Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy
| | |-+  Můžete mi prosím poradit, kolik je třeba bodovek do místnosti 4.5x5m?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Můžete mi prosím poradit, kolik je třeba bodovek do místnosti 4.5x5m?  (Přečteno 34257 krát)
Alice
« kdy: 01.10.2007, 14:09 »

Můžete mi prosím poradit, kolik je třeba "bodovek" do místnosti 4.5 x 5 m?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 01.10.2007, 15:19 »

Co to je za místnost, nebo lépe co od osvětlení čekáte?

Budete při něm číst (nebo jiný zrakově náročný úkol)?
Chcete rovnoměrně osvětlenou místnost, nebo nad stolem vysokou intenzitu a zbytek místnosti osvětlit tlumeně?
Budete chtít mít možnost přepínání osvětlení v několika režimech (světelných scénách)?


Trochu se rozepište ...

Pak možná někdo poradí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Alice
« Odpověď #2 kdy: 01.10.2007, 15:23 »

Jde o obývací pokoj, světla budou rozložena rovnoměrně, všechna se budou rosvicet najednou.
.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.10.2007, 15:59 »

V první řadě si opravdu dobře rozmyslete, jestli je použití bodovek do obývací místnosti opravdu správné řešení. Z praxe vím, že první nadšení z nevšedního osvětlení pak velice rychle vystřídalo zklamání z poněkud větší spotřeby ( do vaší místnosti bude potřeba většího počtu svítidel) a divného nasvětlení místnosti, z kterého může pěkně bolet hlava.
Toto osvětlení bych doporučil jen pro nasvětlení koupelen, bar. pultů,přisvětlení obrázků, soch atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #4 kdy: 01.10.2007, 20:26 »

U bodovek vždy záleží na tom, je-li žárovka ve svítidle, nebo pod svítidlem a na event. úhlu vyzařování. Každopádně bych bodovky osobně neviděl jako dobrou volbu do obývacího pokoje, viz předchozí příspěvky. Když už nic jiného, tak vám na stěně namalujou jakési křídla, a strop bude stále tmavý, což může vyvolávat dojem, že je v místnosti tma. Myslím si, že je dnes na trhu spousta možností, jak navrhnout vhodná svítidla dle Vašich představ, je to jen otázka peněz.
Pokud byjste ale chtěla přeci jen ty bodovky, nechte si zpracovat výpočet osvětlení dle vybraného typu svítidla a požadované intenzity osvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 02.10.2007, 09:54 »

Pokud jde o bodovky - dnes už jsou k dostání ve stejném "kabátě" tzv. LED bodovky - sice vyšší cena, ale podstatně menší spotřeba. Námitka o nerovnoměrnost i osvětlení však víceméně zůstává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kolemjdoucí
« Odpověď #6 kdy: 22.10.2007, 07:46 »

Bodovky je pro obytné místnosti to nejzoufalejší osvětlení, které lze vymyslet. Já vím dnes je to módní trend všude cpát bodovky, ale je to špatné osvětlení. Bodovky se mají používat tam kde už sám název osvětlení říká pro bodové osvětlení čehosi - baru, zrcadla v koupelně apod. Světla jsou to neekonomická a spíš více topí než svítí – tedy i nadměrně zatěžují blízké okolí teplotou. LED bodovky jsou k osvětlení obytné místnosti ještě více nevhodné. Navíc některé lidi z bodovek bolí hlava a mohou člověka, při dlouhodobém svícení znervózňovat. Dnes je na trhu obrovský výběr vhodných světel do obývacích místností, která přinášejí mnohem vyšší užitnou i ekonomickou hodnotu a jsou vzhledově velmi dobře zpracovaná. Bodovky do obýváků jako hlavní zdroj nedoporučuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 22.10.2007, 10:28 »

Alice: Chlapi už zde nastínili, že bodovky budou dělat stíny...  Úsměv
Ale vážně: Bodovka na malou halogenovou žárovičku je atraktivní svítidélko z pohledu ženského laického oka - je malinké, nenápadné a tudíž hezké. Kromě "vypíchnutí" nějakého interiérového detailu, sošky, obrázku apod. však nemá ve smyslu světelně pohodového a rovnoměrně osvětleného prostoru co pohledávat. Ono je to podobné, jako když se budete za mrazu ohřívat u ohýnku. V obličeji horko, břicho spocené, kolena doutnají, podrážky v plamenech a na zádech námraza, čili pohoda nic moc. Stejně je to s těmi bodovkami, možná někde i jen zapuštěnými ve stropním podhledu. Ostré přímé světlo, výrazně ohraničené stíny, úzký svazek infračerveného (tepelného) záření, pražící do hlavy nebo za krk spolehlivě zajišťuje, že nějaký relax v sedačce u televize je na hony vzdálen. Běžné bílé LED světlo je zase na tom velmi mizerně s věrnostním podáním barev okolních předmětů a působí navíc zatím dost studeně.
Stále tedy vede klasický lustr, svítící na všechny strany, zajišťující tak měkké, rovoměrné světlo svojí přímou i odraženou složkou stejně tak, jako vás příjemně ohřejí radiátory ústředního topení či podlahové vytápění, společně s okolními nahřátými tělesy a pochopitelně okolním teplým vzduchem. Svítidel je na trhu značné množství a pokud se přeci jen budete snažit vyvarovat klasického lustru, pak se s výhodou dají použít i obdoby bodovek - reflektorové lustříky. Jen je třeba se zaměřit na ty, které nebudou světelný svazek příliš směrovat. To znamená, že budou mít např. stínítko z matového skla a používat běžnou, nejlépe matovou žárovku, např. něco na tento způsob:
http://www.svitidla.oblibene.cz/?ktg=5654
Samozřejmě není od věci instalovat namísto vypínače stmívač, aby se dalo udělat intimčo. Ono navíc jednou z dobrých vlastností žárovky je červenání světla při stmívání, takže při tom intimču se spektrální složení světla přibližuje světluplamene ohýnku a v pokoji je tak více navozen pocit tepla. (Tohle bohužel neumí ani stmívatelné zářivky, tzv úsporky.) Osobně mám nejlepší zkušenosti s osvětlením obýváků s těmito kombinacemi svítidel (a i doma to tak mám): Lustr na stropě pro plné osvětlení pokoje (mám víceramenný, tudíž na jednu klapku spínače rozsvítím 2 ramena po 40W žárovkách, druhou zbývající 4 ramena). Lustr samozřejmě může být jen "jednookruhový",  pak je dobré využít zmiňovaného stmívače. Dále po obvodu místnosti mám 4 keramické "mističky",  viz něco podobného, bíleskleněného:
http://www.svitidla-levne.cz/p933-gabrielle-331620610/
zapojené přes stmívač. Svítí to hlavně na zeď a strop, částečně i přímo do prostoru a tím je zaručeno mírné a velmi měkké osvětlení, které jistě využijete nejčastěji. Pak je zde 5, po částech spínaných, slaboučkých 25W reflektůrků, které právě osvětlují obrázky na stěnách a další výtvarné počiny.
Netvrdím, že to musí mít takto každý, ale je to taková optimální sestava pro obývákový provoz. Bodovky jsem již mnohokráte úspěšně rozmluvil podobným způsobem, jako popisuji zde a zatím se to setkalo vždy s povděkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pankova
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 01.11.2007, 15:15 »

Bodovky (halogeny) maji velmi uzky vyzarovaci uhel a veskere svetlo jde v jednom uzkem svazku - vetsi pocet bodovek vzdalenych vice od sebe vytvari mnoho divne rozsekanych stinu, na ktere nejsme od prirody zvykli (jeden zdroj - slunce). Unavuje to oci a na psychiku to pusobi spis depresivne.
Co se tyce predepsane intenzity osvetleni, existuji tabulky/normy kolik luxu je potreba pro urcitou cinnost a kolik se doporucuje pro ruzne prostory (chodby, koupelna, pracovni plocha pro jemnou praci apod.) Pro hrubou orientaci snad pomuze nasledujici tabulka. (Vsimnete si, ze jsou tam uveden jine wattaze na ctvereni metr podle typu osvetleni. Hodnoty pro halogeny tam nejsou.)
http://vetrani.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=62&h=38&obor=7
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Exler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 01.11.2007, 21:00 »

Jó, bodovky, to je věda. Nemám je rád v žádné podobě - GU ani LED. U známých je mají v obýváku na trolejích, vypadá to tam jak v trolejbusové vozovně. A čím víc to oslňuje, tím líp. Nakonec budu na návštěvu chodit se slunečními brýlemi... Ale vážně. Jako hlavní osvětlení se to absolutně nehodí. Jak psali kolegové přede mnou - plno světýlek, plno stínů, nerovnoměrné osvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
karel.k
« Odpověď #10 kdy: 11.11.2008, 00:43 »

Zdravim, pokud nekoho zajima jak si udelat snizeny strop s bodovym osvetlenim.... zkuste tento navod: http://vimjak.cz/bydleni/jak-udelat-ze-sadrokartonu-snizeny-strop-s-bodovym-osvetlenim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 11.11.2008, 17:38 »

Ty 11W žárovky vypadají dost zajímavě. Hlavně jestli to svítí opravdu tak dobře jak píšete. Musím to vyzkoušet. Je to moc zajímavé z důvodu úspory energie, neboť klasické halogenové žárovky "žerou opravdu jako prase"  Mrknutí Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Miroslav Revús
*
Offline Offline
« Odpověď #12 kdy: 12.11.2008, 10:33 »

Na poslednej fotografii je vidieť svietidlá v prevádzke. Podľa toho, ako je tá fotografia tmavá, s výraznými svetelnými bodmi, ktoré sú spôsobené svietidlami, usudzujem, že aj táto varianta je "nič moc". Robievam fotografie aj v izbách s umelým osvetlením a pri použití klasickáho systému osvetenia sú omnoho jasnejšie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #13 kdy: 12.11.2008, 12:21 »

Ty 11W žárovky vypadají dost zajímavě. Hlavně jestli to svítí opravdu tak dobře jak píšete. Musím to vyzkoušet. Je to moc zajímavé z důvodu úspory energie, neboť klasické halogenové žárovky "žerou opravdu jako prase"  Mrknutí Smích

Letos jsem nainstaloval do koupelny tyto Paulmanny :
http://www.60.cz/bodovky/nevyklopne-premium-line-11W/set-3x11w-bodovky-kulate-bile,

do jiné místnosti pak ekonomickou verzi Kanlux : http://www.kanlux.cz/?cls=stoitem&stiid=17513

Chci zjistit, jestli se zvýšená cena u značky vyplatí. Na pohled svítí stejně, velká výhoda je použití patic GU10 a není zapotřebí žádného předřadníku.

Nevýhodou (?) je pomalý start. Rozzáření do plného jasu trvá cca 1 minutu, takže při nějakém rychlém průletu koupelnu za účelem bleskového omytí rukou se utíráte ještě v šeru.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.czPoháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 21 dotazů.