Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  #EH: Co bylo předmětem zkoušek a přezkoušení podle vyhlášky 50/1978Sb.?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: #EH: Co bylo předmětem zkoušek a přezkoušení podle vyhlášky 50/1978Sb.?  (Přečteno 6290 krát)
František Tuček
Pravdě se člověk může pouze přiblížit. Ovšem bez více různých pohledů ani náhodou!
*
Offline Offline



Budu rád pokud pozvednu povědomí o elektrotechnice


« kdy: 09.04.2022, 08:02 »

#EH: Co bylo předmětem zkoušek a přezkoušení podle vyhlášky 50/1978Sb.?
    Připomeňme si jak bylo kdysi zamýšleno přezkoušení. Porovnejte to s dnešním stavem. Například by se měly dát dohledat otázky, které vám byly položeny komisí. Měly by totiž být uvedeny v zápise. K čemu byla určena ústní zkouška, proč se prováděla. Jak se lišilo následné přezkušování po třech létech od toho prvního? Kdy byla nutná k přezkoušení komise a kdy nikoliv? A protože stále ani po čtyřiceti létech neví, proč se nedá dělat padesátka hromadně, červeně zvýrazňuji tento text: "Důležité je správně stanovit rozsah zkoušek, aby účelně a věcně odpovídaly činnostem, které pracovník bude vykonávat nebo které vykonává". Více sledujte zde ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
   



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
#EH: Co bylo předmětem zkoušek a přezkoušení podle vyhlášky 50/1978Sb.?
   
Zaznamenáno

To nemohu přečíst! Ale rozdat to mohu! Viz https://zdroje.elektrika.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 09.04.2022, 19:28 »

Citace
K čemu byla určena ústní zkouška, proč se prováděla.

Za dobu své praxe, 43 let ,    už jsem cosi prošel ,    tak na ústní zkoušce jsem byl jednou, když jsem došel z "vojny"....od té doby na se 50ka stala spíše komerční záležitost, pokud jsi řádně a včas zaplatil, měl jsi 50ku vždy bez problémů a bez nějakých zdravotních stanovisek a pod.,  to  si nikdo krom peněz nevšímal!! tanecek
A to nebylo u jednoho školitele,jednoho města, počítal jsem to ,tak jich bylo 12!!
Je  to drsné psaní, ale je to tak!! Pláč
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 09.04.2022, 20:33 »

Dodnes existují podniky, kde se padesátka řeší interně, s důrazem na místní podmínky a provoz.
Ve většině případů je to ale o v lepším případě společném přečtení otázek a odpovědí.
Další celkem běžný jev, jsou univerzální školitelé, hojně užívaní zejména u malých firmiček a živnostníků. To se posedí někde v salonku restaurace a za 4 hodiny se odchází s papírem na 3 roky. I tím jsem si prošel, takže to není jen z doslechu. Obrana proti tomu není, protože kde je poptávka, bude i nabídka.
Přitom řádně prováděné školení, test a ústní přezkoušení, by docela dobře oddělilo zrno od plev.
 Už jsem zažil, když se dělá padesátka jak má, že zaměstnanec odcházel domů na neplacený volno, kde setrval týden do dalšího přezkoušení. Ideální stav, který donutí i blbce se trochu dovzdělat.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 09.04.2022, 21:51 »

Dodnes existují podniky, kde se padesátka řeší interně, s důrazem na místní podmínky a provoz.
Ve většině případů je to ale o v lepším případě společném přečtení otázek a odpovědí.
Proč to řešit? Když si zaměstnavatel sám podkopává bezpečnostní jistotu? On je za ty lidi odpovědný, on je proškolí a když utrpí úraz je to na nich. Pokud je proškolí u piva riskuje on.


Asi bych ještě jednou připomněl původní zákon 174/68Sb.
https://zdroje.elektrika.cz/book/zakon-c-1741968-sb
jeho prováděcí předpis vyhlášku 50/78Sb.
https://zdroje.elektrika.cz/book/vyhlaska-501978-sb-original


a zákon 250/21Sb.
https://zdroje.elektrika.cz/book/zakon-o-bezpecnosti-prace-v-souvislosti-s-provozem
a jeho prováděcí předpis NV, který neustále očekáváme.

Celé je to o bezpečnosti práce na VETZ a přenášené odpovědnosti. Pokud se SUIP rozhodne prověřit konkrétní osvědčení, vyžádá si zápis ze zkoušky a ten obsahuje i otázky, které byly přezkušovanému položeny. Přezkušovaného tak lze zpětně prověřit, zda na to skutečně umí odpovědět.

Za posledních 30 let života vyhlášky 50/78Sb. lze nadneseně tvrdit, že tento předpis lidově zmutoval v jakési on nuly různé "sci-fi". Obávám se, že s příchodem NV k Zákonu 250/21Sb. vznikne nový řád, který bude podstatně transparentněj ší, než byla džungle s vyhláškou 50/78Sb.

Tak nějak tuším, že se zákonem 250/21Sb. se toho změní víc, než si myslíme. S profesní kvalifikací, s novými pracovníky ze zahraničí ...
 piskaci
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 10.04.2022, 00:15 »

Ale kdeže, praxe bude stejná.....
Bohužel organizace jsou v mnoha případech právně tupé, stačí do protokolu věta, že posluchač látce porozuměl..... a hned jsou karty rozdané jinak.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 10.04.2022, 07:57 »

Ale kdeže, praxe bude stejná.....
Bohužel organizace jsou v mnoha případech právně tupé, stačí do protokolu věta, že posluchač látce porozuměl..... a hned jsou karty rozdané jinak.
Když se podíváš líp, uvedl jsem, že celé školení a přezkoušení je o přenesení odpovědnosti.

To, co zůstane stejné bude princip původní vyhlášky 50/78Sb. ale praxe bude přísnější. Proč je nebezpečné vydávat Osvědčení podle vyhlášky 50/78Sb. respektive nově Zákona 250/21Sb. osobám bez potřebných znalostí snad není potřeba vysvětlovat.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.04.2022, 08:18 »

Proč to řešit? Když si zaměstnavatel sám podkopává bezpečnostní jistotu? On je za ty lidi odpovědný, on je proškolí a když utrpí úraz je to na nich. Pokud je proškolí u piva riskuje on.

Většinu zaměstnavatelů nějaká bezpečnostní jistota nezajímá. Důležité je, aby byla splněna legislativa provedeným jakoškolením a švindltestem, zaměstnanec je nadšen, že se nemusí učit, zaměstnavatel je nadšen, že se zbavil odpovědnosti (a je pak jedno, jestli jde o vazače, elektrikáře, nebo ještěrkáře, protože trh s osvědčeními funguje perfektně) a konečně "školící a zkoušející" je nadšen za rychle získaný prachy...

Jak jsem již psal, je jen velmi málo zaměstnavatelů, kteří padesátku používají k původnímu účelu a sice ověření vědomostí zaměstnanců o svém pracovišti a jeho specifikách.
Obecný testy, co používají potulní školiči, kde vrcholně odborná otázka řeší proud chrániče, jsou zkrátka na nic. Neřeknou školenému nic o jeho pracovišti, či provozu.
Chápu, že mnozí zaměstnavatelé ani nemají ponětí o nějaký padesátce, jen ví, že na personálním to chtějí a taky mají číslo na Frantu Vopičku, kterej to za patřičný obnos rád orazítkuje.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 10.04.2022, 08:50 »

Nová legislativa, mimo formulářů pro zkoušky (v podstatě obdoba oněch dnešních individuálně tvořených ) nic nemění.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 10.04.2022, 08:50 »

Většinu zaměstnavatelů nějaká bezpečnostní jistota nezajímá. Důležité je, aby byla splněna legislativa provedeným jakoškolením a švindltestem, zaměstnanec je nadšen, ...
Jasně. To byla zbylá agónie vyhlášky padesát.
Pohledem na instituce které připomínkují tolik očekávané Nařízení vlády, například i BIS, UOOOU, tak zájem o správného provádění bude více "pod lupou",  než byla padesátka. Třeba už pouze proto, že než si nový předpis sedne a vychytají se nedostatky, bude zpočátku zvýšená pozornost procesů.

Ale pro klid duše, otázky a odpovědi budou principálně stejné jako podobně fyzikální zákony stále platí stejně. Situaci a vývoj dlouhodobě sledujeme.

 


* pripominky-k-NV-zakona-250-21.JPG (227.13 KB, 965x1941 - prohlédnuto 253 krát.)
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.04.2022, 09:05 »

Ony instituce mají připomínkování v popisu práce....
Těžko si představit, že BIS bude nahánět komisi, která položila dle názoru NS lehké otázky.....
Ale třeba
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 10.04.2022, 09:40 »

Zejména v dnešní době, kdy má firmu skoro každý, která zaměstnává elektromontéra,
je 50ka velmi velké zlo!! Stává se na školeních, že dojde majitel a řekne uryhlete to, montéři už měli být 2 hodiny na stavbě!! A to není humor, ale zkutečnost z některých školení!
A přezkoušení na místní poměry firmy je sci-fi !
Něco jiného bude u giga firem, (Škoda a pod.) kde si vše hlídají sami.....Těch ale není moc.
Tak jako se setkávám u 90% majitelů firmiček, že revize jsou pro ně nutné zlo!! Zlej
(Ono se není čemu divit, když po nich chtějí takové ptákoviny jako plánek rozmístění pastiček na myši s určenými grami jedu na každé pastičce!! zle)
Potom se nedivím, že mají málo času se věnovat svému podnikání! A toto je značně zatěžuje! Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #11 kdy: 10.04.2022, 10:06 »

Ony instituce mají připomínkování v popisu práce....
Těžko si představit, že BIS bude nahánět komisi, která položila dle názoru NS lehké otázky.....
Ale třeba
V čí zájmu je pokládat lehké otázky? Zaměstnavatele? To těžko. V zájmu OSVČ? A která komise zapíše do zápisu primitivní otázky? Proč by brali členové komise na sebe riziko? Jen proto, že se přezkušovanému nechce učit?

Stále věřím v to, že skutečný elektrotechnik se v životě nepřestává učit. A to co nezná, tomu chce dřív, či později přijít na kloub. Samozřejmě statisticky je v každé množině odlišující se skupinka. Proto však není nutné z minority se stále pokoušet vytvářet standard. Podle konspiračních teorií je většina elektrikářů neznalých podvodníků a rádo se takovým "Yettiům" přisuzují domácí zásahy spotřebitelů. To je takový český kolorit.

Jezdím po stavbách, po montážkách a poslouchám příběhy z celé republiky. Mluvím s výrobci, distributory, podnikateli, živnostníky, zaměstnanci ale i normotvůrci a těmi kdo školí a přezkušují. Proto anonymní, paušální tvrzení, že jsou kolem nás nájezdní Mongolové mi připadá pokrytecké a bez možnosti prokázání za lživé.
 
Jsem holt jiného názoru.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 10.04.2022, 11:31 »

V čí zájmu je pokládat lehké otázky? Zaměstnavatele? To těžko. V zájmu OSVČ? A která komise zapíše do zápisu primitivní otázky? Proč by brali členové komise na sebe riziko? Jen proto, že se přezkušovanému nechce učit?

Je to v zájmu placené komise. Když zaměstnavateli neprojdou zaměstnanci, zajistí si příště zkoušky jinde. O loajálních komisích se ví a jsou upřednostňován y. U OSVČ je to obdobná fraška.
A třeba takový strojničák, profesák... tak tam se v nejlepším případě provede opakované proškolení. Tím chci říct, že jakmile se dělá něco z musu a ještě se za to musí platit, začne to postrádat smysl.
Přiznejme si, že struktura zaměstnanců ve firmách a dokonce i OSVČ je taková, že jen malá část z nich považuje svůj obor za víc než zdroj příjmů a podle toho k tomu přistupuje (právě z toho plyne ta potřeba se samovzdělávat a zdokonalovat).
Znám dost elektrofirem, všichni naráží na stejný problém. Nemají dostatek kvalitních montérů. Ono v konci na zasádrování krabice a zapojení vypínače (když to není zrovna křížák Smích ) stačí cvičená opice a proč cvičenou opici, která funguje, trápit učením. U OSVČ páchajících čistě stavební elektriku, pro nenáročné uživatele,
je situace podobná. Něco se naučí a vystačí s tím celý život, i když to dělají třeba špatně.

Vy zkrátka vycházíte z toho, že mezi zdejšími verifikovanými je 90% skutečných odborníků, kteří se vzdělávají, jdou s dobou a elektrotechnik a je baví a dobře živí.
Realita je spíše taková, že v běžném světě to baví a dobře živí řekněme 10%,  20% moc nebaví, ale z nedostatku řemeslníků dobře živí a ani to nemusí moc umět a ten zbytek to má jako zdroj příjmů.
Doufám, že se v těch procentech mýlím, ale když vidím, že firma s dvaceti montéry má jen dva, kteří slušně vydrátují a spolehlivě oživí rozvaděč a zbytek jen seká, tahá a zapojuje strojky...

A nečekám, že se něco změní s novou vyhláškou. Jen se najde nový způsob jak na to.
Když jsem dělal první přezkoušení na profesák, byl tam úředník z dopravního, podruhý taky, ale na test odešel, potřetí se ještě psal testík, ač se diktovaly odpovědi a po čtvrtém "školení" jsem změnil lokál, protože jsem za svý peníze chtěl alespoň vědět, jaké jsou novinky v zákonech.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 10.04.2022, 12:08 »

Vy zkrátka vycházíte z toho, že mezi zdejšími verifikovanými je 90% skutečných odborníků, kteří se vzdělávají, jdou s dobou a elektrotechnik a je baví a dobře živí.
Realita je spíše taková, že v běžném světě

Mám si tedy toto přeložit, že tam, kde se pohybuji já, jde o nějaký paralelní svět? Samozřejmě, že existuje mnoho elektrikářů toho typu, co zmiňujete, ovšem jak jsem uváděl dříve, proč na tom vytvářet standard? To mi připomíná staré, "kradou všíchni, proto je to v pořádku". Do teď jsem měl za to, že všechna ta příkoří páchaná řemeslníky na mé peněžence jsou stejná všude. A podle vás je to někde ještě horší?


Je to v zájmu placené komise. Když zaměstnavateli neprojdou zaměstnanci, zajistí si příště zkoušky jinde. O loajálních komisích se ví a jsou upřednostňován y.
To jde proti smyslu takového předpisu. Přezkušující komise je prodlouženou rukou zadavatele, tedy zaměstnavatele . Ten vkládá svou důvěru v komisi, že ta ověří, zda zaměstnanci byli proškoleni ze všech rizik, které jim při výkonu u toho konkrétního zaměstnavatele mohou hrozit.  Proto zadavatel sděluje podrobnosti školení a přezkušování. To je také důvod, proč neexistují jednotné otázky a to je také důvod pro padesátku jiného zaměstnavatele nemusí uznat zaměstnavatel nový.

Skutečnost, kdy je podnikatel, zaměstnavatel neodpovědný a riskuje, to neznamená, že je to normální. Zkusím to připodobnit k zákonné pojistce vozidla. Vykašlu se na to? Dobrá, ovšem do prvního střetu s jiným vozidlem. A to platí i pro OSVČ.

Ovšem pokud máte namysli partyzánské podnikání, takové ty bojůvky rychle něco vyfakturovat, zmizet, po mě potopa, pak vám rozumím. Zda zákon 250/21Sb. přinese v této oblasti jinou praxi to se teprve ukáže. Ale argument, že je málo kvalifikovanýc h elektrikářů spíš nasvědčuje více kontrolám, než kapitulací inspekce práce. Nemohu se ubránit dojmu, že zde stále uniká střed myšlenky.

Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 10.04.2022, 13:18 »

Paralelní vesmír to úplně není, ale celkový úpadek všech řemesel, započatý v dobách, kdy nemít maturitu, znamenalo méněcennost.
A standard se z toho stávat začne. Nemám z toho radost, ale jsem realista a vidím, co chodí ze škol, vidím, jak řemeslník zku.ví střechu a majitel mu zaplatí, protože jinýho nesežene, vidím, jak se udělá revize na přihlášku od stolu, protože za ty 2000 se tam nevyplatí jezdit atd.
A bude hůř, pokud tedy mezi migranty nebude víc šikovných řemeslníků, než mafiánů v bavorácích.


Ta komise je, prodlouženou rukou zaměstnavatele a on je zároveň jejím hybatelem.
My třeba začínáme padesátku dnem s bezpečákem, kde se řeší co se kde nepovedlo a jak tomu předejít, jaký jsou změny v MPBP a normalizaci atd. V podstatě shrnutí informativních porad za 3 roky.
Druhý den se řeší praktický záležitosti a třetí den testy a ústní. A teď bych rád viděl, kde všude na tohle mají čas a zájem.

Jednotné otázky existují a používají se právě pro lidi z výstavby a obecné údržby menších podniků. Specifické otázky jsou tam, kde komisi tvoří sám podnik a uzpůsobuje si vše k podmínkám svých provozů. Takhle jsem byl v komisi i u jezedáků, kteří měli 4 elektrikáře na 8 středisek, ale bezpečák byl zodpovědný a trval na tématickém školení a testech. Taková bílá vrána a dobrej chlap.

Zaměstnavatel nic neriskuje, to je mýlka, při smrťáku se neřeší, jak udělal padesátku, ale že podepsal prezenčku a měl osvědčení.

Ta partyzánština se začíná rozmáhat i u firem, z velké části proto, že nemají dostatek kvalifikovanýc h kmenových zaměstnanců a tak se jede na dohody a na živnostníky, kteří se samostatně neuživí. Že to kazí jméno firmy je fakt, ale než se to rozkřikne, už je vyděláno a firma se prodá, nebo zavře.

Inspekci práce jsem za posledních 20 let potkal na stavbě snad jedou, když na udání naháněli ukrajince, ale aby kontrolovali osvědčení k padesátce, to jsem zažil taky jen jednou a to když přijel na stavbu bezpečák od distributora. A taky mám obavy, že právě z nedostatku pracovníků, budou muset zmírnit, aby měl ty dráty vůbec ještě kdo tahat...
Za střed myšlenky mám to, že elektrotechnik by mimo běžného sebevzdělávání, měl absolvovat pravidelné školení a test ze znalostí svého oboru. Ovšem tak, aby i ten nejblbější byl donucen se něco naučit a bylo to i zájmem zaměstnavatele a nestranné komise. A toho se nedočkáme.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 10.04.2022, 15:02 »


OK. Pokusím některá témata otevřít u těch, kterým jsou profesně blízká. Lidová šeptanda někdy vytváří neuvěřitelné konstrukce i přes to, že je třeba správné řešení uvedeno "černé na bílém" v některém z platných předpisů.

Ale jak jsem uvedl dříve, nekonkrétní anonymní argumenty typu, "to se tak dělá, slyšel jsem, viděl jsem nejmenovaného, říká se, že atd. jsou jen nepotvrzenou šeptandou. A zkuste s takovými fakty (na internetu psali, že  ...) přijít na jakýkoliv úřad.
 ajoooo
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 10.04.2022, 16:32 »

Taky nemám rád tvrzení jedna paní povídala, ale v tomto případě, pokud narazíte na někoho, kdo nemá potřebu to ve své firmě švindlovat, nebo na živnostníka, který absolvuje padesátku i se školením, potvrdí vám, že to není úplně normální jev, jak by se na první poled zdálo. On se s tím zjednodušeným procesem nikdo chlubit nebude.
Ostatně ono se to tak nějak odvíjí celé od toho, že principy původní padesátky se těžko realizují v současném prostředí. Jiná situace byla např. ve stavebním podniku, kde bylo třeba 20 elektrikářů, parťáci a mistr a byla tak jednak jasná hiearchie i celkem známý obsah pracovní náplně a dnes, kdy má firma majitele, nezřídka bez eltech. vzdělání, který moc neposoudí schopnosti svých lidí, k tomu si nechá poradit od externích odborníků, co potřebují jeho zaměstnanci a zároveň kde to snadno zajistit.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 10.04.2022, 17:06 »

