Z jakého materiálu mám objednat nový elektroměrový rozvadeč?
Jiří_Hrubý:
Citace: Jiří Kaufner 26.04.2022, 07:32
.
A rozvaděč i bez toho bude spolehlivě fungovat 30 let.
bude i tak bezpečný a funkční... na rozdíl od plechových a polykarbonátov ých rozvaděčů.
Se omlouvám za drobné vytržení z kontextu, ale:
50 let fungují původní plechové VRISky z DCK, někde ještě s původním šedým nátěrem, byť značnou korozí.
Předpokládá-li výrobce životní cyklus výrobku kratší, než např. plánovaná životnost distribučního zařízení, je to bída.
Ale pokud se musíme smířit kvůli RoHs s tím, že budeme mimo železa natírat i plasty, aby je nesežralo sluníčko a neodvál vítr, pak s tím coby zákazník těžko něco nadělám, než že budu hledat něco, co nebudu muset natírat tak brzo, nebo tak často.
Bezpečný a funkční na rozdíl od PC. Inu, včem by měla být bezpečnost PC rozvaděče nižší? Minimálně pro obsluhu je bezpečnější, mechanické vlastnosti se za 20 let moc nezmění, aby to ovlivnilo bezpečnost v obvyklém prostředí a pokud pilíř nabourá auto, je úplně jedno, z čeho je.
Jinak souhlasím s tím, že UP-GF má vyšší tuhost a podstatně méně hrozí vznik deformací způsobených špatnou montáží.
O rizicích práce s kompozitními materiály se ví dávno a proto taky solidní zaměstnavatelé dbají na to, aby se nedostával zaměstnancům prach do plic ani na kůži, protože i tak se může dostat do těla, nebo v lepším případě působit "jen" jakýsi ekzém.
A k té bezpečnosti ještě jedno, až se zase někdy připletu k tomu, jak si čtyřleté dítě hraje okolo chlupatého elektroměrovéh o rozvaděče, který je z pohledu výrobce bezpečný a zdraví neohrožující, na koho se mají rodiče obrátit, když probdí celou noc u brečícího dítěte, které museli kvůli zánětlivé reakci na velké části povrchu těla promašťovat Hydrocortisone m?
Václav Třetí:
Malé děti všechno osahají, občas také olížou. Tyto reflexy u některých jedinců přetrvávají až do školního věku. Co dodat.
A to nemluvím o velkých dětech. Parta ukrajinských "stavařů" pracovala se skelnou vatou bez ochranných pomůcek. Chyběly samozřejmě i gumové rukavice a druhý den měli ruce plné hnisavých boláků, více jak týden nemohli pracovat. Skelnému vláknu zdar!
Jiří Kaufner:
Citace: Jiří_Hrubý 26.04.2022, 20:53
Se omlouvám za drobné vytržení z kontextu, ale:
50 let fungují původní plechové VRISky z DCK, někde ještě s původním šedým nátěrem, byť značnou korozí.
Předpokládá-li výrobce životní cyklus výrobku kratší, než např. plánovaná životnost distribučního zařízení, je to bída.
Ale pokud se musíme smířit kvůli RoHs s tím, že budeme mimo železa natírat i plasty, aby je nesežralo sluníčko a neodvál vítr, pak s tím coby zákazník těžko něco nadělám, než že budu hledat něco, co nebudu muset natírat tak brzo, nebo tak často.......
váš předpoklad ale vychází z toho, že rozvaděč po několika letech na slunci má stejné vlastnosti jako když byl na zkušebně, tedy byl nový. A to je ta základní chyba. rozvaděč z PC degraduje na mechanických vlastnostech. A o odolnosti proti teplu či proti oblouku nemluvě.
Pokud si bude hrát dítě v blízkosti rozvaděče z polykarbonátu, tak pokud bude prasklý, může to být jeho poslední činnost. Pak by byl každý rád jen za podrážděnou kůži. rozvaděč z SMC nepraskne, protože nekřehne vlivem UV záření ani vlivem mrazu. A za svoji kariéru jsem viděl už hodně popraskaných rozvaděčů z polykarbonátu. .. a jen díky štěstí a náhodám si nikdo nesáhl.
Nebo myslíte, že takto praská houževnatý materiál? Nebo spíš křehký?
Proč myslíte, že se nemontují skříně z PC do sítí energetik (v celé EU)? Koukněte na fotku a máte odpověď.
Ano, staré betonové skříně se dnes ještě najdou. Ale rozhodně nelze srovnávat s plastovou, protože skříň z SMC bude mít stejnou životnost, ale při mnohem menší, nebo nulové údržbě, a za mnohem vyšší bezpečnosti. A to zejména v po dvaceti a více letech.
Když dojde k totální destrukci autem, tak je to ta lepší varianta, protože se to vždy řeší. Pokud je ale rozvaděč jen poškozený, je to jen otázka času, kdy bude problém.
Tohle vám přijde bezpečné? A takových je... A co ta prasklina? Je to houževnatý materiál, nebo křehký?
Jiří_Hrubý:
Asi začnu fotit drolící se spodní závěsy na spodních rantlech chlupatých skříní, porostlých mechem. A abych byl spravedlivý, tak bez rozdílu výrobce.
Jinak sám jsem uznal vyšší mechanickou pevnost kompozitu.
Odolnost proti teplu a oblouku je tak nějak vedlejší, protože pokud už zahoří, je stejně zralá na výměnu, protože saze.
Skříně na obrázcích jsou poškozené autem, nebo idiotem. Takhle se dá poškodit jakákoli a mohu vás ujistit, že po desítkách skříní poškozených podobným způsobem, si troufám říct, že kompozit sice má tendenci se "rozmontovat", ale když už praskne a zlomí se bočnice, má to na lomu stejnou strukturu jako zubatý nůž, takže o houževnatosti bych zrovna úplně nehovořil, přirovnal bych to k překalené oceli.
Proč se nemontují skříně z PC netuším, ale když už se o tom bavíme, při cestách do D jsem viděl mnoho plastových rozpojovaček, ale žádná nebyla chlupatá a byly víc do šediva, jen němci nepoužívají mezáky, takže jsem se nemoh podívat dovnitř.
Stavíte 40 let starou tenkocementovo u skříň, která si udržuje mikroklima, je prostorná, velmi snadno opravitelná a prakticky bezúdržbová nad potící se těsnou a kvůli vlhkostí způsobené vnitřní korozi často bez destrukce neopravitelnou línající skříní.
Ano, často je to chybou montáže, nicméně kondenzace je vlastnost, kterou lze omezit, ne zlikvidovat. Pokud se neosadí dodatečné ventilační zátky.
A mimochodem tenkocement, byť s plastovými dvířky, se v energetice stále používá i u nové výstavby.¨
Ale pořád věřím, že nebýt bruselskýho šaškecu, bylo by možné vyrobit plast trvanlivý, UV stabilní. nelínavý, dlouhodobě houževnatý. Taková skříň by se pak dala životností srovnat s tenkocementem, resp. by jej předčila.
Otázkou je, zda to nejde kvůli pseudoekologic kým unijním tlachům, nebo kvůli tomu, že by se trh nasytil a nebylo by pro koho vyrábět, což by bylo šetrné pro přírodu, ale špatné pro výrobce.
Něco jako smaltové tabulky. Ty 30-40 let staré jsou pořád krásně oranžový, ale ekologický smalt z nových žlutých sežere za pár let sluníčko a odplaví déšť a jaká byla ekologie, hlavně že se musí koupit nová tabulka a zase je vyděláno.
Jan Franěk:
Citace: Jiří_Hrubý 03.05.2022, 21:30
Ale pořád věřím, že nebýt bruselskýho šaškecu, bylo by možné vyrobit plast trvanlivý, UV stabilní. nelínavý, dlouhodobě houževnatý.
No, osobně věřím že to má prostě nějaký význam, vzhledem k našemu prostředí a k tomu, co po nás zůstane našim dětem. Možná jen nemáme dostatek informací ohledně toho, jak moc to škodilo a co obnášela práce s těmi látkami a co obnášela likvidace ve výrobě.
S tím ostatním souhlasím. tyto látky prostě zlepšovaly vlastnosti a trvanlivost plastů.
Citace: Jiří Kaufner 03.05.2022, 10:38
váš předpoklad ale vychází z toho, že rozvaděč po několika letech na slunci má stejné vlastnosti jako když byl na zkušebně, tedy byl nový. A to je ta základní chyba. rozvaděč z PC degraduje na mechanických vlastnostech. A o odolnosti proti teplu či proti oblouku nemluvě.
Vaše argumenty jsou v pohodě, bez ohledu na to, za koho kopete. Jen už asi moc tlačíte na pilu a to působí jako červený hadr na některé kolegy. ;) o:-) 8) Vidím tam shodu s kolegy prakticky ve všech bodech, jen trochu nepochopení. Ale ne vše musíte opakovat a beze zbytku vysvětlovat. Jinak je vždy moc dobře, pokud svůj názor a argumenty zveřejní v diskusích i zástupce výrobce. Je pak vidět že mu nejsou názory jejich zákazníků lhostejné
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana