Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je v elektrické síti rodinného domu možný úraz elektrickým obloukem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je v elektrické síti rodinného domu možný úraz elektrickým obloukem?  (Přečteno 2605 krát)
František Valerián
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.06.2024, 16:27 »

Existuje riziko, že dojde k úrazu elektrickým obloukem / obloukovým zábleskem (arc flash) v běžném rodinném domě, např. pokud omylem zkratuji dvě fáze v rozvaděči? Případně od jakých podmínek (napětí, zkratový proud...) je toto riziko reálné a musí se používat odpovídající OOPP (rukavice, obličejový štít, speciální oblečení...)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.06.2024, 16:52 »

V DC části FVE, které jsou už běžnou součástí rodinných domů je to velmi reálné a vážné riziko a to především v souvislosti s běžně používanými pojistkovými odpojovači které jsou volně přístupné laické obsluze bez jakéhokoli zajištění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 05.06.2024, 05:57 »

Jistě, že i RD je úraz možný a bývá!
Elektrika si nevybírá kudy teče. tanecek
Ale v RD asi neuděláte zkratem tak velký oblouk jako v průmyslu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.06.2024, 08:47 »

Existuje riziko, že dojde k úrazu elektrickým obloukem / obloukovým zábleskem (arc flash) v běžném rodinném domě, např. pokud omylem zkratuji dvě fáze v rozvaděči? Případně od jakých podmínek (napětí, zkratový proud...) je toto riziko reálné a musí se používat odpovídající OOPP (rukavice, obličejový štít, speciální oblečení...)?

NFPA 70E uvádí, že od napětí 50V AC a proudu větším než 1200 A......v RD, pokud je předpoklad naměřeného Ik větší než 8 kA a zkratová E větší než 1,2 cal/m2,   pak se předpokládá provedení Analyzy obloukového výboje a stanovení OOPP

Jaké jsou impedance na vstupu elektriky u RD a tím i zkratové proudy?
Za jakých podmínek se může dosáhnout zkratového proudu 8 kA ?

DC záležitost je trochu jiná.....a s FVE to nelze podceńovat. Proto Analyza obloukového výboje má být součásti projektové dokumentace a výsledek se má objevit v  MPBP pro FVE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.06.2024, 09:08 »

Riziko skor vidim v bytovke, kde su nozovky na stupacku 125A a istice (neplombovane) pred bytmi menia pri prerabke rozni "elektro" murari.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 05.06.2024, 09:14 »

V DC části FVE, které jsou už běžnou součástí rodinných domů je to velmi reálné a vážné riziko a to především v souvislosti s běžně používanými pojistkovými odpojovači které jsou volně přístupné laické obsluze bez jakéhokoli zajištění.

Souhlasím, s tímto spojená rizika by měla být obsažená v návodu k FVE, který jsem viděl jen jednou za poslední cca 2 roky.

DC záležitost je trochu jiná.....a s FVE to nelze podceńovat. Proto Analyza obloukového výboje má být součásti projektové dokumentace a výsledek se má objevit v  MPBP pro FVE.

Těším se až se ke mě začne dostávat kvalitně zpracovaná dokumentace s podrobnou analýzou rizik a navrženými opatřeními. Prozatím jsem za potížistu který vyžaduje o mnoho víc než někteří jiní RT. Přitom nechci nic jiného, než co mám určeno předpisy.

z5 k tématu

V běžném RD je riziko vytažení oblouku s nebezpečnou energií vyžadující další opatření, včetně ochranných pomůcek jiných než běžných, velmi malé, takřka mizivé. S vyjímkou zmiňovaných FVE.
Pokud bych začal více přemýšlet o dalších opatřeních, začínal bych s tím v pojistkových skříních před RD. V samotném měření RD, je zkratový proud už silně omezen předřazenými pojistkami s poměrně nízkou hodnotou. Ne že by to nedokázalo pěkně "prsknout" a třeba popálit prsty (bez rukavic) nebo na chvilku navést slepotu, ale nehrozí velký oblouk.
Ohledně FVE bych byl vždy opatrný a je pravdou že jsou tato rizika v praxi silně podceňována a to i mnou. Tento příspěvek mě donutil se o tom více zamyslet a zjistit si k tomu nějaké doplňující informace. Jdu hledat.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.06.2024, 10:38 »

Riziko skor vidim v bytovke, kde su nozovky na stupacku 125A a istice (neplombovane) pred bytmi menia pri prerabke rozni "elektro" murari.

Jističe před byty neplombované?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.06.2024, 11:24 »

Jističe před byty neplombované?

Jiná země, jiný mrav, ovšem občas se to vidí i v panelácích u nás, záleží na drzosti obyvatelů...

Existuje riziko, že dojde k úrazu elektrickým obloukem v běžném rodinném domě?

V běžné AC síti (~50Hz) je to málo pravděpodobné, pouze na přívodu v pojistkové skříni u nožových pojistek je to možné, tam ale nemá běžný uživatel co pohledávat. Nebezpečí je vysoké  v DC (=) části FVE, tam se dá podle napětí vytáhnout oblouk dlouhý. Již od zhruba 30V se udrží, při vyšším napětí je stabilnější a delší. Vzniká nebezpečí popálení, požáru a poškození zraku.

Jako ochrana je vhodné kožené (nehořlavé) oblečení (obdobně jako u svářečů, kovářů) a ochrana očí - obličeje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.06.2024, 13:25 »

.... zkratová E větší než 1,2 cal/cm2,    pak se předpokládá provedení Analyzy obloukového výboje a stanovení OOPP


....vloudila se chyba a má být E=> 1,2 cal/cm2

Ale ty přepočty jsou složité ( některé prameny uvádějí hodnotu až 5 cal) a tak je důležitá zkratová hodnota obvykle těch 8 kA pro OOPP 1
no a u RD to opravdu pro laiky nehrozí. Ale pro údržbu "by mělo být stanoveno. Zvláště tam, kde je součásati bezpečné práce OSHA a NFPA 70E, prostě firma pod USA kuraterou. Tam je na rozvodně i OOPP4 - skafandr s kuklou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.06.2024, 14:34 »

Jističe před byty neplombované?

Ano. Některé byty v panelových domech mají bytové rozvodnice na společné chodbě vedle SOPII. U nás v Podbořanech na Sídlišti Míru to je celkem běžně k vidění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 05.06.2024, 14:44 »

Existuje riziko, že dojde k úrazu elektrickým obloukem / obloukovým zábleskem (arc flash) v běžném rodinném domě, např. pokud omylem zkratuji dvě fáze v rozvaděči?

Ano existuje a nebezpečí jeho vzniku vzrůstá úměrně s domnělou jistotou při hrabání se v elektroinstala ci bez patřičných znalostí.
Znám několik "odborníků",  kteří ví o čem je řeč. S jedním jsem byl před lety dokonce u očního lékaře, když mu okuje vzniknuvší ze zkratu vlétli do obličeje a jedna se mi přilepila na oční bulvu. Pak jsem viděl slušně propálené tričko opět od odlétávajících okují a nebo pěkně spálený hřbet ruky, když si jiný kolega šáhnul do rozvaděče, kde nebyly koncové krytky na propojovacích lištách a lišta byla zaříznutá tak, že byly šíny zarovnané s obalem lišty.
Takže ano, bez předepsaných pracovních pomůcek při práci pod napětím hrozí poměrně vážné úrazy s možnými doživotními následky. A hlavně respekt. Rádoby neomylná profesní jistrota už zbavila života mnoho našich kolegů a vždy uplně zbytečně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.06.2024, 15:25 »

Ano. Některé byty v panelových domech mají bytové rozvodnice na společné chodbě vedle SOPII. U nás v Podbořanech na Sídlišti Míru to je celkem běžně k vidění.
Pravda, na to jsem zapomněl, u nás to bývá v panelových domech k vidění též.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.06.2024, 15:31 »

kolega šáhnul do rozvaděče, kde nebyly koncové krytky na propojovacích lištách a lišta byla zaříznutá tak, že byly šíny zarovnané s obalem lišty.

Zajímalo by mě, jaké myšlenkové pochody probíhají v hlavě toho joudy ve chvíli, kdy tímto způsobem upravuje propojovací lištu. A že už jsem takových úprav taky potkal. Na druhou stranu se divím kolegovi, že takto bezhlavě a neobezřetně vstrčí ruku do rozvaděče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 05.06.2024, 17:35 »


 pěkně spálený hřbet ruky, když si jiný kolega šáhnul do rozvaděče, kde nebyly koncové krytky na propojovacích lištách a lišta byla zaříznutá tak, že byly šíny zarovnané s obalem lišty.


 To jsem již viděl a odstraňoval mnohokrát, většinou to bylo dílo nějakého jako-elektrikáře nebo kutila. Ovšem když jsem objednal zásuvkovou skříň v jednom nejmenovaném elektroodbytu, tak byla udělaná přesně stejně, akorát někdo ten konec zakamufloval přelepením isolační páskou a ještě tak blbě, že kdybych si toho nevšiml, tak to dělalo díky otřepům mezi dvěma vodiči zkrat. Skříň jsem nutně ten daný den potřeboval namontovat, tak jsem "kvalitní" provedení zdokumentoval fotografiemi. Vše jsem předělal a druhý den jsem seřval odpovědné pracovníky v elektroodbytu, co a od koho mi to objednali. Hodně se omlouvali a dostal jsem velkou slevu. Myslím, že dodavatel toho výtvoru měl potíže, nechali si přeposlat foto... Takže takových hlupáků bude hodně, včetně rádobyprofíků. No a strkat ruce do rozvaděče pod proudem, který navíc dokonale neznám a nebo v něm dělal zásahy někdo jiný, to je také pěkná blbost.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.06.2024, 22:56 »

To je dosti příznačné u firem vyrábějící rozvaděče, rychlé a ekonomicky výhodné.
Zaříznout a hotovo, měřit se to nemusí, protože to dělal Pepa a ten tomu velice dobře rozumí, vždyť jich dělal tolik a ještě si nikdo nestěžoval.
Taky jsem to zažil zaříznuté šíny flexou, piliny spojili 2 fáze a hotovo..
Proto při přebírce dalšího jsem ve velkoobchdě rozdělal rozvaděč a podíval se na ukončení. Ano, dopadlo to sleva...
Příště už jsem nemusel kontrolovat...
Pokud šíny potřebuji zkrátit, tak i propojky zkracuji hned za posledním připojením na jističi a konce lepím lepidlem proti posunu v lištách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.06.2024, 23:37 »

Trošku jsme sice odbočili od "elektrického oblouku".
Zkrat, který sice upalí kus škoubováku není ještě definovan jako "elektrický oblouk".
Proto se uvádí množství elektrické energie při zkratu, který vytvoří "velký oblouk jako při svařování". A tak je již důraz na OOPP a na zdravý elektrikářský rozum.

Proto byla položená tato otázka:
Jaké jsou impedance na vstupu elektriky u RD a tím i zkratové proudy?
Za jakých podmínek se může dosáhnout zkratového proudu 8 kA ?

Když změřím impedanci L-N na příklad 0,028 tak jsem blízko těm 8kA.
A v tom případě kontroluji předem měřící šnůry i přístroj s kterrým to měřím..
a moji učitele mne učili vždy kožené rukavice a dlouhé rukavy.
A dokonce jsme měli montérky s kapuci.....spe ciálně pro elektrikáře.

V průmyslových firmách, kde nechali udělat analýzu na "Arc Flash Stady",  tak se dělaly opatření ve snížování velikosti pojístek a snížování vypínacích času na jističích. Důsledkem byla jiná soudobost a pálily se pijistky a vypadavaly jističe. Značně se zvedla poruchovost. Muselo se to dát do původního stavu a vytvořit MPBP pro obsluhu a práci na EZ. A větší důraz byl na OOPP. A větší osvěta na rizikové místa z hlediska zkratu a rl. oblouků.

Ještě v 60 létech bylo v hutích 50% jeřábů na DC proud. Na těchto jeřábech bylo i osvětlení na DC. A tak bylo mnoho úrazu s DC popáleninami. Proto DC je daleko nebezpečnější na popájeniny i propáleniny. Rozvod Dc pro jeřáby byl 500V. Žárovky na 260 V se zapojovály do serie. Rozvod pro osvětlení byl tehdy 120V.....a tak docházelo k mnoha omylům, kdy místo žárovek na 260V dávali "světlaři" žárovky na 120V.....a byl ohňostroj. Ale někdy byly obvázané ruce až po lokty. Hlavně v létě, kde na válcovně za tepla byly teploty +30 běžné.

Ale řešil jsem případ v jedné velké adm. budově, kdy RT kontroloval sporákový vypínač s doutnávkou a utahoval svorky......a po zkratu jej odvezla rychla, měl popálené ruce a neviděl. Vypínač byl vykouřený a celé patro bez proudu. A poučení pro RT bylo v tom, že již nikdy něco nedotáhoval pod napětím. Když jsem byl za ním v nemocnici, tak mi jen stále říkal, že "se otvorilo peklo". Jeho rodný jazyk byl s makčeňom.

Myslím, že mnozí netuší, jak velké riziko může nastat při větších zkratových proudech. A to nejen laici, pro i staří kozáci s osvědčením elekto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak omezit elektrický oblouk u termostatu při stejnosměrném napětí 230V?
 Znáte přístroj k detekci chybového elektrického oblouku (AFDD)?
 Jak zjednodušeně vysvětlit funkci zhášecí tlumivky v síti vn?
 Jak velké škody mohou napáchat obloukové zkraty?
 Jaký je princip elektromagnetického zhášení oblouku?
 Jaký je princip zhášecí komory stejnosměrného oblouku?
 Kde jste se setkali nečekaně s elektrickým obloukem?
 Existuje statistika úrazovosti v souvislosti s nasazováním proudových chráničů?
 Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?
 Má při úrazu elektrickým proudem vliv v jaké fázi sinusovky se dotyčný dotkne?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Znáte někdo definici elektrického úrazu ?
 Způsobí i proud, který neprochází přes srdce fibrilaci?
 Při úrazu el. proudem se projevují více odpor nebo kapacita podrážky bot?
 Víte přesně co se děje ve vašem těle při průchodu elektrického proudu?
 Kdy sepisuje zaměstnavatel záznam o úrazu?
 Máte představu o počtech smrtelných úrazů způsobených elektřinou?
 Smrtelný úraz v blízkosti vrchního vedení vn
 Smrtelný úraz při práci kvalifikovaných pracovníků na vn
 Úraz při zásahu nekvalifikovaných pracovníků na vn
 V Česku se denně zraní v práci přes sto lidí
 Jak často si beznapěťový stav zařízení ověřujete vy?
 Co si myslíte o smrti zaviněné špatnou instalací zásuvky vy?
 Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
 Smrtelný úraz při práci na vrchním venkovním vedení nn
 Zasažení elektrickým proudem z trolejí s následkem smrti
 Kdy je nutné sepsat záznam o úrazu v případě zasažení elektrickým proudem
 Myslíte si, že se dalo zabránit úmrtí pracovníka v míchárně barev?
 HROBAŘ: Úraz zaviněný rozrušením
 HROBAŘ: Úraz závozníka
 #EH: Elektrický úraz pohledem roku 1950
 V roce 2017 bylo v ČR rekordně nejméně smrtelných úrazů!
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Máte přehled o pracovních úrazech za období roku 2023?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.