Úrazovost v oboru je roky stabilní a nijak výrazná (oproti např.dřevorubc ům, skladovému hospodářství atd. je skutečně nezajímavá).
Tj.v oboru základní principy BOZP (vyhl.50 a nástupkyně jsou o bezpečnosti při práci, ne o technické odbornosti) fungují i v širokém intervalu přísnost až ojeb).
Není tedy potřeba výrazné změny.
Velikou zásluhu na tomto stavu má hromadné nasazování PCh, instalace jsou v jistém blbuvzdorném náskoku před různými elektroživly.
Bude stoupat význam odborníků, kteří dokáží vadně zapojenou instalaci zprovoznit.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakým způsobem získá absolvent školy vyhlášku 50/78Sb.?
 Nejsem vyučen v oboru elektro mohu si udělat zkoušku z vyhlášky 50?
 Jaké vzdělání pro alespoň §6 ?
 Jaký potřebuji živnostenský list, § dle vyhl. 50/78 a co musím absolvovat za školení, abych mohl provozovat výrobu rozvaděčů?
 Jak je to nyní s oznamováním zkoušek dle vyhl. č.50/1978 Sb.?
  Jak získat oprávnění k samostanému projektování elektrického zařízení §10?
 Je titul Bc. považován za VŠ vzdělání z pohledu vyhlášky 50/1978 Sb.?
 Může osoba s opráv. dle vyhl. 50 § 5 samostatně provádět elektropráce na jezeře?
 Je možné udělat si hned §5 nebo musim udelat prvni §4 vyhl. 50/78?
 Mohu být samostatný s §6, když mám samostatnou činnost?
 Jsem mechanik chladících zařízení s §5 vyhl. 50/1978Sb., mohu získat §6?
 Prý stačí jen 2 měsíce praxe na vyhlášku 50 §6 co je na tom pravdy?
 Musí mít technik počítačů, který provádí servis platné přezkoušení vyhl. 50/78?
 Je někde na internetu ke stažení vypracované zadání otázek a odpovědí k 50/78Sb.?
 Kdy si mohu udělat §6 ?
 Je nějaká slušná literatura na 50?
 Musí pracovník který kreslí elektro dokumentaci mít §10 vyhlášky 50/78Sb.?
 Je možné si udělat po §5 hned §8?
 Musí být v podniku alespoň jedna 8.§?
 Mohou absolvovat cizinci vyhlášku 50/78Sb?
 Co vse se naucit pro paragraf 6?
 Jaký dostanu doklad po absolvování zk. z vyhl. 50/78 Sb. §5 ?
 Jakou mám kvalifikaci po propadnutí platnosti osvědčení z vyhlášky 50 ?
 Splňuji podmínky udělení osvědčení dle vyhlášky 50?
 Dá se stanovit míra právní odpovědnosti za projekt pokud nemám § vyhl. 50 Sb.?
 Jak dalece je drážní vyhláška 100/1995 kompatibilní s 50/78Sb?
 Hledáte učební materiál k přípravě na zkoušku vyhlášky 50/78 Sb.?
 Přežije vyhláška 50 rok 2013?
 Kdo může vydávat osvědčení do $8 vyhl.50?
 Poslední návrh Nařízení vlády nahrazující vyhlášku 50/78 Sb. zde!
 Může zaměstnavatel držet protokol o zkoušce u sebe nebo mohu požadovat o vydání?
 Jak vidíte elektronické školení a přezkoušení z vyhl. 50/78Sb.?
 Jak byste si představovali nástupce vyhl. 50/78 Sb. ?
 Musí být všichni zaměstnanci proškolení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Je potrebne školenie pracovnikov aj v prípade ak len sedia za PC?
 Jaký je rozdíl v testech vyhlášky 50 mezi paragrafy 5 a 6 (popř. až 8)?
 Potřebuji být pro potvrzení praxe nutně zaměstnán?
 Jak obnovit 14 let propadlou vyhlášku 50?
 Kde získám školení a přezkoušení na §5 vyhlášky 50/78 Sb.?
 Plaťí vyhláška č. 508/09 Z.z. (paragraf 21) aj u vás v ČR?
 Je platná vyhláška 50 i mimo firmu kde jsem zaměstnán?
 Kde seženu lékařský posudek vyhlášky 50 a jak má vypadat?
 Co dále s vyhláškou 50/78? Nic, prostě skončila?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Bude mne stát nové přezkoušení z vyhlášky padesát víc, než jen prodloužení?
 Je vyhláška 50 platná u dvou zaměstnavatelů?
 je možné získať česku vyhlášku bez predošlého el. vzdelania?
 Co ještě nevíte o vyhlášce 50/1978 Sb.?
 Jak obnovit 2 roky propadlý §5 vyhlášky 50/78Sb.?
 Víte odkud se učit na zkoušky z vyhlášky 50/78Sb.?
 Přiznejte se! Komu z vás pomůže novelizace vyhl. 50/78Sb.?
 Jaký smysl má u RT elektro zkouška z Vyhl.50?
 Je tato verze vyhlášky 50 již OK nebo bude zase někomu vadit?
 Je reálné nějak zjistit, kolik osob má §10?
 Co si počít, když jsem ztratil doklad o osvědčení vyhl.50?
 Kde nalézt testy k vyhlášce 50/1978 Sb.?
 Jaké otázky jsou správné pro zkoušky §8?
 Aky je postup ziskania ceskej vyhlasky pre Slovaka ?
 Je povinen zaměstnavatel vydat svému zaměstnanci potvrzení o přezkoušení z 50?
 Jak definuje vyhláška 50 práci pod napětím ve venkovních prostorech?
 Platí mi vyhláška 50 s názvem bývalé firmy?
 Jaroslav Miklík o vyhlášce 50/78 Sb. v Prušánkách 2010
 Existuje vyhlaška 50 vazaná k firmě?
 Jak jako autoelektrikář získám 50/78Sb §5-6 v Brně, popř. západně od Brna?
 Mohu získat §6, i když nejsem zaměstnán v oboru?
 Máte něco proti školení z vyhlášky 50/78Sb. elektronicky?
