Lze zapojit motor 3x220 jako 3x380?
Ivo Strasil:
Ještě doplním pana Janču:
Soustava 3x230 V je dnes celkem běžná také za malými frekvenčními měniči, napájenými jednofázově (230 V) z rozvodné sítě. Na takovýto měnič pak musíme zapojit motor Y/D 400/230 V do trojúhelníka, aby dosáhl plného výkonu.
Miroš Jan:
TO vencak.
Myslím si že ty štítkové údaje na motoru pochází z hodně dávné doby. U nás byla dřív soustava 3 x220V. Tak proto tyto údaje.Vždy u nás nebylo současných 3x230/400V. ;)
Georgis Fasulis:
To Miroš: pletete si označování soustav a tím pletete i ostaní čtenáře. Pan Strasil mluví o soustavě 3x220V, přičemž hladina 220V znamená SDRUŽENÉ NAPĚTÍ, zatímco vy máte dojem, že mluví o našich starých 220V fázových - to je podstatný rozdíl.
Aby k těmto omylům v těchto debatách nedocházelo, žádám ostatní kolegy, aby používali zavedených terminologií.
To je, aby u třífázových soustav zásadně užívali nejvyššího napětí v soustavě mezi 2 vodiči, což je vždy napětí sdružené!
V současné době máme v Evropě rozvodnou soustavu na straně nízkého napětí 3x400V/230V - nikoliv 3x230V!
Úplně košér napsaná soustava se píše následovně:
"počet krajních vodičů soustavy" "střední vodič" "ochranný vodič" "značka druhu napětí z hlediska AC/DC psáno značkou ~ resp. značkou -" "velikost frekvence" "nejvyšší napětí soustavy (u 3 fázových sdružené)" / "druh soustavy z hlediska ochrany (izolovaná, atd...)
Příklad - nejčastěji dnes užíváná soustava v nn se zapíše takto:
v případě soustavy TN-S
3 N PE ~ 50Hz 400V / TN-S
v případě TN-C
3 PEN ~ 50Hz 400V / TN-C
Tak jsem aspoň zvyklý psát soustavu do projektové dokumentace, pokud se v tomto ohledu něco změnilo, budu rád, když mě na to někdo upozorní - dnes se to všechno mění strašně rychle. :)
Jinými slovy, jestli žiju v bludu, budu rád, když mě z něj někdo co nejdříve vyvede. :D
Hokej v tomto ohledu myslím panuje v elektrotechnic e všeobecně, nikoliv jen tady. o:-)
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana