Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Může stářím a chvěním ke spojení omylem odebírat energii jinému obvodu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může stářím a chvěním ke spojení omylem odebírat energii jinému obvodu?  (Přečteno 15395 krát)
Vojak
« kdy: 25.09.2007, 16:38 »

V bytech naseho paneloveho domu 16 bytu z roku 1970 je jističová skříňka TPH 1757 P 86.

V jednom bytě došlo nějakým zpúsobem k tomu, že jejich bojler je napojen na společný chodbový elektroměr.

Prý došlo  stářím a chvěním ke spojení ovládací chodbové fáze s  vodičem do bojleru v relé v bytě tohoto nájemníka.

Je  toto vysvětlení technicky možné?

Není ovládacím vodičem  cívky  relé v bytě vlastně nulový vodič od spínacích hodin nočního proudu na chodbě?

Není příčinou nějaký zásah nájemníka ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.09.2007, 18:32 »

Spíše bych řekl, že se chvěl nájemník o svou peněženku a provedl patřičný zásah.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.09.2007, 20:55 »

A nebol by to prvý takýto prípad v obytnom dome.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
martein
« Odpověď #3 kdy: 25.09.2007, 23:46 »

dobrý , ,stářím a chvěním,,  za dvacet let praxe sem nic podobného neslyšel,ale člověk se pořád dovídá něco nového Škleb Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.09.2007, 16:03 »

Technicky je toto řešení možné pouze tehdy, přidá-li Vámi řečený nájemník ruku k dílu a přepojí si přívod sám. Ve Vašem případě bych žádal dotyčného nájemníka o neprodlené odpojení tohoto "náhodného" černého odběru. Nebylo by od věci zjistit, jak dlouho je takto "náhodně připojen" a poté zkontrolovat podle faktury počet odebraných kwh za minulé zůčtovací období. Po obdržení nové faktury, již bez černého odběru zjistit rozdíl v kwh a ten mu nechat zaplatit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #5 kdy: 27.09.2007, 20:35 »

Podle zapojení ovládání stykače v bytě se jedná zřejmě tzv. společné ovládání. asi do r. 1994 ( alespoň v Praze ) se to tak zapojovalo. Princip byl v tom, že měřená fáze ( měřená režijním elektroměrem) se přes pomocné stykače pouštěla do bytů a zapínala stykače v bytech. Na cívce stykače byla trvale nula. JInak to zapojit nejde. Sice jsem viděl "umělce" kteří to chtěli ovládat nulou.....
Bohužel případů, že si na tento vodič někdo napojil i něco jiného než cívku stykače je moc.
ALE!!! Opravdu měl na to napojený bojler?? Jak jste na to přišly??? Ten dotyčný "gauner" vás pustil do bytu a nějaký elektrikář rozebral PLku a zjistil, že je to tam přepojené??
Většinou tento obvod ovládání blokovaných spotřebičů měl max. 6A jistič. Většinou ještě menší. Pamětníci vzpomenou jaké hodnoty měly IJV.
Pokud je to tak ještě někde zapojené, tak je jediné řešení a to všechny dvojtarifní měření předělat na ovládání nulou (cívka je trvale pod fází) a ke každému elektroměru samostatné HDO. Toto je potřeba domluvit s místním distributorem. V Praze a možná u ČEZu by ani neměl být problém s místem pro HDO, protože je uvnitř elektroměru nebu na krytu svorkovnice. Jinde nevím. Smutek. Samozřejmě toto předělání pro jinak zapojené HDO (z těchto důvodů) je ve Vaší režii.
A pokud je stykač ovládaný nulou od HDO a fáze ze společné spotřeby stále vede do bytu tak zapřemýšlejte zda máte platnou revizi, a pokud ano, tak si najděte jiného revizáka  Mrknutí  Mrknutí .
A pro Vaší informaci, pokud opravdu byl napojen na režijní elektroměr, doúčtovat mu to bude asi těžké ne-li nemožné. Důkazy! Důkazy! A distributor vám v tom nepomůže, bylo to měřené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojak
« Odpověď #6 kdy: 28.09.2007, 16:16 »

Pane Křemen,
O zapojení bojleru jsem přesvědčil i onoho nájemníka takto :režijní ( společný) elektroměr je přímo u jeho dveří. V době sepnutí nízkého tarifu se otáčel tento společný elektroměr a vlastní elektroměr nájemníka neukazoval nic. u všech ostatních bytů v domě se otáčel nízký tarif  přibližně stejně rychle jako u společného elektroměru. Dále jsem požádal onoho vlastníka, zda má zapnutý bojler. Měl ho zapnutý. Požádal jsem ho ,  aby ho vypnul. Společný elektroměr se přestal otáčet. Po zapnutí tohoto bojleru se opět začal otáčet.  To jsem opakoval několikrát. Požádal jsem nájemníka, aby se o tom přesvšdčil sám. Přesvědčil se. Zeptal jsem se ho, zda mám zajistit opravu. Souhlasil. Elektikář zjistil, že došlo ke spojení uvedených dvou vodičů v relé v bytě nájemníka a závadu odstranil ješte týž den. Poněvadž si pravidelně zapisuji měsíční spotřebu společného elektroměru, zjistil jsem závadu za měsíc a vím, že bojler natočil 180 kwh. Kdybych na závadu nepřišel, za celý rok bychom se všichni při placení pořádně prohli. Dále podotýkám, že jističe bojlerů  6 A už nemáme, nebotˇvyměněné bojlery  mají příkony až 2000W a ne 800 W jako ty staré. Jinak vám děkuji za poznatek, že do Pl skříňky v bytech mohla  být k ovládací cívce bytového relé vedena chodbová fáze. Dosud jsem si myslel, že je to ovládáno nulovým vodičem.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 29.09.2007, 21:13 »

Dále podotýkám, že jističe bojlerů  6 A už nemáme
Kolega Křemen psal o "ovládacím jističi pro spínání stykače nízkého tarifu" nikoli o samotném jističi boileru. Takže jste vlastně i potvrdil jeho domněnku, že z elektroměrovéh o rozvaděče režie domu odchází ještě postaru "ovládací fáze" ,  ktrá sloužila pro společné spínání těchto blokovacích stykačů ve více bytech současně, nikoli jak je zvykem dnes nula do každého bytu zvlášť a to přímo z elektroměru. Opět nezbývá než souhlasit s názorem kolegy Křemena, že asi nemáte na společné prostory platnou revizi, nebo je velice nekvalitně provedená, když na to RT nepřišel. Nějak si neumím osobně představit jakým chvěním by se mohla dostat "ovládací fáze",  která se přiváděla na cívku stykače, na silové - spínací kontakty které napájí samotný boiler.  Škleb 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.09.2007, 22:42 »

Pane Karvánek,
vaše odpověď je správná, ale domnívám se, žeplati pro Prachu nebo možná pro střední čechy - vč. karji je to trochu jinak, protože FM rélé není běžně součástí elektroměru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 30.09.2007, 22:46 »

To: Voják
není náhodou ten nájemník toho bytu elektrikář? Potom by to asi nebyl problém napojit, pokud se jedná o společné HDO a před HDO je jistič 6 nebo více A. Osaďte na cívku společného ovládání (stykač nebo relé)  jistič 2A a bude mít konec s odběrem na společné prostory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Šťastný
« Odpověď #10 kdy: 17.07.2008, 19:10 »

Od dubna mám nově připojen el. bojler s HDO a blokovacím relé. Nyní jsem zjistil, že při noční proudu dojde k zapnutí bojleru, ale po přepnutí na denní proud se obvod nerozpojí a bojler se nadále nabíjí ovládaný termostatem bojleru kdykoliv. Stisknu-li tlačítko blokovacího relé při denním proudu dojde k zapnutí a po uvolnění k vypnutí obvodu. Při nočním proudu dojde k zapnutí bojleru ale blokovací relé v příslušnou dobu obvod nerozepne, nýbrž zůstává trvale zapnutý. Mám podezření, že se blokovací relé po pouhých třech měsících provozu poškodilo. Nemohlo dojít k závadě na HDO v zaplombované části? Dvou sazbový elektroměr měří jak denní tak nízký tarif normálně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 18.07.2008, 10:48 »

Sdělte nám typ relé ,  potom možná budeme moci něco poradit, vypadá to na slepené kontakty, možná je relé slabé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.