 Jak dnes na OUIP ohlašovat zkoušky z vyhlášky 50/1978Sb.?
 Jak sestavit interní firemní školení z vyhlášky 50/1978.Sb pro §4?
 Co jsem propásl tím, že jsem si neudělal vyhlášku 50/78sb. hned po vyučení?
 Co mohu udělat proto abych neztratil §5 vyhl. 50/78Sb.?
 Kdy propadá vyhláška 50/1978 Sb. a §5,6 a jak ji obnovit?
 Zajišťuje § vyhlášky 50/78Sb. odbornost?
 Co dělat, když jako VŠ ještě nemám osvědčení o přezkoušení z vyhlášky 50/1978?
 Odkud se učit na přezkoušení vyhlášky č.50?/1978?
 Jaký § vyhlášky 50/78Sb. potřebuji pro dodavatelskou montáž EZS?
 Kdo by mi doplnil správné odpovědi tohoto testu §5 vyhl. 50/78Sb.?
 K čemu opravňuje §10 vyhlášky 50/78Sb.?
 Kde si udělat vyhlášku 50/1978 Sb. §5v blízkosti Neratovic?
 Je možné převzít platnost paragrafu 5 který jsem dostat na konci střední školy?
 Co by se mělo z vyhlášky 50/78Sb. konečně jednou vysvětlit pořádně a navždy?
 Je nutné k vyhl. 50 absolvovat k obchodní akademii další 3 roky SOUE?
 Koho ze školitelů vyhlášky 50/78 Sb. nám doporučíte před kameru?
 V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.
 V50# §2 Zdravotní způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.
 V50# §16 Jak se tvoří otázky k přezkoušení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Zaměstnáváte pracovníka znalého §5 déle, než je potřeba?
 Následky zrušení vyhlášky padesát bez náhrady ...
 Aktuálně o legislativě v elektrotechnice
 Co víte o §6 vyhlášky 50/78 Sb. Pracovníci pro samostatnou činnost?
 Umíte vysvětlit svými slovy, co je to bezpečná práce dodavatelským způsobem?
 Umíte vysvětlit pojem tarifně kvalifikační katalog?
 Proč neexistují k přezkoušení podle vyhlášky 50/78 Sb. jednotné otázky?
 Může mě nutit zaměstnavatel, abych zkoušky z vyhlášky 50 absolvoval u něj?
 Jak se dá doložit skutečná praxe na elektrických zařízeních?
 Je §6 udělený dle §11 vyhl. 50/78Sb. použitelný i mimo školu?
 Mohu zaměstnavateli odmítnout obnovení §9?
 Musí zaměstnavatel propouštěném dát potvrzení o přezkoušení podle vyhlášky 50?
 NP8# Vyhláška padesát je pouze jednou z částí, říká Radek Roušar
 NP8# Pouze osoba poučená a znalá je málo, říká Radek Roušar
 NP8# Díky živnostníkům stupeň paragrafu již nehraje roli jako kdysi, říká Radek Roušar
 Vyhláška padesát vznikla v době, která neodpovídá současnosti, říká Radek Roušar
 NP8# Dokud není finální verze zákona, nelze pracovat na finální verzi nové padesátky, ale změny opra
 NP8# Co je důvodem nekonečného čekání na změnu vyhlášky padesát?
 Co víte o řízení činnosti dle §7 a §8?
 Co víte o Kvalifikacích ve zvláštních případech §11 vyhlášky 50/78Sb.?
 Co mám dělat, když sem ztratil papír s &7, a chci si udělat &8?
 Bude osvědčení vyhlášky 50/78Sb. platné i bez zaměstnavatele?
 Dokážete vyjmenovat podmínky, za kterých může §4 pracovat pod napětím?
 Kde je typické zařazení pro Pracovníky poučené dle §4?
 Co nevíte o §9 vyhlášky 50/78Sb. Pracovníci pro provádění revizí?
 Kdo může školit vyhlášku 50/1978 Sb.?
 Co může dělat osoba s propadlou vyhláškou?
 Jaký by měl být obsah školení dle §11 vyhl.č.50/1978 Sb?
 Jaký je vědomostní rozdíl mezi §9 a §10?
 Jak to vypadá s projektantským §10 ve vyhlášce 50/78Sb.?
 Který předpis vyžaduje razítko zaměstnavatele na osvědčení vyhl. 50/78Sb.?
 Jak se zkoušky a přezkoušení podle vyhlášky50/78Sb. provádí skutečně?
 Může osoba s §6 sloužit na směně údržby závodu jako osamocený pracovník?
 Platí osvědčení vyhl. 50 od zaměstnavatele i pro živnost (pro TiČR)?
 Jak obnovit platnost vyhlášky 50 bez dostatečného vzdělání?
 Jak mohu se strojní VŠ získat oprávnění podle vyhlášky 50/78Sb.?
 N50: Zákon o 250/2021Sb. je tu a co s nim dál?
 BROŽURA: Testové otázky vyhlášky 50/1978 Sb.
 Je možné dodělat vyhlášku 50 s oborem strojírenské a elektrotechnické zařízení?
 Kdo v okolí Vejprt provádí školení a přezkoušení dle vyhlášky 50/78Sb.?
 Kteří učitelé musí mít §11 vyhlášky 50/78Sb.?
 Co to byla místní úprava v případě vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak vznikal Zákon 250/2021Sb. o bezpečnosti práce na VTZ
 Co bude s osvědčením vyhlášky 50/78Sb. po 1.7.2022?
 Dá se sehnat kopie mého osvědčení podle vyhlášky 50?
 Kam se poděl můj § vyhlášky 50/78Sb.?
 Kolik pracovníků asi využije využije profesní kvalifikace v elektrotechnice?
 Jakou doporučíte literaturu pro ke zkoušce z 50/78Sb?
 Nemá někdo z Vás vyhlášku 50/78Sb. v elektronické podobě?
 Pokud pod dohledem, jaké musí mít tento dohled oprávnění?
 Jde rovnou paragraf 6?
 Jaké oprávnění mají pracovníci s vyhláškou 50/78 Sb. paragraf 5?
 Jaký paragraf má absolvent střední školy?
