Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Co říkáte na navrhovaný poplatek Hospodářské komoře?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co říkáte na navrhovaný poplatek Hospodářské komoře?  (Přečteno 2917 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« kdy: 21.12.2023, 07:50 »

Už nějaký čas přemýšlím nad tématem spolků v elektrotechnic e. Mají v této době ještě nějaký smysl a jakou mají budoucnost. V podstatě je většina lidí, elektrotechnik y nevyjímaje, tvory společenskými a vnitřně máme potřebu být součástí nějakého spolku. Tak trochu tak lze vnímat i volnou (čti dobrovolnou)  komunitu okolo Elektrika.cz
Nicméně stávající spolky nenabízí nic zajímavého pro své členy a 1-2 školení ročně, je v této době tak trochu málo. Většinou stojí celý spolek na jednom až třech aktivních členech a s jejich odchodem ze spolku (často je důvodem až věk),  to jde se spolkem rychle z kopce.

Teď je ale na stole návrh Hospodářské komory na pravidelný poplatek od všech podnikatelů, jejichž zájmy prý hájí. Poplatek by měl být spíš symbolický, snad ve výši 200Kč za rok, což není nic co by stálo za řeč, ale už je to poplatek. Vnímám mnoho názorů na tento návrh a lze to shrnout do několika pohledů.

1 Jo, to nikoho nepoloží a nemám s tím problém když budu muset,
2 Měl bych si vybrat, komu platím své peníze a kdo mě zastupuje
3 Přinese mi to nějaké výhody, když za to musím platit
4 je to blbost a doufám že to neprojde

Asi nejde pominout to, že HK opravdu lobuje za zájmy svých členů a že má na rozdíl od jiných spolků určitou sílu i co se například týká tlaků na legislativu. Je pouze otázkou za kterou konkrétní skupinu "kope" a jestli chci aby za mne kopala právě tato skupina, obzvlášt když jejich postoj může i negativně ovlivňovat moje podnikání, když bude silněji slyšet lobby velkých firem, než drobných živnostníků. V zahraničí je prý podobný poplatek běžnou a osvědčenou praxí. Otázkou je jestli je to pravda a čeho se ten poplatek skutečně týká.

Kde je také jistota, že pokud projde tento návrh a začneme platit směšný poplatek HK, nedojde během chvilky k jeho rychlému navyšování. Třeba nějakému "desátku" ze zisku. Jak známo, s jídle roste chuť a HK nebude vyjímkou. S prohlášením že vlastně bojují za nás všechny bez ohledu na členství mne to připomíná staré pořekadlo - Cesta do pekla je dlážděná samými dobrými úmysly.

Co si o tom myslíte vy?

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-co-mi-za-to-daji-podnikatele-odmitaji-platit-povinny-prispevek-hospodarske-komore-40454915#source=hp&seq_no=2&dop_ab_variant=0&dop_source_zon e_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=abtest240_dop_cizich_clanku_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 21.12.2023, 08:44 »

V našich začátcích jsme byli členy OHK Brno. Byla to taková "dřevní" doba rozkoukávání. Ano, existovala potřeba společensky někam patřit když razítko Obchodního soudu na zakládací listině ještě neuschlo. Obhajoba zájmů svých členů je obvyklým bodem každého spolku i přes to, že mi to připadá tak základní, že bych to ani nezmiňoval. Čí zájmy obhajovat, než zájmy členů spolku?

To bylo před mnoha léty. Dnes? Zájmových spolků je tak hodně, že už ztrácím přehled. Tématicky se překrývají, s odlišnými poplatky a srovnávat je něco podobného jako tvrdit, že jeden z operátorů nebo jedna banka je lepší.

A to není všechno. Přibylo mnoho virtuálů. Služeb a aplikací. S tím se pojí čas, který je k použití potřeba. A teď to naházej vše na stůl a začni třídit.

1.) užitek
2.) poplatky
3.) potřebný čas k užití

KH je jedna puzzle z obrovské mozaiky možností. Nás tady spojuje oborový zájem ale jinak jsou naše směry velice odlišné. Každý jde s elektrotechnik ou jinam a každému může vyhovovat něco jiného. Jeden raději zaplatí členstvív golfovém klubu, kde si domluví co potřebuje. Jiný je aktivním členem politické strany, zastupitelem, členem cechu, jiný se modlí v kostele.  

Občas přehodnocuji strávený čas a dělám si "pomyslný žebříček". Ne vše je v mém nebo našem zájmu ale jen tak pro přehled. A tak nějak mi připadá, že se HK řítí na dráhu systému ČKAIT.

A co je také důležité si připomenout jsou všechny poplatky, které vydáváme za odebírané služby, členství a appky.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Martin Škopek
http://www.skopek.net
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #2 kdy: 21.12.2023, 09:17 »

Jedná se zatím pouze o "myšlenku",  tedy ne návrh legislativy apod. Nutno podotknout, že zákon o HK ČR nebyl novelizován třicet let.
 
Citace
Roční výše by odpovídala jedné setině měsíční minimální mzdy, nepřesáhla by tedy částku 200 Kč ročně,“ potvrdil pro idnes.cz Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/hospodarska-komora-cr.A231220_120133_ekonomika_hyk

Citace
Příspěvkový řád komory teď stanoví paušální roční poplatky pro členské firmy a podnikatele podle počtu zaměstnanců. Nejnižší příspěvek 10 tisíc Kč hradí firmy s méně než tisícem pracovníků, větší firmy platí dvojnásobek.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-hospodarska-komora-chce-aby-ji-vsichni-podnikatele-platili-poplatek-40454802


Za mě je tato částka směšná oproti jiným povinným pojištěním, rozhlasovým poplatkům atp. Pro mě je přínos HK v tom, že jejím prostřednictví m lze připomínkovat technickou legislativu (zákony, vyhlášky). V době, kdy jsem poplatek za členství firmy platil, tak jeho výši jsem byl schopen zpětně "vyčerpat" na slevách za semináře, exkurze atp.
Zaznamenáno

Technické výpočty, simulace fyzikálních polí.
Energetický specialista dle zákona 406/2000 Sb. (č. osv. 0628).
Znalec oboru ENERGETIKA a ELEKTROTECHNIK A, odvětví výroba, rozvod a užití energie, hodnocení úspor energie a EKONOMIKA, odvětví ceny a odhady, specializace energií, paliv, nákladů za otop
Jan Palička
*
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 21.12.2023, 09:38 »

Tento stát je plný institucí, které údajně zastupují zájmy svých členů, ve skutečnosti ovšem podstatná část poněkud nezřetelně, takže málokdo tuší, proč by měl do té instituce vstupovat. A netýká se to jen odborů ale i profesních sdružení, různých asociací, komor a podobně.

Jenže instituce potřebují ke svému životu peníze, takže buď se jim je daří vyzískat z rozpočtu státu nebo je musí získat od členů; není-li pak dostatečný přísun, vznikají nápady na povinné členství. Vzpomeňme úvah o povinné účasti v cechu, povinnost ČKAIT,  povinnost advokátních komor a podobně. Jak moc je členství pro členy přínosem nechme na úvaze každého z nich

Tenhle návrh jde ještě dál, kdy by povinný poplatek měli platit i nečlenové jen proto, že jim doma v šuplíku leží živnosťák nebo jsou zapsání v obchodním rejstříku. Je to nebezpečný precedens, který v případě prolobování bude ovšem mít skvělou budoucnost - v ČR je evidováno asi 120 tisíc sdružení a spolků, takže se jistě další ozvou....víte jak by tenhle nápad pomohl třeba sdružení majitelů domů nebo sdružení nájemníků?
Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.12.2023, 09:40 »

Členem HK jsem prostrednictví m ESČ už mnoho let. Z měsíčníku, který dostávám jsem se už párkrát dozvěděl užitečné věci.
Ale jakožto bytostnému libertariánovi je mi naprosto nepřijatelné aby mne stát nutil k další povinnosti. Už takhle stát obtěžuje lidi až dost…
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 21.12.2023, 10:02 »

Členem HK jsem prostrednictví m ESČ už mnoho let. Z měsíčníku, který dostávám jsem se už párkrát dozvěděl užitečné věci.
Ale jakožto bytostnému libertariánovi je mi naprosto nepřijatelné aby mne stát nutil k další povinnosti. Už takhle stát obtěžuje lidi až dost…
Ceny chlebíčků jsou dnes někde jinde, počty úředníků také, z tohoto pohledu se jedná o nutný krok.
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 21.12.2023, 10:50 »

Já jsem zásadně a dost tvrdě proti tomu si nechávat zákonem diktovat, kam "musím" vrazit své peníze, byť jde o minimální nicotnou částku.
Nikdy jsem od žádného spolku nic nepotřebovat a věřím tomu, že do dob mého odchodu do penze ani potřebovat nebudu.
A nebo že bych si také vyfňukal nějaký ten roční poplatek, který mi budou zasílat všichni občané ČR pro případy, že by mě někdy potřebovali.
To by šlo, měl bych se jako král všech králů.

Celé to beru jako dost srsnou sprosťárnu a dost mi to smrdí praktikami z dob temna.
Dodnes platíme nesmyslné poplatky ČT a ČRo  zle
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 21.12.2023, 15:38 »

Proč bych měl podporovat darmožrouty a soudruhy jako pan Dlouhý apod.?
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 21.12.2023, 16:01 »

Proč bych měl podporovat darmožrouty a soudruhy jako pan Dlouhý apod.?

Aby nedejbůh nevyměnili státní trafiku za soukromý sektor, tj.riziko velkých škod.
Obdoba plotů pro medvědy v zoo, taky na ně prostřednictví m daní přispíváte aby nezdrhli.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 21.12.2023, 17:04 »

Aby nedejbůh nevyměnili státní trafiku za soukromý sektor, tj.riziko velkých škod.
Obdoba plotů pro medvědy v zoo, taky na ně prostřednictví m daní přispíváte aby nezdrhli.

TO se ale bavíme o druhu, který vymírá. SKupina Dlouhý a spol se bohužel rozrůstá. Zrovna tak daněmi  platíme politické strany, které považujeme za zlo, jako ANO, SPD,..... . Další poplatek by jen znamenal další nárůst byrokracie a tedy i koryt pro další .........

Nicméně otázka je jiná. Osobně mi je prozatím nejblíže příspěvek Kamila Nováka. V některých spolcích nebo organizacích vidím nějaké přínosy pro mne osobně i mou práci. Teď je jedno jak velké. Nicméně svoboda moct si vybrat komu svěřím své peníze (pokud vůbec),  je mi nadevše. Domnívám se že naše zdanění (včetně různých pojištění) je už dost náročné a i když se mluví o směšné částce, měl bych s tím problém z právě víše uvedených důvodů. A je jedno že jde prozatím jen o myšlenku. Už jen to že někoho napadla, je dle mého špatně. Vždyť daně jsou už vlastně poplatkem, kterým si právě platím služby od státu. Je jedno jestli jde o úředníka který mi vydá řidičák,  o cestáře který sype sůl do sněhu,  policistu který se stará o mou bezpečnost, hasiče který pomáhá kde se dá a podobně. Je to prostě služba státu.

Teď někoho napadlo, že budeme platit další službu, kdy bude hájit moje zájmy proti státu a bez ohledu na to, jestli o to stojím, nebo ne. Připadám si zase jako v socíku a to se mi prostě moc nelíbí. Pokud dám své peníze do nějakého sdružení, musím být přesvědčený o tom, že to má pro mne nějaký význam. V principu je jedno jaký. Pokud se mi peníze vrátí v úspoře na školeních, v přísunu důležitých, nebo zajímavých informací, či se jen cítím dobře v té společnosti, nelituji jediné koruny. Jinak prostě platit přestanu.

Jsem zvědav na výsledek dotazníku, i když už se začíná rýsovat a je v tomto případě i tak trochu předvídatelný.  na zdravi

Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #10 kdy: 21.12.2023, 19:22 »

Proč bych měl podporovat darmožrouty a soudruhy jako pan Dlouhý apod.?

Jen pro upřesnění - pan Dlouhý už náčelníkem HK ČR nějaký ten pátek není.

Na obhajobu Komory - pár pozitivních věcí v minulosti lobováním pomohla prosadit. Např. zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH, zvýšení kvót pro zaměstnávání cizinců, zavedení paušální daně...

A nakonec Komora jako jediná zastupovala (za spolupráce s ESČ) podnikatele a zaměstnavatele při odstraňování nesmyslů, které v původních návrzích zák.č.250/2021, z per úředníků MPSV, byly.
Ministerští úředníci, poslanci a senátoři se totiž s žádnými cechy nebo spolky, byť odbornými, přeci vybavovat nebudou...  Smutek 

No a aktuálně se snaží tlačit na zrušení knihy jízd, což by za mne bylo taky v pořádku.

To ale neznamená, že by se mělo nějaké "dobro" páchat za povinné účasti.

Bohužel se zdá, že ta zatáčka doleva se stává obloukem a vracíme se do levičáckých dob.  zle
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Hájek
*
Offline OfflineProstě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #11 kdy: 21.12.2023, 21:27 »

Pokud je něco dobrého, lidé přispějí dobrovolně. Pokud je to špatné, jsou k tomu nuceni.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #12 kdy: 21.12.2023, 22:42 »

Pokud je něco dobrého, lidé přispějí dobrovolně. Pokud je to špatné, jsou k tomu nuceni.
Přesně!  poklona
Tak, jako já si třeba platím XTV, neboť tam jsou (dle mého) normální lidé.
Na rozdíl od ČT, kde bych, v případě dobrovolnosti, poplatky zrušil...
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #13 kdy: 21.12.2023, 22:46 »

...víte jak by tenhle nápad pomohl třeba sdružení majitelů domů nebo sdružení nájemníků?

Prosím smažte tuto pasáž. Nikdy nevíte, který blb si to může přečíst a může být tak inspirován...  bojim
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 22.12.2023, 08:22 »

dělení stran dle kolegy Fraňka:
ANO, SPD - zlo
a co ty ostatní - dobro ??
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 22.12.2023, 09:17 »

dělení stran dle kolegy Fraňka:
ANO, SPD - zlo
a co ty ostatní - dobro ?

Ne, to se mě v žádném případě nepokoušejte podsouvat  podivej

Toto je jiné téma a tak to tady nebudu a vlastně ani nechci pitvat.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 22.12.2023, 10:29 »

dělení stran dle kolegy Fraňka:
ANO, SPD - zlo
a co ty ostatní - dobro ?

Když to tak pozoruji v médiích /různě zbarvených/ tak už nebude dlouho trvat a budeme tam, kde slovensko, maďarsko.....(myslím při volbách) tanecek

Poplatků platíme už tolik, že v celku je to obrovská suma ode všech!! zle

Citace
A nakonec Komora jako jediná zastupovala (za spolupráce s ESČ) podnikatele a zaměstnavatele při odstraňování nesmyslů, které v původních návrzích zák.č.250/2021, z per úředníků MPSV, b

I tak není 250/2021 žádná hitparáda!!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Tesař
*
Offline OfflineOSVČ-www.elektroprojektant.cz


« Odpověď #17 kdy: 22.12.2023, 21:18 »

 palec
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Znáte podobně úspěšný cech o kterém my nevíme?
 ### CECHY, SVAZY LIVE!
 Je ve tvém regionu opravdu funkční cech s existujícími členy?
 AMPER 2012 Průzkum zájmu o cechovní činnost v ČR (úterý)
 Jak dopadly volby UEČR?
 Co (kdo) je ESČR?
 CECHY a SVAZY #1 Historie s Milanem Burešem a Janem Fraňkem
 Co víte o Komoře elektrotechniků ČR?
 O Českomoravské elektrotechnické asociaci v květnu 2013
 Zemřel Julius Růžička
 Jak dopadl tento Protest proti diskriminaci revizních techniků z roku 2004?
 Návrh ESČ na vytvoření Elektrotechnického grémia
 PTEJTE SE: Na cechy a společenstva zde!
 Jak dalece je Plzeňský cech financován z Německa
 Cech, spolek, živnostenstvo nebo klub veteránů?
 Aktuálně z 25. Valné hromady elektrotechniků z ECPR 2018
 Je ECPR posledním mohykánem tohoto druhu na české scéně?
 Elektrikáři v JM dali na Svatoplukovy pruty?
 VolšoHEC 2019 na vlastní oči!
 Zná někdo co je to za asociaci AVK (Asociace výrobců kabelů a vodičů)?
 V květnu na semináři Unie soudních znalců promluví advokát ...
  Pozvánka ECDV na konání 19. elektrotechnického dne
 Vzpomínáme na Jiřího Fialu, dlouholetého presidenta ESČ Praha
 Co jsme si mysleli před 10 roky o cechovní práci?
 EŽS Brno končí spolu s Milanem Burešem
 ECPR: Valná hromada 2022 ve znamení dvěstapadesátky
 ECPR: Pozvánka na 30. Valnou hromadu elektrotechniků v Plzni
 Z Valné hromady plzeňského cechu ECPR v roce 2023
 Akce Elektrotechnického Cechu HB 2023
 Vznik cechu Drahanská vrchovina.
 Elektrotechnická asociace ČR v Mikulově 2023
 Z 31. Valné hromady plzeňského cechu ECPR

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.