlém, ale trochu jste to zmotal. Vysvětlím vám to.
podle napětí rozeznáváme tyto soustavy, prosím puntíčkáře, aby mě nechytali za slovo, já vím, že
záleží jestli je napětí DC nebo AC, ale pro laickou potřebu to stačí takto:

nn - nízké napětí (do 1000V) - to je těch našich 3x400V/230V nebo v některých průmysl. provozovnách a v dolech ještě používají 3x500V. Pak ještě tuším tramvaje mají většinou 600V DC.

vn - vysoké napětí používá se od 3 kV do 35 kV (tedy od 3000V nahoru) -používá se především k distribuci el. energie nebo v průmyslu u velkých motorů (6 kV).
K distribuci se používá nejčastěji vedení s napětím 22 kV (tedy 22 000V) to jsou ta vedení s 3 dráty jdoucí přes vesnice (ve městech bývají schovaná pod zemí v kabelech) - tu a tam na těch sloupech vidíte distribuční transformátory 22 000V/400V a teprve od těch traf se tahá rozvod nn (našich 400 a 230V)

VVN - velmi vysoké napětí - to jsou soustavy přenosové a jsou ta největší vedení v zemi a slouží k přenosu na velké vzdálenosti, je jimi propojena evropská soustava. (obrovské ocelové příhradové sloupy o výšce řádově 20 metrů) Nejčastěji se jedná o napětí 400 kV (tisíce kilometrů) nebo k 110 kV menším vzdálenostem (stovky kilometrů). A takové napětí jste uvedl, že vám mají vést přes zahradu.  :) Jenže takové vedení má ochranný prostor a nad domy se vůbec nesmí tahat! A na odbočku z něj samozřejmě taky zapomeňte (to by byl ohňostroj :)). Tato vedení vedou do velkývch rozvoden, kde se teprve transformují právě na distribuční napětí 22 kV a tato vedení 22 kV  se teprve vedou do vesnic a měst, jak jsem psal výš.

Poznámka předpona k u kV znamená "kilo" volt a rovná se 1000 (stejně jako u km). 110 kV je tedy 110 000 V.
Takže k Vašemu případu:

Zjistěte si, jaké vedení okolo vás má vést. Jestli je to nn (400V),  pak není problém udělat k vám odbočku z nejbližšího sloupu.
Jestli je to vn (těch distribučních 22 kV),  pak musíte až k nejbližšímu vedení nn (tzn. to je to vedení, které se vede od těch sloupových distribučních traf.)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana