Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co může způsobovat hluk topného tělesa v radiátoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co může způsobovat hluk topného tělesa v radiátoru?  (Přečteno 5181 krát)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 28.10.2023, 21:42 »

Sestavoval jsem elektrický topný žebřík. Koupil jsem samotný topný žebřík, kapalinu do topného okruhu a topné těleso 900W s termostatem. Dodavatele jsem se ptal kolik media mám nalít do žebříku, ten mi stroze odpověděl po horní šprušli zbytek nechat. Tedy v radiátoru s objemem cca 10,7l zůstalo asi 0,005l volného místa. Radiátor byl uzavřen a testován na druhý stupeň ze třech, vše proběhlo ok, teď jsme ho zapl, ale někdo otočil termostat na max, cca po 1h žebřík své rovné části vyboulil, mimo to topné těleso začlo šumět (prostě je hlučné). Potom co vychladlo deformace již na dílech zůstala. Pro vyrovnání tlaku jsem otevřel odvzdušňovák a znova radiátor nahřál na max teplotu, více jak na 73°C nevylezla, termostat ale nevypnul chybělo mu ještě kousek, z radiátory vyteklo ještě trochu média, ale dál už nic neteklo. Nicméně tělěso je i tak hlučné. Radiátor je připojen za proudový chránič 30mA a má připojený PE vodič.

Otázka je co v na topném tělese generuje ten hluk? Podobný jsem někdy slyšel u bojlerů.

V Iráku jsem daleko horší zvuk slyšel, když prohořela topná patrona přímo do vody, ale to by tady asi chytil proudák.

Mám ještě druhý ten a budu uvádět do provozu tak rovnou na max s otevřeným odvzdušňovákem :-).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 28.10.2023, 22:25 »

Těch 10,7 l vody se při ohřátí o 55 ºC roztáhne o 0,11 l. Je tedy potřeba tam nechat ve studeném stavu alespoň cca 0,2 l vzduchu (s těmi 0,005 l jste se asi uklepl). Po ohřátí se tam pak vytvoří přetlak cca 1,2 bar.
Pokud jste zavřel odvzdušňovací ventil na úplně plném a nahřátém radiátoru, po zchladnutí v něm klesl absolutní tlak z atmosférického 1 bar na něco blízkého nule, a v takové situaci je teplota varu vody velmi nízká. Např. při absolutním tlaku 0,1 bar je to 46 ºC, při 0,05 bar 33 ºC. To, co z radiátoru slyšíte, je var vody.
Vypusťe z něj 0,2 l a odvzdušňovací ventil zavřete na studeném radiátoru, pak bude po problému.

P.S. Pokud by vás zajímalo, jak by to bylo, kdybychom šli s tlakem ještě níže, tak při 0,006 bar je to +0,1 ºC a při ještě nižším tlaku máte už jen sublimující led.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 28.10.2023, 23:16 »

Problém je v tom, že poprvé, když došlo k deformaci tak odvzdušňovací ventil byl uzavřen tlak musel být tak vysoký, že zdeformoval svislé duté profily, hluk byl slyšet a k varu určitě nedošlo (princip papinaku) povrch měl teplotu na které se dala chvilku udržet ruka. Pokus dva trvale otevřený odvzdušňovací ventil tedy var při 100C, ale povrch žebříku v místě vložení patrony byl jen 73C. Teď mám otevřený odvzdušňovací ventil a čekám na ráno kdy to bude mít cca 20C abych ho zavřel. Nechce se mi věřit, že by k varu nebo generování plynu docházelo při +-75-80C.

Jen pro info, když to trochu schladlo cca 45-50C tak při zapnutí nic slyšet není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 28.10.2023, 23:56 »

Je pravděpodobné,   že jste při tom prvním pokusu tím šíleným tlakem (proč jste nedal na radu prodavače?) mechanicky poškodil i tu topnou patronu, a je možné,   že se pak v nějakém místě přehřívá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.10.2023, 01:30 »

V jednej firme, kde sa obcas vyskytujem, sa udrzbe podarilo odstavit jeden chladiaci valec. Priemer asi 15cm, sirka 50cm. Zavreli mu vstup aj vystup. Po spusteni stroja ho horuca hlinikova folia zohriala z 20 na cca 70-80 stupnov a rozpinajuca sa voda vytlacila konce valca ako hydraulicky piest, ustipla dva M24 sroby a ohla 5cm hrubu ocelovu stenu. Dalej sa to uz nemalo velmi kam dostat, tak to vystrelilo gulovy ventil.

Ak ste mali vnutri nejakych par desiatok barov (na hydroforming sa da pouzit domaca WAPka, ktora tlaci tak od 20 do 100 bar),  relativne tenkostenna patrona z toho nebude uplne stastna, aj ked je vyplnena pieskom a kovom.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Blažej
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.10.2023, 10:10 »

Elektrikář zapojuje elektroinstala ce, topenář dělá topení. Prázdné topné řebříky a samostatná tělesa nejsou určena k montáži laiky, i když je možné je takto koupit, a to právě z důvodu neznalosti problematiky. Analogie s elektroinstala cemi je zřejmá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.10.2023, 12:00 »

Máte docela štěstí, tlak vzniklý ohřevem vody může spolehlivě roztrhnout topný žebřík dokud ale nem,
Píšete ve svémpříspěvku,  že k varu určitě nedošlo. To je hodně nepřesné. Nedošlo k varu v celém objemy kapaliny. Nicméně pokud ohříváte vody spirálou v ochranné trubce, která má vzhledem k výkonu malý povrch, tak můžete od určité teploty pozorovat vznikající hluk ještš před tím, než je pozorovatelný var.  Jeo to kvůli tomu, že povrch spirály dosahne větší teploty než je bod varu (záměrně nepíšu 100 stupňů, protže pri vzrůstajícím tlaku se i teplota varu posouvá výš. Při lolkálním varu vznikají mikroskopické bublinky páry, které se při kontaktu s chladnější vodu opět mění v kapalinu a bublinky při tom implodují.
Je rozdíl  ze zvukovém projevu kdzž vaříte vodu v rychlovarné konvici a když se to samé děje v silnostěné nádobě ohřívané na plynovém vařiči. V prvním případě máte zdroj tepla s vyšší teplotou než je aktuální teplota varu, ve druhém je oteplení  více rovnoměrné a k akustivkému projevu dojde třebajen pár desetin stupně před teplotou varu. Je velmi pravděpodobné, že vysoký tlak  zdeformoval topnou spirálu a tím pádem mohla vzniknout místa s ještě vyšší teplotou. Při podtlaku v tělese bude tento jev pozorovatelný při nižší teplotě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 29.10.2023, 13:47 »

Neřekl bych, že jsem úplný laik. Samozřejmě, že znám problematiku a proto jsem se prodejce dotazoval kolik mám nechat volného místa, Když pominu, že prodejce ani netušil jaký má daný žebřík objem a odpověď byla nechte to volné od horní šprušle nahoru, to jsem dodržel. Mimo to jako ne úplný laik jsem si dohledal výrobce a našel si parametry radiátoru KDO 750x1680, zjistil jsem si objem 11l a doporučenou patronu. Bohužel jsem dal na rady prodejce a ne na fyziku. V prvním příspěvku jsem se upsal mělo to být cca 0,05l.

Deformace tělesa vlivem tlaku mě taky napadla, pokud by něco takového bylo, předpokládám, že by si to škrtlo o kostru a vyletělo na zkrat nebo od RCD. Každopádně to zatím v pohodě topí jmenovitými parametry.

Dotaz byl co může způsobovat hluk a většina z vás se domnívá, že na povrchu dochází k varu média. Okolnosti jsem popisoval z důvodu, zda mohlo vlivem nevhodného zacházení dojít k nějakému poškození, které to mohlo způsobit. Při zapnutí a nízké teplotě radiátoru cca 50C nic slyšet není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 29.10.2023, 13:55 »

To p. Kanter

Pravděpodobně budete mít pravdu, ten zvuk je velmi podobný rychlovarné konvici, nepřipouštěl jsem si to, protože mezi stěnou patrony a stěnou radiátoru může být tak 10mm a když má povrch jen cca 70C, tak mi to nepřišlo pravděpodobné, ale rychlovarná konvice taky hučí ještě několik desítek s před varem (podle množství vody).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.10.2023, 16:19 »

Kolego, jestli vás to trochu potěší, sděluji, že stejnou chybu jsem před pár lety udělal také a radiátor kupoval nový.
Takové procvičení Papinova a antiPapinova principu v praxi za pár tisícovek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 29.10.2023, 20:48 »

Je fakt, že za zkušenosti se většinou platí, u mě to zatím vypadá, že to vše přežilo jen je to uprostřed trochu baculatější a jsou tam vidět drážky, pravděpodobně je to dělané jako U a pultrubka a je to svařené :-). Nicméně je to opět důkaz toho, že prodejce není výrobce a tedy jeho znalosti je potřeba brát trochu s rezervou. Kdybych nebyl línej a spočítal si to o kolik se ta voda roztáhne, tak by nebyl problém.
Na stránkách dražic u bojleru přímo píšou kolik l vody odkape při navřívání, takže představu jsem měl.
Další věc je to, že jsem to mohl udělat tak, jak to plánuji s tím druhým, prostě to hodím na max, otevřu odvzdušnovák a počkám 2h. Pak to nechám vychladit a zavřu a mělo by tam být přesně tolik kolik je potřeba, snad ... . :-).

Bůležité je, že termostat termostatuje (jímka s čidlem) a topná část topí, typ tělesa je TS-900B. Kdyby výrobce dělal tenhle typ žebříku přímo s patronou s regulací teploty, tak bych koupil hotový, ale oni dělají tyhle obyčený jen bez regulace a externí termostat jsem k tomu dávat nechtěl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 29.10.2023, 22:38 »

prostě to hodím na max, otevřu odvzdušnovák a počkám 2h. Pak to nechám vychladit a zavřu a mělo by tam být přesně tolik kolik je potřeba, snad ... . :-)
To si koledujete o druhý nafouknutý. Kam myslíte, že se schová ten vzduch (0,11 litru při normálním tlaku),  až se ohřátá voda roztáhne tak, že přesně vyplní původní objem radiátoru?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 30.10.2023, 07:16 »

Předpokládal jsem, že se ten vzduch zmačkne a problém nevznikne, ale musím vám dát za pravdu, že jsem zapomněl na objem vzduchu, který tam bude vyplňovat prostor, který taky potřebuje nějaký prostor.
Dám na vás a odsaju to přes stříkačku. Asi bude lepší, když horní šprušle nabude na 100% topit než, když se mi zase zdeformuje radiátor.

Když to tedy dovedu k dokonalosti dt=70C (počáteční teplota 10°C konečná 80°C) objemová roztažnost vody je dV=beta*dt*V0 beta pro vodu je 1,8 *10^-4, potom 1,8*10^-4*70C*11l=0,1386l

Komprese vzduchu je na výpočty už vyšší level, takže tam dám tak +80% z výpočtu vody, tedy 0,14+0,14*0,8 celkem by to mělo být 0,252l.

Ještě mě napadlo, že bych mohl na vršek radiátoru dát kolínko a kus 3,4" trubky s daným objemem a měl bych i věšák na ručníky :-) a topení dát "full".

Všem děkuji za konstruktivní příspěvky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 30.10.2023, 07:50 »

Pokud nechcete počítat tak by mohlo být zajímavé dát u žebříčku místo jedné horní záslepky manometr.
Nicméne dokud se v celém topném tělese nepřivede  voda do varu, jsou to salóní experimenty, které postrádají sebemenší špetku adrenalinu.
A teď vážně jaký je maximální zkušební tlak kapaliny v tom žebříčku a jaký je maximální povolený tlak?
tohle by měl seriózní výrobce udávat. (Někde jsem viděl hodnotu 1 MPa, to je docela dost)
Jak moc tepelně izolují suché ručníky? na kolik se zvedne teplota kapaliny v žebříčku? Jaký nejhorší případ je třeba uvažovat? Co takhle napájení spirály 400 V když nějaký "expert" začne kouzlit s dráty?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 30.10.2023, 10:09 »

celkem by to mělo být 0,252l
Jestli to chcete mít na tuty a zbytečně nemrhat topnou plochou, udělejte to takhle:
-odšpuntovat obě ramena žebříku
- doplnit po okraj kapalinou, pak 100 ml odsát
- zakrýt žebřík starým ručníkem (včetně horních otvorů)
- zapnout topení naplno - z horkého žebříku nějaká kapalina vyteče, ale to pobere ten ručník a rychle to vyschne
- až usoudíte, že teplota už neporoste, vypnout a nechat zchladnout
- během chladnutí, až bude možné na žebřík sahat, odsát ještě 50 ml kapaliny
- po úplném zchladnutí zašpuntovat.

