Martin Kurka

Offline

Projektant automatizace a strojů
|
 |
« Odpověď #1 kdy: 08.08.2022, 10:22 » |
|
Ano, měnič umí v "klasickém" režimu V/f řízení udělat 3f síť. Takové řešení se používá třeba v dřevozpracujíc ích továrnách, kde mají centrální vysokofrekvenč ní rozvod pro rychloběžné asynchronní motory.
Ale rozběhový proud asynchronního motoru neošidíte a je při tvrdém napojení na měnič cca 7x jmenovitý proud motoru. Uvědomte si, že motory musíte přepojit z hvězdy na trojúhelník (z 3x400/230 na 3x230/130V) a rozběhový a jmenovitý proud motoru je 1,73krát vyšší než při připojení na 400V síť.
Měnič umí překlenout krátkodobé proudové a výkonové přetížení až 1,5-2x (podle typu). Takže natvrdo 2,2kW motor k běžícímu měniči nepřipojíte, vypadne na nadproud. Malé motorky do cca 300-500W takové tvrdé připojení na běžící 2,2kW měnič asi ustojí, větší už ne.
Jediné řešení je pro 2,2kW motor (obecně pro motory nad 500W) zvláštní měnič(e) a udělat na něm pozvolný rozběh a pro drobotinu druhý měnič furtoběžku podle původního záměru .
Proti zavedení 3f sítě, nebo proti výměně motorů za jednofázové je toto řešení asi ekonomický propadák. Jestli jde jen o velmi občasné využití, je lepší si půjčit 3f elektrocentrál u doporučeného výkonu pro 2kW motor (cca 6-10kVA)
Jestli jde o jednofázové napájení ale z ostrovní solární elektrárny, tam platí o přetižitelnost i solárních měničů při rozběhu motoru (i jednofázových) to samé jako u frekvenčních měničů. Navíc můžete přepětími při vypínání a neúspěšném zapínání asynchronních motorů poslat solární měnič do věčných lovišť. A zcela jistě budou při zapínání motorů na solárním ostrovním měniči pohasínat světla apod., ostrovní síť je velmi měkká.
Kombinaci frekvenční měnič - softstartér vřele nedoporučuji, pokud to nemá výrobce měniče a sofstartéru odzkoušené. Jediné co by šlo použít na síti 3x230/130V je přepínání motoru s vinutím 400/230V hvězda trojúhelník pomocí mechanického přepínače, nebo rozběh přes odpory automaticky překlemované po rozběhu.
|