Můžete mi prosím poradit, kolik je třeba bodovek do místnosti 4.5x5m?
Vojtěch Běhunčík:
Pokud jde o bodovky - dnes už jsou k dostání ve stejném "kabátě" tzv. LED bodovky - sice vyšší cena, ale podstatně menší spotřeba. Námitka o nerovnoměrnost i osvětlení však víceméně zůstává.
kolemjdoucí:
Bodovky je pro obytné místnosti to nejzoufalejší osvětlení, které lze vymyslet. Já vím dnes je to módní trend všude cpát bodovky, ale je to špatné osvětlení. Bodovky se mají používat tam kde už sám název osvětlení říká pro bodové osvětlení čehosi - baru, zrcadla v koupelně apod. Světla jsou to neekonomická a spíš více topí než svítí – tedy i nadměrně zatěžují blízké okolí teplotou. LED bodovky jsou k osvětlení obytné místnosti ještě více nevhodné. Navíc některé lidi z bodovek bolí hlava a mohou člověka, při dlouhodobém svícení znervózňovat. Dnes je na trhu obrovský výběr vhodných světel do obývacích místností, která přinášejí mnohem vyšší užitnou i ekonomickou hodnotu a jsou vzhledově velmi dobře zpracovaná. Bodovky do obýváků jako hlavní zdroj nedoporučuji.
Otakar Dosbaba:
Alice: Chlapi už zde nastínili, že bodovky budou dělat stíny... :)
Ale vážně: Bodovka na malou halogenovou žárovičku je atraktivní svítidélko z pohledu ženského laického oka - je malinké, nenápadné a tudíž hezké. Kromě "vypíchnutí" nějakého interiérového detailu, sošky, obrázku apod. však nemá ve smyslu světelně pohodového a rovnoměrně osvětleného prostoru co pohledávat. Ono je to podobné, jako když se budete za mrazu ohřívat u ohýnku. V obličeji horko, břicho spocené, kolena doutnají, podrážky v plamenech a na zádech námraza, čili pohoda nic moc. Stejně je to s těmi bodovkami, možná někde i jen zapuštěnými ve stropním podhledu. Ostré přímé světlo, výrazně ohraničené stíny, úzký svazek infračerveného (tepelného) záření, pražící do hlavy nebo za krk spolehlivě zajišťuje, že nějaký relax v sedačce u televize je na hony vzdálen. Běžné bílé LED světlo je zase na tom velmi mizerně s věrnostním podáním barev okolních předmětů a působí navíc zatím dost studeně.
Stále tedy vede klasický lustr, svítící na všechny strany, zajišťující tak měkké, rovoměrné světlo svojí přímou i odraženou složkou stejně tak, jako vás příjemně ohřejí radiátory ústředního topení či podlahové vytápění, společně s okolními nahřátými tělesy a pochopitelně okolním teplým vzduchem. Svítidel je na trhu značné množství a pokud se přeci jen budete snažit vyvarovat klasického lustru, pak se s výhodou dají použít i obdoby bodovek - reflektorové lustříky. Jen je třeba se zaměřit na ty, které nebudou světelný svazek příliš směrovat. To znamená, že budou mít např. stínítko z matového skla a používat běžnou, nejlépe matovou žárovku, např. něco na tento způsob:
http://www.svitidla.oblibene.cz/?ktg=5654
Samozřejmě není od věci instalovat namísto vypínače stmívač, aby se dalo udělat intimčo. Ono navíc jednou z dobrých vlastností žárovky je červenání světla při stmívání, takže při tom intimču se spektrální složení světla přibližuje světluplamene ohýnku a v pokoji je tak více navozen pocit tepla. (Tohle bohužel neumí ani stmívatelné zářivky, tzv úsporky.) Osobně mám nejlepší zkušenosti s osvětlením obýváků s těmito kombinacemi svítidel (a i doma to tak mám): Lustr na stropě pro plné osvětlení pokoje (mám víceramenný, tudíž na jednu klapku spínače rozsvítím 2 ramena po 40W žárovkách, druhou zbývající 4 ramena). Lustr samozřejmě může být jen "jednookruhový", pak je dobré využít zmiňovaného stmívače. Dále po obvodu místnosti mám 4 keramické "mističky", viz něco podobného, bíleskleněného:
http://www.svitidla-levne.cz/p933-gabrielle-331620610/
zapojené přes stmívač. Svítí to hlavně na zeď a strop, částečně i přímo do prostoru a tím je zaručeno mírné a velmi měkké osvětlení, které jistě využijete nejčastěji. Pak je zde 5, po částech spínaných, slaboučkých 25W reflektůrků, které právě osvětlují obrázky na stěnách a další výtvarné počiny.
Netvrdím, že to musí mít takto každý, ale je to taková optimální sestava pro obývákový provoz. Bodovky jsem již mnohokráte úspěšně rozmluvil podobným způsobem, jako popisuji zde a zatím se to setkalo vždy s povděkem.
Pankova:
Bodovky (halogeny) maji velmi uzky vyzarovaci uhel a veskere svetlo jde v jednom uzkem svazku - vetsi pocet bodovek vzdalenych vice od sebe vytvari mnoho divne rozsekanych stinu, na ktere nejsme od prirody zvykli (jeden zdroj - slunce). Unavuje to oci a na psychiku to pusobi spis depresivne.
Co se tyce predepsane intenzity osvetleni, existuji tabulky/normy kolik luxu je potreba pro urcitou cinnost a kolik se doporucuje pro ruzne prostory (chodby, koupelna, pracovni plocha pro jemnou praci apod.) Pro hrubou orientaci snad pomuze nasledujici tabulka. (Vsimnete si, ze jsou tam uveden jine wattaze na ctvereni metr podle typu osvetleni. Hodnoty pro halogeny tam nejsou.)
http://vetrani.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=62&h=38&obor=7
Milan Exler:
Jó, bodovky, to je věda. Nemám je rád v žádné podobě - GU ani LED. U známých je mají v obýváku na trolejích, vypadá to tam jak v trolejbusové vozovně. A čím víc to oslňuje, tím líp. Nakonec budu na návštěvu chodit se slunečními brýlemi... Ale vážně. Jako hlavní osvětlení se to absolutně nehodí. Jak psali kolegové přede mnou - plno světýlek, plno stínů, nerovnoměrné osvětlení.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana