Jak mají být drážky pro uložení husích krků ve zdi hluboko?

(1/3) > >>

Petr Kment:
Dělají nám v bytovce nové rozvody elektřiny. Zajímalo by mě, jestli si myslíte, že je následující drážka v pořádku. Je potřeba je dělat tak hluboké?



(Elektroinstala ce na chodbě bytovky - hluboké drážky?)

Václav Třetí:
Elektroinstala ční trubky (husí krky) se ukládají pod omítku, tedy o něco hlouběji než kabelová vedení. Hloubka drážky je dána také potřebou obejití jiných vedení a vlastnostmi zdí, občas se materiál vysype hlouběji, než byl záměr.

Já osobně bych věnoval pozornost zejména kvalitě zednických prací při opravách omítek v konečné úpravě. Řádné vyštukování po opravě, které minimalisuje nerovnosti, je důležité. Na nerovnostech se udržuje prach, který dělá nepěkné mapy a vyžaduje to pak častěji malovat.

Jan Franěk:
Občas se stává že se změní záměr a drážky zůstanou zbytečně velké, nebo se naopak musí dosekávat. Žádný předpis na velikost a tvar drážek není. Máme pouze takzvané doporučené instalační zóny. Z pohledu firmy co prováděla sekání jde o hloupost, protože museli odnosit mnoho těžkého materiálu a velké množství zase budou muset nanosit zpět při zadělávání této drážky. Z pohledu prováděcí firmy je to tedy zbytečné a drahé. ALe nic to neporušuje

Jiří Kantner:
No když jsou vodiče v malé hloubce, dobře se hledají i levným detektorem, když jsou hluboko jsou uz trošku chráněny hloubkou proti narušení při vrtání do zdi. Co člověk to názor. Když uz je ve zdi dira jak...,  tak bych použil silnější chráněničku, lip se pak protahují vodiče. A také se hodí nechat jeden nebo dva husi krky jako rezervu,  v budoucnu by tam mohl byt UTP nebo optika. Dává to větší smysl než to zaházet maltou.

Jan Palička:
Citace: Jan Franěk  11.01.2025, 15:46

Žádný předpis na velikost a tvar drážek není. Máme pouze takzvané doporučené instalační zóny.

Předpis na velikost drážek je, leč nejde o předpis oboru elektro ale stavařiny. Záleží na materiálu stěny a její tloušťce. Tak například u keramických tvarovek do 115 mm se vodorovné drážky bez povolení statika sekat nesmí, do 175 m jen  drážky omezené délky max 15 mm hloubky (takže jen kabel). U svislých může být hloubka až do 30 mm. Ytong je na tom podobně. U výklenků např pro rozvaděč záleží na jejich umístění ve stěně a rozměru. U starého cihelného zdiva opět záleží na tlouštce stěny, do 15 cm je opět bez rozhodnutí statika velikost drážky omezená. Nesmí se sekat nic do překladů, do nosníků, do podhledů, do kleneb a podobně. Více je v normě o navrhování stavebních konstrukcí.
Ve Vašem případě se z jedné fotky dá těžko posoudit, zda zedníci nepřekročili normové hodnoty a bylo by lepší se s dotazem obrátit na stavební dozor investora

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana