Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba , rekonstrukce
| | |-+  Jak snížit napájecí napetí pro halogenové žárovky aby stíle nepraskaly?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak snížit napájecí napetí pro halogenové žárovky aby stíle nepraskaly?  (Přečteno 45588 krát)
30hoptrop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 23.03.2007, 22:25 »

Chtel jsem poradit jak velky odpor mam predradit k halogenovym zarovkam.
V kuchynske lince ma zapojeny 3 zarovky 12V 20W seriove, ale trafo mi dava 45V a potrebuji ho snizit na 36V, protoze zarovka-y praskaji po 6 tydnech. Nebo pripadne nejake schema zapojeni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline OfflineChránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 23.03.2007, 23:29 »

Dejte do série ještě jednu žárovku 12V.  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
J.Novák
« Odpověď #2 kdy: 24.03.2007, 04:51 »

Dávat odpor do série k žárovkám je docela děsivé. 20W dává na 36V cca 0,55A. Odpor o hodnotě 16ohm to napětí srazí, ale jeho výkonová ztráta bude cca 5W - takové menší topení. Starý dobrý Ohmův zákon. Opravdu asi nejjednodušší je zapojení další žárovky v sérii - na to nemusíte být profesionál. Jinou možností by byla výměna trafa nebo regulace jeho výstupního napětí, ale to je náročnější téma.

BTW: Co vás vede k použití halogenů v kuchyni ? Dávají poměrně ostré bodové světlo s malým vyzařovacím úhlem - prostor dále od osy bývá výrazně méně osvětlen a vznikají docela velké kontrasty. Jde o módní trend nebo mi něco zásadního uniká ? Budu vděčen za odpověď. Používám teple bílou zářivku od jisté firmy o délce 120cm (nebliká při startu, životnost 10 000 hod. a 10 000 startů) a jsem velice spokojen s jemným rozptýleným světlem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #3 kdy: 24.03.2007, 10:34 »

Nevymyslet pitomosti a kupit za 200Kč elektronický transformator 12V 60W (viz katalog Brilux nebo i jini vyrobci "bodovek") a zarovky prepojit do klasickeho paraelniho zapojeni. Kdyz rupne jedna budou dalsi dve svitit .........
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
30hoptrop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 24.03.2007, 13:43 »

Diky za rady, ale vše jiz je davno zasekane ve zdi a oblozene obkladem Smutek. Prvni chyba byla je zapojit do serie - to uz ted taky vim, ale uz to nezmenim a dotycneho radce bych nejradeji usmrtil treba el. proudem Hněv. Original trafo za 200Kc na 12V samozrejme taky mam, ale pri tomto zapojeni je mi knicemu.
Halogenky jsou opravdu asi modni zalezitosti a mam je umistene tak, ze jejich svitivist mi vyhovuje.
Tohle trafo jsem mel doma, tak jsem ho pripojil a zarovky svitily, ale jak jsem psal praskaji po dost kratke dobe a nejsou zrovna lacine 2ks za 80Kc. Tak nez zacnu schanet trafo co bude davat 36V nebo jine s regulaci, zkusil jsem to tady. Takze diky za rady - hlavne p. Novakovi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ing.Kurka
« Odpověď #5 kdy: 25.03.2007, 19:41 »

Nebo je tu druhá možnost - potřebujete snížit sekundární napětí napětí Vašeho trafa o 9V to dělá 46V na primáru. Když si seženete miniatutní transformátore k 230V/58V-0.3A (230V/2x28V-0,3A) a zapojíte jej jako autotransformá torek (obě (všechna) vinutí do série - pozor na  začátky a konce vinutí - vše řadit stejně) a na odbočku dáte primár vašeho původního trafa, jste bezeztrátově doma.
Nebo můžete použít trafíčko 230V/46V-0.3A (230V/2x23V-0,3A) a zapojit jej jako autotrafo s odčítacím vinutím - spojíte živý konec primáru se studeným  koncem a sekundáru (vinutí v opačném smyslu) a odebíráte napětí z volného konce sekundáru.
Ale neradujte se příliš, toto řešení, stejně jako Vámi zamýšlené nové trafo má úskalí v podobě sériového řazení žárovek. Sériově  zapojené žárovky mají tu nectnost, že v případě prasknutí jedné na ni hoří oblouk(prakticky zkrat) a tím ostatní chudinky dostanou na frak. Musel byste mít zdroj proudu a ne zdroj napětí, to znamená ve Vašem případě je mnohem lepší řešení vřadit nějakou impedanci (kondenzátor, tlumivku) do primáru trafa, ale vychází to u vás hodně veliké - impedance  423Ohmů  - asi 7,5 mikrofaradu - musí to být kondenzátor na 230V AC (tak 630V DC) trvale zatižitelný 0,33A.  Co se týče tlumivky, možná by šlo zaexperimentov at s tlumivkami pro zářivku 36W, ten primární proud je hodně podobný.
Činný odpor 141 Ohmů na primáru či 5,4Ohmu na sekundáru / oba na 15W jsou nesmysl, to je ta žárovka navíc. Jenže při žárovce navíc budou všechny halogenky 0 6% podžhavené (jen 11,25V) a to se podepíše na jejich  životnosti, protože uvnitř žárovky neprobíhá halogenový cyklus při správné teplotě. Ale je to nejekonomičtěj ší řešení, druhé trvalé řešení je to teď přetrpět a počkat si na pokles cen LED reflektorů, které se vyrábějí jako náhrada halogenek a budete mít prakticky nadosmrti klid.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
patrik varga
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 25.03.2007, 20:45 »

Treba odvinúť zopár závitov zo sekundáru. Dá sa to aj bez rozoberania trafa
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #7 kdy: 25.03.2007, 21:33 »

Pane Kurko, chtěl jsem vám věnovat kladný bodík do karmy za perfektně vyargumentovan ou odpověď, ale nejde to.  nenene
Nechcete se zde na Elektrice zaregistrovat ? ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
ing.Kurka
« Odpověď #8 kdy: 26.03.2007, 00:03 »

Ad. odmotání závitů - ono to není pár závitů, trafo bude asi 60VA, to je tak 5-6 závitů na volt, snížení sekundáru je tedy cca 45 závitů, to je skoro celá vrstva, ten sekundární vodič bude mít průměr nejméně 0.8mm. Takže by šlo "naťuknout odbočku na konci první vrstvy cívky, ale tohle bych neodborníkovi nikdy nedoporučil. Musí se porušit omotávka, impregnace, oškrábat smalt (napíchnout jehlou voltmetrem, jestli jsme na správném místě) a pak zbavit smaltovaný vodič smaltu (fuj metoda s desmaltolem, acylpyrinem, nebo Novodurem za tepla),  připájení odbočky bez studeného spoje (což je problém, protože to je slušný průřez mědi). Jednodušší je přeštípnout a doodmotat. Jenže tohle je opravdu jen pro někoho, kdo to už dělal a pak ví, jak to trafo zabalit a zaimpregnovat, aby udržel izolaci stále v druhé třídě....Trafo je v kuchyňi, mastné výpary z vaření kondenzující na všem chladnějším a kovovém uělají za čas své.
A když si tu pracnost sečtete, tak se to nemůže vyplatit, nové zakázkové trafo přijde levněji
Kdybyste měl známého v navijárně, tak vám to trafo upraví a jestli ho bude rozebírat, tak by mohl zkusit bez ubírání závitů složit plechy na trafu ne střídavě, ale se vzduchovou mezírkou a její velikost nastavit tak, aby to dávalo na výstupu 36V při 1,66A (do vzduchové mezery u sloupku částečně nasune a zafixuje plech jako magnetický bočník),  ale to by musel být dobrý známý, aby si s tím pohrál a trafo by to muselo být s plechy EI, nebo M. Pak by to bylo rozptylové trafo, slušný zdroj proudu, šetrný k žárovkám v sérii a v podstatě ideální řešení.

Ad.registrace, snažil jsem se před čtvrtrokem, nic nedošlo, mně to osobně nevadí. Tenhle příspěvek jsem psal na popud příspěvku pana Nováka, protože jeho výpočet odporu podle "Ohmova zákona" mi nějak dost neseděl a přece jen mají profici zodpovědnost za rady laikům větší, než když se baví elektrikáři mezi sebou na ponku.
Pane 30hoptrop, odmotávku ani úpravy trafa sám nedělejte, nevyplatí se vám to, nebo se to nemusí vyplatit v budoucnu vašim blízkým, je důležité udržet izolační stav mezi primárem a sekundárem na normované úrovni, není to jen tak pro nic za nic, ale pro Vaši bezpečnost..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J. Novák
« Odpověď #9 kdy: 26.03.2007, 08:20 »

To: ing. Kurka :

Souhlasím s Vámi, že odmotání závitů je také jedna možnost, ale laikům to nelze doporučit.
Pro Vaši informaci zde uvedu svůj výpočet možného odpor na sekundáru trafa. Třeba jsem se spletl ve vzorci nebo mám chybu někde jinde. Budu rád za váš názor.

a)výstupní napětí trafa = 45V
b) jmenovité napětí 3 žárovek v sérii = 36V
c) příkon 3 žárovek v sérii při 36V = 60W
d) proud obvodem při 36V = 60/36=1,67A
e) úbytek napětí na odporu = 9V
f) proud odporem = 1,67A
g) hodnota odporu = 9/1,67= 5,4 Ohm
h) výkonová ztráta odporu = 9*1,67= 15 W

Pokud bych chtěl dát odpor do série s primárním vinutím, vychází mi to přibližně takto :
a) poměr závitů(napětí) - 230/45 = 5,11
b) požadované napětí na primáru pro Uvýst=36V = 184 V
c) proud primárem 40W/230V= 0,17 A
d) úbytek napětí na odporu = 230-184= 46 V
e) hodnota odporu = 46/0,17 = 264,5 Ohm
f) výkonová ztráta odporu - 46*0,17= 8 W

Můžete upřesnit, co vás vedlo k tomu, že jste hodnoty odporu a výkonu označil za nesmysl ?
Vřazení odporu/kondenzátoru do série je jedna z možností ,  nicméně osobně bych to dělal jen v krajním případě, pokud není jiná možnost. Zde bych uživateli doporučil výměnu transformátoru . Rovněž zapojování jiného transformátoru jako autotrafa nemohu laikům doporučit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ing.Kurka
« Odpověď #10 kdy: 26.03.2007, 09:59 »

To J.Novák
Výpočet sekundár O.K.
Výpočet s odporem v primáru
chyba v  c) - má být 60W/184V (3x žárovka 20W ne 2x) to je proud 0,326A
(kontrola přes převod I1=I2/p=1,67A/(230V/45V)=0,327A)
d) je dobře
e) je pak 46/0,326 = 142Ohm
f) je pak 46^2/142 = 142*0,326^2=46*0,326=15W
Ze zákona zachování energie musí být tepelné ztráty odporu na primáru i sekundáru shodné.
Primární odpor lze jednoduše přepočítat i přes druhou mocninu převodu
Rprim=Rsec*(230/45)^2= 5,4*26=141Ohmů
 (^2 je na druhou)


Za podivnost  jsem označil cituji:
"20W dává na 36V cca 0,55A. Odpor o hodnotě 16ohm to napětí srazí, ale jeho výkonová ztráta bude cca 5W - takové menší topení. Starý dobrý Ohmův zákon."
Sám jste se nyní dopočítal v sekundáru správně k odporu 5.4Ohmů na 15W, tazatel by se po sehnání odporu 16R/5W divil, proto jsem se ozval...Navíc už jednu špatnou radu dostal (asi z brigy Ariel ) a třeba by pak chtěl vyhladit elektrikáře jako třídu :-) a já radši koukám pod ruce, aby mne nepraštily elektrony a tak nebezpečí, že mne zezadu praští naštvaný hoptropák radši předcházím.
Už končím, připadá mi to už jako fyzikální olympiáda z 8.třídy a ne jako jednoduchá rada zakachlíkované mu  vedení. Jó, kdyby tam tak byl ještě jeden drát, aneb jak říkal Spejbl, menší rezervace se vždycky může hodit - pak by platilo zlaté pravidlo, že standardní řešení je vždy jednoduché a opakovatelné, a ve svém důsledku i levné. 
Nikdo se nás elektrikářů za rok nebude ptát, kolik to stálo a kolik jsme měli na realizaci měli času, ale bude ho zajímat jak to funguje, jak se to dá udržovat a jestli to nikoho nezabije.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J. Novák
« Odpověď #11 kdy: 26.03.2007, 11:24 »

Omlouvám se všem čtenářům tohoto vlákna, zaměnil jsem čísla pro odpor a jeho výkonovou ztrátu, proto jsem napsal 16R/5W, přestože správně má být 5R4/15W. A navíc jsem při výpočtu pro primární odpor omylem počítal s výkonem 40W místo 60W.  ing. Kurkovi za upozornění na chyby, byl jsem lehce zmaten z těch čísel.

Jinak oceňuji podrobné příspěvky ing. Kurky, zejména mne zaujala informace o souvislosti životnosti a napětí halogenových žárovek.
Nicméně zastávám stanovisko, že pokud někdo o něčem napíše že je to nesmysl, je shodné své tvrzení ihned doložit fakty. Ostatní tak hned mohou vidět, kde došlo k chybě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 26.03.2007, 19:09 »

Máte ještě jednu možnost, sehnat germaniové diody zapojit je sériově s žárovkami. Tyto diody mají úbytek napětí 0,9V / křemíkové 0,6V/. 10 kousků srazí napětí o 9V. Nouzovka ,  ale mělo by to jít.  Mrknutí
Samozřejmě patřičně proudově dimenzované.
Samozřejmě je to odpor ,  ale germaniové diody na větší proud  byly na závit a tudíž se pomocí chladiče lépe rozptýlí teplo vzniklé průchodem proudu. Což u klasického odporu je trochu složitější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
patrik varga
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 26.03.2007, 20:04 »

Chyba pán Hejčl.
a. Tých diód by bolo treba 20, treba ich zapojiť antiparalelne, inak by to bol jednocestný usmerňovač atd...
b. Úbytok na germaniovej dióde je menší ako na kremíkovej a je značne tepelne závislý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 26.03.2007, 20:15 »

Nechci nikoho kritizovat a ani poučovat, ale je to názorný příklad toho, jak "ušetřit". Všechny navrhované úpravy věc značně prodraží. Když k tomu přidáme bezpečnost a nějaké normy, podle kterých by to mělo být, dostaneme se zase k odborníkovi.   Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #15 kdy: 26.03.2007, 20:21 »

Ježíš diody, to nee, tohle je střídavá strana transformátoru .

1) První dioda to jednocestně usměrní a z 45V efektivních budete mít 32V efektivních, takže už první dioda podžhaví žárovky na 10,6V což je o 12%. A pěkně přesytí transformátore k stejnosměrnou složkou a ten začne topit... A 20W žároveky nemají takovou tepelnou setrvačnost, aby mrkání jednocestně usměrňeného proudu nebylo úplně vidět.

2)Dvoucestné usměrnění znamená dávat diody buď antiparalelně-antisériově do žebříčku, nebo usměrnit můstkem a pak dávat jednoduše v propustném směru do série.
 
3) Úbytek na germaniové diodě je cca 0,3V, křemíkové 0,6-0,7V.  Germaniové přežijí daleko nižší povrchovou teplotu, teoreticky by šlo 30 křemíkových diod - 15 a 15 antisériově, či s můstkem 13 jako řetězec. Ale to je dost drahý odpor 5,4Ohm/15W. Germaniových by tedy muselo být až 60! A na 2A se nedělaly jiné než destičkové s chladičem. Na germaniové zapomeňte.
Ale ty diody musí také těch 15W vyzářit, takže výsledek jen zhoršení parametrů a hlavně ceny. Ty diody by funkčně nesloužily jinak, než odpor.

Ne tohle není dobrá rada.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 26.03.2007, 20:24 »

To: Varga
Ano máte pravdu přehlédl jsem a neuvědomil,  že je to střídavý proud sypu si popel na hlavu. Beru zpět.
To : Kůrka taky máte pravdu ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 26.03.2007, 22:55 »