Mimochodem, jaký max. výkon udává výrobce žebříku? Teplota 75 ºC se mi moc nelíbí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 30.10.2023, 10:33 »

Jste si jistý, že tam máte správný výkon topného tělesa, t.j. předepsaný výrobcem žebříku? Z mých zkušeností to při předepsaném výkonu zdaleka takto netopí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 30.10.2023, 23:57 »

Při teplotě okolí cca 20°C to udělalo asi 70-74°C víc to vylézt nechtělo. V příloze tabulky pro žebřík mám typ KDO 750x1680 a první stránka manuálu pro tyč TS-900B.

Teď, když jsem koukal na ten návod, tak to asi fakt sedí, "III" vypne při 77°C při těch 73°C jsem dal  kousek zpět a cvaknul.

To. p.Fuk:
Nechce se mi otevírat obě strany, originál dodaný špunt s odvzdušněním je s těsnícím kroužkem a dokupovaný špunt jsem si koupil na "vlákno". Jako elektrikář mám vždy smůlu a ikdyž používám profi těsnící vlákno, tak mi voda tu a tam někde teče a tady do zrovna drží :-),  Tak mám v plánu odšroubovat jen ten špunt s kroužkem.
Nerad těsním vodu v závitu furt ta sviňa někde kape to elektrika s poškozenou izolací neudělá :-).


* KDO radiátory.JPG (164.98 KB, 1733x1625 - prohlédnuto 88 krát.)

* TS-900B.jpg (136.92 KB, 1000x1000 - prohlédnuto 97 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 31.10.2023, 00:30 »

Tak ho naplňte tak, jak vám radil prodavač, tzn. po horní příčku, která tedy za studena bude prázdná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde se dají koupit náhradní topné spirály do akumulačních kamen?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory?
 Lze napájet 2kW topnou spirálu pro napětí 400V,50Hz odlišným zdrojem?
 Jak elegantně pospojit otopný žebřík v koupelně, připojený na plastové potrubí ?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 Lze provozovat topnou spirálu na 110V v naší síti bez měniče?
 Jak změřim tělesa bojleru jenž po několika dnech uhořívají?
 Jaké SSR pro zapojení topení do hvězdy?
 Je topné těleso vhodné do vysokoteplotní olejové lázně?
 Na jaké napětí jsou odporové spirály ve starých akumulačních kamnech?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Jak prodloužit životnost topné spirály?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Je možné tieto panely montovať do sádrokartónu?
 Jaké výhrevné teleso je určené pre inštaláciu do zóny 1 (A)?
 Jak ve skutečnosti funguje elektroosmóza pro vysoušení zdí?
 Jak změřím topné kruhové těleso horkovzduchu trouby multimetrem?
 Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
 Ako prebieha prepálenie vyhrievacej špirály ?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 Mohu zapojit topná tělesa na střed hvězdy?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Jak zapojit 4 topná tělesa 230V vypalovací pece na 400V?
 Ploché odporové topné těleso pro rozvaděče
 Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
 TIP na ploché odporové topné těleso CP 061
 Proč má topné těleso dvakrát větší příkon, než jmenovitý?
 Je možné z topného tělesa do hvězdy 3x230V využít pouze jednoho tělesa?
 Jaká může být příčina opakovaného poškození topného telesa u bojleru?
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 Jaký je vhodný odporový drát, pro ohřev vody, napájený 12V?
 Tip na topné těleso pro použití v malých skříních
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 Jak nejlépe napojit topnou spirálu na FV panel?
 ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný kabel zvolit do potrubí pro odvod kondenzátu?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?
 Je nutné u třífázového topného symetricky napájeného tělesa připojit vodič N?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 22 dotazů.