Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaká může být vlastní spotřeba UPS?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká může být vlastní spotřeba UPS?  (Přečteno 2933 krát)
ZdeněkPro
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 27.11.2023, 14:38 »

Máme v domě 3f UPS pro napájení nouzových světel a vzduchotechnik y. UPS má nové baterie. Po celý rok jedou její chladící ventilátory naplno. Účinnost UPS je 91%. Je vůbec možné, aby její vlastní spotřeba byla 1kWh? Kde by se takový výkon krom chladících ventilátoru mohl ztratit? Baterie jsou prý stále dobíjené, UPS ovšem nic nenapájí. Je to tedy vůbec fyzicky možné aby byla taková spotřeba? Jen pro upřesnění, jedná se o UPS 70 NET 15 kVA Chloride.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.11.2023, 18:59 »

K hodnotě 1kWh nám ještě musíte dopsat, za jak dlouhou dobu jsme to naměřil, aby to byla vypovídající informace. Neznám rozsah toho vašeho nouzového osvětlení a vzduchotechnik y. Je nutné tam mít takto výkonnou UPS? Např. moje vzduchotechnik a doma má max odběr při plných otáčkách 1A. Když k tomu vezmu led žárovky v domě, tak by mě stačila UPSka pro takovou zálohu cca 300W. Klidový odběr takové mini-UPS by byl odhaduji tak kolem 20-ti W.

Ta vaše má 15kW. Podle manuálu, co jsem našel je klidový odběr vaší UPS 300W a to stále, i když není zatížená. Když si to spočítáte na spotřebu za rok a aktuálně vysokou cenu, řekněme 6kč/kWh vč. DPH, pak vychází provoz na 0.3*24*365 = 2628 kWh * 6 kč = 15768 Kč a to je za takovou zálohu opravdu šílenost... Musíte se na to podívat z pohledu energetické rozvahy. Rozsvítíte si třeba denně na 4 hodiny LED světlo s odběrem 10W a zálohujete je UPSkou, která si nonstop bere 300W.

Co se týče toho odběru a kde se bere, za mě je to klidně možné. V té UPS pravděpodobně neustále běží oscilátor, resp. 3 oscilátory + nějaká elektronika, která je vůči sobě řídí + výkonové výstupy, které utváří výstupní část a další věci.

Pokud se vám to nezdá, tak můžete odhadem porovnat teplotu v místnosti, kde je UPS s jinými místnostmi. Jelikož to vyzáří 7kWh denně, mělo by v té místnosti být určitě tepleji, než ve zbytku domu. V létě tam musí být doslova horko. Je to tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ZdeněkPro
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.11.2023, 19:55 »

K hodnotě 1kWh nám ještě musíte dopsat, za jak dlouhou dobu jsme to naměřil, aby to byla vypovídající informace. Neznám rozsah toho vašeho nouzového osvětlení a vzduchotechnik y. Je nutné tam mít takto výkonnou UPS? Např. moje vzduchotechnik a doma má max odběr při plných otáčkách 1A. Když k tomu vezmu led žárovky v domě, tak by mě stačila UPSka pro takovou zálohu cca 300W. Klidový odběr takové mini-UPS by byl odhaduji tak kolem 20-ti W.

Ta vaše má 15kW. Podle manuálu, co jsem našel je klidový odběr vaší UPS 300W a to stále, i když není zatížená. Když si to spočítáte na spotřebu za rok a aktuálně vysokou cenu, řekněme 6kč/kWh vč. DPH, pak vychází provoz na 0.3*24*365 = 2628 kWh * 6 kč = 15768 Kč a to je za takovou zálohu opravdu šílenost... Musíte se na to podívat z pohledu energetické rozvahy. Rozsvítíte si třeba denně na 4 hodiny LED světlo s odběrem 10W a zálohujete je UPSkou, která si nonstop bere 300W.

Co se týče toho odběru a kde se bere, za mě je to klidně možné. V té UPS pravděpodobně neustále běží oscilátor, resp. 3 oscilátory + nějaká elektronika, která je vůči sobě řídí + výkonové výstupy, které utváří výstupní část a další věci.

Pokud se vám to nezdá, tak můžete odhadem porovnat teplotu v místnosti, kde je UPS s jinými místnostmi. Jelikož to vyzáří 7kWh denně, mělo by v té místnosti být určitě tepleji, než ve zbytku domu. V létě tam musí být doslova horko. Je to tak?

Děkuji za odpověď. Můžete mi prosím poslat odkaz nebo manuál, kde jste našel hodnotu 300W? Mně se to nepovedlo, tu jsem přitom hledal. Já jsem ještě pátral po informacích a zjistil jsem, že dokud nebudu vědět, jak je UPS zapojená, ničeho se nedopočítám. Já jsem předpokládal, že jsou do UPS zapojena nouzová světla a vzduchotechnik a a že to UPS začne napájet až při požáru. Jenže je možné, že jsou tam zapojena i normální světla nebo i něco dalšího. Proto asi neustále běží ventilátory. Já si to teď o víkendu osobně prohlédnu. Ale na závěr mohu říct, že i když nebude z UPS žádný odběr, spotřeba bude 300W a když bude zatížení UPS maximální (15kVA),  tak dle účinnosti 91% mohu říct,  že UPS sežere 1350W, je to tak? A pokud bude ukazovat UPS aktuální vytížení, hned si dopočítám spotřebu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 27.11.2023, 20:23 »

Pozor, UPS su roznych druhov, niektore trvalo pustaju do vystupu napatie, ktore si vytvaraju cez striedac a maju logicky nejake straty na polovodicoch a bizuterii. Iny druh cez rele prepoji vstup na vystup a len obcas dobija akumulator, ten ma spotrebu mensiu. Trvalo beziaci ventilator ukazuje skor na prvu moznost.
To je nejaky obrovsky dom alebo bytovka, ked to ma tak vykonnu UPS ?
Spotrebu je mozne jednoducho zmerat napr cez Shelly modul v cene okolo 100 eur na 3 fazy aj s prudovymi trafami. Vystupom bude pekny graf v pocitaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 27.11.2023, 20:28 »

.... resp. 3 oscilátory ....

Odkud máte, že právě 3 oscilátory ? To je z manuálu ? Já bych spíše tipoval, že jich tam bude asi ještě více. Na druhou stranu, dá se to udělat tak, že stačí jeden.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 27.11.2023, 20:32 »

Je nutné tam mít takto výkonnou UPS?

Vyrábějí se vůbec měnší ? Já na to zatím nenarazil.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.11.2023, 20:42 »

Odkud máte, že právě 3 oscilátory ? To je z manuálu ? Já bych spíše tipoval, že jich tam bude asi ještě více. Na druhou stranu, dá se to udělat tak, že stačí jeden.
Přiznám se, že to nevím, jen jsem hádal. Představuji si, že tam bude nějaký oscilátor řídit frekvenci a nějak dořešeny posuvy pro další fáze. Ale možná to bude celé na nějaké úrovni řízení např. PWM modulací a oněch 50Hz bude až výstup za dolní propustí. Samotné řízení průběhů by pak muselo být podstatně rychlejší... Podotýkám, že teď nepíšu co vím, jen "nahlas přemýšlím"   Afro
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.11.2023, 20:47 »

Děkuji za odpověď. Můžete mi prosím poslat odkaz nebo manuál, kde jste našel hodnotu 300W? Mně se to nepovedlo, tu jsem přitom hledal. Já jsem ještě pátral po informacích a zjistil jsem, že dokud nebudu vědět, jak je UPS zapojená, ničeho se nedopočítám. Já jsem předpokládal, že jsou do UPS zapojena nouzová světla a vzduchotechnik a a že to UPS začne napájet až při požáru. Jenže je možné, že jsou tam zapojena i normální světla nebo i něco dalšího. Proto asi neustále běží ventilátory. Já si to teď o víkendu osobně prohlédnu. Ale na závěr mohu říct, že i když nebude z UPS žádný odběr, spotřeba bude 300W a když bude zatížení UPS maximální (15kVA),   tak dle účinnosti 91% mohu říct,  že UPS sežere 1350W, je to tak? A pokud bude ukazovat UPS aktuální vytížení, hned si dopočítám spotřebu.
Odkaz, str.10
https://manualzz.com/doc/6548812/70-net

Já bych tipoval, že vám to napájí mnohem více, než jen popsané. Nemůžete třeba vyzkoušet shodit hlavní jistič a zjistit co funguje a co ne? Nebo se ta záloha aktivuje opravdu jen při detekci požáru?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 27.11.2023, 21:27 »

Ta UPS je podla popisu neskutocny overkill. Avsak, mozno je popis nedostatocny. V dome. V akom dome? 13 poschodovom panelovom s troma zdruzenymi vchodmi a 100 bytovymi jednotkami? Alebo v rodinnom dome s 200m2?

V kazdom pripade, podla toho co pisete to projektant mierne prestrelil. Vasa UPS je online, s dvojitou konverziou a dokonca bez moznosti bypassu primarnej linky, jedine prepnutim na rezervnu linku.

Takze vzdy vam UPS usmerni vstupne AC na DC, a nasledne naspat na AC, dokonca v troch fazach. V cistom sinuse.

Na blbe svetla a vzduchotechnik u (tiez nudzovu, takze obvod bezpecnostneho odtahu dymu?) je to uplne katastrofalna volba. Ekonomicka volba by bolo nieco adekvatneho vykonu, online UPS je nepotrebna, staci line-interactive (caka na vypadok a do niekolkych desiatok milisekund nahodi svoj inverter, inak je vypnuta a len udrzuje baterie) a aj cisty sinus na vystupe je pravdepodobne zbytocny, no to zalezi hlavne od vzduchotechnik y.

Ak bol vykon 15kW zvoleny kvoli vzduchotechnik e (zopnuty nudzovy motor vytazne mensieho vykonu vyrazi ochranu),  mal byt pouzity menic alebo softstart. Menicu je modifikovany sinus na vstupe vacsinou ukradnuty.

Ak niekto pouzil danu UPS, lebo pri odbere 700W vydrzi X hodin a to bolo hlavnym cielom, je to diletant a mal pouzit slabsiu, lacnejsiu a ekonomickejsiu UPS s externou bankou baterii.

Je potrebne vacsie mnozstvo dat o vasom dome/pouziti UPS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 27.11.2023, 22:06 »

Přiznám se, že to nevím, jen jsem hádal. .... Ale možná to bude celé na nějaké úrovni řízení např. PWM modulací a oněch 50Hz bude až výstup za dolní propustí.

Samozřejmě, že tato zařízení využívají PWM, a to už od menších výkonů (i např. malé frekvenční měniče). Jak by se to jinak řešilo ? V třídě B to určitě není, to by bylo strašný topení.
Právě pro tohle bude nejspíše jeden oscilátor (někde v řádu desítek MHz),  vše bude odvozeno od něj. Ty ostatní tam budou pro další části (vlastně jsou přímo jejich součástí),  jako např. ovladačky, displaye, síťová komunikace atd. To je dnes u složitějších elektronických zařízení běžné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 27.11.2023, 22:12 »

..... a aj cisty sinus na vystupe je pravdepodobne zbytocny, no to zalezi hlavne od vzduchotechnik y.

Záleží na spotřebičích a hlavně jijich kombinacích. Při neharmonickém průběhu bude potřeba si uvědomit, kterou hodnotu napětí potřebujeme dodržet, zda vrcholovou, efektivní, nebo jinou. A také, zda nás zajímá združené či fázové napětí, nebo obojí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.11.2023, 22:54 »

Podle mě je to prosté. Buďto projektant anebo zhotovitel inteligentně vymysleli, že UPS, jakožto záložní zdroj, bude celou dobu pod zátěží.

Přitom norma 73 0848 od pradávna požaduje, aby záložní zdroj sloužil jako záloha v případě výpadku hlavního zdroje. Neboli správně má záložní UPS prakticky celý svůj život jen čekat, jestli náhodou nedojde ke ztrátě napájení. A čeká u toho nejlépe v Eco módu, tedy s naprosto minimální spotřebou.

No a pak jsou koumáci, co buď neumí čiśt norrmy, anebo nechápou psaný text, a UPS navrhují tak, že jí protáhnou přivod, a považují to za napájení ze dvou nezávislých zdrojů. Anebo borci odborníci z realizace “my víme všechno nejlíp”,  a správňe navržené řešení označi za blbost, a zprasí to dle předchozí věty. A UPS pak jede pořád v zátěži, a proto má i ztráty jako kráva. Popisovaných případů už jsem potkal mraky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 28.11.2023, 10:09 »

... Při neharmonickém průběhu bude potřeba si uvědomit, kterou hodnotu napětí potřebujeme dodržet, zda vrcholovou, efektivní, nebo jinou.
...
Trefa do zajímavého problému.
3 kalibrované měřáky, v zásuvce na zdi ukazují všechny 235V a na výstupu střídače každý něco jiného (a není to rozdíl jen v jednotách Voltů)

-----
U těch UPS záleží na tom, co napájí a jak rychlé přepnutí potřebujeme.
U nouzových světel a vzduchotechnik y bych tu rychlost neviděl nijak kriticky
Tam bych s klidu a v pohodě dal UPS s ByPassem, kdy to vstupní napětí v základním stavu prochází přes UPS, v UPS běží zdroj, co drží nabitě AKU baterie, a běží řídící obvod, který hlídá přívod napájení a současně běží nějaký generátor zasynchronizov aný s přívodní sítí, aby tam při přepnutí při výpadku nebyla velká špička, skok...

----
Ta účinnost 91% není o tom, že si to těch 9% bere pořád, i když v UPS neběží střídač z baterií,  to je při běhu z baterek o ztrátě při jmenovitém výkonu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Podle kterých kritérií zvolit velikost UPS?
 Existuje na trhu nějaký silnoproudý stabilizátor?
 Mohl bych použít elektrocentrály jako náhradního zdroje?
 Je možné ke stávajícím rozvodům připojit elektrocentrálu?
 Jakým způsobem lze zapojit elektrocentrálu do rozvodné sítě domu?
 Jak vybrat agregát pro budovu penzionu?
 Proč elektrocentrála vyhazuje neustále jistič?
 Jak připojit elektrocentrálu k dvěma samostatným okruhům v domě?
 Jak dlouho bude svítit 40W žárovka přes měnič napájený aku 12V 100Ah?
 Jaký máte názor na elektrifikaci RD pomocí elektrocentrály?
 Môže byť plynový kotol napájaný z UPS?
 Jak se řeší ochrana před úrazem v obvodech za UPS?
 Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
 Proč je asi po znovunastartování elektrocenrály na svorkách jen 5V?
 Jak zvětšit výkon 3f 7,5kW vojenské centrály?
 Lze připojit elektrocentrálu na stávají elektroinstalaci přes fíčko?
 Jakou zvolit elektrocentrálu na notebook, Kipor IG2000 nebo Zipper STE2000IV?
 Víte o adaptéru z UPS zásuvek IEC na ČSN?
 UPS dobrá věc ale nenahradí ochranu proti přepětí!
 Je zapojení fáze v pravé zdířce zásuvky záložního zdroje v pořádku?
 Jiří Šotola vysvětluje pojem UPS
 Oplati sa kupit elektrocentralu z OBI?
 Ako priviest do domu napetie z eletrocentraly?
 Jakou použít redukciz UPS C14 na 16A?
 Kolikanásobný výkon elektrocentrály potřebujeme pro start výkonu 1,4kW?
 Jakou doporučíte vhodnou elektrocentrálu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.