Muzete mi potvrdit zd je spravne zapojenie bytoveho rozvodu na scheme?

(1/2) > >>

Peter Janotka:
Casto tu vidim otazky okolo rozdelenia PEN na PE a N resp. prerabky TN-C na TN-S a otazky okolo chranicov. Tiez riesim podobny problem (v ramci kontroly prac elektrikara, ktory zial ako sa mi zda moc o tom nevie). V panelaku niekedy z r. 1968 mam do bytu privedene 2 kable - L a PEN. Nakreslil som jednoduchu schemu novej instalacie (pre jednoduchost len s jednou zasuvkou) ktora je chranena zvodom prepatia, dalej je rozdelenie PEN, chranic a istic.
Je toto zapojenie spravne a ucelne?
Za nepresne schematicke znacky sa vopred omluvam.

Michal Kolesa:
PEN vodič bych rozdělil hned
Ve škole jsme se učili, že se nejdříve dáva jistioč pak chránič já bych použil kombi jistič+chránič a za to hned přepěťovku

Peter Janotka:
Problem je, ze mam len jednu prepatovu ochranu. V zapojeni istic-chranic-prepatovka by som na kazdy obvod s isticom musel davat aj samostatnu prepatovku. To iste plati aj pre chranic - mam 2 ks a isticov je 9; preto tie istice za chranicom. Samozrejme, v chodbovom rozvadzaci je centralny istic pre cely byt.

Petr Doležal:
Ale přepěťovky se přece nedávají do každého vývodu, není to ochrana podélná jako jističe, ale příčná mezi pracovními vodiči a PE. Stačí jedna na vstupu.
A přepěťovka za chráničem vám při zafungování může chránič zbytečně vypínat.

Jura Krikl:
Jistič nebo chranič, co dřív? Je to jedno:-) Jen je nutné u chrániče dodržet předřazene jištění. Pokud je před elektroměrem jistič nominalní hodnoty 25A, pak je jasne, že přistroje za timto jističem by nesmí byt konstruovány na nižší proudy než je 25A.
Přepětové ochrany pro celý rozvaděč pokud možno hned na vstupu vodiču z elektroměrovéh o rozvaděče. Bod rozděleni PEN na PE a N uzemnit. Tot asi vše.
Pane Janotka, elektrika neni jen o zapojeni, ale i o počítání, takže bez udaju použitych prvků vam nikdo přesně neřekne, zda je to správně či ne.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana