Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze zapojit FVE střídač mezi RE a RH objektu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze zapojit FVE střídač mezi RE a RH objektu?  (Přečteno 8248 krát)
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #72 kdy: 15.11.2023, 15:32 »

Osadit pojistky na vetší proud, než jmenovitý proud stringu, je zhovadilost a neprofesionáln í přístup projektanta.
Konkrétní PV modul
Current at Maximum Power (Impp) (A) 13.41
Isc Temperature Coefficients (A / °C) +0.046 % / °C

Takže při uvažovaných teplotách třeba -20 až +40 bude jmenovitý proud kolísat mezi 13,1 až 13,7 A.

Jakou konkrétní pojistku bychom tedy měli podle vás osadit, aby to nebyla zhovadilost a neprofesionáln í přístup projektanta?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Čermák
*
Offline Offline



« Odpověď #73 kdy: 15.11.2023, 16:30 »

Vzhledem ke všemu uvedenému k pojistkám na DC straně moc nechápu, proč výrobci dodávají
pojistky v provedení PV.
Já dodnes bral tyto pojistky spíš jako možnost odpojení jednotlivých stringů, vypínač(odpojovač se zhášením) DC by byl zřejmě mnohem lepší a pro rozvaděč DBO určitě vhodnější. Bude to asi otázka ceny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #74 kdy: 15.11.2023, 17:19 »

gPV (nikoli gR) jsou předepsány pro PV aplikace normou a jsou nutné při paralelním zapojení více řetězců. Proto se vyrábí a dodávají. Ano, do DC rozvaděčů se pojistkové odpojovače dávají také z důvodu možnosti odpojení. Ale to se dá řešit i jinak, lépe, např. odpínači. Nebo Wago má přesně pro tento účel speciální rozpojovací řadovou svorku z řady 2006, která se nedá rozpojit bez otevření rozvaděče, takže nehrozí, že to za provozu rozpojí někdo kolemjdoucí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #75 kdy: 16.11.2023, 08:38 »

Stačí si otevřít předmětnou normu ČSN 33 2000-7-712 ed. 2 a pročíst si důkladně články 712-42 a 712-43, kde je to celkem podrobně rozebráno. Část toto zde již sdílel kolega Rojko

Ale začínám pomalu tušit, kde se vzal tento požadavek na oddělení různých pólů. Zřejmě jde o článek 712.521.101 této normy, kde se ale mluví o vodičích v základní izolaci a pouze na střechách, aby volně neležely na konstrukci. Tedy to začíná pomalu dávat smysl. ZDe se i jasně píše, že ochrana proti poruše a zkratu, je provedena použitím kabelu dle příslušných norem.

Domnívám se, že tímto je téma na oddělení potenciálů do různých trubek uzavřeno  podivej tedy alespoň pro mne.

Děkuji všem za diskusi, opět mě to obohatilo  na zdravi angel Afro tanecek
Ještě související úvaha:
Přepěťová kategorie oné části rozvodu/parametry kabelů/průraz izolace/zkrat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #76 kdy: 16.11.2023, 09:37 »

Ještě související úvaha:
Přepěťová kategorie oné části rozvodu/parametry kabelů/průraz izolace/zkrat.

OK, i moje související úvaha. Výrobce jasně určuje jeho použití a garantuje k tomu patřičné vlastnosti. Mám důvod to při revizi zpochybnit? Pokud ano, jak to mám udělat, když nejsem schopen nijak zjistit zda to tak opravdu je, nebo není? Jsem jen RT, ne Bůh a snažím se držet ve vymezených hranicích.

Proč to zde je takovej problém a jinde nee?


* Výstřižek.PNG (9.69 KB, 809x125 - prohlédnuto 109 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #77 kdy: 16.11.2023, 09:49 »

On je jako vždy zásadní problém neznalosti norem, což vidíme ostatně na příkladu p. Miroše, který zde rozdává rady a kategorické soudy, ale přitom je zcela mimo.

DC část musí splňovat třídu II, je tak?
ČSN 33 2000-7-712 ed. 2, čl. 712.412.101

Co to znamená? Tuší to někdo?
Znamená to otevřít ČSN EN IEC 60664-1 ed. 3 Přílohu F a kouknout do tabulky F.1

Požadavky na dvojitou izolaci se tak řídí podle čeho?
Podle napětí UOCmax na DC části.

Na DC části musí být použity kabely splňující EN 50168.
Viz ČSN 33 2000-7-712 ed. 2, čl. 712.521 Poznámka 1
Viz ČSN EN IEC 61730-1 ed. 2 ,  čl. 5.3.3

Pak stačí otevřít onu EN 50168 a tam se dočteme co?
Že se jedná o kabely H1Z2Z2-K (Tabulka A.2) a ty jsou DC zkoušeny 15 kV (Tabulka 2).

Čili když se vrátíme do ČSN EN IEC 60664-1 ed. 3, tak tyto kabely splňují co?
Požadavek na dvojitou izolaci až do napětí 1500 V DC.

Stačí při revizi kontrolovat soulad s normami ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #78 kdy: 16.11.2023, 12:27 »

Dovolím si maličkou opravu "anagramu" správně má být 50618.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #79 kdy: 23.11.2023, 10:33 »

Ajaj. Dopustil jsem se chyby. Nevšiml jsem si že OEZ ,  má pojistky PC10, do 1000 V DC, s vypínací charakteristik ou qPV. Omluva.   Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: 1 2 3 4 [5] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 23 dotazů.