 Za co všechno ponesu odpovědnost po zvýšení kvalifikace na §8-řízení provozu?
 Je kvalifikácia podľa §10, Vyhlášky Slovenského banského úradu č. 50/1978 akceptovaná v ČR ?
 Platí přezkoušení §7 z armády i v civilu?
 Myslíte si,že nová vyhláška "50" bude také nařizovat pravidelné přezkoušení?
 Navrhuji změnu přezkoušení vyhl. 50/78Sb.!
 §8-práce dodavatelským způsobem, není nutné abych měl zkoušky z vyhl.50 ale na §8?
 Podivné přezkušování z vyhlášky 50/78Sb....
 Jaké sankce a jaký orgán je může uložit za nedodržení vyhlášky 50/78Sb.?
 Co by jste poradili zpracovatelům nové 50 ve věci znalostních modulů?
 Plati slovenska elektro vyhlaska v Cechach?
 Je opravdu nutná prohlídka u doktora před školením vyhl.50/78?
 Je provádění zkoušek z vyhlášky 50/78 Sb. od 1.1.2007 v souladu legislativou?
 Může mne zaměstnavatel nutit na zkoušky vyhl. 50/78Sb. po dvou letech?
 Kdo se má starat o školení 50. a kdo je odpovědný v případě problému?
 Musí mít školitel vyhlášky 50/78 akreditaci?
 Nevíte prosím o změnách, co se týče § vyhlášky 50/78Sb v budoucnu?
 Kdo může školit §3, §4, §5 vyhlášky 50/78Sb?
 Proč má slovenská vyhláška 50 neomezenou platnost?
 Má vyučenec splněn splněn nějaký § vyhlášky 50/78Sb.?
 Lze přesně říci kdo smí provádět školení a přezkoušení vyhl. 50/78Sb?
 Mohu si po 8 letech prace u elektrofirmy udelat vyhlasku 50/78Sb.?
 Je možné získat vyhl.50/78 Sb./ §5 bez vyučení v oboru?
 Potrebuji pro instalace pocitacovych siti vyhlasku 50/78Sb.?
 Mohu mít jako slaboproudař § vVyhlášky 50/78Sb?
 Jaká je délka platnosti vyhlášky 50?
 Může student pracovat v blízkosti nízkého napětí pod vedením učitele?
 Když školíte 50/78, máte certifikát o tom, že můžete školit první pomoc?
 Proč by měl elektrikář znát vyhl.50 ?
 Mohu si udělat zkoušku z vyhlášky 50 jako technolog mn?
 Jak často se školit z vyhlášky 50/1978 Sb.?
 Potřebuji jako spravce site na ZL vyhlášku 50/78Sb.?
 Jaké materiály použít na zkoušky na par. 10: Projektant elektro?
 Od maturity v r. 1999 (SPŠ-eltech.) jsem v oboru nepracoval, mohu si udělat §5?
 Jak moc člověk musí být zdravý, aby prošel testy u lékařského vyšetření pro 50.?
 Je povinností zaměstnavatele automaticky uznat § předešlého zaměstnavatele?
 Syn odmaturoval na SPŠE, mohu ho sám přezkoušet na §5?
 Kdo mě po maturitě přezkouší z §5 vyhlášky 50/78Sb.?
 Nejsem vyuč. elektrotechnik, mám vyhlášku 50 paragraf 4, co je potřeba na 6?
 Mohu provádět 4,5 roku po vyučení elektroinstalace jako živnost s §6?
 Existuje databáze lidí s platnou vyhláškou 50?
 Mohu absolvovaním bakalarskeho programu získat §5 vyhl. 50/78S.?
 Existuje centrální registr osob - držitelů § vyhl.50 ?
 Na co všechno potrebuju přezkoušení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak se připravit na zkoušky z vyhlášky 50/1978 § 6 ?
 Je možné mít dohled a po roce praxe jít na přezkoušení paragrafu 6?
 Chtěl bych z §5 na §6 na koho se mam obratit?
 Jaká je možnost získat jako autoeletrikář vyhlášku 50?
 Je ekvivalent slovenskeho §21 cesky §50?
 Mohu dostaz z §6 rovnou !8?
 Zreviduje po mě někdo instalaci když mám jen §5?
 Mohu získat §6 dle vyhlášky 50, bez vzdělání, avšak s praxí ?
 Kde by se dal sehnat kompletní test z vyhlašky č.50/1978 Sb.?
 Poradíte kdo školí v Praze na §4 vyhlášky 50/78Sb.?
 Nevíte čistě náhodou, zda existují obdoby vyhlášky 50 v zahraničí?
 Co dělat, když už rok pracuji a nemám žádný paragraf ani vyhlášku?
 Jak zaškolit zaměstnance na §3 a 4 z vyhl.50/78Sb.?
 Neví někdo zda se bude do cca 5 let rušit vyhl.50?
 Je potřeba nějaké oprávnění nebo vyhl. 50 pro věci do 50 voltů?
 Jaké vzdělání je nutné pro získání § 10 vyhl.50?
 Kdo má povinnost hradit přezkoušení z vyhlášky 50/78Sb.?
 Mohou se členové zkušební komise dle vyhl. 50/78 prozkoušet navzájem?
 Jak má postupovat elektrikář po vyučení, když chce složit zk. dle §5 vyhl.50/78?
 Jaký je vyžadován § vyhlášky 50 pro projektanta OSVČ?
 Jaká mám použít témata a zápis při proškolení na §4 vyhl. 50?
 Jak je to s obnovením vyhlášky 50/78Sb. §5?
 Mám po dokončení SOUE školy i vyhlášku 50?
 Jaká vyhláška platila před vyhláškou 50/78 Sb.?
 Co udělá zkoušející když OSVČ neudělá přezkoušení z vyhlášky 50/1978?
 Jak se pripravujete na prezkouseni vyhlasky 50?
 Z čeho u vyhlášky 50 uděluje TIČR výjimky?
 Lze s oborem Autotronik 39-41-L/51 udělat vyhlášku 50/1978 §6?
 Stačí nižší vzdělání pro získání vyhlášky 50 osoby znalé či vyšší?
 PS250#8: Bude možné provést proškolení z místně provozních podmínek odděleně?
 Co bylo předtím než přišla vyhláška padesát?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.084 sekund, 23 dotazů.