Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně  (Přečteno 4699 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 13.11.2023, 08:17 »

ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
    V domácnostech se často setkáváme s neefektivním centrálním ovládáním vytápění, kde jeden termostat řídí teplotu pro celý dům. Toto řešení není ideální pro domy s více generacemi nebo různými teplotními preferencemi a časovými harmonogramy obyvatel. Centrální termostat často vede k nadměrnému vytápění některých oblastí domu, zatímco jiné oblasti mohou zůstat nevytápěné. To způsobuje zbytečné náklady a tepelné ztráty. Všichni dobře známe odkládání důležitých věcí na později. V případě vytápění domu to však nemusí být šťastnou volbou. Mít přetopeno nebo v horším případě mrznout je slušně řečeno "nekomfortní". Pokud si vzpomeneme uprostřed topné sezóny, často nezbývá než to odložit. Pak se na to zapomene a začne další sezóna a ... Ale o jednom rychlém řešení víme ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
      
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
   
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 13.11.2023, 09:04 »

Ne každá hlavice pasuje na konkretní ventil, existují různé redukce, ale mechanicky to již není nikdy ono.
Začal bych u tohoto.
Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 14.11.2023, 13:26 »

No...ono je to trochu složitější, než píše reklamní článek Eatonu.

Pokud mám celý systém ovládaný jedním pokojovým termostatem, tak mi kotel i čerpadlo spínají on-off a je jedno, zda je teplota vody předregulována ekvitermem nebo čudlíkem na kotli.

Pokud doplním systém individálnimi uzávěrami, a nezáleží na tom, zda to jsou mechanické termostatické hlavice, servohlavice nebo termohlavice, musím na jedné straně zajistit průtok neuzavřenými radiátory, na straně druhé respektovat, že se obecně snížil průtok soustavou. Tudíž je nezbytné původní staré čerpadlo vyměnit za čerpadlo elektronické, které umí proporcionání regulaci, což znamená, že přizpůsobuje dopravní výšku aktuálnímu průtoku soustavy nebo musím osadit tzv. přepouštěcí ventil. Kotel pak reaguje na vzrůst teploty otopného média a sníží výkon také nebo začne cyklovat. Vypnutí čerpadla je špatně, protože pak netopím nejen v uzavřených radiátorech ale ani v těch otevřených.
 
Pokud takové čerpadlo instalováno nemám, tlačí mi čerpadlo konstantním tlakem vodu do systému, systém je hlučný, topí špatně s malou účinností a čerpadlo se časem poškodí.
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 14.11.2023, 14:39 »

Ještě jedna zásadní informace než se někdo rozhodne pořídit nový termostat ke kotli: je potřeba vědět  jestli kotel umí komunikovat s termostatem protokolem OpenTerm nebo je ovládání čistě on/off.
Openterm umí  proporcionální regulaci výkonu kotle, on/off nikoliv. A pak jsou další nuance- jestli regulátor zvládá jen bezpotenciálov é  spínání  nebo jaké napětí a proud lze na výstup regulátoru přivést.
Jak už zde bylo řečeno, regulátor musí umět spolupracovat nejen s daným kotlem ale i s celým otopným systémem.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 14.11.2023, 16:39 »

Poslední roky mám termostat jen on/off a spotřeba je výborná.Různé Openterm, křivky topení a podobné vymoženosti letěli onem ven! tanecek
Mám rád teplo, večer min .23C....u 20 °C bych asi umrznul!! angel
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 14.11.2023, 16:56 »

Poslední roky mám termostat jen on/off a spotřeba je výborná.Různé Openterm, křivky topení a podobné vymoženosti letěli onem ven! tanecek
Mám rád teplo, večer min .23C....u 20 °C bych asi umrznul!! angel

Nechápu vaši reakci. Přece si u každé regulace můžete zvolit svoji komfortní teplotu. Výhodou systému ze zveřejněného příspěvku je navíc to, že v každé místnosti jinou, ne na základě jednoho centrálního termostatu. Navíc máte i možnost korekce teploty dle toho, kde máte termostat umístěný. Předpokládám že toto váš on/off termostat neumožňuje a tedy se nechá předpokládat, že sice ukazuje 23°C, ale reálná teplota v místě kde sedíte, bude úplně jiná.

KAždý kdo se jen trochu otřel o MaR navíc neuvěří, že spotřeba je výborná, s touto přežilou atrapou řízení. Dříve znamenala kvalitní regulace úsporu klidně až 30% na topení (běžně okolo 20%) Nicméně to se dost změnilo s tím jak se vyměnila okna a domy zateplily. Ta ušetřená částka je už podstatně menší, přesto pořád může dosahovat 15-20%,  oproti řízení bum/bác. Více je to poznat na samotném komfortu.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 17.11.2023, 11:55 »

Poslední roky mám termostat jen on/off a spotřeba je výborná.Různé Openterm, křivky topení a podobné vymoženosti letěli onem ven! tanecek
Mám rád teplo, večer min .23C....u 20 °C bych asi umrznul!! angel
Vidím to co se týká regulace stejně, v jednoduchosti je síla, jen při tech tvých 23 bych se upekl, stačí mě 17, takže topit skoro nepotřebuji, ale to je velice individuální, kamarád otužilec má termostat na 14, to už bych bez svetříku nedal.

Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #7 kdy: 17.11.2023, 17:22 »

Ona ta zónovka dávala ekonomický smysl ještě tak před desíti lety, jak píše Honza. Dnes je to spíše o komfortu, nebo jako záplata v ojedinelých případech, kdy se topenáři vyprdnou na výpočet hydrualiky a prostě topný systém hydrualicky už všechno neutáhne (i to jsem už řešil).

Dnes se domy ladí minimálně do třídy B, když už ne do áčka a tam vskutku už takové výkyvy nejsou. Často bývá už i rekuperace, kde zónovka postrádá smysl úplně, protože co na jednom konci zareguluji, to na druhém konci rozfoukám.

Ale pro rozšíření obzorů by mě zajímalo, jestli umí řídící jednotka od Eatonu komunikovat i s nějakým nadřazeným systémem, třeba po lince RS-485. Zrovinka něco řeším u zákazníka, který má také takovou podobnou bezdrátovou krabičku, ale.... On si každý výrobce dnes myslí, že má patent na rozum, má přece vše nejlepší a k tomu samozřejmě i nejlepší aplikaci....a dál? Já bych občas potřeboval do zónovky nadřazeně hrábnout, třeba při přetopení zdroje, kdy potřebuji odebrat teplo nebo třeba při spotovém řízení. Stejně tak bych potřeboval od nadřazeného systému zpětnou vazbu do nadřazené MaR o aktuálních teplotách prostoru a nadcházejícím programu, protože se dnes u marky už běžně pracuje i s "pravděpodobnos tí". Pokud se výrobci neotevřou dalším systémům přes nějaké standardizovan é komunikační rozhranní, budou to jen "nějaké kouzelné krabičky" bez možnosti praktického využití.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 17.11.2023, 17:43 »

Ale pro rozšíření obzorů by mě zajímalo, jestli umí řídící jednotka od Eatonu komunikovat i s nějakým nadřazeným systémem, třeba po lince RS-485.
Pokud já vím, tak nikoliv. Myslím, že už by to bylo příliš mnohou kouzel. :-)
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 17.11.2023, 19:19 »

omlouvam se za diakr jsem v cizi zemi na nekomfortnim zarizeni ... Jak reaguje JP ...

Citace


Článek co psal Mirek (ne EATON) byl věnovaný hlavně většině stávajícím domů kde není žádná regulace a jedná se zpravidla o implementaci do starých domů kde regulace zón dává smysl protože tepelné ztráty nezateplených domů jsou vysoké a výkyvy teplot velké.

U novostaveb se zatepluje ostošest a souhlasím, že výkyvy teploty jsou malé. Zde to je skutečně o komfortu užívání místnosti, nicméně je třeba si uvědomit, že pokud je některá místnost momentálně vypnutá, protože už je natopena, tak zdroj topné vody vypne dřív protože už se nemusí ohřívat tak velký objem do těch zbývajících místnosti které potřebují ještě topnou vodu. Tím dosáhneme úspor na energie a to platí i v novostavbách s nízkými ztrátami, za tím si stojím. Navíc mohu vzdálené některé místnosti přepnout do útlumu, když je nepotřebuju užívat a každý uspořený stupeň mi přináší úspory. Tak to asi k zónové regulaci, která smysl dává i v dnešní době. I bohatý člověk který nemusí řešit náklady na vytápění bude rád, když v ložnici při spaní bude mít přece jenom o trochu chladněji než přes den. No a teď si odpovězte jak tohoto bez zónové regulace docílíte.

A teď k propojení s jinými systémy. RF systém xComfort lze pomocí Modbusu  napojit na ostatní systémy v domě, které jsou Modbusem vybaveny. Náš systém se chová jako master a ostatní periferie řídí.
S pozdravem Pávek, Eaton
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 17.11.2023, 19:57 »

On je tu ještě jeden aspekt, proč má smysl proporcionální regulace a to je tepelný komfort, protože i v zateplené budově vnímá člověk jak teplo okolního vzduchu tak teplo předávané sáláním od teplejších předmětů - topidel. a v okamžiku regulace termostatem co vypne nebo zapne plný výkon nemá s komfortem moc společného. Obzvlášť když topidlo má malou tepelnou setrvačnost.
 Takové dřevostaby mají na rosdíl od zděných zateplených domů mnohonásobně nižší tepelnou kapacitu a proto je užitečné volit také topidla s nižší tepelnou kapacitou a proporcionální regulaci.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 18.11.2023, 09:34 »

Regulace musí být buďto 100% vymazlená systémovka nebo "žádná".
Kouzelné krabičky toho moc neřeší.
 
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 18.11.2023, 10:10 »

No ona i většina regulačních systémů ,  které jsou třeba součástí nabídky výrobců plynových kotlů se nachází někde na půli cesty k té vymazlenosti.
Není to ideální, dá se s tím docela dobře existovat ale opravdu je to lepší než nic (vypínač on/off někde u kotle)
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 19.11.2023, 09:12 »

No ona i většina regulačních systémů ,   které jsou třeba součástí nabídky výrobců plynových kotlů se nachází někde na půli cesty k té vymazlenosti.
Není to ideální, dá se s tím docela dobře existovat ale opravdu je to lepší než nic (vypínač on/off někde u kotle)
Tak ona existuje celá škála uživatelů, někomu vyhovuje vypínač u kotle, pro druhého je automatizací přesunutí vypínače na chodbu, další má k tomu termostat..... atd.
Každý dle vkusu a peněženky.

Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 19.11.2023, 09:35 »

No, je trošku troufalé a divné mluvit o vypínačích a bum-bác ovládání kotle v souvislosti s regulací. Připomíná mi to párek bez masa, "řízek" z kuřecího masa, nebo břečku v krabici vydávanou za víno. AŤ se tváří jak chce, vždy to bude jen atrapa bez důležitých chutí

Nevím jak vy, ale já preferuji skutečné maso a tedy i skutečnou regulaci. I jednoduchá regulace je lepší než bum-bác v obýváku. Navíc Eaton to má celkem propracované. Nicméně podobných systémů a velmi komfortními funkcemi a aplikacemi do mobilních zařízení, je k výběru celá řada. Zde jen Mirek popisuje to, s čím má sám osobní zkušenost o kterou se chtěl s ostatními podělit.

Čekal bych otázky směřující na zkušenosti se systémem, nebo jak se ptal Radek na možnosti komunikace s jinými systémy, protože toto jsem řešil také cca 7 měsíců zpět.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #15 kdy: 19.11.2023, 10:01 »

No, je trošku troufalé a divné mluvit o vypínačích a bum-bác ovládání kotle v souvislosti s regulací. Připomíná mi to párek bez masa, "řízek" z kuřecího masa, nebo břečku v krabici vydávanou za víno. AŤ se tváří jak chce, vždy to bude jen atrapa bez důležitých chutí
Nepřekonatelný m teplotním čidlem je člověk sám, prostě si topí dle momentálních životních potřeb a klidně i nálady.
Tomuto etalonu se může trochu přiblížit vymakaná systémovka, nikoli řekněme střední třída krabiček.
Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 19.11.2023, 10:38 »

Nepřekonatelný m teplotním čidlem je člověk sám, prostě si topí dle momentálních životních potřeb a klidně i nálady.
Tomuto etalonu se může trochu přiblížit vymakaná systémovka, nikoli řekněme střední třída krabiček.
Naprosto nezáleží na tom, jaké třídy či jakého výrobce jsou dané krabičky.
Podstatný na tomto celém je systémový integrátor, který má vizi, nápady a zkušenosti.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 19.11.2023, 10:51 »

Citace
U novostaveb se zatepluje ostošest a souhlasím, že výkyvy teploty jsou malé. Zde to je skutečně o komfortu užívání místnosti, nicméně je třeba si uvědomit, že pokud je některá místnost momentálně vypnutá, protože už je natopena, tak zdroj topné vody vypne dřív protože už se nemusí ohřívat tak velký objem do těch zbývajících místnosti které potřebují ještě topnou vodu. Tím dosáhneme úspor na energie a to platí i v novostavbách s nízkými ztrátami, za tím si stojím. Navíc mohu vzdálené některé místnosti přepnout do útlumu, když je nepotřebuju užívat a každý uspořený stupeň mi přináší úspory. Tak to asi k zónové regulaci, která smysl dává i v dnešní době. I bohatý člověk který nemusí řešit náklady na vytápění bude rád, když v ložnici při spaní bude mít přece jenom o trochu chladněji než přes den. No a teď si odpovězte jak tohoto bez zónové regulace docílíte.

U novostaveb lze předpokládat podlahovku, kde není problém limity nastavit už na topné vodě v rozdělovači. Zároveň vhodnou volbou výkonu čerpadla, případně invertorové verze, lze předejít cyklování. Stejně tak lze využít akumulační nádrž.
Nejefektivnějš í regulace je vhodným nadimenzováním topné soustavy, aby jela pořád v ideálním spádu.
A jak docílím bez zónové regulace rozumné teploty v ložnici? Dokud jel celou sezónu Viadrus, stačilo přiškrtit šoupě radiátoru a omezit průtok.
A s podlahovkou je to ještě snazší, protože směšovací ventily nepustí víc, jak 18°C vodu.

U kotle s automatickou násypkou k regulaci stačí mechanický termostat na topném okruhu a o zbytek se postará čerpadlo a různě otevřené ventily radiátorů.

U elektrického kotle bez akumulace je situace obdobná.

Umím si představit promyšlenou MaR s podlahovými i prostorovými termostaty, servoventily na jednotlivých okruzích a akumulační nádrží na vykrytí regulačních i výkonových špiček a třeba i kombinovanou s nabíjením z FVE nebo fototermiky. Ale to je o projektování novostavby, ne o narvání do starý chalupy a zachraňování situace pomocí rozičných krabiček. Takový systém už je lepší provozovat třeba na LOGO.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde se dají koupit náhradní topné spirály do akumulačních kamen?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory?
 Lze napájet 2kW topnou spirálu pro napětí 400V,50Hz odlišným zdrojem?
 Jak elegantně pospojit otopný žebřík v koupelně, připojený na plastové potrubí ?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 Lze provozovat topnou spirálu na 110V v naší síti bez měniče?
 Jak změřim tělesa bojleru jenž po několika dnech uhořívají?
 Jaké SSR pro zapojení topení do hvězdy?
 Je topné těleso vhodné do vysokoteplotní olejové lázně?
 Na jaké napětí jsou odporové spirály ve starých akumulačních kamnech?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Jak prodloužit životnost topné spirály?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Je možné tieto panely montovať do sádrokartónu?
 Jaké výhrevné teleso je určené pre inštaláciu do zóny 1 (A)?
 Jak ve skutečnosti funguje elektroosmóza pro vysoušení zdí?
 Jak změřím topné kruhové těleso horkovzduchu trouby multimetrem?
 Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
 Ako prebieha prepálenie vyhrievacej špirály ?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 Mohu zapojit topná tělesa na střed hvězdy?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Jak zapojit 4 topná tělesa 230V vypalovací pece na 400V?
 Ploché odporové topné těleso pro rozvaděče
 Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
 TIP na ploché odporové topné těleso CP 061
 Proč má topné těleso dvakrát větší příkon, než jmenovitý?
 Je možné z topného tělesa do hvězdy 3x230V využít pouze jednoho tělesa?
 Jaká může být příčina opakovaného poškození topného telesa u bojleru?
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 Jaký je vhodný odporový drát, pro ohřev vody, napájený 12V?
 Tip na topné těleso pro použití v malých skříních
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 Jak nejlépe napojit topnou spirálu na FV panel?
 Co může způsobovat hluk topného tělesa v radiátoru?
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný kabel zvolit do potrubí pro odvod kondenzátu?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?
 Je nutné u třífázového topného symetricky napájeného tělesa připojit vodič N?
 Jaké chyby odhalujete při instalaci topných kabelů?
 Doporučíte vysoušet zdi elektrickým proudem?
 Jaký máte názor na infračervené vytápění?
 Jaký proudový chránič pro ohřev okapu?
 Musi byt topna rohoz instalovana pod kachlickami zahrnuta v revizni sprave?
 Kolik odporového kabelu je nutné umístit ve žlabu?
 Musí být topná rohož jištěna 2-pólovým jističem?
 A co vy? Provádíte často instalace otopných kabelů?
 Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla?
 Jak spolehlivě identifikovat vadný samoregulační topný kabel?
 Opravdu elektrifikované tratě nemají nějaký systém pro odstranění námrazy?
 Máte někdo praktické zkušenosti s topnými fóliemi Full Eko Inblok?
 Kdo vyrábí elektrické podlahové konvektory?
 Jakou vybrat topnou folii (rohož) pod pryžovou (gumovou) dlažbu?
 Používat pod elektrické vytápění hlinikové folie nebo ne ?
 Je ekonomičtější vyhřívání pergol topnou rohoží v podlaze nebo plynovým hořákem?
 Má někdo zkušenosti s infra panely?
 Odpadní energie, Waste energy
 Je potřeba přiřadit k pospojování i ventil (kovový) podl. vytápění?
 Jak hodnotíte dle norem stěnové elektrické vytápění v koupelně?
 Je mozna soucasne elekricka i vodni podlahovka?
 Stačí 25A jistič pro vytápění RD s Tč?
 Má někdo zkušenosti s el. podlahovym vytapenim tzv. \
 Jak uložit rozvody do betonové podlahy nad podlahovým vytápěním?
 Mohu dát zásuvku pro topný žebřík 30cm od vany a 20cm od podlahy?
 Je vhodné topení pomocí infrapanelů v každém domě?
 Kde sehnat jednoduchý termostat s funkcí chlazení/klimatizace a exter. čidlem ?
 Jaké máte náklady na vytápění elektřina vs. plyn?
 Má někdo zkušenost s ´topením z kamene´?
 Stačí jistič 25A na běžný provoz včetně vytápění nízkoenerget.domu?
 Jak nejlépe zkombinovat vytápění rodiného domku dvěma zdroji tepla?
 Jaký je Váš názor na použití elektrických přímotopů ve starších instalacích?
 Jak vyřešit vytápění venkovního rozvaděče kde je k dispozici pouze 400V?
 Máte někdo zkušenosti s qartzovými topidly?
 Je topení na principu kavitace opravdu výhodné?
 Vyplatí se vyhřívat si chodník?
 Jak efektivně vyřešit vytápění kurníku?
 Jakým zdrojem bezpečně topit v garáži?
 Čím vytopit 1 místost, používanou 2x do týdne?
 Počuli ste o farbe, ktorá zohrieva?
 Elektrické vytápění rodinných domů má budoucnost i po roce 2020
 Jak se v roce 2020 vměstnat do stávající sazby energetiky?
 V-Systémy pro úsporné domy
 Co se z technologií domu nejčastěji opomíjí?
 Technologie a služby pro úsporné domy V-Systém
 Je pro vytápění hal vhodnější hybrid nebo nehybrid?
 Aky je rozdiel medzi infra ziaricom a halogenovym ziaricom?
 Jak vybrat čtyřpolohový trojcestný ventil ovládaný el.pohonem?
 KNX: Vytápění, ventilace a klimatizace
 Skleněné sálavé panely ECOSUN s potiskem
 TIP na ovládání topení pomocí AURATON RTH 8D PRO!
 Věděli jste, že použitím TERMÍKU zkrátíte dobu vytápění místnosti?
 Topné těleso pro ohřev vzduchu, kontaktní ohřev nebo rozmrazování
 Sálavé konvektory s velkoplošným tělesem
 Znáte plochá tištěná topná tělesa?
 Kde jste v praxi instalovali tištěná topná tělesa?
 Sálavé panely s akumulací tepla GLOA
 Ultratenké, ploché topné těleso CP061
 Existuje řešení připojení olejového radiátoru namísto přímotopu?
 Zahřejte se elektricky i v zimě

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.czPoháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.097 sekund, 25 dotazů.