Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze vadasku plně nahradit multimetrem a fázovkou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze vadasku plně nahradit multimetrem a fázovkou?  (Přečteno 12212 krát)
Petr Rosner
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 28.06.2021, 02:26 »

Poskytuje vadaska (např. zkoušečka SN-4) nějakou výhodu oproti kombinaci fázovka + multimetr, kromě toho, že to mám v jednom a nemusím měřit dvakrát a u některých typů měření sledů fází?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 28.06.2021, 09:42 »

Fázovka je zlo, které vede k častým "kopancům" a dle mého nepatří laikům do ruky. Indikace napětí je pouze orientační a je důležité si vždy ověřit funkčnost i jinde a naučit se správně vyhodnotit všechny souvislosti s jejím použitím.
Multimetry jsou všeobecně laboraatorními přístroji a nejsou primárně určené k měření v instalacích nn. Přístroje k tomu určené, splňují určitou mechanickou odolnost, krytí a bezpečnostní kategorii CAT IV/600 V, CAT III/690 V.
Nedopručuji nic horšího. Za mne je i zmiňovaná SN-4, trochu za zenitem. Domnívám se že jde o přístroj který nepatří laikům do ruky, už jen proto, že kromě krytí, nesplňuje ani potřebnou mechanickou odolnost a především bezpečnostní kategorie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdenek Skotnica
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.06.2021, 09:53 »

Nevýhodou u digit. multimetru může být i jeho velký vnitřní odpor. cca 10Mohm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 28.06.2021, 10:26 »

Vhodny kompromis je elekronicka vadaska, mava tlacitiko na testovanie chranicov, test spojitosti a orientacnu indikaciu napatia. Tiez vstupny odpor je dostatocne maly, aby nereagovala na rozne indukcie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 28.06.2021, 10:41 »

Nevýhodou u digit. multimetru může být i jeho velký vnitřní odpor. cca 10Mohm.

Nejenom, že může, ona to je největší nevýhoda.

Těch dotazů typu "na vypnuté zásuvce jsem naměřil 30V, co s tím mám dělat?" už tu bylo docela dost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.06.2021, 12:50 »

Fázovka a digitální multimetr se chovají velice podobně. Důvodem je velký vnitřní odpor a tudíž mizivý potřebný proud k nějaké indikaci. Ta může být správná a nebo také chybná. Multimetr není vhodný (až na drobné vyjímky) k měření v silové elektrotechnic e vůbec.

Dobrá, plně funkční fázovka není zlo (v tom si dovolím nesouhlasit),   pokud náhodou svítí na něčem, co není nebezpečné, je to výrazně lepší, než pokud se někdo dotkne tvrdé fáze na kostře spotřebiče a netuší, že tam je!

Jenže dobrou fázovku má dnes málokdo. Různé čínské plexisklové šroubováčky mají snad všechny nedostatky, které mohou mít. Malá mechanická pevnost, pokud ho někdo používá také jako šroubovák, brzy se mu rozpadne v ruce. Další nedostatek bývá malý a nevhodný ochranný odpor, který nemá mnohdy ani povrchovou úpravu, takže navlhá a pak při použití obsluha cítí zvýšený procházející proud.  Doutnavky mají malou citlivost a slabě svítí. Tím, že nejsou kryté před okolním světlem, nemusí to být vidět. Také jsem se setkal s doutnavkou, která pokud byla uložena ve tmě, tak ztratila schopnost fungovat. Stačila ionizace plynové náplně denním světlem a za nějakou chvíli již byla schopná práce. Používání fázovky má svá úskalí a pravidla, která je třeba dobře znát. Nejdůležitější je ji nejprve zkontrolovat, zda svítí tam, kde napětí doopravdy je.

Fázovka mě provází mnoho let a nemohu si stěžovat, nikdy mně neublížila, občas mně ale ochránila před nepříjemnými "zážitky".

Ovšem z hlediska laického použití je jakákoliv zkoušečka určitým způsobem nebezpečná. To je dáno zejména tím, že se používá úplně jiným způsobem než je běžná laická obsluha spotřebičů. Je samozřejmě jedno, zda se jedná o fázovku nebo starou Vadasku (ZN 500) a další následující typy až po SN-4 nebo nejmodernější typy s CAT IV. Jakoukoliv zkoušečku musí uživatel dobře znát, bezpečně používat a hlavně umět správně vyhodnotit to, co ukazuje.

Nebezpečí se skrývá již při připojování dvoupólové zkoušečky samostanými vodiči s hroty, kdy lze přes vnitřní obvod zkoušečky propojit k fázi téměř cokoliv, co by se jinak do elektrického styku s ní nemohlo dostat. A to nezachrání žádná bezpečnostní kategorie! To je o znalostech, zkušenostech a dobré úvaze a to bývá, co chybí a způsobuje škody a nebezpečí. Nejen laici, ale mnoho mladých začínajících elektrikářů nemyslí, jednají zbrkle a pak se diví, co dokázali Vadaskou zničit a ještě k tomu na opačném konci domu.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 28.06.2021, 18:29 »

To, co je v předchozím příspěvku kolegy Václava napsáno tučně, bych možná doplnit a zobecnil i na měřicí přístroje a pak by se to mělo "zarámovat a učit jako zlaté pravidlo"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Rosner
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.06.2021, 15:52 »

Přesvědčili jste mě a pořídím si tedy nějakou vhodnout zkoušečku. UNI-T UT18C je ok, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 29.06.2021, 16:14 »

Za mne OK. Osobně bych si ji sice nevybral, ale v podstatě tomu nemám co vytknout, vzhledem k vašemu využití. Rozhodně mnohem, mnohem lepší a bezpečnější než multimetr a fázovka   tanecek podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.06.2021, 17:03 »

U skúšačiek uni T nefunguje meranie sledu fáz, aj keď predstierajú, že funguje.

Overte si to u nákupu, ak túto funkciu potrebujete.

Inak poslúži, mechanické prevedenie je dobré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 29.06.2021, 17:05 »

UNI-T UT18C je ok, ne?
Je.
U skúšačiek uni T nefunguje meranie sledu fáz, aj keď predstierajú, že funguje.
Mám jich několik, několik i zlomených, a nevšiml jsem si, že by měření sledu fází nefungovalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Sixta
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.07.2021, 18:18 »

Multimetry jsou všeobecně laboraatorními přístroji a nejsou primárně určené k měření v instalacích nn. Přístroje k tomu určené, splňují určitou mechanickou odolnost, krytí a bezpečnostní kategorii CAT IV/600 V, CAT III/690 V.

,  nechci se přít nebo slovíčkařit, ale vaše tvrzení se mi zdá nepřesné. Pokud si koupíte multimetr vhodný pro daný účel, bude jak mechanicky dostatečně robustní, tak dostatečně elektricky robustní (bude splňovat příslušné požadavky pro bezpečnost obsluhy) a bude vybaven i vhodnými měřícími režimy.

Nevýhodou u digit. multimetru může být i jeho velký vnitřní odpor. cca 10Mohm.

Stejně tak, pokud si zakoupíte multimetr pro daný účel vhodný, bude vybaven i nízkoimpedančn ím módem pro měření napětí. Paušalizovat, že digitální multimetr znamená automaticky 10 Mohmů, je taktéž poněkud nepřesné.

Mezi vhodné multimetry rozhodně nepatří naprostá většina šmejdů od UNI-T a podobných. Za kvalitní zboží se samozřejmě platí a tak nelze očekávat, že kvalitní multimetr zn. Fluke, Agilent, Brymen, Gossen Metrawatt nebo podobný bude stát pět set, nebo tisíc korun. Pravděpodobně budete minimálně na řádu několika tisíc korun jako naprosté minimum.

Jako nejlevnější slušný digitální multimetr vybavený nízkoimpedančn ím módem pro měření napětí, který znám, je asi Brymen BM235. 

Jinak nenechte se vysmát, CATegorie přístrojů natištěné na nich samotných, zejména u levnějších modelů, jsou převážně jen vlhkým snem jejich výrobců a distribučních řetězců. Doporučuju výběr vaší každodení měřící techniky nepodceňovat ani na ní nešetřit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.07.2021, 20:32 »

Je.Mám jich několik, několik i zlomených, a nevšiml jsem si, že by měření sledu fází nefungovalo.

Bolo ich niekoľko, viaci krát mi posielali nové, potom prišlo písomné vyjadrenie a peniaze, že ich výrobok vraj túto funkciu funkčnú nemá, aj keď tam je.

Dodnes mi niektoré z tej zásielky zostali, ostatné tam funguje, inak je mechanicky
príjemná na používanie, subjektívne mi sedí viac ako nové FLUKE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 02.07.2021, 07:48 »

,   nechci se přít nebo slovíčkařit, ale vaše tvrzení se mi zdá nepřesné. Pokud si koupíte multimetr vhodný pro daný účel, bude jak mechanicky dostatečně robustní, tak dostatečně elektricky robustní (bude splňovat příslušné požadavky pro bezpečnost obsluhy) a bude vybaven i vhodnými měřícími režimy.

Ano, také nechci slovíčkařit.  Mrknutí
Auta taky popisujeme všeobecně jako nevhodná na závodní okruhy, nebo do terénu. K tomuto účelu bývají postavený závodní a další speciály, určené pro úzký okruh závodníků/jezdců, za úplně jiné peníze, než koupíte "běžná" auta. Domnívám se, že toto káždý běžně vnímá a chápe.

Jinak po svých zkušenostech UNI-T nevnímám moc pozitivně, ale vím, že mnoho lidí je s nimi spokjeno a poskytují za svou cenu to, co někteří požadují.
V jiném vlákně zde popisuji svoji zkušenost s Fluke a připravuji se něco podobné napsat i o Duspol. ALe moje testování probíhá i v delším časovém období.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 02.07.2021, 08:11 »

Poskytuje vadaska (např. zkoušečka SN-4) nějakou výhodu oproti kombinaci fázovka + multimetr, kromě toho, že to mám v jednom a nemusím měřit dvakrát a u některých typů měření sledů fází?

Jsou to různé kategorie "měřících přístrojů",  vadaska/doutnavka/voltmetr/ampérmetr a každá je k jinému použití. Nelze srovnávat koloběžku s Mercedesem i když nás obojí dovedou k cíli. Stejně jako srovnávání UNI-T a Fluke.

Jakoukoliv zkoušečku musí uživatel dobře znát, bezpečně používat a hlavně umět správně vyhodnotit to, co ukazuje.


V některých případech je výhodné zapůjčení MP i s obsluhou ( na příklad v oblasti EMC). U každého MP je dobré si napsat svůj manuál a tak vyzkoušet všechny možnosti a rozsahy, které MP umožňuje.

"Vadaska" jakéhokoliv typů je  dvojvodičová zkoušečka a je základní výbavou elektrikáře.
Dnešní "vadasky" mají i několik příjemných přídavných funkcí.
V podstatě nám tento přístroj, nebo spíše pomůcka slouží k tomu, abychom ověřili přítomnost napětí a případně zjistili kde je fáze. Sled fázi je pro speciality.

MULTImetr slouží k jiným účelům.
Zde potřebujeme znát velikost měření veličiny a to jak napětí, proudu, odporu, kapacity, obvodů a někdy je doplněný i generátorem signálu. Prostě MULTI.
Multimetry jsou obvykle laboratorní přístroje určené k práci na stole, v dílně. Jsou sice i takové, které lze nosit v brašně.

Závěr:
k práci v elektrotechnic e potřebujeme více měřících přístrojů. Žádný multimetr neobsáhne veškerá měření podle zaměření servisní práce. Zde platí to, co napsal Václav Třetí. Škola měření je proces závislý od toho k jakému účelu měření a měřící metody slouží.