Tak mi to nedalo spát. Jsem tu za blba patří mi to.  Pláč
Na vysvětlenou mohu sdělit jen toto :
Můj příspěvek  ze dne 24.3.07 v 16:13 jsem nechal smazat na popud a dohodu s panem Karvánkem, což byla chyba, ale o tom ví admin, on a pár lidi kteří byli přítomni a přečetli si ho, než byl smazán.
Bylo tam psáno asi toto: Pokud není trafo zalito ,  lze odmotat  10 závitů na sekundáru, změřit a jednoduchým výpočtem zjistit, kolik je třeba závitů odmotat, abych měl správné napětí na výstupu.
Za což jsem byl peskován panem Karvánkem, že takovéhle rady ne atd. Já mu za to ,  je moc milý  Úsměv.
 Hezkou noc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak vyřešit automatické osvětlení spíže?
 Jakou mám prosím použít tlumivku a kondenzátor k 15W UVC trubici?
 Je možné zapojení pohybového čidla a vypínače zároveň?
 Jak zapojit lustr na dva stare hnede draty?
 Musí být na světla v koupelně přes chránič?
 Jak zapojit pohybové čidlo k vypínačům na schodišti?
 Jak zapojit ctyri vypinace do schodistoveho zapojeni?
 Jak velkou hodnotu kondenzátoru potřebuji ke tlumivce osvětlení akvária?
 Jak výkonný stmívač použít pro 20W halogen s předřazeným trafem?
 Kam se u lustru zapojí modrý, žluto/zelený a hnědý vodič?
 Kdo poradí jak zaměnit 2 střídavé spínače pro chodbu za pohybová čidla?
 Je vhodné nahrazovat v obytném domě (chodby, garáž) časové vypínače PIR čidly ?
 Jak připojím světlo s třemi dráty, když ve zdi mám jen dva?
 Jak zapojit spínač se senzorem pohybu?
 Jak zapojit pohybové čidlo s nástěnným světlem?
 Jak zapojím dva okruhy na dva vypínače?
 Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
 Jak zapojit pohybová čidla na schodišti v paneláku ?
 Jak zapojit lustr s vodiči černý,hnědý a zelenožlutý?
 Jak zapojit druhe svetlo k vypinaci?
 Jak zapojit pohybivé čidlo na světlo?
 Ako dočasně pripojit lustor?
 Jak zapojit svítidlo se svorkami L, zem, N, na dva černé a jeden zelený?
 Jak zapojit svítidlo k utopené fázi v panelu?
 Jak zapojit lustr s dvěma dráty a třemi svorkami?
 Jak mám zapojit zářivku, na které je i dvojzásuvka?
 Jak zapojit kovový lustr v panelovém domě, kde jsou pouze dva vodiče?
 Jaký je rozdil mezi jednopolovym a dvojpovym vypinacem?
 Existuje radiovy vypinac schodistak?
 Je připojení osvětlení kuchyňské linky na zásuvkový obvod v pořádku?
 Jak zapojit tento šňůrový vypínač?
 Jak zapojit dvojitým vypínačem dva lustry?
 Existuje jiné čidlo spínání osvětlení než pohybové?
 K čemu slouží svorky nouzového svítidla označené TELE?
 Je mozne pripojeni svetla provest kabelem lanko Cu 2x0,75?
 Je možné nahradit jeden vypínačů ovládání světla schodiště pohybovkou?
 Existují stmivace zarivek s elektronickym predradnikem?
 Jaký je rozdíl mezi tlumivkou pro sodíkovou a tlumivkou pro rtuťovou výbojku?
 Mohu takto propojit větrák se světlem?
 Lze připojit historický lustr i přes to, i přes vysoký přech. odpor jeho částí?
 Jak připojit lustr, když jsou dráty příliš krátké?
 Jak se dá vyřešit ovládání světel v paneláku ?
 Mohu připojit bodovky 12V starým kabelem 3x1,5?
 Neexistuje nějaký dotykový senzor pro rozsvěcení zrcadla?
 Jak mám zapojit stropnici s jednou žárovkou?
 Možem k svetlu doviesť iba dva vodiče žltozelený a čierny?
 Ako zapojit zavesne svietidlo?
 Jaké zářivky a tlumivky použít?
 Jak zapojit správně elektronický předřadník?
 Poraditemi so neskutecnym problemom zapojenim lustra?
 Musí se ke světlům používat 3*1,5 nebo stačí 2*1,5?
 Jak zapojit lustr s dvěma dráty ve svítidle a čtyřmi ve stropě?
 Jak zapojit lustr s černým a zelenožlutým vodičem?
 Jak zapojit pohybove senzor se zarivkovym svitidlem?
 Je nutný proudový chránič pro přívodní kabel osvětlení chodniku u RD?
 Může se připojit na elektronický předřadník 2x39W pouze jedna zářivková trubice?
 Možem zapojiť na pohybový senzor halogenové bodovky 12V?
 Kde sehnat šňůru ke starým stahovacím lustrům?
 Jak zapojit dvojvypinac na 2 svetla
 Jak spínat v čase venkovní vánoční stromeček?
 Proč mi nefunguje starter 4-22W na 14W zářivce?
 Existuje dvoukolébkový přepínač?
 Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
 Kde sehnat RF vysílač do přepínače 230?
 Nakreslil jsem zapojení lustru správně?
 Jak prodlouziti kabel na horlavem materialu?
 Jak zapojit patice na 230V k bodovkám?
 Jak provléknout drát v držáku koule lustru (ve tvaru esíčka)?
 Čím ovládat stmívání zářivek?
 Vadí úsporným žárovkám stmívače?
 Nezalhal mi elektrikář o světle v koupelně?
 Je možné připojit k el. předřadníku 2x36W 1 trubici 36W+1 trubici 18W?
 Jak se zapojuje vývod lustru na 6 dratu?
 Nevadí když nechám zelenožlutý vodič u svítidla nepřipojen?
 Máte někdo skušenost se spínáním v panelovém domě přes čidla po patrech?
 Jak zapojit časový spínač CS3-1 bez svítidla?
 Jak zapojit el.předřadník OSRAM 2x18W a 1x18W?
 Jak správně připojit stropní svítidlo?
 Jak správně zapojit zářivky přes vlastní vypínač, napájený ze sousední zásuvky?
 Lze na schodišti zapojit PIR čidla na stávající rozvody bez úprav?
 Jak nahradit schodišťový automat časovačem?
 Kde je na zarovce faze?
 Aký vodič je potrebný k pripojeniu bodových svetiel 3x20W/12V?
 Jak zapojit lustr (3+2) se třemi dráty na pět vývodů ze zdi?
 Ako si instalovat doma centralne zhasinanie (central stop)?
 Musí se v byt.domě použít pro spínání osvětlení tlačítko s orientační signálkou?
 Jak lze vypínat jedno světlo nezávisle třemi vypínači?
 Jak připojovat v koupelnách dodatečnou "galerku" ?
 Jak propojit žárovku se zářivkou?
 Co zhasíná světla na chodbě ?
 Jak zapojit podsvětlení schodů?
 Jak připojit další venkovní svítidlo?
 Jak vyřešit optickou kontrolu zapomenutého zhasnutí svítidla?
 Jak zapojím dvě světla s čidly, aby reagovala najednou?
 Jak při vypnutí jednoho světla zároveň zapnout jiné?
 Jaký použít stmívač pro LED bodovky 3W?
 Může být zapojen ventilator na světlo v koupelně?
 Existuje pohybové čidlo se stmíváním?
 Jak připojit lustr se stropním ventilátorem?
 Existuje schéma zapojení žárovkové objímky s dráty hnědobílý, zelený a černý?
 Neexistuje stavebnicový systém stmívání lineárních zářivek?
 Jak zapojit nástěnnou lampičku se tři dráty a ve zdi mám dva?
 Jak zhotovit na chodbě postupné rozsvěcení světel?
 Je a popřípade jak je možné zapojit 7 světel pomocí 2 pohybových senzorů.
 Kam připojit zelenožlutý vodič u objímky žárovky?
 Jak zapojit dva spínače pro jeden lustr?
 Jak zapojit vodice do trafa k bodovkam?
 AKo správne zapojit svietidlo s s barvami vodicov čierna, modrá, žltozelená?
 Kam připojit do svítidla vodič N, když pro něj není svorka?
 Jak zapojit dvě světla k jednomu přívodu?
 Jakým způsobem byste spínali 7 okruhové osvětlení zahrady?
 Existuje jednoduchý přístroj pro plynulý náběh osvětlení do krabice?
 Jak zapojit časové relé, když mám u vypínače čtyři dráty?
 Existuje pohybové čidlo se zásuvkou?
 Lze ovládat jedno svítidlo ze dvou spínačových obvodů?
 Môže byť svetelný vývod dočasne ukončený len svorkovnicou "čokoládkou"?
 Ako zapojit pohybovy senzor ES34Z-B?
 Jak zapojit starožitný lustr ze 30. let?
 Ako zapojiť lampu s ochranou I.triedy, ak zo steny i objímky idú len 2 vodiče?
 Co znamenají písmena označení svorkovnice u zářiv.tělesa?
 Připojuje se zelenožlutý vodič na kostru bodovky?
 Jak zapojit tlačítek a žárovek podobně jako v soutěži Riskuj?
 Jak efektivně zapojit osvětlení chodby a schodiště ?
 Existuje pohybové čidlo pro světlo na baterie?
 Existuje senzor pohybu pro snímání těsně nad schodem?
 Jak správně připojit venkovní vánoční osvětlení?
 Kde se v paneláku spojují nul. vodiče u sv.okruhu pokud nejsou krabičky?
 Jak napojit další přidávané venkovní svítidlo k prvnímu?
 Co je lepší LED osvětlení nebo žárovky spínané pohybový senzorem?
 Je správná velikost jističe 16A pro světelný obvod o cca 4 svítidlech (60-100W)?
 Mám vest PE vodič na lustr?
 Jak ovládat světelný zdroj stmívačem z více míst?
 Jak zapojit více zářivek?
 Jak vypínačem vyřadit pohybové čidlo pro osvětlení?
 Jak zapojit 12V svietidla v rozvode TNS a privod z rozvadzaca TNC?
 Lze zapojit do jednoho světla více okruhů?
 Neodporuje něčemu světlo připojené do zásuvky ?
 Jak zapojit signalizační doutnavku na schodišti kde není nulový vodič?
 Jakým typem vodiče rekonstruovat rozvod starého lustru?
 Jak u objímky žárovky zapojit L a N?
 Jak zapojit 2 lustry v místnosti do série?
 Jaké barvy vodičů mohu použít pro zapojení schodistového vypínače?
 Jak správně připojit vodiče k LED bodovce 230V s paticí GU10?
 Ako zapojiť ovládanie svietidiel pohybovým spínačom cez relé (stykač)?
 Jak pripojit svetlo s PIR cidlem misto puvodni zarovky?
 Je hnědá a černá dobře zapojená na modrou a hnědou?
 Jak zapojit světla s odběrem 2500-4000-5000W s konektorem 32A 240V CEE?
 Mohu ve svítidle spojit zelenožlutý a modrý vodič?
 Sú tieto svietidlá správne zapojené?
 Jak přepojit 6+6 dvojitý schodišťový vypínač na stmívač DR2-SD?
 Lze zapojit nástěnnou lampu do krabice po vypínači?
 Jak zapojit vypínač k bodovkám na tři kabely?
 Jak zapojit dvě IR čidla a vypínač pro trvalé sepnutí?
 Je nutné k připojení LED osvětlení na 230V transformátor?
 Dá sa vypínač radenie 1s zapojiť aj bez prítomnosti vodiča N?
 Je normalne, ze na zapojenie lustru je kabel, v ktorom je faza stale?
 Jak zapojit LED reflektor k dalšímu LED osvětlení bez vybavení chrániče?
 Je zapojení více svítidel za sebou bez lustrové svorky přípustné?
 Ako zapojiť svetlo pomocou spínača na šnúrku ?
 Co znamená svorka Ĺ (L s čarou) a co se do ní zapojuje?
 Půjde zapojit půl světelného okruhu na PIR a celé na přímo?
 Jak zapojit žárovku, aby svítila po stisknutí jakéhokoliv vypínače?
 Jak zapojit světlo se senzorem na půdě?
 Je možné ovládat 2 okruhy světla s jedním společným světlem ze dvou vypínačů?
 Jak správně připojit světlo IP44 s průchozím vedením?
 Mozem vypinacom zapnut vsetky svetla ale fotobunka zasvieti iba niektore?
 Může se v 2. zářivkovém tělese vyměnit pouze poškozená tlumivka?
 Lze použít PIR spínač s kruhovou zářivkou?
 Co znamená označení vodiče L' na svítidle?
 Je možné vést ke světlu PE vodič ze zásuvkového obvodu?
 Nedá se prodleva u rozsvícení bodovek v koupelně zkrátit?
 Může být dálkový ovladač světla zapojen k domovním vypínačům schodišťově?
 Kam zapojit ochranný vodič na keramické objímce, když pro něj není kontakt?
 Je možné do elektronického transformátoru připojit dvě světla najednou?
 Je možné prodloužit přívodní kabel svítidla čokoládou?
 Jak je zajištěna polarita vodičů u stolní lampy?
 Co idealne udelat s PE vodicem u svetla bez PE zdirky?
 Lze vytáhnout ze spínače č.7 stálé napětí pro další svítidlo?
 Může být stolní lampa s kovovým tělem připojena pouze dvěma vodiči?
 Preco nie je vodic svítidla pripojeny priamo do objimky a je pres svorkovnici?
 V čem je skryto nebezpečí připojení spotřebiče pouze dvěma vodiči?
 Jak instalovat schodišťové LED osvícení aby šel regulovat jas?
 Může být trafo pro LED kuchyňské linky bez upevnění pouze volně položené?
 Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
 Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
 Jak správně provést odbočky k LED páskům na schodišti?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.