Je možné vložit do zásuvkového okruhu další zásuvku?

<< < (3/3)

Sparky Ritchie:
Citace: Milan Hudec  06.01.2024, 10:58

Páni kolegové, tak jsem diskuzi přestal rozumět také (dance)

Je na čase si procvičit britskou angličtinu: a ring final circuit. ;)

Václav Třetí:
Přiložené schéma není nic nového, neznámého. Je na něm nakreslen způsob, jakým zapojují zásuvky v GB. Je třeba si ovšem uvědomit, že zapojení je provedeno podle jejich zvyklostí a British Standard a celé je podřízeno mimo jiné tomu, že rozvod zásuvek může být jištěn daleko vyšším jističem nebo pojistkou než je běžné u nás. Řešení je dané tím, že v každé vidlici tohoto zásuvkového standardu je osazena pojistka, která je dimenzována v rozsahu 3 až 13A podle odběru spotřebiče. Samotný rozvod je mezi zásuvkami veden vodiči o vyšším průřezu, obvykle odpovídajícímu našemu 4mm2 a jištění celého uzavřeného okruhu bývá až 30 nebo 32A. Určitým problémem je, že napájení obou konců vedení přináší nebezpečí možného přetížení vodičů při poruše celistvosti  do kruhu zapojených vodičů, kdy bude zachována provozuschopno st, ale bez měření není laik chybu schopen poznat. Tento způsob je ovšem typicky britský a používá ho mimo GB část bývalých kolonií GB. Vy jste někde psal, že se pohybujete v Německu, tam se zásuvky zapojují stejně jako u nás, čili prosmyčkováním, ale obvod se do kruhu nezapojuje.

Pavel Horský:
Přemýšlím, proč okruhovat zásuvkové vedení.
A přitom všichni říkáme "zásuvkový okruh" a "světelný okruh".

K otázce.
Ano, je to možné.

Milan Hudec:
Citace: Pavel Horský  08.01.2024, 08:07

Přemýšlím, proč okruhovat zásuvkové vedení.
A přitom všichni říkáme "zásuvkový okruh" a "světelný okruh".

K otázce.
Ano, je to možné.

U paneláků to byl způsob jak zparalelnit především Al PEN.
Vyskytuje se např. v Brně v tehdejších vojenských bytovkách.
Když jsem s tím kdysi pracoval poprvé, byl jsem pokopán, zraněn a zesměšněn (dance)

Václav Třetí:
Já jsem se s tím setkal na jednom malém starším sídlišti v Praze. V některých bytech to tak byl zapojeno, ale byl to dodělek. Jak jsem se nakonec dozvěděl, při různých opravách to tam dělal jakýsi místní člověk a zákazník, který mi to řekl, ani nevěděl, zda to byl elektrikář. Bylo to udělané vždy kvalitně a připojené na stejný jistič, takže při vypnutí správného jističe úraz nehrozil. Jak jsem již napsal, já vidím jediný problém v tom, že toto zapojení může maskovat přerušení v obvodu a to neumí zjistit nejen laik, ale ani mnozí kolegové. Že to poněkud zvyšovalo bezpečnost a spolehlivost obvodů zapojených hliníkovými vodiči a dvoudrátově, o tom není pochyb. Problém je u nás neobvyklost takového zapojení a málokdo ho očekává a identifikuje.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana