Proč se opálil kabel od pračky?

(1/2) > >>

Patrik P.:
Dnes jsem uklízel za pračkou a zjistil, že je na kabelu v jednom místě hnědé místo, vypadá jako opálené. Viz. Foto. Kabel nebyl skřípnut ani nevypadá nijak poškozený. Zásuvka i vidlice je v pořádku. Je to kousek za vidlicí, takže mám v plánu zkrátit kabel a dát novou vidlicí. Spíš by mě zajímalo jak a proč k tomu došlo?

Miroslav Revús:
Ak vylúčite externý zdroj tepla, tak je pravdepodobne poškodený vodič vo vnútri. Po odstrihnutí poškodenej časti a jej pitve sa dozviete viac.

Václav Třetí:
Je možné, že to není vůbec způsobené teplem. Dost často jsem se setkal s probarvením PVC stykem s něčím gumovým (gumová hadice nebo kabel). Klasická černá guma probarví i dřevěnou (dřevotřískovou) desku nábytku - projeví se např. při dlouhodobějším stání přístroje s gumovými nožkami. Před tím, než ustřihnete flexovidlici, proveďte kontrolu, zda se při provozu pračky kabel v daném místě hřeje (zkoušejte při programu, kdy je v provozu topné těleso - největší odběr proudu).  Také je dobré zkontrolovat vzhled  a stav kabelu, PVC  působením tepla měkne  a dříve než zčerná, tak se deformuje.  V případě potřeby vyměnit vidlici bych doporučil výměnu celého kabelu za nový také s flexo vidlicí. V případě praček to nebývá problém, kabel bývá připojen na svorkovnici hned u vstupu do přístroje. Zavařená flexovidlice je bezpečnější než klasický namontovaný typ.

Ve vašem případě bych to podle vzhledu kabelu na foto viděl pravděpodobněj i na probarvení stykem s gumovou hadicí použitou na přívod tlakové vody do pračky.

František Šohajda:
To mě nepřipadne jako od vnitřních vodičů...To by bylo do hloubky-toto je povrchové. (dance)
Je to podle barvy od nějaké průchodny nebo od něčeho obarvené!

Martin Kurka:
Jistotu potvrdí jak omak teploty při největším odběru pračky - topení (pozná se podle vlažného celého kabelu nebo vlažného kabelu ale netypicky teplého místa v zabarvené části) tak i jednoduchý test odrbáním hnědého povrchu CIFem. Jeho mletá suspenze umí šetrně odstranit povrchovou vrstvu zbarveného plastu.  Jiné metody jako oškrábání nožem jako mrkev nedoporučuji, případné vruby by izolaci porušily při ohybu kabelu do hloubky a izolace praskne.
Ovšem, pokud nebude probarvení jen na povrchu, ale bude i pod povrchem a postupovat do hloubky, není zbarvení od gumy apod.,      ale je nutné šňůru vyměnit. Při vnitřním dlouhodobém opálení izolace by také byl kabel v místě opálení křehký a pri ohybu by se lámal, protože dlouhodobé oteplení z měkčeného PVC vysublimuje změkčovadla.
Větší šanci také dávám nežádoucímu styku s pryží vulkanizovanou sírou a plněnou sazemi, ale i zanedbatelná možnost vnitřní vady kabelu se nesmí nijak podcenit, zejména ne u spotřebiče s tak velkým odběrem a spotřebiče pracujícím často mimo dohled obyvatel bytu.


Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana