Aký priemer chráničky volit na 2x 3x2,5 CYKY J?

(1/1)

Avarax:

Idem ťahať elektriku po strope a budem káble dávať do chráničiek. Dôvodom dávania káblov do chráničiek je že strop bude realizovaný z naťahovacej fólie teda PVC. Zvody z plafónu do zásuviek a pod budú realizované už zasekaním do omietky a časti aj do sien. Ide o starší dom a chcem to dať max do hĺbky 1 cm od povrchu.

Potrebujem narvať maximálne 2x 3x2,5 CYKY J alebo kombinácia 1x2,5 a 1x1,5 CYKY J do chráničky.
 
Teda potreboval by som poradiť priemer takejto chráničky. Myslíte že 20mm bude v poriadku?

Miroslav Revús:
20mm bude málo.
Káble nie sú laser, pri preťahovaní cez trubku sa budú krútiť, vlniť a inak deformovať. Pre bezproblémové vťahovanie musí byť v rúrke dostatok priestoru.

Ak budú káble pod stropom vyviazané na otvorenej nosnej konštrukcii, tak rúrka od stropu po zásuvku bude mať cca 3m.
Tak si kúpte 3m rúrky 32mm, 3m rúrky 40mm a 10m CYKY 3x2,5. Kábel zložte na dve polovice a otestujte, do ktorej rúrky sa bude dvojica káblov vťahovať jednoduchšie. Tú rúrku si kúpte a zasekajte do stien.

Jozef BABJAK:
Navliekať káble z pevných vodičov do chráničky je opruz aj keď to máte vystrené na zemi, bez zákrut.

Navliekať viac ako jeden kábel do jednej chráničky je oveľa ťažšie, ako navliekať kábel jeden.

Ako povedal p. Revús, 20mm chránička je zúfalo málo na dva káble s vonkajším priemerom 8-9mm. 32mm môže fungovať na krátku vzdialenosť -- do 5 metrov -- s max. jednou dobre urobenou zákrutou. V iných prípadoch by som rovno rátal s priemerom 40mm.

Nemôžete alternatívne použiť dve chráničky, pre každý kábel jednu? Poďakovať mi môžete neskôr.

Navigace

[0] Index zpráv