Opravdu musí mít každá zásuvka samostatný chránič?

(1/4) > >>

Josef Šustek:

Nechali jsme si na ubytovně zavést kvůli většímu odběru vařičů nový zásuvkový rozvod.
V kuchyni je jen jedna stolová deska o délce 2.5 m na 3 vařiče a v rohu umývadlo asi 2 m od stolu.

Místnost je celá okachličkovaná, bez vlhkosti, rozměr asi 3*5m.

Elektrikáři z rozvodné skříně na chodbě v liště vyvedli přes stěnu třífázový vodič do kuchyně a tam jej rozdělili přes tři jističe každou fázi na jednu zásuvku.

Za týden přišli s tím, že kvůli revize musí mít každá zásuvka svůj samostatný proudový chránič.
T.j. 3x proudový chránič * 4 patra= 12 Ks chráničů.
Prý je to nový předpis.
Že kdyby byly vařiče pod stolem tak by chrániče nemusely být, ale pokud jsou na stolové desce tak podle normy být musí.
Když jsem se zeptal jestli by nestačil jeden třífázový chránič na chodbě mi řekli, že je nutné aby každá zásuvka měla svůj samostatný proudový chránič.
Nějak se mi to jako lajkovi nezdá a prosím o vysvětlení.

Milan Karvánek:
To máte těžké, když se dělají předělávky instalace bez technické dokumentace. Od vymýšlení je tu projektant, od realizace elektromontér a od přezkoušení revizní technik.  :)
Tak jako jsou někteří elektromontéři k důslednému dodržení ČSN poněkud vlažní, jsou zase jiní, kteří pro jistotu všechno dimenzují a jistí nadbytečně a dost draho.
Záleží tedy na tom jak je vaše kuchyńka zařazena v protokolu o vnějších vlivech, jaký je tam skutečný provoz atd. tedy tohle vše si v terénu zjistit a také obhájit navržené řešení je ta práce pro projektanta. Obecně lze říct, že v normálním prostředí není v kuchyni použití proudových chráničů povinné.
I když se chránič použije, i samotná realizace se dá udělat různě, s jedním centrálním, nebo se 3 lokálními ....
Závěrem mě napadá, že těch pár tisíc, co investor ušetřil na projektu stejně prodělá na vysokém počtu proudových chráničů.  >:D Největší radost mají jejich výrobci.  :)

Hynek Bureš:
Že by zbylo z jiné stavby pár chráničů a bylo potřeba je nějak šikovně "udat"? Nebo že by páni elektrikáři byli na školení o nové 4-41 a poslouchali na půl ucha?
A nebo že by supertajné nařízení vlády na základě lobby výrobců chráničů?
Závěr: ty chytré elektrikáře vyhodit a pozvat si revizního technika, který přijde zařízení prověřit osobně a né od stolu. A když bude šikovný, spáchá i nějakou jednoduchou technickou dokumentaci.

Jaroslav Hasala:
Jestli je použití chrániče povinné, tím si těžko někdo může být jistý bez znalostí další souvislostí, jak psal kolega Karvánek.
Co je ovšem podle mě zcela neopodstatněné, to je použití samostatných chráničů. Určitě by bylo možné použít vždy jeden chránič pro jednu skupinu zásuvek.  
Pokud by někdo chtěl namítat něco o unikajících proudech tepelných spotřebičů, podotýkám, že 15 kW ze tří zásuvek 230V připojit nelze.
(1mA/1kW - 15 mA je předepsaný minimální vypínací proud chrániče 0,03A)  

Jaroslav Jonáš:
V současné době by se tato instalace zásuvek pro vařiče obešla vůbec bez proudových chráničů, po vydání nové normy ČSN 33 2000-4-41 patrně již ne. Takovým elektrikářům nevěřte. Kdyby měli říct číslo jediné normy, tak budou úplně mimo. A když už chránič, tak rozhodně stačí společný jak uvádíte. Toto rozhodnutí je zcela na vás a rovněž případný projektant by to měl respektovat.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana