Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Rozdělení PEN tak že jde rozpojit PE a N zůstává?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Rozdělení PEN tak že jde rozpojit PE a N zůstává?  (Přečteno 5101 krát)
Marek Pospíšil
« kdy: 02.10.2007, 11:12 »

Prosím vás co Vy na to? My se nemůžeme domluvit je to správně,není to správně?
Rozdělení PEN tak že jde rozpojit PE a N zůstává?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Pospíšil
« Odpověď #1 kdy: 02.10.2007, 11:14 »

 http://fotoalba.cz/fotky/7431892
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #2 kdy: 02.10.2007, 11:51 »

PEN je soustava TN-C, rozdělením ochranného vodiče na PE a N vytvoříte soustavu TN-S.
Nejzašším bodem rozdělení je bytová rozvodnice a nza ní se již nesmí spojit. Bod rozdělení má být uzemněn. PEN a PE-kabel v kombinaci barev zelená-žlutá, N-světle modrá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Marek Pospíšil
« Odpověď #3 kdy: 02.10.2007, 12:14 »

Díky za definici ,ale jde mi (dle foto v první odpovědi) o to, jestli může být PE odpojitelné a N zůstává?Podle mě má být odpojitelné N a PE zůstává.
P.S. Asi sem blbě položil otázku ,ale z foto je to zřejmé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 02.10.2007, 12:36 »

Máte pravdu, špatné.
Druhá skříň je asi přívod v PEN, první skříń už v PE a N.
1. U 1. skříně mi z principu vadí neizolovaně uložená N
2. Dále jak píšete odpojitelné PE, byť je šroubované na kostru, ta příčná spojka jako by říkala: jsem rozpojitelné místo.
3. dimenze jsou správné přes N i PEN tečou pracovní proudy
4. Ve 2. skříni by měla být ještě jedna přípojnice (silná) PEN propojená se spodní, která se  přejmenuje na N a odizoluje se. Spojku patřičně dimenzovat. Spojku v 1. skříni samozřejmě odstranit.
5. Silná PEN z 2. skříně pak pokračuje do 1. jako PE v menším provedení, jak je foceno

Šlo by to dispozičně i jinak, ale takto mi to příjde jednodušší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Marek Pospíšil
« Odpověď #5 kdy: 02.10.2007, 13:10 »

Děkuji to sem potřeboval slyšet.
Ta N je na izolátorech PW jen to není vidět.
Díky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Pospíšil
« Odpověď #6 kdy: 03.10.2007, 07:23 »

Protože debata  na toto téma pořád trvá, potřeboval bych jasné vyjádření na toto schéma týkajícíse problému PEN
Na foto je schématicky znázorněno to co není z fotky rozvaděče jasné.
Jak je to z hlediska ČSN 332000-5-54  546.2.3
http://fotoalba.centrum.cz/~$9950961~059a79e75ceb685ff5eb1cb926e1e850/photos.php?aid=1051562
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 03.10.2007, 08:17 »

Spodní obrázek je správně. Je to obdoba zásady dvojvodičového nulování napřed na kolík a potom na N. Smysl je jasný, klema z PEN na N je spoj navíc oproti sběrnici PE přímo na pokračování z PEN.
Tato zásada dle mne má váhu u vlastních el.instalací zejména u nižších průřezů.
Nevím zda je nutno toto aplikovat na rozvaděč, kde jsou mohutné šroubové spoje a dostatečné profily sběren. Pokud je odbočení v rozvaděči provedeno stejným průřezem tak by to chyba být neměla.
To by se potom mohlo zpochybňovat i přerušení PEN na přívodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

H
« Odpověď #8 kdy: 06.10.2007, 20:07 »

PEN je soustava TN-C, rozdělením ochranného vodiče na PE a N vytvoříte soustavu TN-S.

Pánové, už jsem tady ten blud četl několikrát a opakuje se stále dokola ... rozdělením PE a N v soustavě TN-C nedostanete síť TN-S, ale síť TN-C-S!

Podívějte se do ČSN 33 2000-3, kapitola 312.2.1, tam je to myslím uvedeno srozumitelně:
TN-S je síť, kde v celé síti se užívá odděleně vedeného ochranného vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.10.2007, 23:31 »

Obrázek jsem neviděl, ale pokud jste elektrikář, tak by vám mělo být jasné co je PEN, co je PE, a co je N. PEN je vodič, který má 2 funkce, působí jako ochranný vodič a zároveň jako pracovní vodič. Pokud tento dvojfunkční vodič rozdělíme na vodič, který působí jako ochranný a na vodič, který je pracovní nulový vodič (je tam proto, aby zatřízení fungovalo)  tak se jedná o soustavu TN-S. (Laicky je tam jeden vodič modrý a jeden vodič v kombinaci zelená/žlutá barva).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.