Jaké je značení vodičů pod napětím i po vypnutí hl. vypínače?

(1/3) > >>

Josef Drda:
Jaké je označení, umístění či prostorové oddělení vodičů které jsou pod napětím i po vypnutí hlavního vypínače  stroje?

-George:
Např cedulkou http://www.grafiko.cz/cs/pozor-pod-napetim-i-pri-vypnutem-hlavnim-vypinaci-nebezpeci-elektrina-znacky-s-texty-vystrazne-bezpecnostni-tabulky-a-znacky:c:639

Kamil Novák:
Kromě označení musí být ještě části, které jsou pod napětím i po vypnutí hlavního vypínače dokrytovány proti nahodilému dotyku dle ČSN EN 60 204-1 čl.6.2.2.2b (dříve dle ČSN 33 2200 čl.5.6.2.6).

Martin Kurka:
Vážený pane Drdo,
ten štítek prakticky musí být vlastně 3x. Jednou v blízkosti samotného obvodu a jednou v blízkosti hlavního vypínače. Prakticky to u těchto dvou většinou splyne v jeden, ale nemusí to být pravidlem - třeba u externí údržbářské zásuvky. A třetí pomyslný štítek musí být ve formě upozornění v návodu k obsluze stroje.
Které obvody smí být na pracovním stroji nevypínané je prakticky taxativně stanoveno v článku 5.3.3 uvedené normy. Článek jak to tak bývá je o požadavcích na hlavní vypínač a v tomto článku jsou tyto požadavky zakukleny. Dále je v normě je doporučení na to, aby byly tyto obvody vybaveny svým vypínacím přístrojem.

Docela zajímavá je situace, jsou-li před hlavním vypínačem napájeny obvody nouzového zastavení rozváděné po stroji. Tyto rozvody nezávisle na napětí musí být buď prostorově nebo barevně odlišeny nebo obojí (článek 15.1.3. oné normy EN60204-1). A u každého tlačítka nouzového zastavení by měl být i onen štítek. Musím uznat, že jsem se s tím mnohdy nesetkal, pokud jde o obvody nouzového zastavení napájené z bezpečnostního modulu.
Z těchto důvodů, zejména u kvalitně provedených strojů, se můžete setkat s barvou silových vodičů před hlavním vypínačem například hnědou a s barvou řídících obvodů napájených před hlavním vypínačem například pro nás exotickou bílou či tyrkysovou - pokud si to dobře pamatuji - nejsem si s tím jist! (něco jsem také slyšel o bílé jako o označení stejnosměrných řídících obvodů z cizích zdrojů). Docela hodně by mne zajímalo, jak mají některé státy ctící a rozvíjející EN230204   ve svých  národních dodatcích tyto barvy doporučené a jak tyto obvody označují protože jak ukazuje praxe, je to už potřeba sjednotit.
No a aby to nebylo jen tak jednoduché, externí tlačítka nouzového zastavení se vedou standardními vícežilovými kabely. A bílou bužírku seženete, ale fialovou seženete asi stejně tak dobře, jako se dnes dá sehnat u nás oranžová bužírka pro řídící obvody napájené z cizích zdrojů. ;)
Co se týče prostorového oddělení přístrojů napájených před hlavním vypínačem se nejčastěji setkávám s přirozeným ohraničením  oblasti přístrojů v rozvaděči elektrovodnými žlaby. Viděl jsem tyto přístroje i na zvláštní montážní subdesce, ale to bylo odhaduji i z důvodu snadné změny exportního provedení na jiné napětí sítě nebo na jinou soustavu.
Pokud by měly být štítky výstrah a označení přístrojů přimontovány v rozvaděči na vících elektrorozvodn ých žlabů, pak musí být zajištěna nezáměnnost těchto vík mezi sebou!
Jelikož je dnes krytí v rozvaděčích IP20 prakticky standardem, požadavek uváděný panem Novákem bývá automaticky splněn. Ale! Často bývají nekryté svorky ampérmetru na dveřích rozvaděče (kryty svorek ampérmetrů IP20 se musí objednávat zvlášť). Ale viděl jsem přes tyto obvody i klec z perforovaného plechu.

Miloslav Dunda:
Domnívám se, že oranžové. Nevím to ale jistě. určitě je to uvedeno v normě ČSN EN 60204-1, ale tu u sebe nemám.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana