Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Který frekvenční měnič má externí napájení meziobvodu popsané v dokumentaci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Který frekvenční měnič má externí napájení meziobvodu popsané v dokumentaci?  (Přečteno 806 krát)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« kdy: 15.06.2022, 22:41 »

Hodím sem dotaz ke zkušenějším kolegům, zda se v praxi setkali u UPFD zdroje se stejnosměrným napájením frekvenčního měniče z baterií do meziobvodu FM?
Nedaří se mi dohledat vhodný frekvenční měnič, který má napájení z meziobvodu vyvedeno a pokud už nějaký najdu, tak v technické dokumentaci je k tomuto tématu bílé místo. Taktéž se mi nedaří najít vhodný nabíjecí zdroj. Jedná se o 7,5 kW kočičku a 48 ks baterií s nominálním napětím 576V.

(Má někdo zkušenosti s napájením frek. měniče DC napětím z baterií do meziobvodu?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Tomas M.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 16.06.2022, 08:43 »

Zkuste se podívat na "Common DC Bus" - Rockwell se svými powerflex 525 to má docela dobře popsáno - používá se to v trochu jiných aplikacích, kde je více FM a sdílejí jednu DC sběrnici, ale použití a zapojení by mělo být podobné

https://www.bonitron.com/drive-MFGs/AB/drives-at002_-en-p.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #2 kdy: 16.06.2022, 09:30 »

Vzhledem k napětí v meziobvodu  půjde o FM pro motory 400V, tedy měniče psané s napájením 400V.
Teoreticky by to neměl být problém u žádného FM této velikosti, všechny mají DC meziobvod vyveden na zvláštní svorky (s krytem proti dotyku a rozpojení),  protože se na toto místo připojuje i modul externího brzdového odporníku a je to důležité diagnostické místo.
Ovšem bude nutné si zejména u chytřejších měničů vyhrát s parametry pro hlídání napájecí sítě (zablokovat některé funkce). Jako hlídání unikajícího proudu na vstupu, hlídání přítomnosti napájecího napětí apod.
Jenže z praktického důvodu toto řešení nedoporučuji.

Zcela jistě jsou na tento provoz připraveny stavebnicové servoměniče. K nim patří jeden napájecí modul, který napájí více měničů (více os pohonu). Jednotlivé osy spotřebovávají, nebo rekuperují do společné DC sběrnice. Mají tedy  DC meziobvod skupinový - společný. Napájecí modul  je stavebnicový a je jich i pro stejnou řadu měničů více druhů.
Často umí i rekuperovat do AC sítě, nebo umí i napájení z DC sítě(s rekuperací, nebo bez).  A tuto variantu napájecího modulu pro DC sítě doporučuji spíš.
Protože když si spočítáte, kolik budou stát výkonové jistící a spínací prvky (zejména vypínače a stykače) pro DC napájení 600V/14A a jak budou obrovské, pak napájecí modul, který umí napájení z DC sítě vyřeší hodně těchto problémů, protože umí DC spínat polovodičově a bezobloukově. A umí i pohlídat napětí DC sítě a tím ochránit baterky proti hlubokému vybití.

Navíc FM pro servoosy umí většinou i standardně funcke bezpečného zastavení SSTOP apod. A tuto funkci dělat externě na DC straně je (oproti měničům bez SSTOP napájeným klasicky z AC) naprosto jiná cenová a rozměrová písnička (už jen dva nezávislé DC stykače v sérii).

V celku bych doporučil se obrátit i na pohonářskou firmu, případně na technické zastoupení velkých mezinárodních výrobců měničů (Siemens, Danfoss, Fanuc...) zejména těch výrobců, kteří vyrábí elektrovýzbroj e velkých lodí. Tam takové DC sítě jsou a napájí různé motory pro vrátky kotev a záchranných člunů, tedy zálohované kritické obvody kritických pohonů lodí.  V běžném katalogu takový měnič nenajdete, ale výrobce jich může vyrábět  pro loděnice i obrovská množství.
Obdobně se měniče pro DC sítě dělají i pro elektrovýzbroj e vícesystémovýc h a DC  elektrických lokomotiv. Tam napájí pomocné pohony jako kompresory a ventilátory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 16.06.2022, 10:57 »

B&R AcoposInverter P84 alebo P86, maju vyvedeny DC bus na zbernicu plus kazdy menic ma svoje napajanie.
B&R Acopos servomenice potrebuju externy zdroj pre DC bus, tam by to slo tiez, no z principu je plnotucny servomenic drahsi.
Control Techniques Unidrive (povedzme 2402 - 7.5kW) ma v manuali vyslovene uvedenu moznost napajania len cez DC bus ak je to potrebne.

Viem o jednom system integratorovi, kde sa z principu nepouzivaju zdroje pre servobanku od rovnakeho vyrobcu ako menice, ale vzdy pouziva len 3AC/DC usmernovac. Bez jedineho problemu.

Najviac skusenosti mam s B&R, tam staci vypnut alarm pre vypadok vstupnej faze a menic spokojne funguje na DC.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #4 kdy: 16.06.2022, 17:44 »

Kolegové, pomohlo mi vaše nasměrování.

V podstatě se jedná o napájení požárního ventilátoru, kde je nějaký třífázový motor napájený původním 7,5 kW měničem. To ovšem ještě neznamená, že je tam 7,5 kW motor. Nečekám zde tedy nějakou raketovou vědu co se týče funkcí a další výbavy měniče. Celé to funguje tak, že po rozbití požárního tlačítka se sepne ventilátor k odvětrání CHUC. Ten je napájen ze sítě 400V přes FM. Pokud by však došlo při hasebním zákroku k odpojení od sítě, musí měnič sosnout DC ze záložních baterek. To je celá triviální logika zdroje UPFD tak, jak byl navržen a jak je zapojen.

Problém spočívá v tom, že při poslední funkční zkoušce cca rok nazpět bylo vše v cajku, baterky držely, ventilátor fungoval. Nyní byly baterky nafouklé, popraskané a při rozběhu na měniči vyskakovala porucha v přepětí na napájení DC sběrnice. Když byl zaplý napájecí zdroj, bylo tam napětí cca 590V, když se odpojil, padlo napětí někam na 280V. To vysvětluje stav baterek. Pokud v tomto stavu baterek došlo ke spuštění ventilátoru, vyskočila výše zmíněná chyba. Ale kde se vzalo přepětí, překračující špičkově 800V, když baterie v tom stavu jsou na zdroji již jako spotřebič a spíš bych čekal poruchu kvůli podpětí? Nebo dělám někde chybu ve svém uvažování? mohu se nyní jen domnívat, zda není chyba v napájecím zdroji a stav baterek a poškození měniče je jen následek této poruchy napájecího zdroje. Ale ten zdroj když odpojím od zátěže, tak píše  cca 594 V, což se mi zdá celkem málo, pokud má udržovat baterie nabité. Napájení DC sběrnice ze zálohy je přes diody, takže poškození zdroje event. špičkou způsobenou doběhem ventilátoru nepředpokládám .

A jinak je to už klasika. V rozvaděči žádná dokumentace. Kontaktoval jsem výrobce uvedeného na štítku, ten mi odepsal, že se jedná o zařízení z roku 2009 a že dokumentaci po 10 letech skartují. SVJ se tváří, že žádnou dokumentaci nedostalo. Mám navrhnout rekonstrukci UPFD zdroje, ale když řeknu, ať mi dají aspoň požární zprávu, kde je napsaná požadovaná doba zálohy a výkon ventilátoru (zatím jsem se neodhodlal k tomu, abych lezl větrací šachtou opsat štítek motoru),  tak se předseda tváří, že nerozumět jazyku mého kmene. Přitom zrovna v tomto domu již před pár lety hořelo a od té doby si dávají majzla, aby požární zařízení byla v cajku. Dnes mají schůzi, tak uvidíme, jaký bude další vývoj. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 16.06.2022, 20:16 »

Kontaktoval jsem výrobce uvedeného na štítku, ten mi odepsal, že se jedná o zařízení z roku 2009 a že dokumentaci po 10 letech skartují.

Dopr.. aaach. Za toto by som bez milosti strieľal. V mojej diktatúre bude Right to repair zakotvené tak hlboko, že kompletné plány budú súčasťou CE alebo podobného procesu a po dokázaní nespolupráce/zaniknutí výrobcu prejdú pod public domain. Fuj.

Ste si istý, že šlo o chybu OVF a nie UVF? A že menič má určite dve rôzne chyby pre dané napäťové úrovne? Čo je to za výrobcu a model?

Ak hľadáte nový menič, osobne by som skôr začal výmenou batérií a potom sa uvidí. Neuviedli ste počet článkov a chémiu. Je možné, že trvalých 590V im veľmi neprospieva (viď lacné alarmové stanice, kde je 12V Pb článok napichnutý na 16V zdroj cez relatívne vysoký odpor) a bolo by vhodné uvažovať o inteligentnejš om zálohovaní DC.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #6 kdy: 16.06.2022, 23:52 »


Dopr.. aaach. Za toto by som bez milosti strieľal. V mojej diktatúre bude Right to repair zakotvené tak hlboko, že kompletné plány budú súčasťou CE alebo podobného procesu a po dokázaní nespolupráce/zaniknutí výrobcu prejdú pod public domain. Fuj.
Tohle by měla řešit EU a ne fyzikálně nesmyslné zákazy a zbožná přání popírající zákon zachování energie.

Ste si istý, že šlo o chybu OVF a nie UVF? A že menič má určite dve rôzne chyby pre dané napäťové úrovne?
Též to vidím na podpětí v DC meziobvodu.
Nejlepší by bylo z baterií dát diodu tak, aby se baterie jen vybíjely a nenabíjely a pro nabíjení baterií k nim dát  korektní automatickou nabíječku, která je nebude ani přebíjet ani nedobíjet, ale bude se o ne s láskou starat a špatný stav hlásit mailem..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Náhrada stej.motoru za asyn.motor s frekv.měničem.
 Mereni impedance za frekvencnim menicem
 Jak odstranit unikající proud frekvenčního měniče?
 Jaké potřebuji předpisy a normy k prodeji frekvenčního měniče?
 Průřez vodiče mezi pojistkou a frekvenčním měničem
 frekvenční měnič vs. proudový chránič
 Jaká může být nastavena min/max frekvence na frekvenčním měniči motoru?
 Má být propojen motor z frekvenčního měniče napojen samostatnými vodiči?
 Dokáže mi někdo říct a vysvětlit systém frekvenčního měniče?
 DUPLICITA - Ako istiť čerpadlo proti preťaženiu napájané z frekvenčného meniča ?
 Ako istiť čerpadlo proti preťaženiu napájané z frekvenčného meniča ?
 Jak zapojit frekvenční měnič 3PH 230V?
 Uvažovat motory s FM při výpočtu zkratových proudů?
 Lze řídit 2f. asynchroní motor frekvenčním měničem?
 Jaký frekvenční měnič postačí pro stolní soustruh s 3f motorem 700W?
 Bude 3f prům. šicí stroj napájený z 1f frekvenčního měniče mít dostatečný výkon?
 Je možné připojit 1f motor za frekvenční měnič?
 Jak řídit otáčky ventilátoru (asynchronní motor s rozběh.kondenzátorem)?
 Je možné řídit otáčky motorkompresoru?
 Ako funguje frekvencny menic ?
 Jak nejlépe rozbíhat motor čerpadla o výkonu 5,5 kW?
 Je vadný frekvenční měnič, když občas "vyrobí" napěťovou špičku?
 Jak obnovit činnost "zaseknutého" frekvenčního měniče Omron?
 Lze použít frekvenční měnič k ovládání elektromotoru od nulových otáček?
 Jak rozbehnout jenofazovy motor na 3f frekvencnim menici?
 Jakým způsobem řešíte nouzové zastavéní u frekvenčních měničů?
 Jaký může nastat problém při zapojení více frekvenčních měničů v jednom kabelu?
 Je možné na frekvenčním měniči nastavit vyšší výstupní napětí než je vstupní?
 Mohu použít třífázový frekvenční měnič pouze na jednu fázi?
 Proč je na výstupu frekvenčního měniče při 50Hz snížené napětí 350V?
 V jakém případě použít AC tlumivku u frekvenčního měniče?
 Jak vyřešit měkký start u 3f kompresoru tepelného čerpadla?
 Jaké máte zkušenosti s frekvenčními měniči LG Starvert iG5A?
 Jak určit vstupní jistič k frekvenčnímu měniči?
 Mohu třífázově napájený frekvenční měnič napájet jednofázově?
 Je frekvenční měnič pohonu výtahu spotřební materiál?
