Jak vyřešit problém s fází na všech kontaktech zásuvky?

(1/8) > >>

LN37emp:

Trápím se asi dva týdny.

Obvod označený "chodba venek". Vede v něm světelný a zásuvkový okruh. 20 let fungoval správně(čekal bych, že vyhoří o 20 let dříve).
Celý obvod začíná světlem na chodbě a venku(funguje správně). Pak je vadná zásuvka s fází všude. Dál je prádelna s pračkou, kamny a další světlo, ta část má jen 45V. Tyto vady se objevily teprve před pár týdny.

První tři světla fungují správně(i správné hodnoty apod.). Zásuvka má ale fázi na všech kontaktech i vodičích. Další zásuvka má 220V první měření a 60V při měření s opačně zastrčenými kolíky (nechápu jak) na rozdíl od správně fungujících kde je prostě 240V AC
Dál v obvodu mají jen něco kolem 45V AC
Původně jsem podezříval svorky(čokoláda určená na dva dráty měla stržený závit nacpaných 8 drátů na jednu díru),    Kontrola problémů v přístupných krabicích, snaha zlepšení vodivosti(odpojit, jemný brusný papír na kontaky, isopropylalkoh ol, znovu to složit i utáhnout) a výměna svorek za wago sice zlepšila stabilitu. Ale jen se upevnily hodnoty zmíněné nahoře.

Další problém: nemůžu věřit ani barvám drátů. Musím si všechny co nejsou hnědý nebo černý měřit a označovat co vedou. Všude kde odpoji více drátů dělám s označením, fotografií a ještě pro jistotu jen po málo kusech.

Sice jsem elektrotechnik s maturitou. Ale radši zasahuji omezeně jako kdybych nebyl.

Já osobně bych už jen při pohledu na všechny protipředpisov é věci, jako třeba vedení kuchyně který má na jeden 16 jistič zapojenou lednici, mikrovlnku, kávovar, robot, digestoř i kombi kamna měl chuť úplně přestavět vedení.
Dům ale patří rodičům. Ti agresivně odmítají zásahy a pevně lpí na "opravě". Ani jeden neví o elektro vedení vůbec nic. Ani nechápou teorii jak vede proud.

Předem se omlouvám za případný vyjadřování. Je to tak otřesná instalace že se neudržím v klidu už jen při pohledu na ni. Měl jsem v plánu poslat fotky. Ale nemá to cenu když žádný vodič není ten správný a všechno je nudlová polívka.


Moderátor - Původní nesmysl zněl: "Nemám slov. Má cenu opravovat? Nebo mám vynutit úplnou výměnu?".

Jiří_Hrubý:
Citace: LN37emp  20.04.2024, 14:27


Sice jsem elektrotechnik s maturitou.


Jste tedy osoba znalá, pak tedy musíte konat. Buď použijte místo multimetru vadasku jako elektrikář a najděte kde a proč vám plave nulák, případně upadla fáze, nebo povolejte elektrikáře, nechť vadný spoj odhalí a opraví.
Nic mezi tím neexistuje.
Vnucovat rekonstrukci něčeho co doposud fungovalo a teď je to jen trochu rozbitý, v některých případech prostě nelze. Pak je lepší mít v život neohrožujícím stavu alespoň stávající instalaci.

Václav Třetí:
Citace: LN37emp  20.04.2024, 14:27


Trápím se asi dva týdny...

Sice jsem elektrotechnik s maturitou.

... a všechno je nudlová polívka.


Vaše reakce je taková dívčí, tak reagují blondýnky.


Skutečný elektrikář ví, co je příčinou a chybu hledá pomocí vadasky. Sežeňte elektrikáře, nebo lépe RT, který vám závadu dohledá a opraví. A zároveň může posoudit, jak dalece je by byla vhodná rekonstrukce rozvodů.

LN37dc:
Citace: Jiří_Hrubý  21.04.2024, 14:29

Jste tedy osoba znalá, pak tedy musíte konat. Buď použijte místo multimetru vadasku jako elektrikář a najděte kde a proč vám plave nulák, případně upadla fáze, nebo povolejte elektrikáře, nechť vadný spoj odhalí a opraví.
Nic mezi tím neexistuje.
Vnucovat rekonstrukci něčeho co doposud fungovalo a teď je to jen trochu rozbitý, v některých případech prostě nelze. Pak je lepší mít v život neohrožujícím stavu alespoň stávající instalaci.


Od doby napsání přispěvku už jsem se mírně uklidnil.

Pokračoval jsem naplno jak bych normálně pracoval. Skutečně se nedá věřit barvě drátů. Ale i přes to se ukázalo, že část větve je seškvařená dohromady, úplně oddělené vodiče mezi sebou mají nulový odpor a fáze vede skrz všechny vodiče v jedné zásuvce. Jistič ale nevyhodí.

Už zbývá jen rodiče přesvědčit aby neodporovali opravě větve.

LN37dc:
Citace: Václav Třetí  21.04.2024, 15:13

Vaše reakce je taková dívčí, tak reagují blondýnky.


Skutečný elektrikář ví, co je příčinou a chybu hledá pomocí vadasky. Sežeňte elektrikáře, nebo lépe RT, který vám závadu dohledá a opraví. A zároveň může posoudit, jak dalece je by byla vhodná rekonstrukce rozvodů.


Ano. Moje reakce byla pod tlakem naivních rodičů. Právě jsem vše provedl sám doma postupy které mám ve zvyku. Část větve je podle měření přiškvařená dohromady. Už jen zbývá abych donutil rodiče přestat odporovat opravě a vzít opravdového revizního technika. Ne uplaceného papírového.

Revizní technik by určitě nejradši celé naše rozvody srovnal se zemí. Porušují všechny předpisy které existují. "Kuchyňský" obvod má 5 výkonných spotřebičů a ještě koupelnu. Je jen otázka času kdy vyhoří.
Rodiče se vymlouvají že to "stojí moc peněz". Ale vyhořelý dům stojí víc než správně provedená instalace.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana