Lze připojit 4 vodiče do jedné svorky jističe?

(1/2) > >>

Halo:
Zásuvky (220V) pro počítače, mám jich po domu asi 8, jsem svedl do rozvodnice. Jsou to asi 4 okruhy po dvou zásuvkách. Kuli uspoře kabelu se nevyplatilo vytvorit jeden "čistokrevný" zásuvkový okruh. V rozvodnici je zamýšlena ochrana proti přepěti, nebo něco obdobného, zatím jen jistič. A teď k otázce. Mohu a jak připojit 4 dráty na 1 svorku jističe? Vím, že 2 dráty na jednu svorku je ještě snesitelné, ale 4? Přes wago svorku?
H.

Michal Slabý:
Technicky to možné je. Jeden jistič může jistit až 10 zásuvek. Jestli máte v rozvaděči místo, tak bych to jistil alespoň 2 okruhy, zvlášť když jde o počítače. V případě výpadku vám půjde polovina. Taky by bylo vhodnější, než Wago použít svorku na DIN lištu-jestli máte místo.

Milan Karvánek:
Připojovací podmínku pro zapojení vodičů (průžez, druh a počet) do jističe uvádí každý výrobce jističe v katalogovém listu (nebo by měl sdělit na požádání). Různí výrobci mohou mít různé podmínky. U většího počtu nelépe vyřešit řadovými svorkami na DIN lištu.

eleven:
myslím, že tomu nic nebrání. Jističe jsou dimenzovány až do průřezu 35 mm a vyrábí se i redukční svorky pro širší vodiče..no, ale každopádně bych nedoporučoval připojovat pod jeden jistič vodiče různých průřezů..WAGO svorky bych zrušil úplně, protože na nich nevidím jedinou pozitivní věc! vůbec jim nevěřím. takže, pokud bych tohle musel řešit já, tak bych se pokusil dát vodiče přímo pod jistič a kdyby se zdálo, že některý z těch čtyřech vodičů je volnější, tak bych je radši spojil v nějaké větší čokoládě (přes oba šroubky)..taky je varianta dát tam ty jističe aspoň dva, vzhledem k tomu, že nejsou zas tak drahý..

Petr Krištof:
To eleven:
Vaše zmínka o Wago svorkách mě trochu nadzvedla ze židle. :'(
Nepoužívám téměř nic jiného, protože takový spoj je super.
Mimochodem proudová zatížitelnost je  do průřezu 2,5mm min.20A

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana