Jaké jsou možnosti zapojení indukce v panelovém bytě?

(1/11) > >>

TomášR:
Pro začátek bych rád uvedl, že si varnou desku nechci zapojovat sám. Jde mi o to, zda má smysl ji vůbec kupovat. Nerad bych, aby mi pak objednaný elektrikář řekl, že to nejde bez změny jističe a deska mi pak ležela půl roku doma.

Máme jednofázové vedení. V bytovém rozvaděči nám kdysi elektrikář udělal pro indukci 3 jističe B/16/3 a měnil i kabel k hlavnímu jističi. Říkal, že máme až od hlavního jističe pro indukci vše připraveno.

U indukcí v obchodech je napsáno 220/400V. Znamená to tedy, že lze indukci zapojit i na naše současné vedení, které jsem popsal (ve variantě 230V)? Četl jsem, že u 230V je potřeba zažádat o 32A jistič. Co je lepší varianta 32A jistič nebo změnu hlavního jističe na třífázový? Nebo nám to půjde zapojit i na současný 25A jistič?

Elektrikáře, co instalaci dělal se bohužel zeptat nemohu, a tak bych se rád zeptal zdejší komunity zda to vůbec jde a jaká varianta je lepší (administrativn ě, finančně, atd.).

Miroš Jan:
Tak na prvním místě, jsou technické parametry té indukční desky. To znamená, že výrobce by měl mít v manuálu k té varné desce, způsob připojení, a to na jednu, nebo dvě, nebo tři fáze, a předjištění té desky.
Tím by začal.
Jo a v rajónu ČEZ, je u jednofázového připojení, maximální jistič před elektroměrem, 25 A.

Peter Munka:
Kedze vacsina vyrobkov sa predava v celej EU, vratane napr Spanielska, kde ma dom bezne 1f 50A, tak zapojit to na jednu fazu pojde. Ak sa zmierite s moznym negativnym scenarom, ked pri vareni a peceni vela jedal sucasne to zhodi hlavny istic, tak ok. Zakaz prania a varenia v konvici je samozrejmy pocas varenia na plny vykon.
Co je asi zle, su tie samostatne 16A istice, musia byt spriahnute, vypinat kazdu zilu kabla extra je nespravne a nebezpecne.

Tom R:
Citace: Miroš Jan  28.11.2023, 13:22

Tak na prvním místě, jsou technické parametry té indukční desky. To znamená, že výrobce by měl mít v manuálu k té varné desce, způsob připojení, a to na jednu, nebo dvě, nebo tři fáze, a předjištění té desky.
Tím by začal.
Jo a v rajónu ČEZ, je u jednofázového připojení, maximální jistič před elektroměrem, 25 A.



U většiny desek, na které jsem zatím koukal píšou "připojení 230 V a 400 V",  čímž je dle mého úsudku myšleno 1F i 3F. O předjištění se tam nepíše nic, ani o příkonu. Jedná se třeba o ELECTROLUX 700 SENSE SenseBoil EIS62449.

Jsem u Čezu, takže bych musel v případě 1F změnit i dodavatele. Další "dobrá" zpráva.

Tom R:
Citace: Peter Munka  28.11.2023, 13:56

Kedze vacsina vyrobkov sa predava v celej EU, vratane napr Spanielska, kde ma dom bezne 1f 50A, tak zapojit to na jednu fazu pojde. Ak sa zmierite s moznym negativnym scenarom, ked pri vareni a peceni vela jedal sucasne to zhodi hlavny istic, tak ok. Zakaz prania a varenia v konvici je samozrejmy pocas varenia na plny vykon.
Co je asi zle, su tie samostatne 16A istice, musia byt spriahnute, vypinat kazdu zilu kabla extra je nespravne a nebezpecne.


Předpokládám, že na 50A jističi by asi nic nevypadávalo, ale ten bychom samozřejmě platit nechtěli a ani by nám ho nenainstaloval i. V současné době pečeme a s tim zapojime pračku, sušičku, myčku a třeba rychlovarku a nic nevypadává.

Pardon, ony asi budou spřáhnuté, špatně jsem to nazval. Viz obrázek.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana