ad V.Rozmahel
"Myslím si, že stále platí zákon o zachování energie a že tepelnou ztrátu objektu je nutno doplnit potřebným výkonem který je dán ztrátami, a ne druhem topidla. To znamená že pro stejnou tepelnou pohodu musím dodat stejný tepelný výkon."
Máte pravdu jen v nekonečném čase ustálení teploty v místnosti.
Šedivá je teorie, zelený strom života, v místnosti kde v rohu budou vrčet čtyři 2kW etaviry se budete cítit zajisté méně příjemně, než v místnosti se dvěma 4 kW radiátory pod okny a zcela jistě jinak než v místnosti s třinácti 600W infrapanely na stropě.
Není důležité aby bylo teplo té místnosti, ale vám. Čím nižší je povrchová teplota topidel a čím je větší jejich sálavá plocha k lidem, tím se více tepla k lidem dostane, protože nízké sálavé teplotní záření proniká lépe oděvy. V tom je ten vtip.
Když je vám óbr zima, jdete si sednout ke kachlovým kamnům, naložíte se do vany, jdete se vyhřát na sluníčko. To jsou všechno velkoplošné zdroje s povrchovou teplotou tak dvojnásobnou teplotě lidského těla (u Slunce myslím na povrchu Zemském na jaře).
Nejlepší by bylo obdobně obložit topným panely strop, stěny i nábytek, ale.... :-).
______________
______________
______________
____________
Tady jsou zlatá pravidla tepelné pohody pro vytápění a platí nerozdílně všechny 3 body. O té vlhkosti se málo ví, ale je strašně důležitá (větrání je dnes věda).
1) Rozdíl povrchové teploty (stěn, podlah, oken, dveří a vybavení místnosti) a teploty vzduchu by neměl být vyšší, než 4 °C.
2)Součet těchto teplot by se měl pohybovat kolem 38 °C.
3)Relativní vlhkost v místnostech se doporučuje 30 až 50%.
______________
______________
______________
____________
Doplňuji zdroj - článek Tepelná pohoda(převzato ze serveru meteoshop.cz)
A docentské informace najdete v češtině na
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=404&h=1&th=56- tam je zajímavá věc, že 10% lidí se bude cítit velmi nepříjemně tam, kde se 50% bude příjemně cítit. A že existuje letní a zimní tepelná pohoda.
Tepelná pohoda(meteoshop.cz)
Tepelná pohoda je pojem relativní. Hranice tepelné pohody se budou u jednotlivých lidí lišit. Tepelná pohoda závisí na fyzikálních podmínkách a na činnosti člověka. Pokud člověku není přiliš velké teplo a nepočiťuje chlad, lze říci, že se nachází ve stavu tepelné pohody. Základní podmínkou tepelné pohody je přiměřená teplota vzduchu v místnosti, avšak to není podmínka jediná. Důležitá je teplota vybavení místnosti, stěn místnosti a vlhkost vzduchu. Je-li teplota vzduchu např. 20oC, povrchová teplota stěn by neměla klesnout pod 18oC. Při povrchové teplotě nižší by se musela zvýšit teplota vzduchu, tím by se vodní páry kondezovaly na stěnách a teplelná pohoda by se zhoršila. Nedostatečná tepelná izolace stěn má za následek nízkou povrchovou teplotu. Relativní vlhkost v místnostech se doporučuje 30 až 50%.
Při vlhkosti nižší se zvyšuje odpařování z našeho těla, které se tím ochlazuje, při vyšších hodnotách vlhkosti se naopak voda z těla odpařuje špatně, proto se pak potíme. Při větrání se relativní vlhkost zvýší ochlazením vzduchu. Ohříváním vzduchu se relativní vlhkost snižuje, je proto vhodné ji zvýšit např. pomocí zvlhčovačů. Rozdíl povrchové teploty (stěn, podlah, oken, dveří a vybavení místnosti) a teploty vzduchu by neměl být vyšší, než 4oC. Součet těchto teplot by se měl pohybovat kolem 38oC.
Doporučené teploty
Doporučená teplota v místnostech
obytné místnosti 18 - 22oC
kuchyně 15oC
koupelna 24oC
WC 16oC
chodba, schodiště 10-15oC
Doporučená teplota při činnostech
při odpočinku 19 - 22oC
lehká fyzická práce 18 - 20oC
středně těžká fyzická práce 14 - 17oC
těžká fyzická práce 10 - 15oC