Martin Kurka

Offline

Projektant automatizace a strojů
|
 |
« Odpověď #2 kdy: 26.10.2022, 23:54 » |
|
Lehce doplním, servoventil se ovládá v provedení STANDARD signálem obou polarit, řídící signál proudový či napěťový je tudíž plovoucí, ale vztažený vůči AGND (nesmí tam být velký napěťový rozdíl mezi AGND a INPUT+ nebo INPUT- (typicky je mez CMMR 10-30V DC). Zda jde o ovládání proudové ±20mA či napěťové ±10V se nastavuje SW konfigurací servoventilu, nebo switchi na servu (myším klavírem). Ovládání 4-20mA je pouze v provedení /I. Co v tomto provedení servoventil udělá pod 4mA najdete v manuálu.
Symetrickým napětím ±10V (±20mA proudem) řízený servoventil pracuje tak, že při nulovém řídícím napětí je ve střední poloze, při -10V se otočí třeba o 90°vlevo a při +10V o 90°vpravo. To "třeba" si najdete v manuálu.
V provedení /Q můžete servopohon zablokovat spojením vstupu enable k napájecí zemi V0. Je to vstup "Šípková Růženka", poloha zamrzne kde byla naposled. Po připojení enable na +24V napájení se servoventil natočí do polohy žádané aktuálním stavem řídícího signálu.
Earth je to samé co PE, nebo FE.
Mezi svorkami F a C je napětí ±5V z interního "potenciometru" reálné polohy servoventilu. To je zpětná vazba (zpětné hlášení reálné polohy) do analogového vstupu PLC, že se servoventil natočil do žádané polohy. Což se někdy nepodaří, když vypadne pojistka napájení, nebo je zaseklý poháněný ventil či klapka a momentová ochrana nedovolí se servopohonu protočit. Nebo když někdo odpojí pohon a protáčí servem ruční pákou (jen u některých konstrukcí servopohonů). Poznámku (1V=1A) nechápu, asi bude vysvětlena v manuálu a výkrese, jaký je to úhel 1A.
Vzhledem k proudové výstupní kartě PLC musíte mít servo v provedení /I a proudový analogový vstup nemůžete od PLC pro zpětné hlášení použít, protože PLC má proudový vstup. Servoventil, nebo PLC nebyl při výběru správně spárován. Buď bude nutné měnit, nebo přiobjednat externí převodníky proud/napětí a napětí/proud.
Servo může být nejen natáčecí, ale i táhlové a pak se natočením a úhlem míní zdvih.
|