Kdo může přistupovat a manipulovat s hlavním jističem od bytu?

<< < (7/7)

Peter Lovacký:
Citace: Jiří_Hrubý  06.01.2024, 12:57

Právník nevyřeší nic.

Áno p. Hrubý,.. presne tak dajak jak píšete si predstavujem demokratickú debatu (EU je hádam ešte furt demokratická..),  napr. aj pri tvorbe PP...
Dôvody vášho typu na strane jednej, a dôvody klienta ( tu v debate sa okrem otázky nespomínajú, nie žeby neexistovali) na strane druhej...

Inakšie ja tu nič nepresadzujem, jak tu asi vzniká mylný dojem,.. a to čo píšem, je len jeden z názorov v debate...
Stať sa to ale mne, na ER mám chvalabohu uzáver s očkom (podobný jak v prílohe),  zamknem si ho a počkám.. bez ohľadu na diskusie,..

A keď tak teraz pozerám do našich PP, tak to čo mám v plote by podľa vlastných pravidiel pripojiť ani nemali,.. :-)))

Vlado Konrád:
Citace: Peter Lovacký  06.01.2024, 12:17

Cez obyčajnú žiadosť to samozrejme neprejde nikde,.. zmluva o pripojení je podpísaná, a distribútor už má v ruke súhlas odberateľa s PP...
V podstate som to tu aj písal...:
Brnkol som známemu právnikovi, a z jeho strany predbežne v kocke asi toľko:
1. Podať oznámenie na suseda, alebo ešte lepšie na neznámeho páchateľa (trestný čin, priestupok),   ..formu určí právnik
2. Právnik potom s podkladmi o zasahovaní do súkromného vlastníctva napadne konkrétnu zmluvu o pripojení ako neplatnú (obmedzujúcu práva vlastníka na ochranu majetku)..
3. Navrhne vzájomne upraviť práva zmluvných strán dodatkom ku konkrétnej zmluve,... pri nedohode (chcel by vidieť dôvody distribučky)  bude výsledok záležať od ochoty klienta investovať do súdneho sporu...
4. Ideálne je do budúcna vyvolať konanie na zmenu PP,.. no toto zas chce úplne iný postup,.. tam sa s jednotlivcom nikto baviť nebude... bo dneska protistrana pri tvorbe PP neexistuje, a tak PP vyzerajú jak po vojne..,   podmienky určuje víťaz.. :-))

Distribučky ale nespia, a lobujú aj u lokálnych výrobcov ER..
Keď uspejú, tak sa skrine vyrábajú len s im vyhovujúcim zámkom, kde už je znemožnené individuálne zamykanie bez zásahu do výrobku,... čo v prípade vyhratého sporu môžu byť ďalšie náklady vlastníka,.. najskôr na výmenu ER...

P.S.: Kebyže sa dakedy na serióznej tvorbe PP podieľal v odbornom zastúpení aj zákazník (zatiaľ utópia),   .. asi by sa toho zmenilo oveľa viac jak len dajaké zámky...



Odporúčam hneď vymeniť právnika.
Inak distribučka nemá nič s vaším ER, je to váš majetok. Je to síce relikt z rokov pred 1990 ale je to tak a je to ústupok v prospech odberateľa zdedený z minulosti.Zmen iť zákon a PP je malina.Ja by som napríkal začal s vymiestnením  merania na hranicu parcely a je jedno či by išlo o panelák alebo RD, zabezpečenie uzamykania ER ,  ktoré dodá distribútor nie visiacim zámkom ale vložkou bez možnosti prístupu odberateľov ,  ošetrenie výjazdu na nahodenie ističa pri jeho výpadku na náklady odberateľ, keďže výpadok spôsobil on do 24hodín ideálne do 7dní za poplatok ... ETC... A kto nesplní podmienky odpojiť.To čo je doteraz je najvhodnejšie riešenie pre odberateľa. Očom je tu vlastne reč?

Peter Lovacký:
Ani som netušil koľko zvláštností pri bližšom pohľade skrýva taká ochrana súkromného majetku jak je ER....

Napr. v čl. 2.10.15 podmienok merania VSD z 11/21 je zakázané prispôsobiť dvere na individuálne zamykanie,.. na strane druhej SEZ furt vyrába uzamykacie páčky dverí ER, a ešte to v katalógu aj rovno napíše, že sú určené pre oblasť VSE...
https://www.sez-krompachy.sk/files/2020-11-13-094554-2018-05-11-124950-katalog_el_skrine__1_.pdf
Tiež mi príde zvláštny dvojaký prístup k PP..,  keď distribučka taký ER v rozpore s PP osadí, tak je to ústupok, ..a keď si ho zákazník potom zamkne v súlade s tvrdením výrobcu v oblasti VSE, tak je to porušenie PP...
Netvrdím že sú PP zlé,.. len jak vidno z debaty, občas vyskočí že nikto nie je dokonalý...

A možno by vyskočilo ešte veľa zaujímavostí, kebyže tu bol záujem o protiargumentá ciu PP,.. no z debaty je stav jasný..
Takže za mňa, jak zaznelo v otázke, kto si chce a môže svoj ER zamknúť, viac sa tu už vo svoj prospech asi nedozvie, a ja mu držím palce,.. na začiatok aspoň pri správnom výbere právnika...

P.S.: Včera na návšteve som vyfotil nový spoločný ER na chodbe v starom paneláku bez verejného prístupu,... situácia v princípe prístupnosti presne taká istá, akú tu opísal p. Fuk..

Jan Franěk:
Zámky se běžně vyrábí pro mnoho variant skříní. Ať jde o elektroměrové, nebo silové či datové rozvaděče. Důvodů k tomu je mnoho. Například v průmyslu je zamykání rozvaděčů zcela běžnou záležitostí a to z mnoha různých důvodů. Nicméně zde je bezpečnost řešena úplně na jiné úrovni a vše je pod stálým dohledem, prakticky 24/7.
Pokud se ale jedná o PP, pravidla jsou také jasně daná a pár důvodů jsem zde už popsal. Osobně také vůbec nevidím žádný rozpor v tom že výrobce umožňuje výměnu zámku (čtyřhran) za FABku a to že to PP distributorů to neumožňuje. Jiný zámek je prostě jen možností tak, kde tato pravidla (místní PP) zamknutí umožní. Například když připravíte podružné měření v prostorách firmy která pronajme jednu z nevyužitých hal a vše je za jejich odběrem.

Jinak v bytových domech se občas potkávám s tím, že elektroměry jsou za zamčenými dveřmi v technickém zázemí objektu. Nicméně zde pak funguje nějaký správce, který je schopen dorazit v případě problémů do pár minut. Distributor s tím nemá zas tak velký problém (pokud to dopředu povolí),  protože má většinou desítky elektroměrů na jednom jediném místě, což mu usnadňuje jak práce okolo měření, tak odečty. Ale dodávám že je to spíš vyjímkou a ne pravidlem. Standardem zůstávají elektroměry v chodbách bytových domů, ať na jednotlivých patrech, nebo v nějakých skupinách a vždy veřejně přístupné.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana