Jaké je riziko použiti 6W LED žárovky stropní svítilny, která uvadí max 3,8W?

<< < (4/4)

Sparky Ritchie:
Citace: Václav Třetí  06.02.2024, 10:02

Chápu požadavek na barvu světla, v obytných místnostech používám provedení 2700K, nejvýše 3000K.

Vedle zmíněné teploty bílého světla, bych jako další důvod vyzdvihl index podání barev CRI (méně jak 90 v obytných prostorech nesnesu),  možnost ovládat přes zigbee nebo podobně, vyšší světelný tok a nakonec i účinnost.

Citace: Václav Třetí  06.02.2024, 10:02

Běžně se prodávají žárovky LED 4W, s jejím použitím bych neviděl problém, odchylka 5 % je v elektrotechnic e běžná a tolerovatelná. LIDL a jeho značka Livarno si potrpí na nezvyklé příkony žárovek…

Preferovaný způsob označování světelných zdrojů v EU již není příkon ve wattech, ale světelný tok v lumenech, takže nezvyklé hodnoty příkonů se budou objevovat častěji. Kupříkladu IKEA vyrábí žárovky o světelných tocích v řadě 250 lm, 470 lm, 600 lm, 806 lm, 1055 lm, 1521 lm. Nové modely mají každoročně vyšší účinnost, takže zatímco světelný tok zůstává zachován, příkon klesá.

Citace: Václav Třetí  06.02.2024, 10:02

Asi ponaučení - nekupovat výrobky této značky a dodavatele.

Dobré zkušenosti mám s žárovky z IKEA. Ať už klasické Solhetta (dříve Ledare) či chytré (zigbee) Trådfri. Mají CRI > 90, vysokou účinnost a velice rozumnou cenu. Zatím se mi nestalo, že bych měl jakkoli problematický kus.

Jiří Kantner:
Ano, pár LED žárovek od výrobce Livarno jsem po jejich krátké životnosti podrobil pitvě, nicméně úplná tragédie to nebyla. Předřadník obsahoval kondenzátor i seriový odpor a v konstrukci byla patrná i snaha někam odvést přebytečné teplo z ledek- byla tam i hliníková destička s límcem po obvodu patice žárovky.

Co se týče filament LED, tak jsem pozoroval bzučivý zvuk i u několika 10W LED žárovek od fy Osram.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana