Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

(1/1)

Vojta Mrázek:

V domě (2002) se historicky změnilo zapojení ochranného vodiče. Dříve byl proudový chránič ve venkovním rozvaděči, do domu pak vede CYKY 5x10mm. Při přechodu rozvodné soustavy na TN byl proudový chránič přesunut do domu, ale v elektorměrovém rozvaděči zůstal přizemněný PEN vodič.

Při instalaci FVE jsem zjistil, že (i když byla v projektu) nemám MET svorkovnici v domě a veškeré spojení s uzemněním je tudíž přes přívodní vodič. RT mi řekl, že podle odporů to prochází, ale je to na hraně a doporučil mi přidat zemnící tyč u elektroměrovéh o rozvaděče. Dům má hromosvod (podle projektu, 4 nebo 5 svodů),   jen nemá vyvedenou zemnící soustavu do rozvaděče. Dokonce dům a elektroinstala ce téměř bez problémů přežila přímý zásah bleskem (krom kotle kvůli vnějšímu čidlu teploty na plášti budovy).

Jaká varianta řešení je vhodnější, abych si nezatáhl blesk do domu?

1) nedělat nic, 10 mm stačí a přizemnění na vnějším rozvaděči stačí
2) přidat venku na druhé straně domu samostatně zemnící tyč (nebo 2?); ideálně kousek dál od domu, kde už je vlhká půda (ne pod střechou); připojit pomocí Zn vodiče a pak v domě táhnout pomocí 25mm Cu vodiče do MET svorkovnice
3) udělat přizemnění k hromosvodu pod zemí (což mi nepřijde jako vhodná varianta z důvodu možného uhnití hromosvodu a zatáhnutí blesku zpět do domu)
4) dát zemnící tyč kousek od hromosvodu (např 20 cm, v zemi samozřejmě)


Dům je vybaven přepěťovou ochranou, vše je připojeno v zemi, ale rozvody EGD jsou vzdušné.



Moderátor - Původní nesmysl, který zdržel vydání zněl: "Doplnění přizemnění k bodu rozdělení - je vhodná zemnící tyč?".

Navigace

[0] Index zpráv