 Co znamená hlášení NO LOAD u frekvenčního měniče?
 Jak vyčíslit návratnost frekvenčního měniče?
 ABB: Naděžda Pavelková o pohonech nejen v průmyslu
 Jak řešit nevhodně zvolený kabel pro dálkové ovládání frekvenčního měniče?
 Jak snížit proudový ráz pulsního měniče přes vypínač?
 Jaký frekvenční měnič zvolit k elektrickému navijáku?
 Frekvenční měniče společnosti Vacon
 Lze napájet třífázový motor z jednofázové centrály a pak frekvenční měnič?
 Jaký vliv má frekvenční měnič na funkci a životnost motoru?
 Jaký nejmenší motor lze řídit frekvenčním měničem Yaskawa cimr-f7a42p2?
 Jak zapojit frekvenční měnič Altivar?
 Je ve frekvenčních měníčích funkce řízení otáček motoru podle jeho zatížení?
 frekvenční měnič - unikající proud je vysoký, jak řešit?
 Je ovládací napětí z frekvenčního měniče bezpečné?
 EATON: Frekvenční měniče PowerXL DC1
 ABB: Měnič frekvence ovladatelný chytrým telefonem
 Může být u FM kombinace stíněného a gumového nestíněného kabelu problém?
 Jaký je vliv nenastavených otáček na životnost měniče?
 Může nestíněný kabel od frekvenčního měniče způsobit nebezpečný ohřev?
 Jak snížit proudový náraz jednofázového motoru 5,5kW?
 Měřím správně proudy na výstupu frekvenčního měniče?
 Co mohlo být příčinou poškození asynchronního motoru s frekvenčím měničem?
 Nové střídavé frekvenční měniče PowerFlex 755T zvyšují produktivitu a snižují náklady na energii.
 Lze motor MEZ AF222/4 spouštět frekvenčním měničem ABB ACS15?
 Řízení pohonů s frekvenčními měniči řady PowerFlex 4M
 Proč u frekvenčního měniče Schneider ATV312HU40N4 se motor nezastaví zcela?
 Jak připojit frekvenční měnič k elektromagnetickému vibračnímu zásobníku?
 Je možné, že frekvenční měnič mi sebral část výkonu a krouťáku?
 Jak nastavit V/f charakteristiku frekvenčního měniče pro asynchronní motor?
 Poskytl by někdo schéma frekvenčního měniče 3-15 kW?
 EATON: Katalog Spínání a jištění elektromotorů
 Pomohl by frekvenční měnič elektrocentrále v rozběhnutí ponorného čerpadla?
 Frekvenční měniče Bosch Rexroth
 EATON: Frekvenční měniče PowerXL lze nyní ovládat mobilním zařízením!
 Podle čeho vybrat typ frekvenčního měniče k čerpadlu?
 Jak řídit více strojů jedním frekvenčním měničem?
 Mohu použit v prašném prostředí frekvenční měnič v krytí IP20?
 Dochází ve frekvenčních měničích k průrazům IGBT vlivem teploty, nebo stáří?
 Dva bloky systémů frekvenčních měničů v Japonsku dodá ABB
 Proč je start motoru se softstartem horší než bez něj?
 Objasní mi někdo provoz motoru s frekvenčním měničem?
 Lze na FM Altivar 12 zobrazit počet otáček motoru?
 Jak ovlivní frekvenční měnič odběr proudu?
 Nová řada frekvenčních měničů PowerXL
 Frekvenční startér vs. Frekvenční měnič – řízení pohonu snadno a levně
 Může ovlivnit frekvenční měnič vlastnosti prvků v silovém obvodu?
 Jak pomocí frekvenčního měniče zvýšit otáčky při sepnutí kontaktu?
 Je možné u nás použiť frekvenčný menič s napájaním 3x240V?
 Frekvenční měniče PowerXL DM1
 Co může způsobovat poruchu EPHO u FM Blemo?
 Jak u frekvenčního měniče funguje brzdný odpor při brzdění motoru?
 Dá na výstupu frekvenčního měniče použít transformátor místo motoru?
 Co vše se musí uvažovat při dimenzování vedení za frekvenčním měničem?
 Omezovač zapínacího proudu 400V
 Ptali jste se na novou řadu frekvenčních měničů DM1
 Kdy je potřeba použít síťový filtr a síťový reaktor k frekvenčímu měniči ?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.