Z praxe elektrotechnik a:

- mám několik desítek zkoušeček různých typů a výrobců. Pak si zvyknu na jedinou...
- mám několik klešťáků a multimetrů do brašny do terénu včetně doutnavky
- mám desítky měřících přístrojů v domácí laboratoři ( RLC, osciloskopy, zdroje, spektráky, atd.)
- také vybavení pro revize EZ jak na nn tak na vn

mám také žárovkovou zkoušečku se žárovkou 100W/260 V

Jenže dotaz nebyl od elektrotechnik a, ale od laika v elektrotechnic e.
Je dobré mít nějakou zkoušečku napětí a někdy i multimetr....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 02.07.2021, 08:18 »

... že ich výrobok vraj túto funkciu funkčnú nemá, aj keď tam je.
Tak to musím vyzkoušet. Zajímavá informace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Zdenek Skotnica
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 02.07.2021, 16:57 »



Jako nejlevnější slušný digitální multimetr vybavený nízkoimpedančn ím módem pro měření napětí, který znám, je asi Brymen BM235. 




Přestože  má nizkoimpedancn i mód, stále  má  velkou nevýhodu. I když je tzv. ruční, stále  musí  být na něčem položen. Ale chybí  nám  třetí  ruka.  Už vidím  jak měrřímv rozvaděči a měřáķ visí  dolů za měřící šňůry  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 02.07.2021, 17:23 »

Bolo ich niekoľko, viaci krát mi posielali nové, potom prišlo písomné vyjadrenie a peniaze, že ich výrobok vraj túto funkciu funkčnú nemá, aj keď tam je.
Tak nevím...
Ty moje to umí.
Možná vás jen zmátla opačná logika signalizace, která je v návodu poměrně zmateně popsaná.
Když svítí (červeně) R, směr je L (a naopak).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak opravit SN1 případně sehnat náhradní díly?
 O jaké jde napětí, pokud se mi slabě rozsvítí doutnavka na zkoušečce?
 Kterou zkoušečku doporučíte na běžné instalace?
 Na jakém principu pracují zkoušečky pro určení sledu fází?
 Ma niekto skusenosty s skusackou UT 15 C?
 Jaký typ zkoušečky doporučíte Ježíškovi aby koupil mému příteli?
 Vzpomínáte si ještě na naši legendární SN1?
 Vzpomínáte si ještě na naši legendární QU130?
 Úprava nové zkoušečky elektrotechnikem v praxi!
 ELECO: Katalog nejen signalizačních prvků
 Čím prozváníte obvody vy?
 Už jste slyšeli o produktu Zkoušečka zásuvek JRB?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Jakou zkoušečku napětí do limitu 1000Kč doporučíte?
 Používáte také zkoušečky ELECO?
 Kde mohu použít zkoušečku ZN-4?
 Kontrolní vidlice zapojení zásuvky
 Zkoušečky napětí nad 1kV kapacitního typu musí být pravidelně udržovány a zkoušeny. V jakých termíne
 Dělali jste někdy reverse engineering zkoušečky napětí SN-02 ?
 Ktory bezkontaktny detektor AC napatia je spolahlivy?
 Zažili jste úraz v souvisosti se zkoušečkou Z10?
 Jak opravit nefungující zkoušečku?
 Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205 zachraňuje hasiče!
 Necháváte si provádět revizi nebo děláte revize i na zkoušečkách napětí?
 DEHN log#24: Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205
 Fluke T6 s technologií FieldSense umožňují elektrikářům měřit napětí a proud bez nutnosti měřicích kabelů!
 Nevíte o nějaké kvalitní zkoušečce napětí?
 Kde sehnat doutnavku do zkoušečky ZN1?
 Existuje zkousecka poradi zil jako u ethernet kabelu ale pro vetsi pocet zil?
 Setkali jste se někdy se zkoušečkou vzor Trubač?
 V kterém roce se vyráběla VADASKA?
 Jak se líbí nová zkoušečka BEHA AMPROBE 2100-Delta?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Jakým způsobem identifikovat fázový vodič pomocí zkoušečky T6-600?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.08 sekund, 22 dotazů.