Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaká je při měření uzemnění vzdálenost elektrod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká je při měření uzemnění vzdálenost elektrod?  (Přečteno 6722 krát)
Ladislav Řehánek
*
Offline Offline



« kdy: 18.10.2022, 15:46 »

Teprve začínám s revizemi a některým věcem úplně nerozumím. Koupil jsem si přístroj EUROTEST a přišla s tím i sada na měření uzemnění. V návodu od výrobce je uveden návod jak měřit jednotlivé uzemnění např. hromosvodu. Když jsem se učil z různých zdrojů byla popsána metoda měření pomocí potenciálového spádu. To je mi jasné. Jenže u této metody pomocí tří elektrod má být napěťová elektroda ve vzdálenosti 20m od měřeného zemniče a proudová ve vzdálenosti 40m. S přístrojem mi přišli jen dvě měřící šňůry po 20m. Měřící elektrody mají být dle návodu v jedné přímce společně s uzemněním. A já teď nevím zda stačí vzdálenost proudové elektrody 20m a v polovině vzdálenosti k měřenému zemniči napěťová elektroda a nebo zda se musí tedy k přístroji nějaké měřící šňůry dokoupit.

(Původní nesmysl: Měření uzemnění, jaká vzdálenost elektrod?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 18.10.2022, 21:07 »

To se dá také použít, myslím, že jsem se setkal s názvem trigonometrick á metoda
Sondy se umístí tak, aby s měřeným zemničem tvořili přibližně rovnostranný trojúhelník
A můžeme zkusit měření se 2 různými možnostmi zapojení sond, měly by vyjít srovnatelné výsledky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 18.10.2022, 21:15 »

Tak to je slovo do pranice.

Obecně by měla být proudová sonda ve vzdálenosti pětinásobku největšího rozměru zemnící soustavy. Tak dlouhý drát fakt nemám. Kdo z vás to má? *)

Měření zemního odporu třívodičovou metodou považuju za přesné určení nepřesných hodnot. Ty se mění jak s denním, tak s ročním obdobím (to i řeší norma),  tak podle toho, jestli sondu zapíchnete vedle rýmovníku nebo vedle ostropeřce.

Dost často nemáte na vybranou, v jakém směru budou sondy umístěny.

Moje měření je pak ve smyslu "je to dobrý",  "není to dobrý".

*) Ne, že by to nešlo. Byl jsem u měření odporu uzemnění soustavy 400 kV, kdy proudový okruh tvořilo vypnuté vedení 110 kV z Tušimic, přes Hradec až do Podbořan a napěťový končil uzemněný v Hradci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ladislav Řehánek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.10.2022, 06:58 »

Děkuji za reakce. Jak jsem psal tak s revizemi teprve začínám a studuju materiály, kde se dá, ale nemám ty praktické zkušenosti, tak se omlouvám jestli se budou zdát některé mé dotazy hloupé. Chtěl bych se revizím věnovat pořádně a opravdu je provádět jak se má a né psát nějaké nesmysly od stolu. Ohledně toho měření uzemnění jsem ještě četl metodu 62%. Popisují tam právě vzdálenost proudové elektrody na 20m a napěťové v 62% vzdálenosti mezi měřeným zemničem a proudovou elektrodou. K této metodě jsem ovšem nenašel nějaký podklad v normě nebo návodu od výrobce tak proto můj dotaz jak by to mělo být správně tak, abych si byl jistý, že naměřené hodnoty jsou v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 19.10.2022, 08:10 »

Vždycky to podle návodu nejde a až budete mít něco naměřeno, včetně půdní rezistivity, zjistíte, že vzdálenost elektrod (+-10m) nebo jejich prohození omylem, je až to poslední, co výrazněji ovlivní naměřené hodnoty.
Není taky od věci si při vhodné příležitosti ověřit hodnotu od sond náhradní metodou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.10.2022, 14:12 »

Měření uzemnění je tak trochu alchymie. Při měření se uplatňuje příliš mnoho vlivů, které nemůžeme ovlivnit a mnohdy o nich ani nevíme.

Základní rozložení pomocných elektrod je v přímce kolmé k předpokládaném u uložení uzemnění. Pak by napěťová sonda měla být asi 20m daleko a proudová asi 40m. Dalším možným způsobem umístění je ve vrcholech rovnostranného trojúhelníka tak, aby měřené uzemnění bylo od obou sond zhruba stejně daleko. Sondy by měly být vždy umístěny mimo vliv jiných zemničů a také velkých kovových předmětů (potrubí, koleje) uložených v zemi. Důležité je, co doporučuje výrobce přístroje, ovšem zásadní rozdíly nebudou. Problém bývá hlavně prostor, kde se dají sondy umístit, ve městě jsou hustě vystavěné budovy, chodníky, silnice a např. travnatých ploch je málo a nesplňují další požadavky. Na vesnici se místo nachází lépe. Zkrácení vzdáleností mezi sondami a uzemněním zhoršuje přesnost při měření, menší vliv bývá v případě vodivějších půd.

Přesnost naměřených hodnot je natolik závislá na vnějších podmínkách a také měřícím přístroji, že jejich opakovatelnost je malá. Za rok či dva se naměří mnohdy úplně něco jiného. Vliv má i měřící přístroj. Kdysi (asi před 30 až 40 léty) jsem porovnával měření dvou přístrojů, klasického Terrometu na kličku a PU 430. Hodnoty byly rozdílné, byť oba přístroje měly kalibraci. Použil jsem již rozmístěné sondy a měřil oběma přístroji po sobě několikrát za sebou. Mírné rozdíly byly i u opakovaného měření stejným přístrojem. Tak jsem tehdá zkoušel oba přístroje delší dobu. Vliv na měření má i vnitřní konstrukce přístroje a kmitočet použitý pro měření. U Terrometu se kmitočet pohyboval kolem 30 až 35 Hz podle rychlosti otáčení kličkou, tranzistorový měnič PU 430 používal kmitočet vyšší, zhruba 135Hz. Dnešní přístroje jsou "chytřejší",  ale fyzikální princip je stále stejný. Ještě k délce kabelů, ty lze prodloužit, to není problém, jen je třeba použít dostatečný průřez, obvykle stačí 2,5qmm.

Až provedete více měření a budete mít možnost porovnat hodnoty naměřené někým dalším při dřívějších měřeních, zjistíte, že momentně naměřené hodnoty nemusí znamenat problém. Jako u všeho, co se týká elektriky, jsou důležité zkušenosti. Na to bývá nejlepší spolupráce se zkušenějším kolegou, ne každý ovšem zkušenosti předává rád a zdarma. Úhrada pracovní  ve formě spolupráce je oboustranně výhodnější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 19.10.2022, 14:40 »

Je to už několik let, kdy jsme pro měření uzemnění, použily několik měřících přístrojů, a několik měřících metod, a pokud mě paměť neklame, byl rozdíl v naměřených hodnotách cca 1,75 Ohmů. Úsměv
Protože třeba v takové fabrice, kde maj živičnej povrch kolem každý haly, prostě není kam zatlouct měřící sondy.

Od té doby, používám měřící metodu, pro měření impedance sítě, a tím to pro mě skončilo.
Abych sebou na revize tahal 50 kg měřáků, mě prostě nebaví.
 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Ladislav Řehánek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 19.10.2022, 17:28 »

Uvedená metoda měření impedance sítě spočívá v měření impedance mezi pomocným fázovým vodičem, např. ze zásuvky proti odpojenému zemniči?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.10.2022, 18:09 »

To je právě ta náhradní metoda. Vezmete si fázi ze sítě a místo nuláku zemnič.
Úplný základ v měření a ověřování.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 19.10.2022, 20:31 »

Měření impedance zemniče proti síti mě připadá smysluplné, protože měřím uzemnění instalace pomocí instalace. To přece chci, ne? I když v dnešní době najít zásuvku, která není za chráničem může být problém.

Měření ve fabrice třívodičem už mi smysl nedává vůbec. Kam zapíchnout sondy, aby nebyly "pod vlivem"?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 19.10.2022, 21:00 »

Uvedená metoda měření impedance sítě spočívá v měření impedance mezi pomocným fázovým vodičem, např. ze zásuvky proti odpojenému zemniči?

Ano  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.10.2022, 10:20 »

... Vezmete si fázi ze sítě a místo nuláku zemnič.
Úplný základ v měření a ověřování.

Když to "jde"...
Např. tady to nešlo:
Přejezdové zařízení na železnici, přívod síť IT, a z toho napájen domeček se základnovou radiostanicí, vedle anténní stožár Tam se ty sondy musely natáhnout někam do lesa  Mrknutí

-----------
Když se uzemnění udělá pořádně a poctivě, nemělo by se nějak zásadně měnit

Postavili nám anténní stožár, slušné uzemnění.
Ve výchozí revizi (od dodavatele) 2,5 Ohmu
První pravidelná revize "impedance proti L" kolem 2,5 Ohmu a to bych měl něco odečíst podle impedance na konci prodlužovacího kabelu, měření pomocí sond  přibližně 2 Ohmy
Za další cca 3 roky to trefil blesk, nějaké škody na zařízení byly, kontrolní měření uzemnění prakticky stejné
Další pravidelná revize a pořád hodnoty 2 - 2,5 Ohmu, kromě toho měření po zásahu bleskem ostatní měření v letní době, kdy horní vrstva byla slušně vyschlá
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 21.10.2022, 12:53 »

Není od věci mít v autě cívku s 50m CYA 2,5 a chytnout se v PS (raději za pojistkou a u EG.D někdy risklička nestačí) nebo v RH na fázi před chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 21.10.2022, 13:28 »

Já si pořád říkám, že 30cm sondičky Eurotestu jsou jen potvrzením pořekadla o nažraném vlkovi a netknuté koze. A jestli je zapíchnu do zeminy 20m od sebe, nebo 10m, jestli do rovnorameného trojůhelníku a nebo nevím ještě do jakého obrazce  Úsměv,  hodnoty vychází vždy +/- stejné. A jiné hodnoty naměřím dnes, jiné zítra. Pravda, asi mě to moc netrápí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 21.10.2022, 14:21 »

Postup a princip měření je starý. Pokud vím, tak vznikl již někdy na konci 40. let 20. století u anglické firmy Megger pro přístroje obdobně řešené jako náš Terromet (viditelně inspirovaný Meggerem),  tedy s generátorkem na kličku. O tom se lze přesvědčit ve staré literatuře - Macháček, Soukup, Novotný. A všichni další výrobci přístrojů ho s mírnými obměnami doporučují. Zkrácení vzdálenosti mezi sondami pod 17m by se již mělo na výsledcích projevit, ovšem jak jsem již psal, závisí to na vodivosti půdy. U vodivějších půd bude vliv menší.

Použití síťové fáze ke změření jednotlivého zemniče (třeba i základového) nepřipojeného k PEN je možné, za předpokladu dodržení bezpečnostních opatření, protože při velkém zemním odporu se může napětí na zemniči a v jeho blízkém okolí blížit napětí fázovému. Po spojení s PEN už změříme pouze impedanci sítě. Jsou případy, kdy nelze tento postup použít, při měření měrného odporu půdy a tzv. sondování a mapování. A - abych nezapomněl - při měření uzemnění PEN.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 23.10.2022, 21:20 »

Byl by možný i trochu neobvyklý přístup.
Máme měřený zemnič Z a pomocné elektrody 1 a 2. Ty zde mohou být na přímce v opačných směrech od zemniče a nebo se zemničem vytvoří trojúhelník.
Ohmovou metodou zjistíme odpory mezi elektrodami a zemničem: R_Z1, R_Z2 a R_12
Nyní je:
R_Z1 = R_Z + R_1
R_Z2 = R_Z + R_2
R_12 = R_1 + R_2
Lehce odvodíme:
R_Z = (R_Z1 + R_Z2 – R_12)/2
Příklad:
R_Z1 = 120Ohm, R_Z2 = 130Ohm R_12 = 248Ohm,
R_Z = (120 + 130 - 248) / 2 = 1 Ohm
Předpokladem přesného výsledku této metody je dostatečně přesné měření odporů R_Z1 R_Z2 a R_12 a samozřejmě alespoň krátkodobá stabilita R_1 a R_2. Výhoda je, že vliv odporu vedení k sondám 1 a 2 je zde eliminován. Zvlášť výhodné by to bylo při měření RZ  zemniče v uzemňovací soustavě typu A – uzemněná jímací soustava odpojená od měřeného zemniče by posloužila jako 1. elektroda. Při nemožnosti instalace 2. elektrody by šlo místo ni použít PE vodič sítě ale pak by bylo určitě nezbytné použít nesíťovou frekvenci excitačního zdroje.
Přístroj, který by prováděl měření RZ s pomocí tohoto jednoduchého principu automaticky ale zatím neznám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 24.10.2022, 17:22 »

 ?? A teraz naozaj
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 24.10.2022, 20:58 »

Pro lehké opáčko teorie měření uzemnění doporučuji ke stažení z netu návod na PU430 z Metry Blansko, mojí alma mater...
Je to tam jednoduše rozepsáno v návodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak bude ovlivněno měření zemního odporu když nelze umístit proudovou sondu ve vzdálenosti ...?
 Jaké jsou vaše zkušenosti s INSTALTEST 61557?
 Poradí niekto s meraním izolačného odporu Riso?
 Jak měřit PC REVEXEM 2051?
 Jakým způsobem proměřím kotvu elektromotoru?
 Mohl by mi někdo poradit jak s PU 430 změřit uzemnění hromosvodu?
 Prosím o radu zkušenější RT na co bych si měl při revizi dávat pozor při revizi jeřábu?
 Jakým způsobem provedete výchozí revizi objektu, který je zatím bez přípojky?
 Koupim starsi analogove meraky!
 Podle čeho je navrhován počet MTP pro nepřímé měření?
 Co měříte při revizi na proudovém chrániči?
 Proč se mi u spotřebiče třídy II. objevuje síťové napětí proti kostře?
 Bude chránič vypadávat při meření elektronickou vadaskou ?
 Jakým způsobem lze zjistit rozdílový proud nebo proud PE na stroji?
 Jaký měřič a převodník pořídit laboratorní míchačku na beton?
 Dá se hodnota VA u meřiče spotřeby převést na W?
 Kdo mě naučí pracovat s měřákem Eurotest 61557?
 Je možné takto měřit spotřebu PC?
 Jak správně změřit provozní proud 3. fázového motoru?
 Proč nemohu u Fluke 434 naměřené hodnoty korektně přenést do počítače?
 Jak pomocí PU184delta změřit unik.I u vrtačky tř.II?
 Jak identifikovat porušení vinutí 3-fázového motoru?
 108/10 Nař. vlády - technické požadavky na měřidla; T: 14.5.2010
 Existuje jiná možnost jak získat naměřená data z přístroje REVEXplus USB?
 Funkční generátory
 Ako merať spotrebu elektriny, plynu, vody v dome?
 Zdroje periodických signálů
 Jak měříte proud u zásuvkových spotřebičů?
 Znáte TR Instruments?
 Je metoda měření odporu uzemnění proudovými kleštěmi zvolena správně?
 Metrický systém byl u nás zaveden před 140 lety
 Umíte vyjádřit přesnost měření a výpočet chyby měřícího přístroje?
 Jak nejjednodušeji měřit vn a vvn?
 Zkušební měření spotřeby studia se blíží!
 Existuje nejaký spôsob ako sa dajú merať symetrické zložky napätia?
 Jak správně změřit opakovatelnou varistorovou průrazku 500V?
 Měření v ochraně před bleskem
 Opravdu potřebujeme měřit sdružené napětí na 12 desetinných míst?
 K čemu sloužily tyto motohodiny v praxi?
 Lze 1f elměrem měřit 3f souměrnou zátěž zapojenou do D?
 Jak vypočítám chybu měření?
 Viete niečo viac o meraní uzemňovačov pomocou ext. napätia?
 Jak měřit napětí 28-55kV?
 Lze měřit kompasem napětí?
 Jak významně se zvýší chyba měření magnetoel. přístroje v nesprávné poloze?
 SOLID: Katalog měřicích přístrojů FLUKE
 SCHRACK: Vizualizace naměřených dat při analýze elektrických veličin
 Jaká jsou rozdíly v měření, u sítích DC a AC?
 Ako odmeram cas vypadku napajania s osciloskopom ?
 Co je to metrologický řád?
 Jak měřit správně zemní odpor pomocí dvou proudových kleští?
 Jak správně měřit přístrojem Eurotest 61557?
 Byli jste svědkem úrazu při měření měřicím přístrojem?
 Aky je rozdiel medzi analogovym a digitalnym vstupom?
 V tech. údajích o MP-chyba měření +-(5%zMH +2D), je to zákl. nebo prac.chyba?
 Co s chybou PU 195 při vyšších průřezech?
 Jak byste měřili zemní odpor zemničů dnes?
 Udržujete si pro vaši práci nějaký vlastní etalon?
 Jak byste vysvětlili pojem bočník?
 Jak se vypořádáte s chybou měření ve své praxi vy?
 Popsali byste měření střídavých napětí dnes jinak?
 Jak měřit v prostoru s nebezpečím výbuchu?
 Znáte chyby, které mají vliv na přesnost měření?
 Co víte o historickém Avometu vy?
 Řízení napětí předřadným odporem nebo děličem napětí
 Izolované uložení spotřebičů při měření dotykového proudu
 Bezpečnost při měření
 Měření dotykového proudu u spotřebiče
 Bude Edin 371L meřit bez pripojení N na svorku č.8?
 Lze změřit napětí bez přístrojů?
 Měřím správně proudy na výstupu frekvenčního měniče?
 Vysvetlite mi u EUROTEST 61557 rozdiely merani ZLINE, ZLOOP a RLOOP N-PE?
 Už jste také naměřili na stejném uzemnění jinými přístroji rozdílné hodnoty?
 Víte, jakými prvky měřit proudy a energii procházejícím vedením?
 Jaká vidíte pozitiva/negativa v připojování měřidel propíchnutím izolace?
 Prečo vadas na pohybovom snímači nezistí napätie ale multimeter áno?
 Jaké je správné zapojení MTP na vývodovou ochranu?
 Jak se správně měří proud motoru v rozvaděči?
 Může pulzní odběr ovlivnit přesnost měření elektroměru?
 Jak změřím svod topení (ve formě vstřikolisu) megmetem (500V)?
 Jak přepočítat hodnoty elektroměru nepřímého měření?
 Jak dokážem merat čas v závislosti na odpore/výkone?
 Jak lze přepočítat spotřebu u chybně nastaveného převodníku měření?
 Voltcraft endoskop ve speciální edici
 Může měření izolačního odporu vyšším napětím poškodit motor/izolaci ?
 Proč ampérmetry v sérii ukazují rozdílné proudy?
 Proč při měření proudových chráničů typu A se vyhodnotí chránič jako vadný?
 Lze s PU 185 měřit také impedanci poruchové smyčky L-N?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Kleště pro rychlé měření střídavých proudů až do 1000A
 Vzpomínáte na měření mechanickými přístroji?
 Musí se měřit SPD při revizi nebo jde pouze o doporučení?
 Katalog MICRONIX NOVINKY 2021-22
 Jak jistit a měřit nesinusovy proud ze střídače?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Měřicí přístroje a regulace pro řízení výrobních procesů LUMEL
 Odkud se dnes učit správně měřit?
 Jak ti kdysi ve škole vysvětlovali měření proudu a napětí?
 Mohu věřit výsledkům měření účiníku revizním přístrojem?
 Jak se měří impedance smyčky přístrojem PU 170?
 Nač z produktů FLUKE ze své praxe ne/dáte dopustit?
 Jak správně nastavit Zamel MEW01 pro měření z 1f fáze?
 Najde termokamera testo 865 uplatnění i v tvém byznysu?
 Kde jste v praxi naposledy použili bočník?
 Je MEg39.1 jedinečné zařízení nebo má obdobnou alternativu?
 Jakou přidanou hodnotu vnímáte u dnešní Metry Blansko?
 Lze měřící transformátory proudu umístit i před Deon?
 Z jakého důvody je zakázáno ukládání vodičů ze slitin hliníku do země?
 Jak provést uzemnění u skladu výbušnin?
 Jakou metodou je nejlépe měřit uzemnění RD?
 Ako realizovať uzemnenie v kamenistom podloží?
 Je nutné uzemňovat lešení?
 Co je vhodnější, společné nebo oddělené uzemnění?
 Je možné spojenie dvoch uzemňovačov?
 Je vhodné udělat pospojování-přizemnění na trubky ve sklepě?
 Jak řešit uzemnění u starého domu?
 Po kolika metrech je potřeba přizemnit vedení?
 Mohu provést společné základové uzemnění pro el. instalaci a hromosvod?
 Jak posoudit zemnění montované haly?
 Jak odstranit brum z el. sítě, slyšitelný z Hi-Fi přístroje?
 Ako vypočítam odpor uzemnenia okolo trafačky?
 Může se uzemnění pořád provádět do základových pasů a desek?
 Poadíte mi s dodatečným přizemněním rozvaděče?
 Je niekde predpísaný min. prierez uzemnenia uzla sekundáru trafa 22/0,4kV?
 Kam se připojí druhý konec FeZn z výkopu?
 Jak správně připojit oddálené uzemnění?
 Poradíte s revizí uzemnění silničního mostu?
 Jakým způsobem provést ochranné uzemnění nadzemního parního potrubí?
 Jak mám udělat přizemnění podružného rozvaděče?
 Jak provést přizemnění můstku v bytové rozvodnici třetího patra paneláku?
 Lze realizovat přizemnění bodu rozdělení PEN na PE a N spojením s topením?
 Jaká má být hodnota uzemnění HOP u rodinného domu?
 Jak provést přizemnění rozvaděče RD?
 Jaká by měla být opatření v prostoru pod kovovou konstrukcí stožáru?
 Kam připojit svorku ozn. "Funkční zem" v PLC regulátoru v rozvaděči MaR?
 Kam umístnit krabici s pospojováním
 Musím opravdu zemnit i jednoplamenné lampy, které mají skrze kovovou trubku?
 Kam je správné přivést uzemnění od zkušební svorky?
 Co s pc síťí mezi domy a s rozdíly potenciálů?
 Jak často zemnit potrubí na mostech?
 Je nutné chránit kovový plášť předváděcího kufru uzemněním?
 Jak se správně uzemní Kolejnice zdvihacích strojů?
 Je možné použít jako uzemnění hromosvodu roxor 12mm v základech domu?
 Je nutno dodatečně přizemnit starší elektroměr, který nemá zemnicí svorku?
 Jak odstranit napětí na PEN, které způsobuje brnění ve sprše?
 Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
 Musi byť zemnenie medzi elektromerom a istiacou skriňou nad 100 m ?
 Jak lze měřit uzemnění hlavního rozvaděče bez odpojení uzemnění?
 Co říkáte na můj postup přívodu pro maringotku se stálým umístěním?
 Aký záverečný verdikt u revízie bleskozvodu z nevyhovujúcim R uzemnenia?
 Podľa akých pravidiel uzemňovať tam, kde to nie je povinné ?
 Stačí uzemnenie elektrokotla proviest pomocou svorky na vstupe a výstupe?
 Kde se vnitřní instalace připojí na uzemnění?
 Co s horším ukostřením PC zdrojů?
 Jak správně připojit kostru rozvaděče?
 Jak zhotovit uzemnění vážícího zařízení pro auta?
 Nevyhlásíme soutěž o nějšílenějšího Uzemňovače?
 Stačí dát v koupelně na kostru CU6 mm2 jako třeba na boiler?
 Jakým způsobem uzemnit lešení?
 Je nutné propojit svorkovnici PE(N) s tyčovým zemničem hromosvodu?
 Musia sa pripájať kovové poplastované odkvapy na zvod bleskozvodu?
 Jak provést uzemnění a pospojování u staršího objektu?
 Je správne prepojiť stožiar (CYA 16) so zariadením?
 Mám spojit páskem FeZn 30x4 HOP s HDS?
 Jak musí být vzdáleno uzemnění hromosvodu?
 Proč je nutné provést uzemnění PE v soustavě TN-S po 100m?
 Jak ovlivní nerezové uzemnění jedné budovy pozinkované uzemnění druhé budovy?
 Je napojení nerezového komínu na zemnicí soustavu dostatečnou ochranou ?
 Jaký vliv má uzemnění uzlu zdroje na funkci ochran v síti TN-C-S?
 Mohu mít v objektu více než jednu HOP, vzájemně nepropojeny?
 Připevňovat PE svorkovnici přes izolátor nebo přímo na skelet rozvodnice?
 Existuje něco jako izolační mezipřírubový spoj i na potrubí bez přírub?
 Jak uzemnit plovoucí ostrov?
 Jak dosáhnout dobrého uzemnění?
 Je nutné v určených lehotách námatkovo odkopať uzemnenie na kontrolu?
 Jak uzemnit kovové části stolů?
 Musí být přizemnění komínové stříšky?
 Dalo by se v koupelně zakopat uzemnění?
 Jak byste řešili přizemnění bodu rozdělení ve velkoměstě?
 Spojiť či nespojiť obvodový základový zemnič s KARI sieťou v základovej doske?
 Mohu propojit uzemnění dvou RD vzdálených 13m od sebe?
 Víte určitě jak správně zemnit?
 Musí být křídlo posuvné brány zemněno?
 Ako uzemniť elektrickou prípojku, aby vyhovovala STN?
 Může být uzemnění uvnitř budovy?
 Jak se díváte na používání nestandardních řešení při uzemňování?
 Použití společné soustavy pospojování a zemnění v budovách vybavených zařízeními informační technologie
 Doplňující požadavky na uzemnění a ochranné vodiče v legislativních předpisech a normách navazujících na novou ČSN 33 2000-5-54 ed. 3.
 Společná soustava pospojování a zemnění dle ČSN EN 50310 ed. 3
 Musí být připojeny všechny rozváděče v objektu na HOP?
 Provedení společné soustavy pospojování a uzemnění (CBN)
 Ako urobiť uzemnenie kovovej časti, keď sú iba dva vodiče?
 Typy uzemňovacích soustav
 Jak mám propojit uzemnění dvou objektů?
 Uzemňovací soustava
 Nie je lepšie mať dve zemniace sústavy ako jednu?
 Mám připojit zakopanou ocelovou jímku ke svodům hromosvodu?
 Má se přípojka přizemnit již u pojistek nebo až v rozvaděči?
 Jak nejlépe provést uzemnění starého bytového domu v centru města?
 Jak uzemnit sendvičové PUR panely?
 Mohu uzemnovací přívod CYA16 vést betonovou podlahou v domě?
 Neni uzemnenie strojov vodičom CYA 6mm2 chybne?
 Lze svést uzemnění od SPD ochran vf kabelů do zvlášť strojeného zemnicího bodu?
 Co ještě nevíte o uzemňování ochranných vodičů?
 Jak se dá zkontrolovat funkčnost uzemnění a nuláku?
 Čím měřit odpor uzemnění při krokovém napětí cca 1V/1m?
 Jak řešit uzemnění stožáru VN s kontrolou hodnoty Ue?
 Musí se vždy provádět u jednosloupové trafostanice 22/0,4kV kruhové uzemnění?
 Musí být uzel PEN v HDS připojen i k uzemnění 40 ohmů?
 Jak musí být uzemněny a zkratovány na zařízení vn všechny části na kterých se pracuje?
 Může být propojeno uzemnění zařízení do 1000V a nad 1000V?
 Lze při instalaci zemničů a uzemňovacích přívodů používat chemikálie pro zvýšení vodivosti půdy?
 Které součásti blokové transformovny mají být spojeny s uzemňovací soustavou?
 Poruchový proud protékající uzemněním transformovny vyvolává významný růst potenciálu vůči zemi. Na
 Mohou být vzájemně propojena ochranná uzemnění u zařízení různých rozvodných soustav nad 1000V?
 Uzemňovací soustavy vysokého napětí a nízkého napětí musí být odděleny, jestliže není splněna žádná
 Po jakých úsecích by měla být uzemněna nebo spojena s povrchovým nebo s tyčovým zemničem nadzemní ko
 Kolik uzemnění je potřeba k uzemnění každé jedné nádrže umístěné ve skladovacím areálu na jednom mís
 Kolik uzemnění vyžaduje samostatně stojící nádrž o délce 15m?
 Samostatně stojící nádrže nebo kontejnery by měly být uzemněny. Kolik uzemnění vyžaduje nádrž s vodo
 Jakým způsobem smí být kontrolováno jednoduché uzemnění ochranných barier umístěných mimo prostor s
 Jaký smí být minimální průřez pro uzemňovací přívod od přípojnice pospojování k uzemňovací sou
 Při provedení pospojování se využívá zapojení do hvězdy S, nebo zapojení mřížové M. Jak musí zapojen
 Jaký typ uzemňovací soustavy se upřednostňuje ve stavbách,kde jsou instalovány elektronické systémy
 Vhodné uzemnění a pospojování je založeno na kompletním systému uzemnění. Co tento systém zahrnuje?
 Jaké spoje se provádí na uzemnění k zařízení LPS?
 Jaké zemniče se mají přednostně používat jako zemniče náhodné?
 Jaké zemnice se používají pro pracovní uzemnění kladného pólu ve stejnosměrných zařízeních?
 Opravdu znáte pravidla pospojování a uzemňování?
 Jak uzemnit podružné rozvodnice v rodinných domech?
 SOLID: Uzemnění a ochranné vodiče #2
 Používali jste tabulku přepočtu zemních odporů uzemnění?
 Jak vytvořit uzemňovací bod na střeše?
 Může jít uzemňovací přívod nn instalace hořlavým materiálem?
 Jak správně uzemnit bleskojistku/přepěťovou ochranu?
 Ako správne zrealizovať uzemnenie kancelárskych kontajnerov (containex)?
 Z čeho vyplývá požadavek na samostatné uzemnění zdroje (generátoru)?
 Co může být příčinou destrukce uzemnění rozvodny 110/22/6,3?
 Má smysl ochraňovat SS zařízení vodičem PE?
 Existuje úleva na max. hodnotu uzemnění pro půdy s vysokou rezistivitou?
 Je zemní vrut plnohodnotné uzemnění?
 K čemu mezi rozvaděči ubytovny zemnící lano 25mm?
 Víte, jak se správně přizemní staveništní rozvaděč?
 Když je uzemnění v základech, musí se sestrojit i základová deska ?
 Jaké uzemnění dřevostavby na zemních vrutech?
 Jak určujete vodivost zeminy u uzemnění?
 Jak správně provést ochranné uzemnění uvnitř přístroje?
 Kdy mohu použít na uzemnění a pospojování rozvaděče drát a kdy pásek?
 Jaký typ a trasu uzemnění rozvaděče zvolit u RD?
 Kam nejlépe připojit armování žel.betonové podlahy v černé vaně?
 Je nutné přizemňovat ER vzdálený 2m od HDS?
 Jak dodatečně realizovat HOP?
 Jaký typ jiskřiště pro uložení do země se pro takový případ nejlépe hodí?
 Položili by jste do betonové desky pod bazen zemnicí pásek?
 Jak je podlaha spojena s uzemněným uzlem sítě?
 Jak mám správne realizovat uzemnenie na MET za pomoci uzemňovacích bodov v RD ?
 Jak umístit zemnící pásek ke kari síti pod bazén?
 Jakým způsobem spojit pásovinu a kulatinu FeZn při uzemnění v čisté půdě?
 Ktera norma narizuje uzemneni rekreacniho objektu, drevostavby?
 Může být připojovací místo uzemnění na venkovní stěně RD?
 Musí být uzemnění po celém obvodu domu ?
 Proč je připojen kovový komínek na střeše k hromosvodu?
 Mám výložník satelitu připojit k hromosvodu, tak jak je připojeno vše okolo?
 Ve kterém místě se uzemňuje plynovod ?
 Jak se vám líbí DEHN clip v praxi?
 Je zrusene uzemneni pojistkove skrine korektni?
 Je nutné řídící venkovní skříň připojit na ochranný vodič?
 POSPOJ #1.1 Jak se uzemňuje a pospojuje u mobilního operátora
 Může být připojení ze zemniče do HOP provedeno bez krycího úhelníku?
 Je na zavadu bojler, ktory neni pripojeny na uzemnenie?
 Kde je nejvhodnější společný bod (PE) pro měření spojitosti ochranných obvodů?
 Jakou formu uzemnění zvolit pro stínící zábranu?
 Jak přizemnit nerezový komín chráněný oddáleným hromosvodem?
 Co je důvodem (ne)uzemnění elektrické soustavy různých hladin napětí?
 Proč je uzel transformátoru uzemněn?
 Mohu na hale ze sendvičových panelů použít jako svody ocelové nosníky?
 ARisk#20 Co by mělo obsahovat uzemnění?
 Musí být patky železné skladovací haly uzemněny všechny?
 Musí být ukostření kovového krytu neživé části v každém případě?
 ARisk#19 Jaké jsou nejčastější mylné domněnky v oblasti uzemnění?
 Jak uzemněnit anténní sloup s více spotřebiči?
 Je nutné výstupy FeZn pásku ze základů vždy nějak ošetřit?
 Má se spojit uzemnění pojistkové skříně s ostatním uzemněním?
 Propojujete přístroje v rozvaděči tak, abyste minimalizovali zemní smyčky?
 Přizemnit PE svorkovnici v garáži s rozdílnou nadmořskou výškou v terénu?
 Proč protéká proud hromosvodem když není bouřka?
 Je nutné uzemnit sekundární stranu transformátoru 400 (IT)/230V?
 Ako, alebo čím správně uzemnit sněhové zábrany?
 Pospojování v koupelně
 Ako spravne riesit prizemnenie RE urceny na zapustenu montaz?
 Jak správně uzemnit přepěťovou ochranu?
 Je nutné připojovat rozvaděč na základový zemnič, neudělá pak škodu blesk?
 Jak propojit obvodový zemnič z armováním desky na XPS?
 Musí se "samostatně" uzemnit i druhý rozvaděč?
 Existuje nerezová svorka Dehn pre krížový spoj pásoviny >30mm ?
 Lze použít nerezový drát 8mm coby zemní přívod?
 Jak připojit spotřebič zemněný nulováním na zemnění zemněním?
 Jak zemnit datový rozvaděč (rack) pokud se nedá uzemnění rozumně přivést?
 Je nutné/vhodné propojit uzemnění garáže s domem?
 Proč se krbaři brání uzemnění krbové vložky?
 Je viacero vývodov zemniča k prizemneniu v poriadku?
 Je urcena vzdialenost MET od RH?
 Využívá se někdy jiskřiště mezi HOP (MET) a zemničem LPS?
 Má smysl připojit zemní kabel k hromosvodu?
 Je nutné zahradní sloupková svítidla uzemnit jako stožáry VO?
 Jak si představit Kirchhoffův zákon v plynovém rozvodu panelového domu?
 Opravdu nezemnit anténní stožár?
 Je nutný základový zemnič v armovaných základech?
 Musí mít autozvedák doplnující pospojování ke konstrukci?
 Proč se v telekomunikacích zemní +48V?
 JSS: O pospojování a spojení zemniče hromosvodu s uzemněním instalace
 Jak udelat uzemneni abych si neuzavrel cestu k moznym budoucim antenam ?
 Je možné nebo nutné spojovat blízké uzemňovací soustavy?
 eDEHN: Uzemňovací soustava, včetně koroze
 Jakou životnost má uzemnění hromosvodu?
 Kdy je přizemnění bodu rozdělení PEN zahradního rozvaděče efektivní?
 Jak provest uzemneni prihradoveho stozaru?
 Jak správně rozdělit uzemňovací pásku na koncovém pilíři?
 Jaký se důvod uzemnění nulového bodu site TN-?
 Kde sehnat uzemnění v nerezi?
 Jak správně spojit zemnící pásek v kaskádových základech?
 Uzemnění a ochranné vodiče (z roku 2002)
 Je nutné uzemniť každý stĺp oceľovej konštrukcie objektu?
 Příručka Uzemňování elektrických zařízení je ZPĚT!
 Vzpomenete si, jak ve škole vysvětlovali relativitu potenciálu?
 TIP na zemnicí průchodky HEA
 Ako meriate odpor uzemňovacej sústavy bez možnosti rozpojenia sk. svoriek?
 Jaký je odpor uzemnění u RD na plovoucí desce?
 Jaký zvolit vodič pro zemní uložení pro FVE?
 POSPOJ#1.2 Jak vidí uzemňování technik BTS a soudní znalec
 #EH: Kniha Uzemnění a jeho měření (1973)
 Jaký je rozdíl mezi uzemněním pro hromosvod a uzemněním lišty napěť. potenciálů?
 Jakým způsobem chráníš vývody zemniče před korozí?
 Jakou metodou navrhujete konstrukci strojeného zemniče?
 Jaké jsou rozdíly mezi povrchovým, hloubkovým, sdruženým strojeným zemničem?
 Kdy volíš pro uzemňování pásek a kdy kulatinu ty?
 Uzemňuje se rozvaděč RD samostatně nebo k zemnícímu pásku v pasech?
 Jakou svorkou lze uvést na stejný potenciál armování v betonu?
 K čemu slouží molitan u zemních bodů DEHN?
 Jaká musí být celková hodnota zemního odporu pro uzemnění instalace?
 Je možné vyhotoviť základový uzemňovač ak je základ podsýpaný štrkom ?
 Doporučíte vzdálené budově v objektu vlastní zemnič?
 Jak vyřešit uzemnění elektroinstalace v řadovém domku s přívodem v síti TT?
 Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
 Jak pochopit přizemnění bodu rozdělení, MET a doplňkovou ochranu pospojováním?
 Jaký je vliv kovového sacího potrubí ve studni na čistotu vody?
 Jak provádíte uzemnění PEN vodiče u veřejného osvětlení?
 Jak řešit uzemnění u RD na základových patkách ?
 Jak realizovat kvalitní uzemnění pomocí zemničů typu A v pevné kamenité půdě?
 Může být ze zemniče okolo RD vyvedena kulatina 10mm pro HOP umístěnou na fasádě?
 Jaké přizemnění zvolit souběžně s přívodním kabelem? CYA nebo Fe Zn pásek?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?
 Jak umístit HUS vůči instalovaným ochranám proti přepětí?
 Co lze u rodinného domu považovat za MET?
 Jak propojit dvě zemnící soustavy vzduchem?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.086 sekund, 23 dotazů.